banner
andulena.s 07. 01. 2019

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu, mam deseti měsíčního syna. Od narozeni nebyl nikdy plně kojen a museli jsme přikrmovat. Ale stále málo přibíral a stále jsme museli chodit na převážení a i když papá celkem dobře tak stále nic. Před vánocemi jsme museli na odběr krve a byla mu zjištěna alergie na laktózu a kravskou bílkovinu. Tak teď s tím jídelníčkem trochu bojujeme a snažím se vybírat něco po čem konečně trochu přibere. Ale trochu v tom plavu a nevím jak mu teď ten jídelníček správně nastavit poradíte mi po čem zaručeně přibere?Moc děkuji za odpověď. Anna

Odpověď odborníka:

MUDr. Karin Toldy 24. 01. 2019

Dobrý den.

Pokud dítě, které nebylo zcela kojeno a bylo přikrmováno UMV (umělou mléčnou výživou), ve které se nacházela bílkovina kravského mléka a laktoza, je alergické na tyto látky, tak zcela určitě neprospívá a nepřibírá jako jeho vrstevníci, kteří tuto alergii nemají. Nepíšete, zda jste používali UMV s těmito látkami nebo jiné UMV. Pro děti trpící těmito alergiemi se používají preparáty UMV s hydrolyzovanou bílkovinou kravského mléka. Dají se používat i na přípravu příkrmů a kaší. Dítě v 10 měsících již má do mléčné stravy kojence zaváděny příkrmy. Jedná se o masovozeleninové a ovocné příkrmy a také kaše. Především z rýže a kukuřice. Pokud dítě bylo vyšetřeno na alergie a nebyla zjištěna alergie na lepek, tak se zavádějí u dětí při UMV také potraviny z obilovin – chléb, pečivo.

Pokud jste před zjištěním alergií dítěti podávala příkrmy z kravského mléka, tak již to, že dítě nebude dále vystaveno těmto látkám, povede postupně ke zlepšení jeho stavu a k prospívání. Zaručená potravina, po které by dítě přibralo, neexistuje. Ale pokud budete dodržovat následující doporučení, mělo by postupně dojít k trvalému zlepšení.

Při zavádění nových příkrmů se začína s malou porcí, která se během několika dní zvyšuje. Takto je možno včas odhalit případné alergické reakce. V tomto období 10 měsíců má být strava pestrá s dostatkem pokračovací UMV (okolo 500 ml), obilovin, zeleniny, ovoce a libového masa.  

Pokud budete dodržovat v jídelníčku denního příjmu: mléko 3-4 porce (1 porce 150 ml), obiloviny a brambory 2-3 porce po cca 30-40 g, zelenina a ovoce 2-3 porce po 40-50 g, maso cca 30 g ,tak by mělo dojít k rychlé nápravě a dítě by mělo začít prospívat.

Přeji mnoho zdaru.

Štítky: #dítě #kojení
Sdílejte reakci

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

18 %
12 hlasů

0 %
0 hlasů

7 %
5 hlasů

57 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 67 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Související články

Tohle batolecí mlíčko už nedáte z ruky! Velké potřeby malého bříška uspokojí Hami.

Tohle batolecí mlíčko už nedáte z ruky! Velké potřeby malého bříška uspokojí Hami.

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Ačkoliv jsou dětská bříška malá, jejich potřeby jsou velké – vyžadují mnohem větší přísun vitamínů, minerálů a živin než dospělý organismus. Základ správného růstu a vývoje proto začíná u vyvážené stravy.

Mohlo by vás zajímat

Zodpovězené dotazy

Celkem 5 495 zodpovězených dotazů

Dobrý den, dcera (17 měsíců) má již 3 měsíce kašovitou stolici normální barvy, bez infekčního zápachu. Jí většinou polévky k obědu, jogurt k snídani, přesnídávky ke svačině. Stále ji kojím, tuhou stravu moc nechce. Rostou jí stoličky a špičáky. V předešlých měsících tuhou stolici také moc neměla. Je možné obávat se nějakého onemocnění? Prospívá, je aktivní. Nic jí netrápí.

Je to v pořádku, kašovitá stolice u kojenců a batolat je běžná.

Dobrý den, Dcera bude mít 10m. Na UM je od 3 týdnů narození. Už cca 4 měsíce odmítá všechny UM. Zkoušela jsem nutrilon, hipp, sunar, kozi, bebu, kendamil atd.. ani jedno nechce. Prosím o radu co mám dělat. Vím, že by měla ještě UM pít, ale jak zjistí, že dávám flašku s mlékem okamžitě to vyplivne. Mohu dát převařené plnotučné mléko? Nebo jak to mám řešit?Děkuji za radu

Dobrý den. Zkuste na nějakou dobu UM vysadit a nahraďte jej jogurtem i 2x denně, po čase se zkuste k UM vrátit, kravské mléko lze podávat od 1 roku věku.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky