Inzerce
Inzerce
Inzerce

Očkování proti neštovicím

Dobrý den pane doktore, jak je to prosím s odolností proti neštovicím, když je dítě proti nim očkované? Jedná se o doživotní imunitu? Někde jsem četla, že postupem času odolnost klesá, náš dětský doktor tvrdí opak. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:

Dobrý den, pokud dítě či dospělý obdrží dvě dávky vakcíny proti planým neštovicím, ať už samostatně nebo jako součást 4vakcíny (MMR-V), může počítat s dlouhodobou až doživotní ochranou. Plané neštovice jsou nejčastější hlášenou infekční nemocí v ČR, potká se s nimi praktický každý člověk.  Na očkovanou osobu působí kontakt s původcem jako přirozená vakcinace zvyšující hladinu protilátek, díky čemu je protekce většinou doživotní a navíc se tím snižuje u očkované osoby pravděpodobnost výskytu pásového oparu později v životě. Pokud má ale očkovaná osoba v průběhu života nějaké vážnější problémy s imunitou, absolvuje chemoterapii nebo užívá dlouhodobě léky potlačující imunitu, hladina protilátek může klesnout. I tak lze však očekávat alespoň částečnou ochranu před těžkým průběhem nákazy. 

 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkování proti neštovicím - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×