Inzerce
Inzerce
Inzerce

Velký test dětských autosedaček 2018

  1. Změna v systému dělení autosedaček
  2. Průběh testování a výsledky
  3. Při testu čelního nárazu selhal výrobek Concord Ultimax i-Size
  4. Celkově nejvyšší hodnocení obdržela sedačka Maxi-Cosi Rock
  5. Zbytečné škodlivé látky
  6. Pozor na obsluhu!
  7. Jak se zorientovat při nákupu dětské autosedačky?

Opět vám přinášíme nejnovější výsledky testů dětských autosedaček provedených časopisem dTest během roku 2018. Dalo by se říci, že kvalita autosedaček se celkově zlepšuje, nicméně mezi testovanými výrobky se stále objevuje obsah škodlivých chemických látek a některé modely jsou zklamáním i při crashtestech.

Změna v systému dělení autosedaček

Protože v současné době existují dvě platné směrnice, není snadné se zorientovat v dělení sedaček. Starší verze dělení, od které se postupně upouští dělila autosedačky podle hmotnostních skupin 0, 0+, I, II, III. Od roku 2013 se postupně zavádí dělení podle výšky dítěte tzv. i-Size a dnes je podle tohoto systému již rozdělena většina autosedaček.

Průběh testování a výsledky

Časopis dTest publikuje testy autosedaček již od roku 1995, poslední čtyři roky se testování řídí nejnovějším německým programem. Nejdůležitějším parametrem je ochrana dítěte a dále pak snadnost obsluhy, ergonomie sedačky a obsah škodlivých látek. Testy se provádějí u různých způsobů upevnění autosedačky, např. ve směru i proti směru jízdy, za různých poloh zádové opěrky a při upevnění pásem i isofixem. Zveřejňuje se přitom nejhorší výsledek, takže selže-li autosedačka v jednom z pěti možných způsobů instalace, nejde již o bezpečný výrobek.

Při testu čelního nárazu selhal výrobek Concord Ultimax i-Size

Concord Ultimax i-SizeTesty zahrnují nárazové zkoušky při čelním (při rychlosti 74 km/h) a vzhledem k menším deformačním zónám velmi nebezpečném bočním (při rychlosti 27 km/h) nárazu, ze kterých lze vypočíst riziko poranění hlavy, síly působící na hrudník, krk a břicho. Při testu čelního nárazu selhal výrobek Concord Ultimax i-Size, u kterého došlo při instalaci po směru jízdy k prasknutí skořepiny a při upevnění proti směru jízdy se sedačka zcela uvolnila, a dostatečně dopadl při bočním nárazu výrobek Chicco Cosmos (oba pro děti od narození do 4 let) a rostoucí sedačka Joie Every Stage FX.

Foto vpravo: Při testu čelního nárazu selhal výrobek Concord Ultimax i-Size

Naopak velmi dobře při obou testech dopadly autosedačky Britax-Römer, model Baby-Safe2 i-Size a Swingfix i-Size, a také Joie i-Level. Za slušný standard lze považovat sedačku Maxi-Cosi Cabriofix.

Inzerce

Baby-Safe2 i-Size, Swingfix i-Size, Maxi-Cosi Cabriofix

Foto: Při testech dobře dopadly autosedačky Baby-Safe2 i-Size, Swingfix i-Size, Maxi-Cosi Cabriofix

Inzerce

Celkově nejvyšší hodnocení obdržela sedačka Maxi-Cosi Rock

Maxi-Cosi Rock

Celkově nejvyšší hodnocení obdržela sedačka Maxi-Cosi Rock ve spojení se základnou FamilyFix One i-Size (pro děti do zhruba 1 roku). V kategorii pro děti do 1,5 roku nejlépe uspěly sedačky Kiddy Evoluna i-Size 2 a již zmíněné modely Britax-Römer a Joie.

S tzv. rostoucích autosedaček pro děti od 4 do 12 let vyšla nejlépe autosedačka Cybex Solution S-Fix.

Inzerce

Foto vpravo: Celkově nejvyšší hodnocení obdržela sedačka Maxi-Cosi Rock

Zbytečné škodlivé látky

Neřestí dětských autosedaček bohužel nadále zůstává obsah škodlivých látek v částech, které mohou přijít do styku s rukama či ústy dítěte.

Jané Koos i-Size

Inzerce

Tyto škodlivé látky sice nemusí představovat bezprostřední zdravotní riziko, avšak výrobci by se jich měli podle platných norem zejména u výrobků pro děti vyvarovat.

Z 37 testovaných produktů vyvázlo 23 s velmi dobrým hodnocením (nenalezeny žádné škodliviny). Nejhůře v tomto ohledu dopadly sedačky Jané Koos i-Size, Jané Gravity, Avionaut Ultralite se základnou IQ i-Size a Graco Turn2Reach.

Foto vpravo: V autosedačce Jané Koos i-Size byly nalezeny škodlivé látky

Pozor na obsluhu!

Chicco CosmosPři testování autosedaček se posuzuje také riziko chybné instalace. Při špatném upevnění neobstojí ani ta nejbezpečnější autosedačka. Testy se provádějí s dětmi, a nikoliv s figurínami a sledovanými parametry je ergonomie a pohodlí dítěte (pohodlí sedu, vhodnost úhlů opěrek, dostatek prostoru pro nohy, ruce, ramena atd. Sleduje se také, kolik prostoru v autě sedačka zabírá. Jediný výrobek, který neobstál kvůli zvýšenému riziku chybné instalace, byl Chicco Cosmos.

Foto vpravo: Chicco Cosmos neobstál kvůli zvýšenému riziku chybné instalace

Jak se zorientovat při nákupu dětské autosedačky?

Výsledky testů všech dětských autosedaček naleznete zveřejněné na webu www.dtest.cz/autosedacky. Databáze testovaných autosedaček je přístupná předplatitelům.

Zdroj: Časopis pro spotřebitele dTest

Zdroj fotografií: Časopis pro spotřebitele dTest

Redakčně upraveno.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Velký test dětských autosedaček 2018 - diskuze

Poradna

Dobrý den, dceři je 5,5 měsíce a stále spinká ve vaku Swaddle me, kde má ručičky na hrudníku. Vadí vázání v tomto věku? Druhý dotaz se týká uspávání, usíná mi v náručí. Kdy je vhodné “učit” usínání v postýlce? Určitě nejsem zastánce vyplakávání.
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud je dítě ve vaku klidné, můžete ponechat, postupně bych doporučila uspávání v postýlce.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 13.01.2022, 16:06
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×