banner

Příkrmy - rozporuplné informace v článku

Dobrý den, paní doktorko.Obracím se na Vás s prosbou o vyjasnění informací ohledně začátku příkrmů.Máme 4měsíčního Vojtíška a na stránce BOL: https://www.babyonline.cz/vyziva-deti/smisena-stravase píše dle nejnovějších poznatků:"Proto je doporučeno výlučné kojení bez výživových přídavků pro první 4 měsíce, NEJDÉLE do 6 měsíců života. Navazovat má zavádění pestré nemléčné stravy v období tzv. imunologického okna (tj. optimální období pro setkání s...", ale dále se píše: "Příkrm lze podávat po ukončení 4. měsíce věku kojencům živeným náhradním mlékem nebo kojencům živeným kombinací mateřského a náhradního mléka a plně kojeným od UKONČENÉHO 6. měsíce věku."Zdá se mi, že si to odporuje. U plně kojených tedy stále platí od ukončeného 6. měsíce? Přitom v první mnou uvedené větě se zmiňujete o něčem jiném. A ještě jeden navazující dotaz. V sekci 6. Schéma celodenní smíšené stravy 4.-6. měsíc je jídelníček složen tak, že už se s kojením prakticky nepočítá, jen ráno a večer. Přijde mi, že se tak urychleně akorát přijde o laktaci. Zkraje jsme o kojení dost bojovali, jsem šťastná, že mám plně kojené miminko, tak se mi dost příčí už od 4 měsíců dělat vše pro to, aby to tak zase nebylo. Děkuji za odpověď.Laďka

Odpověď odborníka:

Dobrý den, děkuji za upozornění, ta zmiňovaná část je opravdu matoucí, měla být už dávno opravena tak, jak je řečeno v samém úvodu článku o tzv. imunologickém oknu mezi 4. a 6. měsícem.

Takže pro ujasnění: v tomto období nejde o příkrmy, ale ochutnávku různých potravin v malém množství (denně stačí 1 čajová lžička), což není příkrm. S tím se začíná jak je popsáno dále – u plně kojených dětí po 6. měsíci věku, u uměle živených nebo dětí střídavě kojených a krmených umělou výživou po 4.měsíci věku.

Kolegyni upozorním na opravu příslušné statě. S pozdravem Ludvíkovská

Sdílejte reakci

Související články

Maminka Lucie s dcerou díky lahvičce Zero Zero přešla plynule z kojení na příkrmy

Milí čtenáři,ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti s testováním lahviček Zero Zero.Dcerka se díky Zero Zero naučila pít z láhveMám doma 4měsíční dcerku Sáru, kterou kojím, ale bohužel už ji moje mléko přestává stačit. Proto jsme začaly pomalu najíždět na příkrmy v podobě sunaru, ten nám nejvíce chutná. Problém ovšem je najít takovou l...

Mohlo by vás zajímat

Zodpovězené dotazy

Celkem 5 399 zodpovězených dotazů

Příkrmy
avatar hhazova 04. 03. 2019

Dobrý den paní doktorko, synovi je 6 měsíců. Když měl 4,5 měsíce, začali jsme zkoušet příkrmy,které ze začátku krásně přijímal. Nyní již dva týdny odmítá zeleninový, masozeleninovy příkrm i ovoce. Sní maximálně 10 lžiček a někdy vůbec nic. Kaši a mateřské mléko přijímá. Prosím o radu, jak takovouto situaci řešit? Nabízet stále příkrm jako svačinky i oběd? Dát pár lžiček a dokojit? Děkuji za Váš čas.

Ano, nadále nabízejte příkrmy, často je to způsobeno prořezáváním zoubků.

Příkrmy
avatar petra.rajmon 09. 01. 2019

Dobrý den,mám dotaz ohledně zavedení příkrmů, které nyní budu zavádět u svého 5.měsíčního syna. Na této stránce jsem se dočetla,že první ovoce např.jablko by se mělo zkusit zařadit až po maso-zeleninovém příkrmu, v jiné příručce zase radí zařadit první ovoce již po vyzkoušení první zeleniny a až pak začít s masem. Dále by mě zajímalo jestli na noc mohu zatím ponechat umělé mléko nebo už bych měla zkusit dát i kaši, případně odkdy ?Co byste doporučila vy?Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den. V příručkách najdete různá doporučení, osobně doporučuji napřed zeleninové příkrmy i s masem, a až potom ovocné příkrmy. Ovoce je sladké a chutná lépe a mnohé děti potom nechtejí jíst zeleninové příkrmy.

Kaši na noc můžete nasadit dle chuti dítěte, doporučuje se, pokud na noc nestačí mléko a dítě se často budí. Kaše je sytivější a děti po ni v noci lépe spí.

 

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč