Dobrý den,ráda bych se dozvěděla, jak je to s rodičovským příspěvkem pro ty, co se vrátí z ciziny? Jsem teď momentálně na mateřské, kterou pobírám z Velké Británie a končí mi 11.1.2019 a tím i pracovní poměr. Jsem už momentálně 3. měsíc v Čechách a hodlám tu zůstat. Trvalé bydliště mám též v České republice. Jaký je pro mě postup při zadání? Musím se zaregistrovat na UP? Kdo za mě bude platit zdravotní pojištění? Jaké dokumenty bude potřeba? Po vypršení mateřské budu vlastně nezaměstnaná. Děkuji za odpověď.
Odpověď odborníka:

Dobrý den,
pro nárok na rodičovský příspěvek v ČR je důležitý nejen trvalý pobyt, ale především skutečné bydliště, a to všech společně posuzovaných osob, tedy dítěte a obou rodičů. O otci dítěte neuvádíte žádné informace, proto je těžké posoudit konkrétně Váš nárok. Pokud by všechny posuzované osoby měly trvalý pobyt v ČR a měly tady i skutečné bydliště (pracovaly tady, dlouhodobě se zdržovaly apod.), pak budete mít nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud ale některá osoba má bydliště nebo třeba pracuje v jiném státě EU, pak se posuzuje, který stát je primárně odpovědný za výplatu rodičovských dávek. V takovém případě je potřeba k žádosti o rodičovský příspěvek dodat formulář Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci EU a k němu další dokumenty uvedené v tomto formuláři. Případně může ÚP vyžadovat i potvrzení od zahraničního úřadu o nároku na dávku v zahraničí. Pro konkrétnější posouzení Vaší situace doporučuji obrátit se na call centrum úřadu práce (+420 844 844 803). Co se týče zdravotního pojištění, tak příjemci rodičovského příspěvku jsou státními pojištěnci, ale je potřeba pojišťovně pobírání rodičovského příspěvku doložit. Na ÚP se jako uchazeči o zaměstnání registrují pouze osoby, které hledají zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků
Související články

Tatínek na mateřské
Mohlo by vás zajímat
Zodpovězené dotazy
Celkem 5 495 zodpovězených dotazů
Dobrý den, děkuji za odpoveď. Zaměstnaný přes 270 dní je. Ještě bych se ráda zeptala, zda tam hraje velkou roli částka, kterou na nemocenské odvadí jeho zaměstnavatel. Momentálně má totiž na smlouvě minimální plat, jak to bohužel v gastronomii chodí. Tak jestli je potřeba to kvůli žádosti o RČ navýšit? Děkuji moc.

Ano, výše odvodu na nemocenské roli hraje. Zvolená výše RP nemůže být vyšší než 70% denního vyměřovacího základu. Pokud by tedy bylo možné mzdu ve smlouvě navýšit, bylo by to pro Vás dobré.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednu otázku. Jsem těhotná a jsem OSVČ. S placením nemocenského pojištění se nevejdu do 270 dní v předchozích dvou letech, protože stát mi urřuje, kdy nejpozději musím nastoupit na mateřskou. Na PPM tedy nemám nárok. Ráda bych si ale rodičovskou zvolila na 2 nebo 3 roky. Je možnost volby v případě, že nemám nárok na PPM, ale otec dítěte je zaměstnaný?Děkuji moc.

Dobrý den, ano, možnost volby výše/délky RP budete mít, pokud při podávání žádosti dodáte potvrzení o výši denního vyměřovacího základu nebo výše odvodů na nemocenské pojištění otce. Musí ale také být zaměstnaný min. 270 dní před podáním žádosti. RP si necháte napsat normálně na sebe, jen na základě tohoto dokladu Vám bude umožněna volba.
Pro akci je nutné přihlášení