Inzerce
Inzerce
Inzerce

Očkovat nebo nemoc prodělat? Proč se s očkováním začíná tak brzy?

Druhá část rozhovoru s lékařkou Zuzanou Vančíkovou

Zrovna dneska jsem četla reakci čtenáře na spalničky, že ti, co je prodělali, tak mají celoživotní ochranu oproti očkovaným. Proč je tedy lepší očkovat než onemocnění prodělat? Proč je doporučeno očkovat i u onemocnění, která dříve běžně každý prodělal? 

Vývoj v medicíně pokračuje, stále získáváme nové a nové poznatky, díky kterým se vyvíjejí nové vakcíny, které nám ochranu poskytnou. Když jsme je neměli, tak jsme onemocnění prodělali a někdo na ně i umřel. To už si lidé neuvědomují, protože právě díky proočkování populace tyto nemoci u nás už nevidíme. Ale spalničky jsou důkazem, že se mohou vrátit, když proočkovanost klesne pod určitou hranici nebo sem přijedou větší počty neočkovaných jedinců. Tehdy se u nás nemoc může rozšířit, protože děti očkujeme až od určitého věku. Onemocnět nejčastěji mohou právě neočkovaní kojenci a batolata a nemoc může mít vážné důsledky.

Z dalších závažných nemocí bych zmínila ještě dětskou přenosnou obrnu, což je virové onemocnění, které v určitém procentu případů vede k ochrnutí, které ani dnes neumíme léčit.  My umíme dítě ventilovat, umíme podpořit jeho vitální funkce, ale tomu důsledku nejsme ani dnes schopni zabránit, proto je očkování vítanou prevencí tohoto onemocnění. 

Očkování určitě smysl má a já vidím jeho důležitost převážně tam, kde mohou být nemoci s velmi závažným průběhem nebo trvalými následky. V těchto případech je určitě lepší očkovat než čekat na onemocnění.

Inzerce

A konkrétně proti dětské přenosné obrně se očkuje jak?

Dříve se u nás očkovalo živou vakcínou podanou ústy, v roce 2007 se přešlo na neživou vakcínu, která je součástí hexavakcíny. 

Proč se dnes s očkováním začíná tak brzy? Například v 70. letech přišlo první očkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli až ve 3 měsících? 

To je jednoduché. Začíná se brzy, protože nejzranitelnější jsou právě kojenci. Ví se, že na černý kašel novorozenec anebo kojenec může zemřít a také to, že již první dávka vakcíny jej může ochránit, proto je snaha začít očkovat co nejdříve. To samé platí pro meningokoky, pneumokoky, hemofily a další. Proto se očkování směřuje do nejútlejšího věku, protože právě tam je riziko některých  nemocí mnohem vyšší. 

Inzerce

Může třeba u nevyzrálé imunity kojence nastat nedokonalá imunitní reakce na očkování a mnohem větší riziko následného onemocnění v předškolním věku?

Na toto se samozřejmě u vakcín myslí, a právě proto většina z nich má několik alternativních schémat, odvozených od věku, kdy se začne s očkováním. Uvedu jenom teoretický příklad. Když začínáme třeba u šestitýdenního nebo u devítitýdenního dítěte, doporučuje se dát dávek víc, než když začneme očkovat roční dítě. Těch více dávek je tu právě z důvodu nižší imunitní odpovědi v útlém věku Potřebujeme jich více, protože imunita kojence teprve dozrává, takže imunitní reakce není tak výrazná jako u staršího dítěte. Ale toto je výrobci velmi bedlivě hlídáno, jsou na to provedeny obsáhlé studie, aby se mohli podepsat pod to, že v tom a tom schématu vakcína ochrání třeba i 99 % očkovaných dětí. 

 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkovat nebo nemoc prodělat? Proč se s očkováním začíná tak brzy? - diskuze

Poradna

Horečka po očkování

| Niky4 | 16.12.2023, 11:43

Dobrý den, syn 6 měsícu, vaha 7,76 kg byl včera očkovaný vakcínou Bexero a Vaxneuvance dostal teploty. Dala jsem mu čípek Nurofen, dostal již tři čípky po šesti hodinách. Poslední dostal ve tři hodiny ráno. V příbalovém letáku je psané že může dostat maximálně 3 čípky během 24 hodin. Můžu mu dát další čípek dříve ? Má teplotu 40,1 měřeno v konečníku. Nebo mám čekat a další mu dát až v 14:00? Zkouším srážet zábaly teplotu.

Dobrý den,

Nurofen můžete střídat po 3 hodinách s Paralenem dle váhy, Nurofen se podává po 6 hodinách a Paralen také, takže můžete vždy po 3 hodinách podávat střídavě, pokud teploty neklesají pod 38 st. C.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.12.2023, 10:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×