Inzerce
Inzerce
Inzerce

Podzimní předškolní příprava Haničky podle knihy Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky

Hanička je holčička, kterou na Babyonline již dobře znáte. V oblíbeném seriálu Rodíme ONLINE jste sledovali, jak se měla už v bříšku. Když dorostla do školkového věku, psali jsme, jak zvládá adaptaci na mateřskou školu. V září se z Haničky stala předškolačka a my se za ní opět vracíme, abychom se podělili o to, jak se připravuje na vstup do školy, potažmo lednový zápis do školy. 

Předškolákovy týdeníčky jí věnoval portál Babyonline, a k nim i kvalitní psací potřeby od Stabila, které myslí i na leváky. 

Nadino povídání jsme na její vlastní přání doplnili o komentář pedagožky Mgr. Jitky Teturové, která:

  • Testovala se svým synem Předškoláka již v roce 2009
  • Učí na nižším stupni ZŠ, vidí, co dětem činí problémy, co se zameškalo v předškolním období
  • Poradí Nadě, co dělají správně, na čem více zapracovat

Jízda tužkou

Jízda tužkou se věnuje grafomotorice, včetně nafocení správného držení tužky. Za sebe bych doporučila používat opravdu kvalitní psací potřeby, které správným úchopem dítěti velmi pomáhají.

Doposud jsme s Haničkou zvládli úkoly pro prvních devět týdnů. Začali jsme pracovat na začátku září. Říkám pracovat, ale pro Haničku je grafomotorika velká zábava. Úkoly netrvají dlouhou dobu, strávíme s nimi 5 – 10 minut, a spíš je problém Haničku brzdit. Nejraději by vždy dělala několik stránek najednou. 

Narazili jsme na jediný problém a to u cvičení, kde má kreslit jedním tahem. To jí nejde a čáry má zatím přerušované. Ale je vidět, že se díky procvičování zlepšuje. Věřím, že to již brzy dopilujeme. 

Reakce pedagožky: Cviky psané jedním tahem zpočátku všem dětem činí problémy. Klidně zkuste s Haničkou tzv. „ jednotažky“ ve stoje. Při sezení se klidně pusťte do cviků společně. Rodič drží společně s dítětem ruku s tužkou, pomáhá mu zvládnout cviky. Je důležité odlehčení ruky. Každý cvik můžete opakovat několikrát. Už při opakování cviku je vidět pokrok, děti brzy naberou jistoty.

Inzerce

Jak správně držet tužku a sedět u stolu

Jízda tužkou

Komentář pedagožky:

Hanička na obrázku provádí grafomotorické cviky. Má kvalitní trojhrannou tužku. Sedí správně u stolu, píše levou rukou, správně si přidržuje pravou rukou sešit.

Už z tohoto pohledu je ale patrné, že Hanička špatně drží tužkuSprávné držení: palec a ukazováček vytvoří „zobáček“, do kterého vložíme tužku, prostředníček pomáhá, podložíme jím tužku. Tužku při psaní drží pouze 3 prsty, ostatní jsou pokrčené a schované v pěsti.

Jízda tužkou - špatné držení tužky

Komentář pedagožky:

I z tohoto pohledu je zřetelné, že Hanička špatně drží tužku. Správné držení je popsáno u předchozího obrázku. Také bych doporučila lepší sklon tužky při psaní. Dětem vždy říkám, že na konci má tužka oko, které se musí dívat na rameno. Zpočátku je to pro děti těžké, ale postupně se to krásně naučí.

Sezení u stolu

Komentář pedagožky:

Hanička na této fotce sedí na židli pro dospělé. Lepší by byla velikost určená pro dětí (mají-li doma). Pokud pracují u velkého stolu, měli by rodiče dětem dát nějakou podložku (polštář) pod zadeček, aby byly trošku výše. Hanička má na fotce nohy opřené o příčku na židli. Doporučovala bych podložit nohy o krabici, kterou položíme dítěti na zem.

Hlavičkové úkoly

Hlavičkové úkoly dítě rozvíjí mentálně. Předškoláci si procvičí barvy, včetně dvojic světlá a tmavá, geometrické tvary, protiklady, méně, více. Nejvíce oceňuji stříhací úkoly, protože se stříháním trochu bojujeme. 

Inzerce

Skvělá jsou také logopedická cvičení. Shodou okolností byla v září ve školce paní logopedka, která Haničku sice pochválila, ale rovněž nás upozornila na to, že občas špatně vyslovuje písmena c a s. Na tato písmenka je zrovna zaměřené cvičení pro 6. týden, takže jsme nemuseli nikde nic složitě hledat a krásně jsme si písmenka procvičili. 

Hanička má nejraději spojovačky. Ty ji opravdu baví. Ráda vysvětluje, proč k sobě obrázky patří. Je to velmi hravé učení pro předškoláky. Stejně jako rýmovačky.

Inzerce

Hlavičkové úkoly - vysvětlování

Reakce pedagožky: Pro každé dítě, které má nastoupit do školy je důležité, aby znalo pojmy stejně, méně, více. Správná výslovnost hlásek znamená méně problémů se psaním. Je dobré, když děti slyší správnou výslovnost všech hlásek. Společně si můžete hrát na básníky a zkoušet bez chyb vyslovovat slova. Kdo jich řekne správně více (sluchová analýza).

Stříhání nepodceňujte kvůli rozvoji jemné motoriky a koordinaci ruky, oka, mozku. Všechny podobné činnosti jsou jen ku prospěchu rozvoje dětí (navlékání korálků, stavění ze stavebnice apod.).

Praktik pro život

Tato část seznamuje dítě s tím, jak to v životě chodí. Zde se nám opět krásně potkala témata z Předškoláka s tím, co děti dělají ve školce. Probírali zrovna ovoce, zeleninu a podzim. Opět jsme měli možnost procvičit i stříhání a hezky si přitom popovídat o tom, co každý den děláme. 

Praktik pro život - stříhání

To mám na úkolech ráda já. Jsou hodně komunikativní a člověka někdy překvapí, co se od vlastního dítěte díky nim dozví. 

Reakce pedagožky: Myslím si, že je správné, když rodiče dělají praktické úkoly s dětmi. Dospělí některé úkoly považují za samozřejmost, ale pro děti jsou zcela neznámé.

Pohybovky

Cviky jsou zaměřeny na tělesnou zdatnost, obratnost, rovnováhu a křížené pohyby, které zapojí „do práce“ nejen tělo, ale i mozek.

Pohybovky doma trochu šidíme. Hanička hodně sportuje a zejména na basketbalovém tréninku pokaždé procvičují právě cviky z prvních deseti týdnů. Nyní nás ale čekají konečně nějaké volnější víkendy, tak máme v plánu zaměřit se i na Pohybovky. 

Reakce pedagožky: Pro všechny děti je pohyb samozřejmostí. Je dobré je dále rozvíjet především v koordinačních a obratnostních cvičení. Zvětší si svoji svalovou hmotu, budou obratnější a budou mít i méně úrazů.

Co jsme si nalepili za nálepky

Vesmírnou mapu jsme Haničce nalepili na zeď a za každý splněný úkol si sama smí vybrat samolepku, kterou do mapy nalepí. Zatím vedou hvězdičky, ty se jí líbí nejvíce.

Motivační prvek - samolepky Motivační prvek - samolepky

Posun v tomto týdnu

Díky častému stříhání vidím největší zlepšení právě v této oblasti. Na začátku září se jí ještě stávalo, že sem tam nějaký obrázek přestřihla. Nyní si už na to dává daleko větší pozor, nespěchá a trpělivě vystřihuje. Jsem ráda, protože stříhání považuji za něco, co má umět předškolák. 

Ostatní aktivity a režim dne a týdne

Hanička je hodně aktivní. Z toho důvodu i trochu šidíme Pohybovky, protože pohybu má opravdu hodně. Cviky z prvních deseti týdnů dělají prakticky na každém tréninku. V pondělí chodí se školkou na zimní stadion bruslit. Odpoledne má ve školce ještě kroužek angličtiny a po něm florbalový trénink. V úterý chodí do skautu, kde tráví čas různými hrami a úkoly. Ve středu kroužek nemá a tak jsme buď venku, nebo trávíme čas společnou hrou – hrajeme pexeso, karty, Activity pro děti, Moje první Česko nebo podobné hry. Někdy si taky s bráškou hraje v pokojíčku s legem, nebo si čteme. Podle toho, na co je zrovna nálada. Ve čtvrtek je opět florbal, v pátek chodí na basketbal. 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Podzimní předškolní příprava Haničky podle knihy Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky - diskuze

Poradna

Dobry den, mam syna 4 roky, nema zadne bolesti, ale moc nechce jist, dnes kdyz jsem mu měnila plenku, mel černou stolici. Mam jen jedno dite proto se bojim a nevim co to znamena. Muzete mi prosim poradit? Z ceho to muze byt? Obcas pije Coca Colu, ale jen velmi malo a bez cukru. Ted momentalne ji hodne platkovy sýr v toustech, ma rad vse co se týká sýru, dnes mel i jablka. Muze mit krvácení? Na bolesti si zadne nestezuje, horecky nema, je naprosto v poradku, hraje si. Prosim o radu.

Dobrý den,

nejedl syn borůvky, ostružiny? Mohlo by to být zabarvení z ovoce, pokud se stolice bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.07.2024, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×