Proč není povinné očkování proti žloutence A? K čemu je vůbec nepovinné očkování proti planým neštovicím – banálnímu onemocnění? A co stále diskutovaný autismus a adjuvancia ve va...
Druhá část rozhovoru s lékařkou Zuzanou Vančíkovou
Častý argument rodičů na nepovinné očkování u planých neštovic je: Proč se očkuje proti tak banálnímu onemocnění?
Za prvé, plané neštovice se u nás neočkují povinně, takže si rodiče mohou vybrat, zda dítě chtějí naočkovat.
Za druhé, není to vždy banální onemocnění. Může mít také těžký průběh, mohou nastat komplikace - může dojít k postižení téměř všech orgánů a systémů - krve, mozku, plic i dalších. Tyto komplikace však naštěstí nejsou příliš časté.
Paní doktorko, proč vlastně není v rámci povinného očkování to proti žloutence A, jejíž výskyt je v našem regionu poměrně častý?
Dříve bylo toto onemocnění u nás vzácné a plošné očkování nebylo potřeba. V poslední době se začaly opakovat lokální i větší epidemie. Potřebnost plošného očkování musejí nyní posoudit epidemiologové.
Ještě dvě poslední otázky. Co určitě nemohu minout, jsou kovy a adjuvancia ve vakcínách? Probíhá u vakcíny podané injekčně další rozprostření po těle stejně, jako kdybychom ji snědli v jídle? Jestli i ze střevního traktu se dostává do krevního řečiště. A pak hematoencefalickou bariérou.
Bez adjuvancií by vakcíny téměř nefungovaly. Hliník je jedním z nestarších a nejdéle používaných adjuvancií. Je jediným povoleným a vyzkoušeným i u novorozenců.
Podání injekční a ústy nemá vždy stejné účinky. Avšak i ze střevního traktu se většina látek může dostat do krevního řečiště, to je v podstatě jedna z hlavních úloh střevního traktu - vstřebávání živin a dalších substancí. Přechod přes hematoencefalickou bariéru je dán její prostupností. Nezávisí to od toho, jak se daná látka dostala do krve, jestli injekčně nebo se vstřebala po požití ústy.
Můžu zmínit ještě ten oblíbený autismus? V jakém stadiu jsou současné poznatky?
Nevím o tom, že by se v nějakém případu v souvislosti s očkováním jasně prokázal. V případě několika uveřejněných studií se jednalo o podvody.
Stran autismu u dětí ještě jeden můj postřeh z dětského oddělení. Když se dnes podíváte, jak se běžně baví batolata a kojenci na kojeneckém oddělení, vidíte, že dítě, aby bylo zabaveno, dostane do ruky do postýlky tablet nebo mobil a maminka si vedle čte na mobilu, tabletu nebo počítači. To, že by dítěti zazpívala, pochovala jej nebo že by si dítě hrálo s kostičkami, to už je dnes vzácný jev. Toto probíhá již od kojeneckého věku, dále pak pokračuje životem na sociálních sítích a nekomunikací face to face mezi sebou. Dnešní společenský život je úplně jiný a obávám se, že i toto je jeden z možných příspěvků k tomu, že lidé spolu nedovedou komunikovat při osobním kontaktu. Dříve běžné komunikační dovednosti se již necvičí, což dle mého vede k nárůstu výskytu příznaků těchto poruch, výchova už je od začátku úplně jiná, než bývala dřív.
Sama patřím k ročníku, kdy už se začalo hodně očkovat. Složky vakcín byly tehdy mnohem agresivnější, méně šetrné. Nyní se opravdu zdokonalují. A podívejme se, jaké bylo procento autistů tehdy v těchto ročnících a jaké je teď. Toto srovnání příliš nesvědčí pro to, že by nárůst autismu byl vyvolán vakcinací.
Milá paní doktorko, děkuji za vyčerpávající odpovědi. Stihly jsme toho probrat opravdu hodně a snad pomohly většině rodičů k rozhodnutí, jak s očkováním u vlastního dítěte.