banner

Celkem výsledků pro výraz "rodicovska dovolena": 100

Dobrý den,mám dotaz. Nyní jsem na rodičovské dovolené se synem. Poslední navýšený poplatek bych měla obdržet tento měsíc, tj. listopad 2021. Na druhou mateřskou dovolenou bych měla nastoupit 13.12.2021.Na ÚP mám nárok na rodičovský příspěvek ukončený k 30.11.2021.Dotaz zní: Když nastupuji na druhou mateřskou cca v polovině následujícího měsíce, tj. 13.prosinec 2021, navazuje mi vše správně a nebude mi někde vykukovat nějaký nedoplatek soc.pojištění, apod.? Dle ÚP bych měla mít vše v pořádku. Ještě se ale dotazuji, protože má gynekoložka mne odkázala znovu se ujistit, abych někde nedoplácela. Děkuji za odpověď.Hezký večer.

Dobrý den,
pokud dítě ještě nemá 3 roky a Vy máte v zaměstnání nahlášenou rodičovskou dovolenou až do nástupu na další mateřskou dovolenou, nemusíte nic v souvislosti se skončením rodičovského příspěvku řešit v zaměstnání, ani s úřady. Žádný nedoplatek na pojistném nevznikne a zaměstnavateli stačí oznámit jen nástup na další peněžitou pomoc v mateřství a mateřskou dovolenou.

Dobrý den, ráda bych si ještě upřesnila informaci ohledně RP - když píšete, že si mohu zvolit délku/výši RP, ale výše je omezena výší mého měsíčního vyměřovacího základu - resp. výše RP nemůže být vyšší než 70 % tohoto základu - od kdy do kdy se vyměřovací základ počítá? Když v době pobírání rodičovského příspěvku jako OSVČ bohužel nemohu pracovat (což je 6 měsíců), protože o RP budu cca měsíc před ukončením PPM (mateřské). Děkuji

Dobrý den, rozhodný je denní vyměřovací základ před nástupem na mateřskou.

Dobrý den, Do práce jsem nastoupila 1.6 a měla jsem standardně zkušební dobu 3 měsíce. Avšak do práce jsem chodila 2 měsíce protože pak jsem skončila v pracovní neschopnosti. Ale pracovní poměr byl rozvázán až v půlce října. Zajímalo by mě zda se mi počítá i pracovní neschopnosti do placení nemocenského pojištění? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, do doby účasti na nemocenském pojištění se počítá celá doba trvání pracovního poměru, tedy včetně pracovní neschopnosti.

Dobrý den, chtěla bych poprosit o vysvětlení, případně radu. V září 2017 jsem dokončila školu, od září do prosince jsem si platila zdravotní pojištění sama, v prosinci jsem nastoupila na ÚP, od 22.3.2018 mám smlouvu na DPČ a 23.7.2018 mám termín porodu. Chci se zeptat, zda mám nárok na mateřskou dovolenou, případně jak je to s rodičovským příspěvkem a kdy ho jít vyřídit, aby se mi nestalo, že v době co budu s miminkem doma, jsem prakticky neměla ani korunu? Případně na co vše mám nárok od státu za příspěvky? Bydlíme s přítelem ve firemním bytě, tak nevím, jak se to bere. Děkuji.

Dobrý den, na mateřskou bohužel nárok nemáte, protože nejste plátcem nemocenského pojištění/nebo jím nyní z DPČ jste jen krátce, které je pro nárok na PPM zásadní (nikoliv zdravotní pojištění). Ohledně dávek si musíte zjistit, zda za vás z DPČ zaměstnavatel platí nějaké nemocenské pojištění (měl by) a z toho vám vznikne nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem, kterou můžete čerpat 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu. Pak můžete normálně žádat o rodičovský příspěvek. Od porodu můžete také žádat o Porodné a Přídavky na dítě.

Dobrý den, 3.7. čekáme příchod našeho chlapečka Sebastiána, a tudíž je asi nejvyšší čas zařídit si rodičovskou dovolenou. Tuším, že na mateřskou dovolenou nemám nárok, jelikož jsem nezaměstnaná a se studiem jsem ze zdravotních důvodů musela v říjnu 2016 skončit, a následně jsem začala pobírat invalidní důchod II. stupně, který stále pobírám. A proto se chci zeptat - jak to bude s rodičovskou dovolenou, když pobírám invalidní důchod? Vezmou mi invalidní důchod nebo můžu pobírat obojí? Můžu si rodičovskou nastavit tak jak chci nebo ji budu muset mít na 4 roky? A mám nárok i na jiné rodičovské příspěvky?Děkuji

Dobrý den, invalidní důchod se pobírá současně s rodičovskou. RP si můžete upravit, jen můžete čerpat maximálně 7600,- měsíčně. Můžete si ještě požádat o Přídavek na dítě a Porodné.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to ohledně mateřské a rodičovské dovolené. Pracovala jsem 11 měsíců a pak jsem nastoupila opět do školy. Takže nemám odpracovaný ani rok, sociální mi de od školy a tak by mě zajímalo, jaký bych měla nárok finančně. Děkuji za odpověď. Hanka

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) musíte být účastna nemocenského pojištění alespoň 270 dní za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Do této doby je možné při splnění podmínek započítat i úspěšně ukončené studium. Zároveň je pro nárok na PPM ale nutné nastoupit na ni z pojištěné činnosti (zaměstnání nebo jako OSVČ) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta ze studia neplyne, tedy ve Vaší situaci byste jako nepracující studentka nárok na PPM neměla. Rodičovský příspěvek byste mohla čerpat od narození dítěte maximálně ve výši 7 600 Kč měsíčně (při narození jednoho dítěte), případně více, pokud by otec dítěte splňoval dobu nemocenského pojištění a měl by vyšší vyměřovací základ.

Dobrý den, chci se poradit ohledně rodičovské. Vím, že lze čerpat rodičovský příspěvek i při zaměstnání. Jak je to ale s dovolenou? Mohou oba rodiče pracovat bez rodičovské a jen čerpat příspěvek, když zajistí celodenní péči jinou dospělou osobou? A musí se to nějak dokládat? Nebo pokud zaměstnavatele požádám o rodičovskou dovolenou mohu i přesto chodit do práce třeba i na plný úvazek? A jak je to potom s placením zdravotního pojištění? Jedná se mi o to, když zaměstnavatele nepožádám o rodičovskou, aby pak po mně třeba časem nechtěl dělat nařízené přesčasy 150h ročně (jestli se rodičovskou mohu takto "pojistit"). Možná by bylo jednodušší dohodnout se na zkráceném úvazku, ale to není povinnost firmy, kdežto poskytnutí rodičovské ano, pokud se nepletu. Doufám, že se v tom alespoň trochu vyznáte, snažil jsem se to napsat co nejsrozumitelněji. :-) Za jakékoliv rady/odpovědi předem mnohokrát děkuji.S pozdravemŠtěpán Weber

Dobrý den,

rodičovský příspěvek není vázán na rodičovskou dovolenou, je tedy možné, aby jeden z rodičů čerpal příspěvek, i když ani jeden z rodičů nečerpá rodičovskou dovolenou. Péči jinou fyzickou osobou nemusíte úřadu oznamovat. Oznámit je potřeba případnou docházku dítěte mladšího 2 let do jeslí nebo obdobného zařízení. Pokud chcete vykonávat stejný druh práce jako dosud pro svého zaměstnavatele, nebudete ho žádat o rodičovskou dovolenou (tedy volno z práce). I později si to můžete rozmyslet a o rodičovskou dovolenou požádat, maximálně však do 3 let věku dítěte. Pokud byste chtěl pro svého zaměstnavatele vykonávat jiný druh práce, je možné v současném pracovním poměru požádat o rodičovskou dovolenou a uzavřít další pracovní smlouvu nebo dohodu na jiný druh práce. Jako zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let můžete požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby a zaměstnavatel je dle zákoníku práce povinen Vaší žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zaměstnanci s kratší pracovní dobou není možné nařídit práci přesčas. Dále není možné nařídit práci přesčas zaměstnancům pečujícím o dítě mladší 1 roku. Zdravotní pojištění hradí stát za osoby na rodičovské dovolené i za příjemce rodičovského příspěvku. Pokud souběžně pracujete, odvádí zdravotní pojištění také zaměstnavatel dle typu smlouvy/dohody a výše výdělku. Pokud zaměstnanec pracující na kratší úvazek nedosahuje měsíční minimální mzdy a čerpá rodičovský příspěvek, nemusí mu zaměstnavatel strhávat doplatek do minimálního zdravotního pojištění, protože se na něj nevztahuje minimální vyměřovací základ. Je potřeba ale zaměstnavateli čerpání příspěvku doložit.

Dobrý den, 14. 1. 2021 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Dnes 7. 6. 2021, jsem si byla vyřídit rodičovskou dovolenou. Myslela jsem si, že mi mateřská končí již v červnu ale doma jsem zjistila, že bude ještě nějaký den trvat v červenci. Do podaného formuláře jsem uvedla čerpání rodičovského příspěvku od 1.7.2021. Tak se chci zeptat, jestli je v tom problém, když se mi tyto dvě věci překryly. Děkuji Radka

Dobrý den,
úřad práce si od OSSZ zjišťuje dobu čerpání peněžité pomoci v mateřství (PPM). V případě souběhu PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci Vám bude náležet rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM za daný měsíc, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM za daný měsíc. Pokud by byla PPM vyšší, rodičovský příspěvek budete mít až od dalšího měsíce.

Dobrý den,v současné době mám rodičovský příspěvek nastaven tak, že jej vyčerpám dříve, než je plánován návrat do práce. Ráda bych se zeptala, zda mi pak v takovém případě vzniknou nějaké povinnosti (např. úhrada zdrav. či soc. pojištění apod.). Zda by pak nebylo lepší výši rodičovského příspěvku změnit, abych jej čerpala po celou dobu rodičovské dovolené. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem

Dobrý den,
pokud dále budete na rodičovské dovolené v zaměstnání, nic se pro Vás nemění, pojistné nehradíte a nic hlásit nemusíte. Rodičovskou dovolenou můžete mít maximálně do 3 let věku dítěte. Pokud byste po rodičovské dovolené chtěla v zaměstnání žádat o neplacené volno, je vhodné si na dobu neplaceného volna prodloužit čerpání rodičovského příspěvku kvůli zdravotnímu pojištění. Státními pojištěnci jsou osoby na rodičovské dovolené i příjemci rodičovského příspěvku.

Dobrý den,Chtěla bych se zeptat jak je to s vyplacením PPM a RP. Mám RD do 3 let věku syna t.j. 29.8.2022, do té doby mám nastavený i RP. Chci se zeptat jak mám postupovat když mi v půlce srpna vzniká nárok na další PPM? Mám si změnit výši RP abych jej v srpnu už nedostala aby mi mohla za srpen být vyplacena PPM? Nebo je možné mít v tuto chvíli současně?Děkuji a přeji pěkný denM.P.

Dobrý den,

můžete si částku rodičovského příspěvku navýšit, abyste ji dočerpala před měsícem, ve kterém nastupuje na další peněžitou pomoc v mateřství, tedy do 31. července. Pokud nebudete mít rodičovský příspěvek vyčerpaný, je potřeba na ÚP nahlásit nástup na další PPM. V měsíci souběhu dávek Vám z rodičovského příspěvku bude náležet jen rozdíl mezi RP a PPM za daný měsíc. Pokud bude PPM vyšší, tak RP v daném měsíci nenáleží. Po porodu na ÚP písemně oznámíte narození dalšího dítěte a ÚP Vám doplatí nevyčerpaný rodičovský příspěvek na starší dítě.

Dobrý den, potřebovala bych ujastnit/doplnit/potvrdit pár informací k tématu MD, RD, dovolená.Mateřská dovolení - v rámci kalkulace se bere poslední kalendářní rok před nástupem na MD, pracovní neschopnost se nezapočítává, pouze se zahrnují odpracované měsíce (od 4.1.2017 jsem na PN - riz. těhotenství, termín porodu 21.6.2017)Dovolená - (Jak jsem psala výše od 4.1.2017 jsem na PN, v tomto kalendářním roce odpracován pouze 1 pracovní den - 3.1.2017, 2.1.2017 jsem čerpala dovolenou z důvodu nemoci). Na kolik dní dovolené budu mít nárok? Záleží na počtu odpracovaných dní? Počítá se i z MD?Je lepší dovolenou proplatit před nástupem na rodičovskou? Nebo dovolenou tzv. vybrat? Mezi mateřskou a rodičovskou si vzít dovolenou? Jaká je kalkulace dovolené? Z čeho, z jakého období vychází? (předchozího kalendářního čtvrtletí, tzn. pokud tam čerpám MD, bude se počítat z ní?)Rodičovská dovolená - má vliv na to, jestli půjdu na mateřskou 6. nebo 8. týden před MD na výši platu? (dnes mi bylo sděleno na gynekologii, že pokud jsem měla vyšší plat, takže je lepší jít 6. týden na MD než 8. týden. Tomuto ale moc nerozumím. Myslela jsem, že rodičovská dovolená už pak nemá vliv na mé příjmy, že je daná částka, která se rozdělí podle toho, jak dlouho budu chtít být doma s miminkem...)Děkuji za vysvětlení.

Dobrý den, ohledně výpočtu PPM máte pravdu. Na dovolenou vám vznikne nárok až za období čerpání PPM a zaměstnavatel má zákonnou povinnost vám umožnit její čerpání po skončení PPM, před RP - jiné termíny jsou na dohodě. Ohledně výše dovolené vám nic neřeknu, zeptejte se mzdové účetní. PPM se čerpá celkem 28 týdnů, tak záleží na vás, kdy ji nastoupíte (rozdíl může být pouze v délce čerpání vyšší částky). Rodičovská je 220 000,- které si rozdělíte podle toho, jak dlouho chcete RD čerpat a tak, aby měsíční výše RP nebyla vyšší než 70 % platu.

Dobrý den, prosím o radu. Je mi 43 let. Jsem zaměstnaná, s přítelem plánujeme miminko. Pobírám invalidní důchod 1.stupně, pokud se mi podaří otěhotnět, budu mít nárok na rodičovský příspěvek i invalidní důchod? Moje lékařka mi řekla, že bych musela na neschopenku, do kdy mohu pobírat neschopnost práce a poté nastoupit na mateřskou dovolenou, rodičovskou dovolenou? Jak a jakým způsobem se žádá a kdy? Moc Vám děkuji za odpověď. Krásný den. Stanka

Dobrý den, kvůli mateřské/rodičovské o invalidní důchod nepřijdete. V případě rizikového těhotenství a čerpání nemocenské dávky se mateřská nastupuje povinně co nejdříve, tedy

8 týdnů před termínem porodu. Další potřebné informace určitě najdete v těchto článcích:

http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena.html

http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html

 

Dotaz
avatar Denisa31 09. 09. 2017

Dobrý den,chci se zeptat.Jsem zaměstnaná 5. rokem ve firmě na dobu neurčitou. Termín porodu mám 10.1.2018. A chci se zeptat, když se nastupuje na mateřskou dovolenou, jak dlouho se pobírá? A kdy se nastupuje na rodičák? A jestli si můžu sama určit variantu jak dlouho budu pobírat rodičák. A výše mateřské se pak odčítá od částky 220000,- nebo jak to vlastně je? A po tu dobu, co budu na MD, tak se už ta doba krátí, co pak mám být na RP nebo jak to vlastně je? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, mateřská trvá 28 týdnů (více zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena). Na rodičovskou se nastupuje v návaznosti na mateřskou. Mateřská (PPM) a rodičovský příspěvek jsou dvě odlišné dávky (rodičovská podrobně zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena). Přečtěte si prosím oba články a v případě nejasností se pak zeptejte konkrétněji.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na informace ohledně peněžité podpory v mateřství a rodičovského příspěvku v situaci, kdy otec dítěte je Španěl a žili bychom ve Španělsku. Stále bych nicméně pracovala v ČR a to jedním z těchto způsobů: * žiji ve Španělsku, nicméně pracuji jako OSVČ v ČR (hlavní pracovní činnost)* žiji ve Španělsku, nicméně v ČR mám částečný pracovní úvazek (v řádu jednotek procent) a k tomu pracuji jako OSVČ (vedlejší pracovní činnost)Mám v daných situacích na příspěvky nárok? Jak se vypočítá výše příspěvku? Jak o příspěvky zažádám? Hraje v tom nějákou roli, kde se dítě narodí? A jestli můj manžel pracuje nebo ne? Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den!

Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v ČR je možné čerpat, i když budete bydlet v zahraničí. Pro nárok na PPM je potřeba splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Zároveň je nutné nastoupit na PPM v době trvání pojištění nebo v ochranné lhůtě. Pokud byste žádala jako OSVČ, je potřeba zároveň být dobrovolně účastna nemocenského pojištění alespoň 180 dní v posledním roce před nástupem na PPM. Více o PPM se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená.
Základními podmínkami pro nárok na rodičovský příspěvek v ČR je trvalý pobyt v ČR a skutečné bydliště v ČR. Pokud však některá ze společně posuzovaných osob (oba rodiče a dítě/děti) je občanem jiné země EU, pracuje v jiné zemi EU nebo v jiné zemi EU pobírá podporu v nezaměstnanosti nebo důchod, nemá v ČR trvalý pobyt nebo má skutečné bydliště v jiné zemi EU, úřad práce zkoumá, která ze zemí je primárně odpovědná za výplatu rodinných dávek. Obecně platí, že primární odpovědnost nese země, ve které osoby vykonávají práci (ať už v zaměstnání nebo jako OSVČ). Pokud podle tohoto kritéria vyplývá nárok v obou zemích, je dalším kritériem přednosti bydliště dětí. Pokud je v primární zemi příspěvek nižší, může vzniknout nárok na doplatek ze sekundární země. Obecné podmínky k žádosti o rodičovský příspěvek a k výpočtu jeho výše se můžete dočíst v článku Rodičovská dovolená. Pro posouzení Vaší konkrétní situace se můžete obrátit na úřad práce.

OSVČ
avatar Apolenka252021 03. 04. 2023

Dobrý den, chci se zeptat jak postupovat.Jsem OSVČ a jsem těhotná, nárok na mateřskou mám vše jsem si platila. Termín porodu mám 3.9. a vím, že mě mateřská bude vyplácena 6-8t před porodem, jen se chci zeptat zda je možné skončit dříve a jít na nemocenskou než mě bude vyplácena mateřská, na nemocenskou bych chtěla jít od 1.6. A kam co a jak mám hlásit vůbec nevím jaký je postup.Pak až by mi skončila nemocenská a začala mateřská mám si jít nechat přerušit živnost a kam pak dál co hlásit? Děkuji moc za radu.

Dobrý den, pokud bude podle lékaře zdravotní důvod k pracovní neschopnosti, je možné jít na nemocenskou před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Na PPM pak přejdete nejpozději 6 týdnů před termínem porodu. Otázka přerušení/nepřerušení živnosti záleží zcela na Vás, na tom, kdy se k činnosti chcete opět vrátit. Přerušení živnosti můžete ohlásit jednotlivým institucím, nebo živnostenskému úřadu, který informaci předá. Bližší informace k postupu najdete také v článcích Mateřská dovolená 2023 a Rodičovská dovolená 2023.

Dobrý den,Rád bych Vás poprosil o radu s čerpáním PPM, když jsem zaměstnán a zároveň vedlejší OSVČ (minimální pojištění).Jde mi o situaci, kdy je manželka na RD (rodičovská dovolená) s 1 letým dítětem a čekáme druhé dítě.1. Je možné nějak odložit PPM, abychom stihli dočerpat celý RP? Tedy začít čerpat PPM až od porodu nebo případně až 2 týdny po porodu? 2. Je možné čerpat PPM bez MD (mateřské dovolené), když je manželka (případně manžel viz. dále) technicky vlastně na probíhající RD?3. Vzhledem k mému vyššímu DVZ bych chtěl pobírat PPM já jako manžel. Pokud porod nastane v očekávané době, tak je možné začít pobírat PPM manželkou až od porodu do konce 6. týdne (tedy 6 týdnů) a manželem pak od 7. týdne do 28. týdne (22 týdnů),nebo je nutné začít pobírat PPM manželkou už od 6-8. týdne před porodem až do konce 6. týdne po porodu (a tedy počítaného z jejího DVZ)? Popřípadě je možná situace, že manželka je na MD (jedno od kdy a jak dlouho - předpokládám, že PPM není vázána na MD ženy), ale PPM čerpá manžel celých 28 týdnů?4. Pokud je nutné čerpání PPM manželkou alespoň těch 6 týdnů po porodu, je možné čerpat PPM manželem v délce 22 týdnů, když porod neproběhne dříve? Tedy asi tak, že před porodem 8 týdnů manžel po porodu 6 týdnů žena a pak zase 14 týdnů manžel? 5. A teď hlavní dotaz - jak jsem psal na začátku, jsem zaměstnán i OSVČ. PPM bych čerpal z pojištění a DVZ ze zaměstnání - tedy vůbec nijak z OSVČ. Musel bych v tomto případě přerušit činnost OSVČ po dobu pobírání PPM (není nikdo na zástup) nebo by stačilo mít jen RD v zaměstnání? O děti by se starala doma manželka. Přijde mi nelogické nemoci vykonávat i OSVČ, když PPM jde úplně z jiného pojištění - v zaměstnání. 6. Poslední dotaz jen čistě ze zvědavosti - mohou být oba rodiče na RD zároveň (a tedy státní pojištěnci)? Popřípadě jeden na RD a druhý jako pečující o dítě do 7 let? Moc díky. Je to asi dost specifická situace a asi dost složitá, protože jsem to nedokázal nikde najít, ale každopádně předem mockrát děkuji za odpovědi.S pozdravem Robo

Dobrý den,

začnu odpovídat od konce:

6) Ano, oba rodiče mohou čerpat rodičovskou dovolenou v zaměstnání současně a oba budou státními pojištěnci z hlediska zdravotního pojištění. Případně může být matka na mateřské dovolené a otec na rodičovské dovolené nebo například jeden rodič na rodičovské dovolené s mladším dítětem a druhý rodič jako osoba celodenně pečující o starší dítě (do 7 let).

5) Při čerpání PPM nesmíte vykonávat pouze tu činnost, ze které nárok na PPM vznikl. Pokud budete čerpat PPM ze zaměstnání, nemůžete dané zaměstnání po dobu čerpání vykonávat (budete v něm na rodičovské dovolené), ale samostatně výdělečnou činnost přerušovat nemusíte.

4) Manžel (otec dítěte) má nárok na PPM nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, nemůže tedy PPM čerpat před porodem. Podpůrčí doba je u manžela maximálně 22 týdnů. Do této doby se započítává doba, po kterou byla PPM vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu.

3) Pokud si žena nezvolí nástup na PPM v rozmezí 6 až 8 týdnů před termínem porodu, bude za nástup na PPM a tedy začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu.

2) Zákon o nemocenském pojištění sice přímo nespojuje čerpání PPM s povinností čerpat mateřskou dovolenou v zaměstnání, ale z charakteru dávky vyplývá nutnost čerpat nějakou podobu "volna" v zaměstnání, jelikož není možné vykonávat činnost, ze které nárok na dávku vznikl. A tímto "volnem" je pro ženy mateřská dovolená, která je navíc na rozdíl od rodičovské dovolené považována za výkon práce pro účely řádné dovolené (u muže je za výkon práce považována rodičovská dovolená do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou).

1) Pokud žena bude čerpat PPM, podpůrčí doba poběží nejpozději od šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud by nečerpala PPM, bude Vám jako manželovi náležet PPM nejdříve od sedmého týdne po porodu, ale jen po dobu 22 týdnů. Nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě však zaniká nejpozději poslední den měsíce, který předchází měsíci narození mladšího dítěte.

Dobrý den, od února jsem zaměstnána, předtím jsem byla na ÚP, mám dotaz, v případě těhotenství je nárok pouze na RD nikoliv na MD, rozumím-li tomu dobře? Jak postupovat? Děkuji. Novotná

Dobrý den, pokud budete mít v době nástupu na mateřskou odpracováno/platnou smlouvu alespoň 270 dní, pak budete mít nárok i na mateřskou - PPM. Jinak máte nárok jen na rodičovský příspěvek. Podrobnosti naleznete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena

Dobrý den. Chci se zeptat, zda mám nárok na mateřskou, když jsem žila dva roky v zahraničí? Nedávno jsem se vrátila do ČR a teď potřebuji zajistit finančně dítě tady, mám nárok na mateřskou i tady? Nebo na jiné příspěvky? Děkuji

Dobrý den, na mateřskou vám vznikne nárok pouze ze zaměstnání a za podmínek státu, kde jste pracovala – pokud vám tedy ten nárok vznikne. Tady si pak můžete zažádat o Rodičovský příspěvek. Více zde: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html.

Dobrý den, chci se zeptat jsem zaměstnaná na dobu neurčitou od 1.8. jsem na mateřské (porod 18.9.2017) mateřská je tedy půl roku, jak se provádí přechod z Md na rodičovský příspěvek to musím zajít na Úřad práce a co potřebuji i do zaměstnání musím? Děkuji za odpověď....

Dobrý den, o RP se žádá na úřadu práce – sociální odbor. Potřebujete rodný list dítěte, vaši OP. Více zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.

Dobrý den, moc Vás prosím o info. Jsem evidovaná na úřadu práce od 08.12.2016. Předtím jsem byla zaměstnaná cca 6 let.Teď budu pobírat 5 měsíců podporu. Letos plánujeme s přítelem miminko. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na mateřskou, rodičovský příspěvek a porodné, i když mi skončí podpora a já budu dál vedená na úřadu práce? Přítel má plat cca 23 000 Kč a moje podpora cca 5 500 Kč. Moc Vám děkuji za odpověď a přeji krásny den.

Dobrý den, pokud již nikam do zaměstnání nenastoupíte, nárok na PPM mít nebudete, pouze na rodičovský příspěvek - podrobnosti zde: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.

Pro nárok na Porodné je plat otce vysoký i bez vašich dávek, takže nárok na něj mít nebudete. Kdyby se ve vašich příjmech cokoli změnilo, na internetu najdete příslušnou kalkulačku a další informace např. zde: https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/porodne.

S pozdravem 

Dobrý den. Je mi 24 let. Od roku 2012 jsem studentka dálkového studia SŠ a pobírám sirotčí důchod. Jsem těhotná. Termín porodu mám 1.6.2017. Chci se zeptat, jak je to s peněžitou dávkou v mateřství? Za mě OSSZ neplatilo i sociální pojištění? Musela jsem vždy podepsat čestné prohlášení, že nikde nepracuji, takže jsem ani nemohla pracovat. Jak to tedy je. Mám nárok či nikoliv?Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, vzhledem k tomu, že nejste zaměstnaná a ani jste nikdy nebyla, na PPM nárok nemáte. Máte nárok až ode dne narození dítěte na Rodičovský příspěvek - více informací naleznete zde: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html

S největší pravděpodobností také splníte podmínky pro nárok na Porodné.