Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné nakazit se, když vyndávám kočce přisáte klíště.Očkoáana nejsem, klíště jsem nikdy neměla, ale kočka ho přinese každou chvíli. A co se děje s klíštětem, které po nasátí z kočky samo upadne, někde dožije, anebo může přelezt na člověka?
Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:
Dobrý den, ano, nákaza takovým způsobem je možná. Při manipulaci s klíštětem se vloni v ČR nakazilo 6 osob. Navíc zvířata do domácnosti přinesou i klíšťata, která ještě nejsou přisátá a lehce upadnou. Mezi nimi jsou i malinkaté formy, které vůbec majitel nemusí zachytit. Každé stádium klíštěte (larva, nymfa, dospělec) saje krev jen jednou, když se dostatečně nanasaje nebo dobře nepřichytí, např. kvůli chlupům, hledá dalšího hostitele. Pokud se nasaje dostatečně, promění se postupem času na vyšší stádium klíštěte. Jinak nasátá dospělá samička pokládá až 2000 vajíček a pokud je infekční, přenese se virus i na část další generace bez toho, aby vůbec kdy sála krev. Do života tedy vstupují noví jedinci již infekční.
Předchozí článek:
Druhy vakcín na klíšťovou encefalitidu
Následující článek:
Školáci a očkování proti pneumokokům
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!