banner

Hypotonie až atonie děložní

Je provázena výrazným krvácením po porodu plodu, před nebo častěji po porození placenty. Vzniká více po porodech velkých plodů, porodech dvojčat, kdy je děložní stěna výrazně rozepjatá a její poporodní stažení je menší a nestačí dostatečně bránit krvácení z místa, kde byla uložená placenta. Dále k hypotonii může dojít při protrahovaných (déletrvajících) porodech, při nichž je svalovina dělohy vyčerpána dlouhou kontrakční činností. Léčba je zprvu medikamentózní - aplikují se léky stahující dělohu. Tato léčba je většinou úspěšná, pokud je však bez efektu, je nutné zakročit operačně: podvaz cév zásobujících dělohu nebo jejich embolizace (uzávěr za pomoci katetrizace cév radiodiagnostickou látkou), při výrazném krvácení je pak nutno provést odstranění dělohy jako život zachraňující výkon.

Zbytky placentární tkáně po porodu

Jedná se o stav, při němž po porodu placenty zůstává její část zadržena v děloze. Drobná tkáňová drť po porodu v děloze je běžná, pokud však její množství přesáhne určitou hranici, může být zdrojem dlouhodobého nebo silného krvácení, popřípadě zánětu v děloze. Prevencí je kontrola celistvosti placenty po porodu. Retenci (zadržení) drobné části placenty v děloze (zejména v případech drobných přídatných nebo vícelaločnatých placent) však nelze i při maximálně pečlivé kontrole lůžka po porodu vyloučit. Proto je v případě silnějšího zakrvácení nebo prodlouženého krvácení po porodu vždy vhodné navštívit lékaře, který se ultrazvukem přesvědčí, zda je dutina děložní prázdná či ne. Léčbou je při minimálním nálezu v děloze aplikace léků stahujících děložní svalovinu (za účelem vypuzení obsahu), při výraznějším pak kyretáž dutiny děložní v celkové narkóze.

Porodní poranění

Patří sem poranění v oblasti měkkých porodních cest vzniklá za porodu - trhliny v pochvě, trhliny hráze, stydkých pysků, oděrky apod. Jsou diagnostikovány ihned po porodu, při kontrole porodních cest na porodním sále a následně ošetřena v lokálním umrtvení. Pouze v případě výraznějších poranění nebo bolestivosti se provádí ošetření v celkové narkóze.

Zánět dělohy

Nejčastěji je lokalizován v ploše po odloučené placentě. Projevuje se teplotou, zapáchajícími očistky, slabým krvácením (není podmínkou) a bolestivostí dělohy. Léčba je antibiotická, tabletami nebo injekcemi dle závažnosti stavu, pokud jsou přítomny zbytky placentární tkáně v děloze, pak připojujeme i kyretáž.

Sdílejte stránku

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč