banner

Celkem výsledků pro výraz "rodicovska dovolena": 100

Dotaz
avatar Denisa31 09. 09. 2017

Dobrý den,chci se zeptat.Jsem zaměstnaná 5. rokem ve firmě na dobu neurčitou. Termín porodu mám 10.1.2018. A chci se zeptat, když se nastupuje na mateřskou dovolenou, jak dlouho se pobírá? A kdy se nastupuje na rodičák? A jestli si můžu sama určit variantu jak dlouho budu pobírat rodičák. A výše mateřské se pak odčítá od částky 220000,- nebo jak to vlastně je? A po tu dobu, co budu na MD, tak se už ta doba krátí, co pak mám být na RP nebo jak to vlastně je? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, mateřská trvá 28 týdnů (více zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena). Na rodičovskou se nastupuje v návaznosti na mateřskou. Mateřská (PPM) a rodičovský příspěvek jsou dvě odlišné dávky (rodičovská podrobně zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena). Přečtěte si prosím oba články a v případě nejasností se pak zeptejte konkrétněji.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na informace ohledně peněžité podpory v mateřství a rodičovského příspěvku v situaci, kdy otec dítěte je Španěl a žili bychom ve Španělsku. Stále bych nicméně pracovala v ČR a to jedním z těchto způsobů: * žiji ve Španělsku, nicméně pracuji jako OSVČ v ČR (hlavní pracovní činnost)* žiji ve Španělsku, nicméně v ČR mám částečný pracovní úvazek (v řádu jednotek procent) a k tomu pracuji jako OSVČ (vedlejší pracovní činnost)Mám v daných situacích na příspěvky nárok? Jak se vypočítá výše příspěvku? Jak o příspěvky zažádám? Hraje v tom nějákou roli, kde se dítě narodí? A jestli můj manžel pracuje nebo ne? Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den!

Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v ČR je možné čerpat, i když budete bydlet v zahraničí. Pro nárok na PPM je potřeba splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Zároveň je nutné nastoupit na PPM v době trvání pojištění nebo v ochranné lhůtě. Pokud byste žádala jako OSVČ, je potřeba zároveň být dobrovolně účastna nemocenského pojištění alespoň 180 dní v posledním roce před nástupem na PPM. Více o PPM se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená.
Základními podmínkami pro nárok na rodičovský příspěvek v ČR je trvalý pobyt v ČR a skutečné bydliště v ČR. Pokud však některá ze společně posuzovaných osob (oba rodiče a dítě/děti) je občanem jiné země EU, pracuje v jiné zemi EU nebo v jiné zemi EU pobírá podporu v nezaměstnanosti nebo důchod, nemá v ČR trvalý pobyt nebo má skutečné bydliště v jiné zemi EU, úřad práce zkoumá, která ze zemí je primárně odpovědná za výplatu rodinných dávek. Obecně platí, že primární odpovědnost nese země, ve které osoby vykonávají práci (ať už v zaměstnání nebo jako OSVČ). Pokud podle tohoto kritéria vyplývá nárok v obou zemích, je dalším kritériem přednosti bydliště dětí. Pokud je v primární zemi příspěvek nižší, může vzniknout nárok na doplatek ze sekundární země. Obecné podmínky k žádosti o rodičovský příspěvek a k výpočtu jeho výše se můžete dočíst v článku Rodičovská dovolená. Pro posouzení Vaší konkrétní situace se můžete obrátit na úřad práce.

OSVČ
avatar Apolenka252021 03. 04. 2023

Dobrý den, chci se zeptat jak postupovat.Jsem OSVČ a jsem těhotná, nárok na mateřskou mám vše jsem si platila. Termín porodu mám 3.9. a vím, že mě mateřská bude vyplácena 6-8t před porodem, jen se chci zeptat zda je možné skončit dříve a jít na nemocenskou než mě bude vyplácena mateřská, na nemocenskou bych chtěla jít od 1.6. A kam co a jak mám hlásit vůbec nevím jaký je postup.Pak až by mi skončila nemocenská a začala mateřská mám si jít nechat přerušit živnost a kam pak dál co hlásit? Děkuji moc za radu.

Dobrý den, pokud bude podle lékaře zdravotní důvod k pracovní neschopnosti, je možné jít na nemocenskou před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Na PPM pak přejdete nejpozději 6 týdnů před termínem porodu. Otázka přerušení/nepřerušení živnosti záleží zcela na Vás, na tom, kdy se k činnosti chcete opět vrátit. Přerušení živnosti můžete ohlásit jednotlivým institucím, nebo živnostenskému úřadu, který informaci předá. Bližší informace k postupu najdete také v článcích Mateřská dovolená 2023 a Rodičovská dovolená 2023.

Dobrý den,Rád bych Vás poprosil o radu s čerpáním PPM, když jsem zaměstnán a zároveň vedlejší OSVČ (minimální pojištění).Jde mi o situaci, kdy je manželka na RD (rodičovská dovolená) s 1 letým dítětem a čekáme druhé dítě.1. Je možné nějak odložit PPM, abychom stihli dočerpat celý RP? Tedy začít čerpat PPM až od porodu nebo případně až 2 týdny po porodu? 2. Je možné čerpat PPM bez MD (mateřské dovolené), když je manželka (případně manžel viz. dále) technicky vlastně na probíhající RD?3. Vzhledem k mému vyššímu DVZ bych chtěl pobírat PPM já jako manžel. Pokud porod nastane v očekávané době, tak je možné začít pobírat PPM manželkou až od porodu do konce 6. týdne (tedy 6 týdnů) a manželem pak od 7. týdne do 28. týdne (22 týdnů),nebo je nutné začít pobírat PPM manželkou už od 6-8. týdne před porodem až do konce 6. týdne po porodu (a tedy počítaného z jejího DVZ)? Popřípadě je možná situace, že manželka je na MD (jedno od kdy a jak dlouho - předpokládám, že PPM není vázána na MD ženy), ale PPM čerpá manžel celých 28 týdnů?4. Pokud je nutné čerpání PPM manželkou alespoň těch 6 týdnů po porodu, je možné čerpat PPM manželem v délce 22 týdnů, když porod neproběhne dříve? Tedy asi tak, že před porodem 8 týdnů manžel po porodu 6 týdnů žena a pak zase 14 týdnů manžel? 5. A teď hlavní dotaz - jak jsem psal na začátku, jsem zaměstnán i OSVČ. PPM bych čerpal z pojištění a DVZ ze zaměstnání - tedy vůbec nijak z OSVČ. Musel bych v tomto případě přerušit činnost OSVČ po dobu pobírání PPM (není nikdo na zástup) nebo by stačilo mít jen RD v zaměstnání? O děti by se starala doma manželka. Přijde mi nelogické nemoci vykonávat i OSVČ, když PPM jde úplně z jiného pojištění - v zaměstnání. 6. Poslední dotaz jen čistě ze zvědavosti - mohou být oba rodiče na RD zároveň (a tedy státní pojištěnci)? Popřípadě jeden na RD a druhý jako pečující o dítě do 7 let? Moc díky. Je to asi dost specifická situace a asi dost složitá, protože jsem to nedokázal nikde najít, ale každopádně předem mockrát děkuji za odpovědi.S pozdravem Robo

Dobrý den,

začnu odpovídat od konce:

6) Ano, oba rodiče mohou čerpat rodičovskou dovolenou v zaměstnání současně a oba budou státními pojištěnci z hlediska zdravotního pojištění. Případně může být matka na mateřské dovolené a otec na rodičovské dovolené nebo například jeden rodič na rodičovské dovolené s mladším dítětem a druhý rodič jako osoba celodenně pečující o starší dítě (do 7 let).

5) Při čerpání PPM nesmíte vykonávat pouze tu činnost, ze které nárok na PPM vznikl. Pokud budete čerpat PPM ze zaměstnání, nemůžete dané zaměstnání po dobu čerpání vykonávat (budete v něm na rodičovské dovolené), ale samostatně výdělečnou činnost přerušovat nemusíte.

4) Manžel (otec dítěte) má nárok na PPM nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, nemůže tedy PPM čerpat před porodem. Podpůrčí doba je u manžela maximálně 22 týdnů. Do této doby se započítává doba, po kterou byla PPM vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu.

3) Pokud si žena nezvolí nástup na PPM v rozmezí 6 až 8 týdnů před termínem porodu, bude za nástup na PPM a tedy začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu.

2) Zákon o nemocenském pojištění sice přímo nespojuje čerpání PPM s povinností čerpat mateřskou dovolenou v zaměstnání, ale z charakteru dávky vyplývá nutnost čerpat nějakou podobu "volna" v zaměstnání, jelikož není možné vykonávat činnost, ze které nárok na dávku vznikl. A tímto "volnem" je pro ženy mateřská dovolená, která je navíc na rozdíl od rodičovské dovolené považována za výkon práce pro účely řádné dovolené (u muže je za výkon práce považována rodičovská dovolená do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou).

1) Pokud žena bude čerpat PPM, podpůrčí doba poběží nejpozději od šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud by nečerpala PPM, bude Vám jako manželovi náležet PPM nejdříve od sedmého týdne po porodu, ale jen po dobu 22 týdnů. Nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě však zaniká nejpozději poslední den měsíce, který předchází měsíci narození mladšího dítěte.

Dobrý den, od února jsem zaměstnána, předtím jsem byla na ÚP, mám dotaz, v případě těhotenství je nárok pouze na RD nikoliv na MD, rozumím-li tomu dobře? Jak postupovat? Děkuji. Novotná

Dobrý den, pokud budete mít v době nástupu na mateřskou odpracováno/platnou smlouvu alespoň 270 dní, pak budete mít nárok i na mateřskou - PPM. Jinak máte nárok jen na rodičovský příspěvek. Podrobnosti naleznete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena

Dobrý den. Chci se zeptat, zda mám nárok na mateřskou, když jsem žila dva roky v zahraničí? Nedávno jsem se vrátila do ČR a teď potřebuji zajistit finančně dítě tady, mám nárok na mateřskou i tady? Nebo na jiné příspěvky? Děkuji

Dobrý den, na mateřskou vám vznikne nárok pouze ze zaměstnání a za podmínek státu, kde jste pracovala – pokud vám tedy ten nárok vznikne. Tady si pak můžete zažádat o Rodičovský příspěvek. Více zde: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html.

Dobrý den, chci se zeptat jsem zaměstnaná na dobu neurčitou od 1.8. jsem na mateřské (porod 18.9.2017) mateřská je tedy půl roku, jak se provádí přechod z Md na rodičovský příspěvek to musím zajít na Úřad práce a co potřebuji i do zaměstnání musím? Děkuji za odpověď....

Dobrý den, o RP se žádá na úřadu práce – sociální odbor. Potřebujete rodný list dítěte, vaši OP. Více zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.

Dobrý den, moc Vás prosím o info. Jsem evidovaná na úřadu práce od 08.12.2016. Předtím jsem byla zaměstnaná cca 6 let.Teď budu pobírat 5 měsíců podporu. Letos plánujeme s přítelem miminko. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na mateřskou, rodičovský příspěvek a porodné, i když mi skončí podpora a já budu dál vedená na úřadu práce? Přítel má plat cca 23 000 Kč a moje podpora cca 5 500 Kč. Moc Vám děkuji za odpověď a přeji krásny den.

Dobrý den, pokud již nikam do zaměstnání nenastoupíte, nárok na PPM mít nebudete, pouze na rodičovský příspěvek - podrobnosti zde: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.

Pro nárok na Porodné je plat otce vysoký i bez vašich dávek, takže nárok na něj mít nebudete. Kdyby se ve vašich příjmech cokoli změnilo, na internetu najdete příslušnou kalkulačku a další informace např. zde: https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/porodne.

S pozdravem 

Dobrý den. Je mi 24 let. Od roku 2012 jsem studentka dálkového studia SŠ a pobírám sirotčí důchod. Jsem těhotná. Termín porodu mám 1.6.2017. Chci se zeptat, jak je to s peněžitou dávkou v mateřství? Za mě OSSZ neplatilo i sociální pojištění? Musela jsem vždy podepsat čestné prohlášení, že nikde nepracuji, takže jsem ani nemohla pracovat. Jak to tedy je. Mám nárok či nikoliv?Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, vzhledem k tomu, že nejste zaměstnaná a ani jste nikdy nebyla, na PPM nárok nemáte. Máte nárok až ode dne narození dítěte na Rodičovský příspěvek - více informací naleznete zde: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html

S největší pravděpodobností také splníte podmínky pro nárok na Porodné.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký mám nárok na porodné a mateřskou. Já jsem teď dokončila střední školu, takže nemám žádné příjmy a můj přítel má měsíční příjem cca 12 000 Kč. Pokud ho na matrice zapíši do rodného listu jako otce, dostanu porodné a mateřskou? Pokud ano, tak kolik? Děkuji.

Dobrý den, pokud jste nebyla před nástupem na mateřskou zaměstnaná, na PPM nemáte nárok. Můžete si až po porodu požádat o Rodičovský příspěvek, v čtyřleté variantě - 7600,- do 9 měsíců a pak 3800,- do 4 let. Více informací najdete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena

Nárok na porodné se odvíjí nejen od uvedení otce v rodném listu, ale od výše příjmů všech členů společné domácnosti. Pokud tedy žijete s přítelem, budete s dítětem ve společné domácnosti 3 a nárok na porodné vám vznikne.

Dobrý den,moje nezletilá dcera je gravidní,dítě porodí v 16-ti,otec dítěte má 17 let. Jsem samoživitelka,mám ještě osmiletá dvojčata, dcera odmítá potrat,takže se v příštím roce dítě narodí. Když jsou rodiče dítěte nezletilí, kdo bude pobírat mateřskou,pokud já,bude se vypočítávat jak,nepobírám žádné dávky,dělám přesčasy,živím svoji rodinu sama a vůbec se neorientuji v dávkovém systému, děkuji za radu

Dobrý den, asi vás moc nepotěším, protože mateřská je pouze pro matku dítěte a pokud není zaměstnaná (což nepředpokládám), pak na PPM nárok nemá ani ona. Abyste mohla PPM čerpat vy, musela byste si dítě adoptovat. Zřejmě tedy bude vaše dcera žádat až po narození dítěte o Rodičovský příspěvek (detailně zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena). Určitě ať si požádá také o Porodné a Přídavek na dítě. Dávky by neměly být závislé na zletilosti.

Dobrý den, mám dotaz. Tento rok jsem ukončila školu a teď necelý měsíc pracuji. Smlouvu na HPP mi ještě nedali, do toho jsem zjistila, že jsem těhotná 10.týden. Jaký postup mám teď provést a jaké příspěvky v mateřství budou? Mám smlouvu podepisovat a oznamit to v nejbližší době zaměstnavateli? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nemáte povinnost těhotenství hlásit a bylo by dobré, kdybyste smlouvu dostala aspoň na dobu určitou. Když nastoupíte na mateřskou v ochranné lhůtě 180 dní od ukončení pracovního poměru a studium bylo přípravou na povolání, pak byste měla podmínky pro nárok na PPM splnit. Po PPM pak budete čerpat rodičovský příspěvek – více informací najdete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.

Dobrý den, paní doktorko Tautová, omlouvám se za jistě se opakující dotaz, ale některé záležitosti mi dělají problém pochopit. Budu stručná. Jsem v jedné práci zaměstnana tři roky a osm měsíců s jednou nemocenskou loni. Dostávám plat 18 600 Kč čistého a z několika důvodů již v práci nechci setrvávat. Je rozumný nápad ukončit poměr, jít na UP a na podzim otěhotnět? Z čeho se mi budou počítat peníze? Neuskodim si? A v případě ukončení poměru a přechodu do jiné práce se bude částka počítat z čeho? Navíc mé těhotenství bude od začátku rizikové (RS), z čeho by byl rodicak, mateřská? Z práce dlouhé skoro čtyři roky, z UP, nebo jen případné nové práce? Velice Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, nejsem doktorka (to je jen automaticky přiřazené oslovení) :-)

Plánovat těhotenství a být na ÚP dobrý nápad není, protože přijdete o nárok na mateřskou – PPM. Mohla byste čerpat pouze rodičovský příspěvek a až od data porodu. Pokud přejdete jinam, pak se vám bude PPM počítat z posledních platů, které budou k dispozici. V tomto případě se ale i tak vystavujete riziku, že vám prac. poměr ukončí ve zkušební době a na PPM mít nárok nebudete. Pokud tedy jste ve fázi plánování, rozhodně nejlepší pro vás bude buď těhotnět hned za současného zaměstnání nebo nastoupit jinam a vydržet s otěhotněním až po skončení zkušební lhůty. Jinak obecně se mateřská počítá ze stejného základu jako nemocenská a rodičovský příspěvek viz zde: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html

Dobrý den, pracuji v zahraničí a chtěla bych se vrátit měsíc před porodem. Pracuji v UK a řádně si zde platím zdravotní i sociální pojištění. Nemohu dohledat více informací, zda mám po návratu nárok na PPM. Za poslední rok mám odpracovaných 10 měsíců. Můžete mi poradit, jaké dokumenty/formuláře budu muset dokladovat po svém návratu, aby mi byla peněžitá pomoc v mateřství přiznaná a vyplacena? Veškerou zdravotnickou dokumentaci o těhotenství samozřejmě mám, stejně tak "zápočtové listy". A ještě poslední dotaz- pokud mi bude PPM přiznaná, musím dodržovat v celém průběhu nějaké podmínky (nemyslím výdělečnou činnost, ale například jestli je v rozporu nevýdělečný pobyt v zahraničí i s dítětem na přechodnou dobu, cca měsíc či víc)?Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, PPM se vyplácí „od zaměstnavatele“. O PPM si tedy musíte požádat v UK a budete ji čerpat podle jejich aktuálních pravidel. Tady v ČR si pak můžete požádat o Rodičovský příspěvek. Více zde: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html.

Dobrý den, k 19.12. 2018 mně měla skončit rodičovska dovolená pro první dítě. Dnes mi přišel dopis o navýšení rodičovské. Co jsem se dočetla na internetu, tento rok to běžně dělají, s tím, že rodičovskou ukončí v měsíci předchozím, kdy navýšili příspěvek (v mém případě tedy k 31.11.,aby nemuseli v dalším měsíci vyplácet zbytek). Nyní jsem po druhé těhotná, termín mám 17.2. 2019. Počítala jsem s tím, že bych si mateřskou dala 8 týdnů před porodem. Bohužel by mi to nevycházelo stejně o 4 dny. Moje otázka zní, co bude lepší v takovém případě udělat? Od doktora mám nakázáno ležet, tudíž rizikové těhotenství. Bude lepší zajít na úřad práce a prodloužit si rodičovskou, aby mi to vycházelo přesně na den, kdy budu nastupovat na mateřskou? Jde to ještě vůbec udělat? Nebo si nechat napsat od doktora neschopenku od 1.12.? A pak normalně nastoupit na mateřskou? S druhým dítětem.chci být doma co nejdéle(3 roky) tudiž čím pozdější nástup na mateřskou...děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je potřeba odlišovat rodičovskou dovolenou (volno v zaměstnání) od rodičovského příspěvku (sociální dávka). Rodičovskou dovolenou v zaměstnání máte tak dlouho jako jste nahlásila zaměstnavateli, max. do 3 let dítěte, a to bez ohledu na to, kdy skončí rodičovský příspěvek. Pokud máte nahlášenou rodičovskou dovolenou do 19. 12. a dceři v ten den budou 3 roky, následující den byste měla nastoupit do práce. Pokud máte zdravotní problémy, můžete jít na neschopenku od 20. 12. Další možností je požádat na těch několik dní o neplacené volno (zaměstnavatel nemusí vyhovět). Pokud by dcera ještě neměla 3 roky, jde požádat zaměstnavatele o prodloužení rodičovské dovolené (musí vyhovět). Rodičovský příspěvek tedy nijak prodlužovat nemusíte, to by bylo vhodné jen v případě neplaceného volna, které by trvalo celý kalendářní měsíc a déle (kvůli platbě zdravotního pojištění).

Vaše další rodičovská dovolená bude opět maximálně do 3 let dítěte, bez ohledu na to, kdy teď nastoupíte na další mateřskou dovolenou.