Inzerce
Inzerce
Inzerce

Proč není povinné očkování proti žloutence A? K čemu je vůbec ne-povinné očkování proti planým neštovicím – banálnímu onemocnění? A co stále diskutovaný autismus a adjuvancia ve vakcínách?

Druhá část rozhovoru s lékařkou Zuzanou Vančíkovou

Častý argument rodičů na nepovinné očkování u planých neštovic je: Proč se očkuje proti tak ba-nálnímu onemocnění?

Za prvé, plané neštovice se u nás neočkují povinně, takže si rodiče mohou vybrat, zda dítě chtějí naočkovat.

Za druhé, není to vždy banální onemocnění. Může mít také těžký průběh, mohou nastat komplikace - může dojít k postižení téměř všech orgánů a systémů - krve, mozku, plic i dalších. Tyto komplikace však naštěstí nejsou příliš časté.

Paní doktorko, proč vlastně není v rámci povinného očkování to proti žloutence A, jejíž výskyt je v našem regionu poměrně častý?

Dříve bylo toto onemocnění u nás vzácné a plošné očkování nebylo potřeba. V poslední době se začaly opakovat lokální i větší epidemie. Potřebnost plošného očkování musejí nyní posoudit epidemiologové. 

Inzerce

Ještě dvě poslední otázky. Co určitě nemohu minout, jsou kovy a adjuvancia ve vakcínách? Probíhá u vakcíny podané injekčně další rozprostření po těle stejně, jako kdybychom ji snědli v jídle? Jestli i ze střevního traktu se dostává do krevního řečiště. A pak hematoencefalickou bariérou. 

Bez adjuvancií by vakcíny téměř nefungovaly. Hliník je jedním z nestarších a nejdéle používaných adjuvancií. Je jediným povoleným a vyzkoušeným i u novorozenců. 

Podání injekční a ústy nemá vždy stejné účinky. Avšak i ze střevního traktu se většina látek může dostat do krevního řečiště, to je v podstatě jedna z hlavních úloh střevního traktu - vstřebávání živin a dalších substancí. Přechod přes hematoencefalickou bariéru je dán její prostupností. Nezávisí to od toho, jak se daná látka dostala do krve, jestli injekčně nebo se vstřebala po požití ústy. 

Můžu zmínit ještě ten oblíbený autismus? V jakém stadiu jsou současné poznatky?

Nevím o tom, že by se v nějakém případu v souvislosti s očkováním jasně prokázal. V případě několika uveřejněných studií se jednalo o podvody.

Stran autismu u dětí ještě jeden můj postřeh z dětského oddělení. Když se dnes podíváte, jak se běžně baví batolata a kojenci na kojeneckém oddělení, vidíte, že dítě, aby bylo zabaveno, dostane do ruky do postýlky tablet nebo mobil a maminka si vedle čte na mobilu, tabletu nebo počítači. To, že by dítěti zazpívala, pochovala jej nebo že by si dítě hrálo s kostičkami, to už je dnes vzácný jev. Toto probíhá již od kojeneckého věku, dále pak pokračuje životem na sociálních sítích a nekomunikací face to face mezi sebou. Dnešní společenský život je úplně jiný a obávám se, že i toto je jeden z možných příspěvků k tomu, že lidé spolu nedovedou komunikovat při osobním kontaktu. Dříve běžné komunikační dovednosti se již necvičí, což dle mého vede k nárůstu výskytu příznaků těchto poruch, výchova už je od začátku úplně jiná, než bývala dřív. 

Inzerce

Sama patřím k ročníku, kdy už se začalo hodně očkovat. Složky vakcín byly tehdy mnohem agresivnější, méně šetrné. Nyní se opravdu zdokonalují. A podívejme se, jaké bylo procento autistů tehdy v těchto ročnících a jaké je teď. Toto srovnání příliš nesvědčí pro to, že by nárůst autismu byl vyvolán vakcinací.

Milá paní doktorko, děkuji za vyčerpávající odpovědi. Stihly jsme toho probrat opravdu hodně a snad pomohly většině rodičů k rozhodnutí, jak s očkováním u vlastního dítěte. 

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Proč není povinné očkování proti žloutence A? K čemu je vůbec ne-povinné očkování proti planým neštovicím – banálnímu onemocnění? A co stále diskutovaný autismus a adjuvancia ve vakcínách? - diskuze

Poradna

Vážená paní doktorko,
synovi je 22 týdnů a z časových důvodů nám bylo doporučeno spojit druhé dávky očkování Prevenar 13 a Rotarix najednou. První dávky jsme očkovali zvlášť a syn obě vakcíny snášel bez obtíží. Přeci jen se ale teď trochu bojím kombinace obou vakcín dohromady. Dcera (3 roky) teď již musí nastoupit do školky, proto bych raději měla syna doočkovaného. Rotaviry prý teď mezi dětmi hodně řádí a Prevenar mi přijde ještě mnohem důležitější, nechci ho odkládat. Doporučili byste prosím spojení obou vakcín nebo raději očkovat zvlášť i za tu cenu, že Rotarix případně doočkovat nestihneme? Jde mi hlavně o to, zda to nepředstavuje nadměrnou zátěž s možným vlivem na další vývoj, běžné vedlejší účinky jako vyšší teplota apod. bez dlouhodobějšího vlivu neřeším. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den. Obě očkovací látky lze podat souběžně, nebo lze rozložit - nejkratší interval mezi podáním je 14 dní.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 05.04.2022, 00:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×