Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak vybírat školní potřeby

Dodnes mám v živé paměti, jak jsem poprvé vstoupila do oddělení školních potřeb s cílem vybavit starší dítě do školy. Moje bezradnost by se tehdy dala krájet. Jaké tužky, jaká pera, mají už konečně nelámavé pastelky?  Jakou aktovku vybrat a jak to v ní dítěti co možná nejpraktičtěji zorganizovat?

Při prvním nákupu se to dá čekat. Bohužel bych byla ve spoustě obchodů bezradná i dnes. Tentokrát ne z nevědomosti, co si vybrat, ale z nedostatku kvalitního sortimentu, na který jsem si za ta léta zvykla. Naopak u spousty tzv. doporučovaných věcí jsem zjistila, že je dítě vůbec nepotřebuje, jsou pouze zbytečnou zátěží v aktovce.

Co je tedy alespoň pro naše děti nezbytné?

1. Určitě školní aktovka nebo batoh.

a. Nejdůležitější prioritou jsou anatomicky tvarovaná záda, náplň bývá již dost těžká od první třídy. U prvňáčka je vhodné mít aktovku pevnou, aby při otevření na zemi držela tvar a prvňáček se v ní snadno orientoval.

Inzerce

b. Z praktického hlediska je vhodné mít boční kapsy na svačinky, každá taška to může mít jinak, většinou jsou 2 boční, z nichž v jedné nosí dítě pití a ve druhé svačinku. Co jsme naprosto opustili, jsou boxy na svačinku, jsou velmi neskladné, zaberou spoustu místa na úkor ostatních věcí v aktovce. Navíc, když dítě svačinku sní, má o část náplně méně, pokud ji má ve speciálním pouzdře, na objemu v aktovce nic po snědení svačinky neubude.

c. Uvítali jsme také rozdělení vnitřní části na oddíly

Inzerce

2. Pouzdro/penál volíme po pětileté zkušenosti dvoupatrové, proč? Nezabírá na lavici tolik místa, než rozevřené širší jednopatrové. Do aktovky se zase vejde lépe než vyšší třípatrové. Doma se nám osvědčila pouzdra českého výrobce Emipo, která budou mít děti již třetím rokem.

3. Kvalitní tužky, pera, pastelky – zhruba do 4. třídy jsou určitě nejvhodnější variantou ergonomické psací potřeby Stabilo, od 4. třídy je možné jejich pero vyměnit za gumovací pero Frixion ball od společnosti Pilot. Pastelky rozhodně volte dražší od Stabila, nejlépe silné. Proč? Jednoduše je pouze dostrouháváte, přičemž se tuha neláme. To jsem u pastelek jiných značek, běžně prodávaných v obchodech, nezažila. Počítejte s tím, že v první třídě těchto silných dítě vykreslí 4-5 sad, od druhé třídy již počet klesá. Co se výtvarnýchrýsovacích potřeb týče, jsou vhodné ty od Kohinooru.

Inzerce

4. Paní učitelka Irena Košutová dodává, že je vhodné dětem koupit kvalitní lepidlo a nůžky, s těmito potřebami děti pracují denně, a dodává, že většina rodičů dětem koupí dětské nůžky s kulatou špičkou, které však vůbec nestříhají. Také doporučuje rodičům kvalitní vodové barvy a voskovky, ne ty z Číny, které jsou velice nekvalitní, špatně kryjí a u různých malířských technik se nedají použít, děti jsou následně zklamané, ač se snažily, výsledek je s nimi velmi špatný.

Inzerce
Nůžky KOH-I-NOOR Vodové barvy KOH-I-NOOR Pastelko-vodovko-voskovky STABILO Woody 3 in 1
Nůžky KOH-I-NOOR Vodové barvy KOH-I-NOOR Pastelko-vodovko-voskovky STABILO Woody 3 in 1 pro nejmenší

www.prochytrehlavicky.cz

5. Pedagožka Jitka Teturová doplňuje, aby rodiče nezapomněli na ořezovátko na velké a malé pastelky, krátké pravítko do pouzdra (už od první třídy) a gumu, která opravdu gumuje.

Doporučený balíček výtvarných potřeb k zakoupení na http://www.prochytrehlavicky.cz/psaci-a-kreslici-potreby/doporuceny-balicek-vytvarnych-potreb-do-skoly.html

Ořezávátko STABILO EASY sharpener Pravítko15 cm KOH-I-NOOR Doporučený balíček výtvarných potřeb 
Ořezávátko STABILO EASY sharpener Pravítko15 cm KOH-I-NOOR Doporučený balíček výtvarných potřeb do školy

www.prochytrehlavicky.cz

Zapomeňte na desky na sešity!!!

Není papírnictví, kde by na sklonku prázdnin a začátku školního roku neměli tzv. desky na sešity, a to formátu A4 na velké a A5 na malé. Na první pohled to vypadá jako úžasná věc, díky které si myslíte, že oslí rohy na sešitech budou u Vás doma minulostí. Bohužel tomu tak není. Jednak bude mít dítě časem mnohem více sešitů, než se do desek vejde. Při snaze je tam všechny vměstnat nakonec sešity dopadnou hůře než bez desek. Navíc bude mít sešity jeden přes druhý, tudíž mu bude dlouho trvat, než najde ten správný.

Jaké je tedy pro sešity nejpraktičtější řešení?

Na každý předmět koupit plastové psaníčko s drukem, na které pak navíc umístit nálepku s označením předmětu. Ještě lépe uděláte, když na každý předmět koupíte jinou barvu nebo jiný obrázkový motiv psaníčka, dítě se bude orientovat podle něj. Tato varianta je nejen velmi praktická,  dítě si na začátku každé hodiny vytáhne z aktovky příslušnou složku a na konci sešity posbírá a zase umístí do aktovky, ale i mnohem hmotnostně lehčí a skladnější, než ony pevné těžké desky.

Více informací na: https://www.babyonline.cz/potreby-pro-dite/vybava-do-skoly

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak vybírat školní potřeby - diskuze

 • Školní potřeby
  Díky za pěkný článek. Školní rok už je skoro tady a mně přijde, že jsem z toho víc nervózní než naše děti :-D Pořád přemýšlím a vymýšlím, co je ještě potřeba koupit, abychom to nemuseli řešit na poslední chvíli. Docela dost mi pomohl taky tento článek - https://www.letakomat.cz/blog/skolni-potreby/ :-)
  Naty321   | 24.08.2018 18:42:56 | Reakcí: 4, poslední: 29.10.2019 21:35:45
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Školní potřeby
   SOS potřebuji aktovku pro prvňáčka s motivem psa. Budu pořizovat pod stromeček a letí u nás všechno psí… zatím se vyvaruju tomu, pořídit psa a stále oddaluju, ale psí motiv musí být všude…
   TamísekM   | 26.10.2019 21:39:13
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Školní potřeby
    Tamísku, jde Ti jen o motiv nebo i o kvalitu?
    ZdeničkaS   | 27.10.2019 20:27:33
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Školní potřeby
     Samozřejmě mi jde i o kvalitu… Zapomněla jsem zmínit, potřebuji kvalitní, lehkou - na budoucího prvňáčka je dcerka ještě dost drobná, ideálně dobře řešenou aktovku i uvnitř a ještě se psem…
     TamísekM   | 28.10.2019 21:10:59
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE: Školní potřeby
      Koukala jsem na web, kde kupuji já dětem aktovky a batohy a dokonce tam teď mají jednu psí novinku https://www.baagl.cz/baagl-skolni-aktovka-zippy-doggie/ Má v sobě i pláštěnku na batoh a peněženku, výklopný otvírání, ergonomický záda a plno dalších vychytávek.... Můžeš se stejným motivem mít i penál, obal na přezůvky, desky na sešity i box na svačinu :)
      ZdeničkaS   | 29.10.2019 21:35:45
      Reagovat | URL příspěvku
 • dcerka
  Já pro dceru kromě aktovky a takových těch základních věcí kupovala ještě plno dalších "zbytečností" Našla jsem ehop se spostou roztomilých věcí a jí se tak líbily, že jsem neodolala. Takže jsme nakoupili i třeba skřínky na pracovní stůl a takové věci. Všechno je to v takovém romantickém designu a byla z toho úplně nadšená, takže to za to stálo. :) Pokud máte taky doma malou princeznu a chcete ji nějak potěšit, tak doporučuji mrknout tady http://www.laalmara.cz/Zpatky-do-skoly
  marieggg   | 18.09.2016 01:24:27
  Reagovat | URL příspěvku
 • Děti jsou věda :D
  Já mám pocit, že každé období dítěte je podle článků na internetu dost věda, pokud by se tím měl člověk řídit :D Nedávno jsem řešila (dobře už je to trochu dávno :D ), jak správně začínat s příkrmy, jak dítě podněcovat správně k pohybu, jak ho připravit na nástup do školky a teď zase do školy a časem jsem usoudila, že nejlepší je řídit se svou intuicí. Od školy jsme dostali seznam věcí, kterým se samozřejmě budu řídit, ale například si nemyslím, že je nutné kupovat kompletně nový úbor na tělocvik, když stejně dobře poslouží obyčejné tepláky, tričko a mikina, které už má synátor doma. Stejně tak si myslím, že není nutné nechat se masírovat reklamou, že nejlepší aktovka stojí tisíce korun, když po přečtení a prohlédnutí poslouží stejně dobře aktovka například od Stilu, která stojí podstatně méně a splňuje veškeré požadavky, které by aktovka prvňáka měla mít. A tak bych mohla pokračovat. My zatím máme třeba jen tu aktovku, kterou dostal mladý k narozeninám a na zbytek čekám, až budou slevy, ačkoli podle článků, bych měla začít nakupovat včas i za cenu toho, že zaplatím třeba dvakrát více za výbavu. Takže podle mě selský rozum a snaha pořídit dítěti to nejlepší, jen člověk sám zná svoje dítě nejlíp.
  Ijak   | 25.07.2016 09:44:58 | Reakcí: 2, poslední: 20.11.2016 20:44:46
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Děti jsou věda :D
   Taky jsme měli aktovky Still - pro malé školáky jsou dobré a vydržely 4 roky. Předloni jsem koupila staršímu synovi studentský batoh Still a ten mě naopak naštval, protože se po roce začalo rozpadat dno - není vyztužené. Takže budu tentokrát shánět batohy podle množství výztuží a holt za něj dám o 500,- víc. Super značka jsou batohy Bagmaster https://www.bagmaster.cz/
   Sunny   | 25.07.2016 10:43:23
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Děti jsou věda :D
   :-D..Ahoj, no taky si myslím,že dneska je vše přehnané a, že otázka, jak správně vybrat aktovku..tak podle starého selského rozumu. Myslím,že dneska všichni výrobci aktovky a batohu hledí na to aby byly co nejvíce vhodné pro záda začínajícího nosiče aktovek:-), aby byly vystužené, odlehčené a měli pevná záda. Je plno aktovek,ale já nakupuji od Stila na internetu a jsem spokojená jak blecha v psím kožichu:-D. Nakupuji tam nejen batohy klukům,ale vlastně veškerou vybavu do školy..taky věci pro manžela do kanceláře.. Oceňuji to hlavně teď o Vánocích, kdy jsou plné obchody lidí, fronty u pokladen, lidi se málem přetahují o jednu věc..tyto stránky mám ráda, ceny nejsou přemrštěné a výrobky kvalitní a klukům se vždy dárky líbí. Dokonce tam najdete i rady..mrkněte 
   Peťka021   | 20.11.2016 20:44:46
   Reagovat | URL příspěvku
 • Moje dcera má třeba i složky na sešity. Ne že bych jí to kupovala schválně, ale vybrali jsme jí školní set od stilu a boxy byly součástí, stejně jako aktovka, pouzdro, pytlík na přezůvky a složky. Nosí zatím málo sešitů, takže rohy jsou v pořádku. Na čtení nosí vyloženě jenom vytisknuté listy, tak je fajn, že je má dát do něčeho pevného. Set je fajn v tom, že má všechno ve stejném motivu a nemusela jsem shánět věci jednotlivě. Aktovka má klasicky reflexní prvky, anatomické záda a je lehoučká, takže zbytečně netahá na zádech zbytečnou váhu navíc.
  barborkavz   | 28.04.2016 13:34:46 | Reakcí: 1, poslední: 28.04.2016 15:19:39
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Jestli myslíš ty tvrdé desky na sešity, tak ty jsme úplně zrušili a děti mají na každý předmět takovou tu plastovou kapsu, myslím, že se to oficiálně jmenuje psaníčko A4. Vždy každou hodinu dítě vytáhne celou složku s jedním předmětem, po hodině všechny sešity a knížky daného předmětu zase vloží do složky. Hrozí minimálně i u nepořádných dětí, že by stále zapomínaly sešity, jak bylo běžné u jedné složky A4 na všechny sešity a A5 na všechny A5 sešity. Navíc se jim ani všechny sešity do těch tvrdých složek nevešly, tak měly rohy ještě více ohnuté z toho, jak je tam rvaly.
   Calamity J.   | 28.04.2016 15:19:39
   Reagovat | URL příspěvku
 • Aktovka
  Maminky, kde a jakou jste kupovali aktovku dětem do školy? Hledám nějakou pro dcerku s nějakými pěknými motivy, i pohadkovými třeba.
  Nezvalka   | 27.04.2016 09:00:12 | Reakcí: 6, poslední: 24.05.2016 08:16:23
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Aktovka
   První jsme měli z obchodu v roce 2006, ale od té doby, poslední zhruba před rokem a půl, nakupujeme školní batohy a aktovky v e-shopu Emipo. Dokonce se mně tam podařilo domluvit akční ceny pro hromadnou objednávku na http://www.prochytrehlavicky.cz - e-shop kníže Babyonline, ale nebyl o to mezi maminkami zájem. Nerozhoduje pouze cena, ale i materiál, pevná záda a pro děti nejpodstatnější faktor, že si každé najde svůj motiv, i naše dcera rokerka, která opravdu barbíny a koníky nikdy nemusela, i syn posedlý IT technologiemi, chtěla jsem dát proklik, ale ten jeho IT už v nabídce nemají.
   Calamity J.   | 27.04.2016 09:26:18
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Aktovka
   a hledáte aktovku s nějakými konkrétními motivy nebo s konktrétní pohádkou?
   Nače dcera byla třeba děsně vybíravá.
   adela5   | 04.05.2016 10:14:23
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Aktovka
    Děkuji za odpovědi a za tipy.
    No ptala jsem se jí schválně včera a mluví furt o ledovém království. To ted děsně prostě letí zřejmě :)
    Nezvalka   | 11.05.2016 09:09:34
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Aktovka
     No přesně naše to "LEdové království" taky hrooozně miluje, takže tašku má taky s tímto motivem.
     Mrkni na http://www.detskyeshop.cz, snad jí ještě budou mít ;-)
     adela5   | 18.05.2016 08:42:41
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE: Aktovka
      Jejda majííííí! No super, tak tos mi hodně pomohla. Děkuji! Hned jsem jí objednala! :)
      No to je super pohádka asi, když jí všechny holčičky miluji :)
      Nezvalka   | 19.05.2016 10:39:37
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
       RE: Aktovka
       Tak fajn, to jsem ráda ;-)
       No jo, občas na ní s ní taky koukám :-)
       adela5   | 24.05.2016 08:16:23
       Reagovat | URL příspěvku
 • Mě to letos čeká nakoupení školních potřeb pro prvnáčka. Ted jsem si pročetla toto http://www.skolnisvet.cz/category/testy-skolnich-vytvarnych-potreb/
  Terezicc   | 18.02.2013 18:59:18 | Reakcí: 2, poslední: 11.10.2013 13:58:31
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, dceři je 5,5 měsíce a stále spinká ve vaku Swaddle me, kde má ručičky na hrudníku. Vadí vázání v tomto věku? Druhý dotaz se týká uspávání, usíná mi v náručí. Kdy je vhodné “učit” usínání v postýlce? Určitě nejsem zastánce vyplakávání.
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud je dítě ve vaku klidné, můžete ponechat, postupně bych doporučila uspávání v postýlce.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 13.01.2022, 16:06
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×