Inzerce
Inzerce
Inzerce

Správná aktovka dle fyzioterapeutky

Po čase se vracíme k tématu aktovky. Poprvé jste si o něm mohli na Babyonline.cz přečíst hned na počátku, ihned po spuštění, kdy jsem jí v září 2006 vybavovala svou dceru Sophii do první třídy: https://www.babyonline.cz/potreby-pro-dite/vybava-do-skoly

K tématu se vracíme v době, kdy aktovkou do školy vybavuje své děti naše „dvorní“ fyzioterapeutka, paní Mgr. Radka Krajsová.

Mimochodem Radka byla s dvojčaty Emičkou a Dituškou těhotná právě v době, kdy s již 16letou Sophií fotila cviky do sexuální výchovy pro dívky Co se od kamarádek nedozvíš. Je to již rovných 7 let a stihli jsme to tak tak. Holky se narodily přesně 2 dny po focení.

Inzerce

Tolik na úvod, ale teď již k správně vybrané aktovce pro vaše dítě.

Inzerce

Nejdůležitější je dítě nepřetěžovat

  • 1. Za prvé by aktovka neměla přesahovat 1200 g, ale lepší je pořídit ji do nějakých 1000 g. Čím lehčí, tím pro záda dítěte lepší. 
  • 2. Nedávat dětem do školy zbytečnosti, i pití mu do aktovky umístit co nejlehčí nebo pouze prázdnou láhev, kdy si ji dítě doplní ve škole.
  • 3. Jsou nezbytné desky na sešity? Tím mě Radka potěšila, přesně tuto otázku jsem si kladla nejen stran váhy, ale i praktičnosti společně s paní učitelkou dětí, p. Mgr. Irenou Košutovou a vyřešily jsme ji doporučením lehké průhledné kapsy na každý předmět.

Možnost správného nastavení všech popruhů

Variabilita nastavení je nesmírně důležitá, u aktovky před koupí zkontrolujte, zda je možné všechny popruhy individuálně nastavit a dotáhnout! Proč? Aby aktovka od zad neodstávala, o tom až dále.

Popruhy by měly být široké, vypolstrované, neklouzající z ramen dolů. Nesmí rovněž dítě řezat do krku.

Inzerce

Hrudní a bederní pás musí jít dotáhnout dítěti „na tělo“, pozor u drobnějších dětí! Hrudní pás se nachází ideálně ve výšce podpažních jamek, bederní ve výšce boků. 

Inzerce

Vyztužená ergonomicky tvarovaná záda a oddíly uvnitř

Právě ta nejméně zatěžují dětskou páteř.

Oddíly uvnitř aktovky pomohou dítěti s orientací v aktovce. Jsou ovšem důležité i z jiného důvodu. Je potřeba dítě naučit, že těžší věci patří co nejblíže zad! 

Aktovka nesmí odstávat od těla a zasahovat dolů na hýždě

Záda aktovky musí kopírovat záda prvňáčka! Aktovka by neměla být příliš hluboká, aby dítě nebylo přetahováno do záklonu.  

Rovněž nesmí být výrazně širší než dítě.

Ideálně taška pokrývá plochu od linie ramen po boky. Rozhodně nesmí zasahovat do hýždí. 

Stranová souměrnost

Často jsou maminky schopné v honbě za pitným režimem umístit do tašky dítěti půl litrovou láhev s vodou, to je dalšího půl kila navíc. Pro láhev je místo na straně aktovky. Pokud je aktovka na jedné straně o půl kila těžší, táhne na tuto stranu dolů a vede dítě k asymetrii. Možnému základu budoucí skoliózy.

Ditušce a Emičce děkujeme za předvedení.

Autorky: Mgr. Radka Krajsová a MUDr. Jana Martincová 

Autor: Mgr. Radka Krajsová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Radka Krajsová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Správná aktovka dle fyzioterapeutky - diskuze

Poradna

Dobrý den, dceři je 5,5 měsíce a stále spinká ve vaku Swaddle me, kde má ručičky na hrudníku. Vadí vázání v tomto věku? Druhý dotaz se týká uspávání, usíná mi v náručí. Kdy je vhodné “učit” usínání v postýlce? Určitě nejsem zastánce vyplakávání.
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud je dítě ve vaku klidné, můžete ponechat, postupně bych doporučila uspávání v postýlce.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 13.01.2022, 16:06
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×