Inzerce
Inzerce
Inzerce

Inkontinence (neudržení moči) u žen, souvisí s porody?

Zdá se, že jí je čím dál více. Spíše se však o ní čím dál více mluví. Dřívější generace brala inkontinenci jako atribut stáří, na vyšetření nechodila. Pro dnešní aktivní ženu je inkontinence výrazným diskomfortem. Vzhledem k větší znalosti problematiky se dokonce u dnešních starších rodiček setkáváme s porody císařským řezem na přání jako prevencí pozdější inkontinence. Ale i s častější návštěvou sex shopů, kdy jsou sexuální stimulátory používány rovněž coby prevence. Jste z toho úvodu překvapené? Pojďme tedy na téma podrobněji.

Je císařský řez skutečně prevencí inkontinence?

Stejně jako kůže, tak i pochva ve vyšším věku ztrácí svou elasticitu. Proto ženy i porodníci vědí, že u rodiček vyššího věku může mnohem pravděpodobněji po vaginálním porodu dojít k poškození svalů a povázek, poruše statiky pánevní a sestupu nejen močového měchýře, ale i dělohy a konečníku. Kromě inkontinence moči hrozí to samé pro trávicí trakt, kdy ženě spontánně odcházejí plyny nebo přímo stolice. Proto se stále častěji stává, že porod u starších rodiček končí plánovaným císařským řezem. Je to určitě k diskuzi, ale na druhou stranu porodem život v tom lepším případě nekončí, a zvláště u předvídatelných případů je důvod zachovat i následnou dobrou kvalitu života ženy včetně toho partnerského.

Předporodní nafukovací poševní balónky a následná inkontinence

Před pár lety mně ne příliš nahlas, spíše jako takovou poznámku, kterou bych měla vědět, sdělily porodní asistentky, že si všímají u žen, které cvičily před porodem s velmi populárním balónkem „zvětšujícím“ porodní cesty, častější poporodní inkontinence. Ženy tolik netrpěly na porodní poranění, ale dle těchto asistentek častěji oproti necvičícím právě poporodní inkontinencí. Jedná se o ojedinělou informaci, kterou jsme nezaznamenali ve větším měřítku. Navíc se porodní balónek používá poměrně krátce, kdy dlouhodobější data, jak se situace vyvine s přibývajícím věkem, nejsou zatím známa. Také je vysoká pravděpodobnost, že pokud ženy po porodu začnou se cvičením, statika a funkčnost pánevního dna se velmi rychle upraví.

Příčiny inkontinence

Na úvod jsme tedy nakousli příčiny inkontinence související s porodem. Neudržení moči je však poměrně složitá, komplexní, a ne zcela probádaná záležitost. Kromě věku, po 60. roce její výskyt v ženské populaci může být až poloviční, pohlaví a vaginálního porodu se na něm podílí i zděděná kvalita pojivové tkáně, u dcer inkontinentních matek je riziko vyšší. Vliv má přirozeně obezita, kouření, časté močové infekce, omezená fyzická aktivita, prodělané gynekologické operace a zřejmě i samotné těhotenství.

Typy inkontinence

Udávají se dva nejčastější typy, u mladších žen stresová a u starších urgentní, také se jí říká hyperaktivní močový měchýř. Inkontinence může být i smíšeného typu.

Stresová inkontinence

Stresová nesouvisí s žádným stresem psychickým, jak by se předpokládalo, jde o převahu nitrobřišního tlaku, který zvyšuje tlak v močovém měchýři oproti tlaku v močové trubici a má za následek samovolný únik moči. Dochází k němu u situací přirozeně zvyšujících nitrobřišní tlak, jako je poskok, zakašlání, kýchnutí, smích, zvedání břemen, ale pozorovat jej můžeme i při běhu nebo dokonce při chůzi.

Příčiny stresové inkontinence jsou dvě. Buď se jedná o nevýhodnou anatomickou polohu močové trubice při zátěži, která usnadní únik moči, nebo nedostatečnost svěrače vnitřního ústí močové trubice. Druhá příčina nastává často po operačních výkonech, v menopauze, ale i důsledkem radioterapie.

Inzerce

Urgentní inkontinence neboli hyperaktivní měchýř

U urgentní inkontinence dominuje pocit silného nucení na močení, časté močení, více než 8x v průběhu 24 hodin a noční močení.

Smíšená inkontinence

U smíšené se setkáváme s příznaky obou výše zmíněných inkontinencí.

Za jakým odborníkem jít?

Ženy mají tu výhodu, že se o ně od zahájení pohlavního života stará gynekolog. Právě gynekolog by měl být první, který zaznamená ženiny problémy. Dle odebrané anamnézy ji pak pošle na příslušné specializované pracoviště.

Vyšetření potvrzující diagnózu

U vyšetření je velmi důležité odebrání anamnézy, tedy zjištění předchorobí, zvláště v oblasti urogenitální, osobní, intimní i pracovní dotazování. Může mnohé napovědět, včetně nasměrování ke změně, která příznaky zmírní nebo zcela odstraní. Doporučila bych si obtíže i to, čím kdo v rodině trpěl, tedy onemocnění a úmrtí, předem sepsat.

Kromě vyšetření moči a gynekologického vyšetření si pacientka vyplňuje po stanovenou dobu mikční kartu, ze které vyplývají intervaly mezi močením a množství moči. Následuje urologické vyšetření, ať již urodynamické, které měří tlaky v močovém systému, dále zobrazovacími metodami (rentgen, ultrazvuk) či další.

Léčba jednotlivých typů inkontinence

U všech typů inkontinence začínáme s neinvazivními léčebnými a nefarmakologickými metodami. První volbou u mladých pacientek se stresovou inkontinencí jsou cviky posilující pánevní dno, fyzioterapie zaměřená nejen na pánevní dno, ale obecně zpevnění středu těla CORE, vhodná je i stimulace sexuálními pomůckami, kterými se stimulují nervosvalové dráhy a svaly se zpevňují. Pomoci může i léčba teplem vedoucí k prokrvení postižené oblasti. Důležitá je zejména edukace pacientky a odstranění rizikových faktorů v životním stylu. K posílení kontrakční schopnosti pánevního dna se využívá elektroterapie, kdy můžeme hodně obrazně říci, že jde o sofistikovanější stimulaci nervů oproti sexuálním pomůckám.

U stresové, pokud selže fyzioterapie, lékaři přistupují k operačnímu zavedení tzv. pásky, která odstraní samovolný únik moči tím, že močové trubici vytváří oporu v situacích zvýšeného nitrobřišního tlaku, tedy při onom kýchání, smíchu, skocích apod.

Inzerce

V případě postmenopauzální inkontinence můžeme sáhnout k použití hormonální léčby, nejčastěji lokálně podávaným estrogenům.

U všech forem inkontinencí se na základě anamnézy a vyšetření může započít farmakologická léčba. Všechny tyto léky ovlivňují nejrůznější typy receptorů, působí na nervový systém a jejich nasazení podléhá pečlivé úvaze lékařů specialistů. Například anticholinergní léky používané v léčbě hyperaktivního močového měchýře mají vliv na zvýšení objemu močového měchýře a relaxaci hladkého svalu v močovém měchýři, který je zapojen v iniciaci nucení na močení. Oddálí se tak první nucení, sníží frekvence i pocity urgence. Bohužel jako každý lék i tyto mohou mít nežádoucí účinky. Mezi nejčastější patří sucho v ústech, zácpa, rozmazané vidění i poruchy kognitivních funkcí, zvláště u starších pacientek. Tato skupina léků je úspěšně používána u jednoho z nejobtížnějších příznaků hyperaktivního měchýře, kterým je noční močení (nykturie).

Inzerce

Součástí léčby by měla být i psychoterapie. A to vzhledem k možné psychické nástavbě původního onemocnění. Diskomfort nejen samotné inkontinence, ale i následná diskuze s lékaři o ní a celé diagnostické kolečko značně pacientky stigmatizuje.

Než dojde k účinku léčby, nebo tam, kde příznaky i při léčbě stále přetrvávají, je nutné ženě doporučit vhodné inkontinenční pomůcky.

Inzerce

Podle rozhovoru s panem prof. Alešem Roztočilem, CSc. zpracovala MUDr. Jana Martincová.


Zdroje:
ROZTOČIL, Aleš. Rozhovor o porodnictví. Brno, 20. 5. a 2. 12. 2022
ROZTOČIL, Aleš a kol. Moderní gynekologie. Praha: Grada Publishing, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2.

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Inkontinence (neudržení moči) u žen, souvisí s porody? - diskuze

  • Balónek
    Chvíli jsem používala pomůcku pro posílení pánevního svalstva, ale myslím, že postačí denodenní cvičení vlastním tělem.
    Adrianita   | 14.03.2023 12:47:35
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Bolest po císaři

| Marykak | 26.06.2024, 13:10

Dobrý den,
jsem týden po císařském řezu. Vím, že bolest je po tak velkém zákroku normální, ale nebolí mě jizva nýbrž levé tříslo, ze kterého vychází tupá bolest až znecitlivění do velkého stydkého pysku. Je to prosím normální a je pravděpodobné, že se to srovná? Pravé tříslo i stydký pysk je normální. Znecitliveni pod jizvou mám cca 1 cm dolů nejvíce opět na levé straně. Pravá je v pořádku. Může se jednat o namožení při špatném vstávání?

Dobrý den,

bolestivost je normální, může být i dána zavinováním dělohy a tahem za jeden z vazů, který tvoří závěsný aparát dělohy a končí až ve stydkém pysku. Po šestinedělí určitě navštivte fyzioterapeuta a řádně rehabilitujte.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 26.06.2024, 12:29
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×