Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak Veronice jóga pomohla k dítěti

Určitě to některá z vás, z maminek, poznala na vlastní kůži. Pochopila jste, že byste opravdu moc ráda malé škvrně, které by se na vás vesele usmívalo z postýlky, tiše si brumlalo něco pod  chmýříčko ve své miminštině a občas vás obdařilo svíčkovou do plenek. Dříve vám prťata kamarádek pletoucí se pod nohy a neustále brečící přišla jako stvoření, bez kterých se v životě určitě dokážete obejít. Najednou vám však ten jejich brek začal připadat jako andělská hudba, již byste chtěly poslouchat každý den.

Když se miminko nedaří

Ale ejhle, ne vždy to v životě vychází přesně tak, jak byste si přály? Počurané testovací papírky nemilosrdně ukazují „negativní“ a vy slyšíte nejprve tiché „tik, tak, tik, tak“, jež však s postupem měsíců zesiluje? Dříve spontánní intimní chvíle se začínají odehrávat podle ovulačního kalendáře a z věty „Miláčku, jdeme na to, je ten správný den!“ začínáte mít vy i váš partner kopřivku?

Takto vyhrocené to u nás sice nebylo, ale přesto trvalo více než rok, než jsme zjistili, že už nikdy nebudeme usínat jen ve dvou. Já už přeci jen nepatřila mezi nejmladší maminky, a i když my ženy zrajeme s věkem jako víno, tak reprodukční orgány se tomuto zrání zjevně vymykají. Manžel navíc trpí chronickým onemocněním, takže si k večeři musí chudák dávat i hrst léků. No, zkrátka jsme nebyli ideální pár proto, abychom hned po prvním přitulení mohli čekat přírůstek do rodiny. Přesto jsme měli štěstí a zoufalé úvahy o pomoci lékařů a vize studených zkumavek vzala za své.

Obrátili jsme se o pomoc (nejen) k čínské medicíně

A čemu vděčíme za to, že se po ránu na nás usmívá mrně, které dodává našemu životu zcela jinou dimenzi a den co den nám ukazuje ten reálnější smysl života, než jsou kariéra a peníze? Mimčo, díky němuž v sobě objevujeme skryté dítě, jež si také rádo hraje, díky němuž se učíme překročit hranice trpělivosti a pozapomenout na naše ego?

Nemohu opomenout schopnosti jedné velmi šikovné rehabilitační doktorky, která mi našla blokádu obratlů bederní páteře, přesně v místě, kam tradiční čínská medicína lokalizuje body ledvin, jejichž síla či slabost ovlivňuje početí a těhotenství. Vzhledem k tomu, že se zabývám tradiční čínskou medicínou, tak jsme na sobě s manželem otestovali také „chutné“ čínské čaje. Jejich vaření generuje takové výpary a vůně, že během léčby můžete zapomenout na jakékoliv domácí návštěvy, neboť pouze host masochista by byl ochoten zůstat déle než pět minut. Možná právě proto fungují, i ta nemoc před nimi raději uteče.

Nicméně si myslím, že to nebylo vše.

Kundalini jóga

Před otěhotněním jsem začala praktikovat jógu, není to ale klasická jóga, nýbrž má příhodný název kundalini jóga. Pro Čechy je tento název sice poněkud zavádějící, nicméně slovo kundalini znamená „stočený had“ či „stočená lokna milého“ a představuje naši sílu, energii, vnitřní vědomí a moudrost. Díky praktikování kundalini jógy je tato energie, spící v kořeni páteře každého z nás, probuzena a uvedena v harmonii, čímž nám umožní spojit se s naším vyšším Já a obdaří nás schopností hlubšího vhledu a porozumění sobě samému.

Tato jóga mne tak fascinovala, že jsem se rozhodla zúčastnit se cvičitelského kurzu. Právě zde se stal ten zázrak. Kundalini jóga hodně pracuje s tzv. dechem ohně, což je velmi rychlý relativně povrchní dech vytvářející tzv. bílý oheň, který dokáže probudit kundalini energii. Nikdy nezapomenu na onen pocit bílé světelné energie a horka, které se mi rozlévalo v podbřišku po jednom cviku doprovázeného právě ohňovým dechem. Byl to pocit pro mne dříve nepoznaný. Cítila jsem se božsky a intuitivně jsem věděla, že tam dole je něco jinak. Jen jsem nevěděla co.

Zadařilo se

Pár týdnů po návratu z kurzu přišlo zase to ráno, kdy netrpělivě čekáte, co se objeví na testovacím proužku těhotenského testu. Nejprve jsem tomu nechtěla věřit, ale byly tam. Ne jeden proužek, byly dva a já skákala radostí.

Dodnes si myslím, že naše Sofinka se narodila i díky této józe, která svými cviky tak pozitivně ovlivňuje podbřišek a tím i naše orgány, jež jsou schopny dávat život dalším generacím. Nejsem si zcela jistá, zda-li se mi podařilo probudit spící energii kundalini, ale určitě ve mně tato jóga probudila schopnost darovat život. A za ten malý, sice někdy ukňouraný a pokakaný živůtek jsem neskonale vděčna.

Inzerce


Máte-li chuť zjistit, co kundalini jóga přináší duši a tělu, zkuste si zacvičit se mnou.

Přikládám jednu sestavu, jejíž první cvik je ten, při kterém jsem měla pocit, že se v podbřišku něco děje. Doufám, že i pro vás bude tato jóga přínosem.

Pokud byste se o této józe chtěli dovědět více, podívejte se na stránky www.vkrenegerace.eu či na www.kundaliniyoga.blog.cz, kde naleznete i další cvičební sestavy.

S pozdravem Veronika Kristová

Inzerce

Jak ses dostala ke Kundalini józe?

To by bylo na dlouhé povídání. Původně jsem zdravotní sestra, pak jsem promovala na oboru japanalogie na FF UK, nakonec jsem vystudovala akupunkturu v Sinbiologické společnosti a teď jsem na mateřské. Živila jsem se jako tlumočnice, učitlka, při tom jsem měla praxi rekondiční poradny se zaměřením na tradiční čínskou a japonskou medicínu. No a vždy jsem hledala něco víc než jen protahování těla a zajímalo mně, co je mezi nebem a zemí. Náhodou jsem šla k doktorovi s natrženým svalem z asthanga jógy a uviděla jsem reklamu na civčení kundalini jógy, zašla jsem tam a hned na první hodině jsem věděla, že to je přesně to, co hledám. Proto by člověk neměl nadávat na to špatné, co se mu v životě stane, neboť kdybych si nenatáhla sval, k tomu doktorovi bych nešla. Takže na všem špatném je opravdu něco dobrého.

Tato sestava snadných cviků poslouží jako dobrá rozcvička. Systematicky procvičuje páteř a napomáhá cirkulaci prány a harmonizaci čaker.

"Před cvičením kundalini jógy se vždy naladíme na vyšší univerzální vědomí prostřednictvim mantry Ong namó guru dev namó, kterou opakujeme 3x. Celou mantru lze recitovat na jeden dech nebo si ji rozdělit na dva nádechy, Ong namó, poté krátký nádech a dokončíme mantru. Ong je nosovka, která by měla rezonovat v hrdle a nose.Tato mantra znamená "Klaním se božskému učiteli, který je ve mně."

1) Vymítač Ega
Posaďte se na kolena do pozice celibátu či do tureckého sedu. Zvedněte ruce nad hlavu, aby svíraly úhel 60°. Palce jsou natažené, otočeny k sobě, ostatní prsty v pěst. Se zavřenýma očima zaměřte svou pozornost nad hlavu a začněte dýchat ohňovým dechem. Pokračujte 1-3 minuty. Na závěr se dotkněte palci nad hlavou a uvolněte prsty… Vydechněte a aplikujte zámek mula banda, nadechněte se a odpočiňte si.
Tento cvik otevírá plíce, uvádí mozkové hemisféry do bdělého stavu a zaceluje magnetické pole.

2) Protažení páteře
Posaďte se do tureckého sedu. Oběma rukama uchopte kotníky a zhluboka se nadechněte. Propněte páteř vpřed a otevřete hrudník.Při výdechu se vyhrbte dozadu. Hlava je rovně a ramena uvolněná. Dýchejte zhluboka a pokračujte v rytmickém pohybu po dobu 1-3 minut. Poté se nadechněte, vydechněte a uvolněte se.
Tento cvik stimuluje a protahuje bederní a střední oblast páteře.

Inzerce

3) Rotace páteře
V tureckém sedu si položte ruce na ramena, prsty na přední stranu ramene a palec na záda. Ruce držte rovnoběžně s podlahou s lokty nahoře.Při nádechu se otáčejte doleva, při výdechu doprava.Pokračujte 1-4 minuty. Na závěr se v pozici s čelem vpřed nadechněte, vydechněte a odpočiňte si.
Tento cvik stimuluje a protahuje bederní a střední oblast páteře.

Inzerce

4) Protažení sedacího nervu v předklonu
V sedu natáhněte nohy před sebe a prsty rukou uchopte prsty nohou (ukazováček a prsteníček rukou leží na chodidle, palec tlačí na nehet palce nohy). Při výdechu protáhněte páteř a předkloňte se a dále protahujte páteř. Předklon vychází z pupku. Při nádechu se, narovnejte, hlava jde jako poslední. Dýchejte zhluboka a silně a pokračujte v tomto cviku po dobu 1-3 min. Poté se nadechněte, krátce zadržte dech, narovnejte se a zcela vydechněte, krátce zadrž dech. Nadechněte se a uvolněte se.
Tento cvik působí na bederní a hrudní páteř.

5) Variace na Maha Mudra
Posaďte se na pravou patu s levou nohou nataženou. Oběma rukama uchopte palec levé nohy a zatlačte na nehet palce nohy. Vydechněte, protáhněte páteř a přibližte lokty k podložce. Předkloňte se a stále protahujte páteř. Předklon vychází z pupku, jako poslední se sklání hlava ke kolenu. Vydržte v této pozici po dobu 1-2 minuty a dýchejte ohňovým dechem. Nadechněte se, vydechněte a předkloňte se. Krátce zadržte dech. Poté vydechněte, nadechněte se, vyměňte nohy a zopakujte stejný cvik. Odpočiňte si.
Tento cvik prospívá vyměšování, protahuje sedací nerv a podporuje cirkulaci v horní části trupu.

6) Protažení sedacího nervu
Posaďte se s široce roznoženýma nohama a uchopte prsty nohou jak je uvedeno ve cviku č.4. Nadechněte se a protáhněte záda a přitahujte k sobě prsty nohou.Vydechněte a ukloňte se k levému koleni.Nadechněte se ve výchozí pozici a při výdechu se ukloňte k pravému koleni. Dýchejte dynamicky a pokračujte ve cviku po dobu 1-2 minuty. Poté se narovnejte, nadechněte se, vydechněte a začněte se předklánět, čelem se dotýkejte podlahy. Pokračujte v tomto protahování po dobu 1 minuty. Poté se nadechněte a protáhněte záda. Vydechněte a dotkněte se čelem podlahy. Zadržte krátce dech a ještě více se předkloňte. Na závěr se nadechněte a uvolněte se.
Tento cvik rozvíjí ohebnost bederní páteře a kříže a nabíjí magnetické pole.

7) Pozice kobry
Lehněte se na břicho, dlaně spočívají na podložce v úrovni ramen. Chodidla se dotýkají s nataženými nárty na podložce. Nadechněte se a pomalu, obratel po obratli propínej páteř od krku ke kořeni páteře až do natažení paží. Začněte dech ohně a pokračuj po dobu 1 – 3 minut. Poté se nadechněte, maximálně vypněte páteř, vydechněte a krátce zadrž dech a aplikuj zámek mulbanda. Nadechněte se, pomalu vydechněte, povol ruce a uvolněte páteř obratel po obratli počínaje kořenem páteře. Odpočiňte si vleže na břiše s bradou na podložce a pažemi podél těla.

8) Krčení ramen
Sedněte si do tureckého sedu, ruce polož na kolena. Nadechněte se zvedněte ramena k uším. Vydechněte a spusť je dolů. Pokračuj v tomto rytmickém pohybu za silného dýchání po dobu 1 – 2 minut. Nadechněte se, vydechněte a uvolněte se.
Toto cvičení harmonizuje horní čakry a otevírá hormonální bránů vedoucí do vyšších mozkových center.

9) Kroužení hlavou
V tureckém sedu začněte kroužit hlavou zleva doprava přibližujíc pravé ucho k pravému rameni, týl hlavy ke krční páteři, levé ucho k levému rameni a nakonec bradu k hrudníku. Ramena zůstávají relaxována a bez pohybu. Krk by měl být při kroužení hlavy lehce napnutý. Pokračujte v kroužení hlavou po dobu 1 – 2 minut, poté po stejně dlouhou dobu kružte hlavou v opačném směru. Na závěr zastavte hlavu ve výchozí pozici a odpočiňte si.

10) Sat Krija
Posaďte se na paty s rukama spojenýma nad hlavou. Prsty obou rukou až na ukazováky, které ukazují vzhůru, jsou do sebe zapletené. Muži mají pravý palec přes levý, ženy obráceně. Začnětě rytmicky recitovat mantru Sat Namv, 8x za 10 sekund. Při recitaci Sat vychází zvuk z pupku a solar plexu. Při recitování Nam břicho povolte. Pokračujte 3 – 7 minut, poté se nadechněte a pevně stáhněte svaly hýždí a zad až k ramenům. V mysli se představujte tok energie až na vrcholek hlavy. Vydechněte a zase zhluboka nadechněte. Poté úplně vydechněte a stále ve výdechu aplikujte mulband. Na závěr se nadechněte a uvolněte se.
Sat Krija podporuje cirkulaci kundalini energie přes všechny čakry, prospívá trávení a posiluje nervový systém.

11) Odpočiňte si v tureckém sedu či v lehu na zádech s pažemi podél těla a dlaněmi směřujícími vzhůru. Hluboká relaxace vám umožní těšit se a vědomě propojovat změny v těle a mysli, které způsobilo provádění této sestavy. Umožní vám cítit průchod vašeho já skrz magnetické pole a auru a tím i hlubokou relaxaci.

 

Jak Veronice jóga pomohla k dítěti

Určitě to některá z vás, z maminek, poznala na vlastní kůži. Pochopila jste, že byste opravdu moc ráda malé škvrně, které by se na vás vesele usmívalo z postýlky, tiše si brumlalo něco pod  chmýříčko ve své miminštině a občas vás obdařilo svíčkovou do plenek. Dříve vám prťata kamarádek pletoucí se pod nohy a neustále brečící přišla jako stvoření, bez kterých se v životě určitě dokážete obejít. Najednou vám však ten jejich brek začal připadat jako andělská hudba, již byste chtěly poslouchat každý den.

Když se miminko nedaří

Ale ejhle, ne vždy to v životě vychází přesně tak, jak byste si přály? Počurané testovací papírky nemilosrdně ukazují „negativní“ a vy slyšíte nejprve tiché „tik, tak, tik, tak“, jež však s postupem měsíců zesiluje? Dříve spontánní intimní chvíle se začínají odehrávat podle ovulačního kalendáře a z věty „Miláčku, jdeme na to, je ten správný den!“ začínáte mít vy i váš partner kopřivku?

Takto vyhrocené to u nás sice nebylo, ale přesto trvalo více než rok, než jsme zjistili, že už nikdy nebudeme usínat jen ve dvou. Já už přeci jen nepatřila mezi nejmladší maminky, a i když my ženy zrajeme s věkem jako víno, tak reprodukční orgány se tomuto zrání zjevně vymykají. Manžel navíc trpí chronickým onemocněním, takže si k večeři musí chudák dávat i hrst léků. No, zkrátka jsme nebyli ideální pár proto, abychom hned po prvním přitulení mohli čekat přírůstek do rodiny. Přesto jsme měli štěstí a zoufalé úvahy o pomoci lékařů a vize studených zkumavek vzala za své.

Obrátili jsme se o pomoc (nejen) k čínské medicíně

A čemu vděčíme za to, že se po ránu na nás usmívá mrně, které dodává našemu životu zcela jinou dimenzi a den co den nám ukazuje ten reálnější smysl života, než jsou kariéra a peníze? Mimčo, díky němuž v sobě objevujeme skryté dítě, jež si také rádo hraje, díky němuž se učíme překročit hranice trpělivosti a pozapomenout na naše ego?

Nemohu opomenout schopnosti jedné velmi šikovné rehabilitační doktorky, která mi našla blokádu obratlů bederní páteře, přesně v místě, kam tradiční čínská medicína lokalizuje body ledvin, jejichž síla či slabost ovlivňuje početí a těhotenství. Vzhledem k tomu, že se zabývám tradiční čínskou medicínou, tak jsme na sobě s manželem otestovali také „chutné“ čínské čaje. Jejich vaření generuje takové výpary a vůně, že během léčby můžete zapomenout na jakékoliv domácí návštěvy, neboť pouze host masochista by byl ochoten zůstat déle než pět minut. Možná právě proto fungují, i ta nemoc před nimi raději uteče.

Nicméně si myslím, že to nebylo vše.

Kundalini jóga

Před otěhotněním jsem začala praktikovat jógu, není to ale klasická jóga, nýbrž má příhodný název kundalini jóga. Pro Čechy je tento název sice poněkud zavádějící, nicméně slovo kundalini znamená „stočený had“ či „stočená lokna milého“ a představuje naši sílu, energii, vnitřní vědomí a moudrost. Díky praktikování kundalini jógy je tato energie, spící v kořeni páteře každého z nás, probuzena a uvedena v harmonii, čímž nám umožní spojit se s naším vyšším Já a obdaří nás schopností hlubšího vhledu a porozumění sobě samému.

Tato jóga mne tak fascinovala, že jsem se rozhodla zúčastnit se cvičitelského kurzu. Právě zde se stal ten zázrak. Kundalini jóga hodně pracuje s tzv. dechem ohně, což je velmi rychlý relativně povrchní dech vytvářející tzv. bílý oheň, který dokáže probudit kundalini energii. Nikdy nezapomenu na onen pocit bílé světelné energie a horka, které se mi rozlévalo v podbřišku po jednom cviku doprovázeného právě ohňovým dechem. Byl to pocit pro mne dříve nepoznaný. Cítila jsem se božsky a intuitivně jsem věděla, že tam dole je něco jinak. Jen jsem nevěděla co.

Zadařilo se
Pár týdnů po návratu z kurzu přišlo zase to ráno, kdy netrpělivě čekáte, co se objeví na testovacím proužku těhotenského testu. Nejprve jsem tomu nechtěla věřit, ale byly tam. Ne jeden proužek, byly dva a já skákala radostí.

Dodnes si myslím, že naše Sofinka se narodila i díky této józe, která svými cviky tak pozitivně ovlivňuje podbřišek a tím i naše orgány, jež jsou schopny dávat život dalším generacím. Nejsem si zcela jista, zda-li se mi podařilo probudit spící energii kundalini, ale určitě ve mně tato jóga probudila schopnost darovat život.A za ten malý, sice někdy ukňouraný a pokakaný živůtek jsem neskonale vděčna.

Máte-li chuť zjistit, co kundalini jóga přináší duši a tělu, zkuste si zacvičit se mnou.

Přikládám jednu sestavu, jejíž první cvik je ten, při kterém jsem měla pocit, že se v podbřišku něco děje. Doufám, že i pro vás bude tato jóga přínosem.

Pokud byste se o této józe chtěli dovědět více, podívejte se na stránky www.vkrenegerace.eu či na www.kundaliniyoga.blog.cz, kde naleznete i další cvičební sestavy.

S pozdravem Veronika Kristová
 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Jak Veronice jóga pomohla k dítěti - diskuze

 • Joga je opravdu dobra!
  Velmi zajimave a obohacujici cteni, jogu jsem jiz vyzkousela, ale zatim hledam pro sebe tu pravou formu - treba prave Kundalini. Rada bych se zeptala na par podrobnosti - viz vzkaz. Moc dekuji predem za odpoved a preji hodne zdravi!
  Káča31   | 17.02.2011 17:12:19
  Reagovat | URL příspěvku
 • Přiznám se, Verčo, že když mně přišel Tvůj první text s tou K... jógou, tehdy bez ukázky cviků, tak jsem si myslela, jestli si ze mě někdo nestřílí. Ještě, že jsem hlava otevřená :-), krásně jsi nám to tady obohatila. Dám ještě prokliky na sestavu z dalších částí. Přeji Vám holkám, krásu a zdraví, tatínkovi, ať je s Vámi rád. 
  Calamity J.   | 16.02.2011 17:32:20 | Reakcí: 2, poslední: 16.02.2011 20:49:39
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Ahoj Calamity,
   díky za přání, zatím je taťka s námi rád, i když doma šílím s kundalini jógou. No, ten název není pro tuto oblast právě vhodný, ale co se dá dělat.:)Řekové si prý nadávají do sušených paprik a tady to nikomu jako urážka nepřijde. Uplně stejně název kundalini způsobí pohoršení či úsměv jen u nás v Čechách, tedy předpokládám.
   No, možná proto ale přibude zájemců v domnění, že je čeká něco extra:)
   VeronikaKristova   | 16.02.2011 20:03:24
   Reagovat | URL příspěvku
 • Velmi zajimave cteni.  Cviky urcite vyzkousim. ...a Sofinka at vam dela jen radost. 
  mihra   | 16.02.2011 16:49:29
  Reagovat | URL příspěvku
 • Joga je dobra
  Ja ji cvicim, i kdyz jsem dlouho nevedela, ze je to joga. Spis tak ruzne posbirane cviky z ruznych kurzu.

  Jen tak ze zvedavosti, jis maso?
  zajic   | 16.02.2011 14:05:33 | Reakcí: 2, poslední: 17.02.2011 10:14:01
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Joga je dobra
   Ahoj Zajdo,
   Tato sestava je ta nejjednodušší a podobné cviky se objevují určite i v jiných cvičeních. No,teď si občas maso či rybu dám, protože kojím, ale jakmile mimčo nebude sosat, ráda maso vysadím.
   Co ty?
   Verča
   VeronikaKristova   | 16.02.2011 19:59:38
   Reagovat | URL příspěvku
 • Velice zajímavé čtení  
  O józe prakticky nic nevím, i když mě občas láká ji zkusit . Třeba na ni jednou taky dojde .
  Je fajn, že díky tomuto "cvičení", mám pocit , že je to spíše styl života   jste se jako rodinka rozrostli    
  A přeji vám jen samé štěstí    
  Small   | 16.02.2011 10:25:39
  Reagovat | URL příspěvku
 • zajimave cteni a dekuji za popis cviku...zaujalo meto hodne,i kdyz ja nebudu zkouset ditko,ale jako relaxaci a protazeni...a jinak preji at je sofinka krasna azdrava a urcite ji brzo poridite sourozence  
  Liberte   | 16.02.2011 06:38:50 | Reakcí: 1, poslední: 16.02.2011 10:56:40
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Díky moc za přání zdraví pro celou rodinku a Sofinku. Tahle joga neni samozrejme jen pro ty, kdo chteji zvysovat populacni krivku. Je prima pro protazeni tela a je pravda, ze ovlivni zivotni styl.
   Vam preji take vse nej a dekuji, ze jste si nasly chvilku na precteni tohoto clanku a zacviceni.
   Veronika
   VeronikaKristova   | 16.02.2011 10:56:40
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×