Zánět středního ucha u dětí

 1. Co je zánět středního ucha?
 2. Jak dítěti ulevit?
 3. Co dělat v případě opakovaných zánětů středouší?
 4. Pomůže odstranění nosní mandle?

1. Co je zánět středního ucha?

Je poměrně častým onemocněním malých dětí a velmi prudce probíhá zejména u kojenců. Vzniká vždy jako komplikace probíhající vleklé rýmy tím, že infekce pronikne sluchovou trubicí (Eustachovou). Je to trubice, která zajišťuje dostatečnou ventilaci středního ucha, u kojenců je široká a krátká, není ještě plně vyvinuta a ústí přímo do hltanu. Takže infekce z nosohltanu se velmi snadno dostane touto trubicí do středouší. Dojde k zánětu sliznice, která středouší pokrývá, hromadí se zde hlen nebo hnis, bubínek se rozpíná a právě toto pnutí vyvolává ukrutné bolesti. Pokud včas nezasáhne lékař tím, že ho propíchne, bubínek sám praskne a hnis vyteče. Uvolněním středouší se dítěti uleví.

Zánět středního ucha je vždy provázen krutými bolestmi, malé děti neztišitelně bolestivě pláčí, odmítají pít, hlavičku schovávají do peřinky. Současně se objeví různě vysoká  teplota. Je ještě třeba doplnit, že stejně krutě bolí ještě nerozvinutý zánět středouší.

2. Jak dítěti ulevit?

Dítěti lze hned v začátku příznaků ulevit:

 • použitím jednak speciálních ušních kapek (např. Otobacid)
 • účelným čištěním nosní dutiny s použitím nosních kapek a odsávačky
 • podáním léku ke snížení teploty (např. paracetamol, ibuprofen), které také tlumí bolest

Pokud se dítěti neuleví, teplota trvá nebo se zvyšuje na 39 °C a více, je třeba vyhledat odborného lékaře, který pak zvolí vhodný postup léčby.

Někdy se záněty středouší opakují a mohou být příčinou pozdější poruchy sluchu. Je lépe vždy zavčas vyhledat lékaře, protože protětí bubínku (jehož se rodiče vždy obávají) se zhojí prakticky bez jizvy, zatímco, když bubínek sám praskne, zůstává jizva vždycky. To může vést v pozdějším věku k jeho špatné funkci a tím také k poruše sluchu. Někdy se naopak jizva po samovolném prasknutí bubínku nemusí zhojit, což vede často ke chronickému středoušnímu zánětu a dalším komplikacím.

3. Co dělat v případě opakovaných zánětů středouší?

Protože většina těchto zánětů vzniká jako komplikace řady virových infektů horních dýchacích cest, je na místě především zvyšování odolnosti dítěte tak, aby se frekvence infektů co nejvíce snížila (otužování, dostatečná rekonvalescence po proběhlém infektu, po konzultaci s lékařem je možno podat přípravky na posílení obranyschopnosti organizmu, velmi pomáhá častý pobyt mimo městské prostředí, pobyt na horách, u moře - ale pouhý týden nestačí). Dítě je také nutno co nejdříve naučit smrkat.

Další možností je očkování proti bakterii Streptococcus penumoniae, což je nejčastější původce opakovaných středoušních zánětů. Očkovací látka pod názvem PREVENAR je proti předpisu lékaře k dostání v lékárnách, na základě zvážení ošetřujícího lékaře (častosti zánětů a dalších okolností) zdravotní pojišťovny rodičům finančně přispívají, jinak si zájemci očkovací látku hradí sami. Veškeré informace podá samozřejmě ošetřující dětský lékař.

4. Pomůže odstranění nosní mandle?

Nosní mandle je umístěna v zadní části nosohltanu, vypadá přibližně jako převrácená polovina vlašského ořechu, takže její povrch je velký. Při opakovaných zánětech nosohltanu tkáň nosní mandle zduří, v prohlubních se snadno udržují bakterie, zduřená nosní mandle vede ke ztíženému dýchání nosem, a tím se zhoršuje ventilace nosními průduchy.

Dítě dýchá postupně jen ústy, což vede opět ke špatné ventilaci nosní dutiny, navíc vdechuje neohřátý a suchý vzduch (odpadá nosní filtr) a kruh se uzavře. Děti v noci špatně spí, často chrápou, bývají unavené a opakované infekty komplikované středoušními záněty vedou k celkovému špatnému prospívání dítěte. V takovém případě je po posouzení odborným lékařem otorinolaryngologem odstranění nosní mandle na místě, i u malého dítěte, vyžaduje-li to jeho zdravotní stav.

autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Zánět středního ucha - diskuze

 • Zánět ucha
  Díky za tip na Bactoral. Vyzkoušela jsem ho nedávno, když měl malej zánět ucha a musím uznat, že je senzační.
  Zuuzza   | 07.11.2016 08:34:35
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zánět ucha
  Souhlasím s každou z vás. Dceři Bactoral také hodně pomohl se zánětem ucha. Než ho začala brát, stále se jí zánět vracel. Chodili jsme pořád na ORL, dokonce jí museli ucho píchat. JSem moc ráda, že tohle všechno už máme za sebou.
  Ireska   | 20.10.2016 13:20:50
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zánět ucha
  Mému synovy se zánětem ucha neuvěřitelně pomohl Bactoral. Než ho Kubík začal brát, měl zánět minimálně 3x do roka. Od doby, co cucá Bactoral, se zánět neobjevil. Můžeme vřele doporučit.
  Danulle   | 22.09.2016 12:35:42
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zkuste bylinku - nebudu Vám doporučovat další chemii
  Když jsem byl malý, hodně jsem trpěl na zánět středního ucha. S dorůstajícím věkem se to nelepšilo. Stačilo trochu vody do ucha (koupání), průvanu a bylo to zase zpátky. Vše jsem léčil práškama, kapkama, apod. Vždy se nemoc zase vrátila. To stejné přetrvalo až do mé dospělosti. Měl jsem ale štěstí, sestra mi doporučila, co ji doporučil zase někdo známý. Použít přírodní bylinku, kterou si může každý pěstovat sám celoročně. Jedná se o netřesk. Podívejte se na stránky, kde je to velmi dobře popsané http://radyzezivota.cz/zanet-stredniho-ucha/. Doporučuji vyzkoušet! 
  samueljiri   | 10.08.2016 08:19:52
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zánět ucha
  Moji synové měli během roku zánět ucha asi 3x. Vystřídali se oba. Lékař na ORL nám radil, ať zkusíme Bactoral. Asi už nás měli plné zuby a chtěli se nás zbavit. Taky se jim to povedlo. Ten Bactoral zabral a my už u lékaře nebyli asi 4 měsíce. Konečně se v klidu vyspíme.
  Zuuzza   | 04.05.2016 09:25:03
  Reagovat | URL příspěvku
 • zánět v uchu
  Dobrý den, v týdnu jsme byli ze synem na ORL, kde paní doktorka při vyšetření uší mého 3-letého syna zjistila, že mám v jednom uchu zánět, takže mu rovnou ucho píchla. Dostali jsme atb a za týden máme jít na kontrolu. Doktorka řekla, že mu ucho nemám vůbec vytírat, ale když se mu podívám do ucha tak už pohledem jde vidět, jak se mu tam nahromadil maz i s hnisem kolem vchodu. Potřebovala bych poradit čím a jak mám tento nános z ucha vyčistit.Dále se chci zeptat jestli díky píchnutí ucha následuje odstranění nosní mandle a jestli je to nutné. Nemáte někdo zkušenosti jak zánětu ucha předcházet nebo jak jej léčit?
  Moňul   | 18.09.2014 22:52:43 | Reakcí: 1, poslední: 22.09.2014 06:25:50
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: zánět v uchu
   Po píchnutí ucha se obsah nevytírá, jen pokud obsah vytéká, vytírá se štětičkou a borovou vodou v okolí vchodu do ucha.
   Píchnutí ucha neznamená odstranění nosní mandle,jen pokud by se záněty opakovaly a podle velikosti nosní mandle.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 22.09.2014 06:25:50
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Zácpa u dcery

| Mizerovamagdalena | 22.03.2017, 01:37

Dobrý den,
mám 4 měsíční dcerku, která se mi narodila ve 34. týdnu a trpí od narození zácpou, žijeme ve Velké Británii, navštěvuji lékaře každý týden, jelikož není žádná změna a poslení 2 dny se to s bolestí bříška zhoršuje. Dcerka nekaká i 2 týdny, pomáhat ji nepomůžu s teploměrem (když už nemůžu koukat nan to, jaké má křeče v bříšku), když jdu k lékaři, tak mi na to odpoví, že je to normalní, což ja si myslím, že to normalní není, protože se svírá bolestí, poslední 2 dny mi nechce pít Sunar a zvrací, nepomáhá už ani masírování, cvičení a ani teploměr. Když jsem řekla, že bych ráda navštívila pediatra, tak mi řekli, že to neni natolik vážné, aby mě k někomu odporučili. Prosím o radu, protože nemám žádné takové zkušenosti, jelikož je to mé první dítě.
Jesli ze se dozvím od Vás, že to hodně vážné, tak bych neváhala a okamžitě bych letěla do ČR k dětskému lékaři.
Doufám, že tu najdu nějakou pomoc.
Předem děkuji.

Podle Vašeho popisu se pravděpodobně jedná o koliku kojenců. Jak jsem pochopila, malá není kojená, má adaptované mléko. Při stravě adaptovaným mlékem jsou koliky a zácpy časté, doporučuje se podávání tekutin - kojenecké čaje, voda. Dále je vhodné podávání lactobacilů pro kojence a kapky ke zklidnění větrů - v ČR Espumisan, Sab simplex, Babycalm - nevím, jak se jmenují v Británii. Od 4. měsíce věku dítěte je vhodné zařadit do stravy vlákninu - tedy zeleninové příkrmy, poté ovocné příkrmy, ve Vašem případě až za 1 měsíc. Po zavedení zeleninových příkrmů se zažívání rychle upraví.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.03.2017, 09:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce