Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak/kam se očkuje?

Nejčastěji se očkovací látky do těla vpravují injekčně do svalu. U malých dětí očkujeme zpočátku do stehna, přesně do zevní strany stehenního svalu. S počátkem chůze a větší pohyblivostí dítěte je vhodnějším místem pro očkování „ramínko", přesně deltový sval v horní části paže, pod ramenem. U dospívajících a dospělých můžeme rovněž očkovat do hýžďového svalu, ale také do již zmíněného stehenního či deltového, dle přání očkovaného.

Některé očkovací látky jsou podávány injekční jehlou pod kůži (např. spalničky), nebo do kůže (tuberkulóza).

Jiné se podávají  ústy (cholera, dříve obrna). Živá očkovací látka proti obrně, která se podávala lžičkou, byla nahrazena neživou očkovací látkou, která se podává do svalu (je také součástí hexavakcíny). Vakcína proti choleře se podává jako 75 ml nápoj v kelímku (3 dávky na 2 roky u dětí od 2-6 let). Nad 6 let 2 x 150 ml na 2 roky.

Inzerce

Autorka: MUDr. Květoslava Ludvíkovská, doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak/kam se očkuje? - diskuze

Poradna

Dobrý den, mám 13 měsíční dceru. Nyní máme letět k moři, dcera má pouze jednu hexavakcinu a 1x rotaviry, bývá často nemocná další očkování se nestihla, teď imunolog dal dokonce kontraindikaci a nedoporučuje očkování. Mohu s ní letět letadlem? Je tam nějaké velké riziko, když není plně očkovaná? Prý by ji ale moře na časté záněty průdušek pomohlo. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pobyt u moře by určitě na recidivy nemoci dýchacích cest prospěl. Vzhledem ke značné vnímavosti dítěte způsobené neočkováním resp. nedoočkováním bych se vyhnul delšímu těsnému kontaktu s cizími osobami, tedy i hromadné dopravě, např. letadlu. Ideální by to bylo formou vlastní dopravy do apartmánu, kde se člověk pohybuje v okruhu nejbližších osob a není to přelidněný hotel.

Neuvádíte, co bylo příčinou trvalé kontraindikace očkování, zmíněné časté bronchitidy to nejsou. Naopak, náchylný organizmus by se měl chránit, jak to jen jde, alespoň neživými vakcínami.

S pozdravem,

Rastislav Maďar

 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 04.07.2024, 07:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×