Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kdy nejdříve očkovat dítě proti meningokokovi

Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy nejdříve očkovat dítě proti meningokokovi a na jaký typ podle vás očkovat. Mám dceru, má 21 měsíců a chtěla bych ji nechat naočkovat, protože to je nemoc, před kterou mám respekt. Děkuji.

Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:

Dobrý den, souhlasím s Vámi. Jako rodič i jako lékař mám před touto nemocí respekt taky. Více než 60 % infekcí způsobuje v ČR typ (seroskupina) B meningokoka. Dominantní je i ve zbylých částech Evropy a v dalších vyspělých zemích světa. Proti typu B lze očkovat už od 2 měsíců věku. Do 23 měsíců věku se mají aplikovat 3 dávky, od 2 let věku postačují 2 dávky vakcíny. Následně lze pro komplexní ochranu s odstupem alespoň 2 týdnů očkovat i jednu dávku 4valentní vakcíny proti zbylým typům A, C, Y, W-135. Složení cirkulujících typů meningokoků v Evropě asi projde v příštích letech určitou změnou, vzhledem k pohybu imigrantů našim teritoriem. Půjde sice jen o změnu procentuálního zastoupení uvedených typů meningokoka, i tak však lze doporučit úplnou ochranou oběma vakcínami. 

 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kdy nejdříve očkovat dítě proti meningokokovi - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×