Inzerce
Inzerce
Inzerce

Šátek, blázni mají svátek (Knihomyš)

Myšlenka, že budu používat nosící šátek, se mi zamlouvala už v těhotenství. Jsem subtilní postavy (čti: chcípák) a už jen z představy, že na svých rukách jako hůlky tahám celý den řvoucí nemluvně, jsem byla unavená. Šátek, který rozloží váhu i na ramena a záda, mi připadal praktičtější.
V rámci nákupů na miminko jsem jeden bazarový zakoupila. Vyzkoušela jsem pár úvazů z přiložené příručky na neprotestujícím figurantovi – plyšákovi a šátek odložila. Navíc mi známá zapůjčila šátek pružný, doporučovaný na nejmenší miminka.
Po příjezdu z porodnice jsem měla obavy, abych novorozeněti něco neulomila pouhým dotykem, natož, abych ho cpala do nějaké změti látky na svém těle. První třídenní koliku s nonstop pláčem jsem obětavě pronosila na ruce.
Ale když jsem další den uslyšela povědomý tón brekotu s podtextem „mami, dáme si to ještě jednou“, ztvrdly mi rysy, odhodlaně jsem vytasila pružný šátek a omotala kolem ramen a boků. Při zasouvání Anka řvala jako tur. Po pravdě řečeno, kdyby mě někdo rozechvěle šteloval do podivného kusu hadru a dělal pauzy, aby se zmateně koukal do návodu, řvala bych taky.
Dvacet vteřin poté, co byla mýma nejistýma rukama usazena do kolébky ve dvojitém kříži, doporučované pro novorozence, se stal zázrak. To ječící stvoření zmlklo a okamžitě tvrdě usnulo. Kdybych nevěděla, jak bezúhonná žena je má známá, klidně uvěřím, že je ten šátek napuštěný chloroformem.
Po několika pokusech jsem si přiznala, že pružný šátek není nic pro mě – nedokázala jsem vytvořit kapsu tak akorát, takže po vložení mi dítě buď zůstalo těsně pod bradou, nebo naopak kleslo ke kolenům. Buď za to mohla Ančina prudce rostoucí váha, nebo moje ruce. Naštěstí šátek pevný podobné záludnosti nepředváděl, a ze mě se stala nosnice.
Uspokojovalo mě, že s sebou můžu své dítě nosit naprosto všude, protože s rozbouřenými hormony se mi představa, že Áňu opustím byť na dvě minuty, potřebné k vynesení koše, velmi příčila. Šátek se osvědčil i na lesní procházky. Místo popocházení po silnici, kde mě míjely tatry se štěrkem a náklaďáky, jsem si mohla vyrazit, kam mě napadlo, cestou necestou.
Po první návštěvě dětské ordinace jsem odhodila zbytky studu (nosit dítě v šátku je přece jen divné a ves na mě bude blbě koukat) a šátek jmenovala plnoprávným transportním prostředkem. Paní doktorka totiž ordinuje ve zvýšeném prvním patře obecního úřadu. Když přičtu schody před úřadem, po kterých je nutné kočár s dítětem vydrncat, méně dostupné místo by na naší vsi získala, pouze kdyby jí dovolili ordinovat v kostelní zvonici.
Tou dobou jsem si začala přiznávat vznikající závislost. Na mé straně. Často bych Anku mohla dát do kočárku, ale ten pocit, kdy si dítě hřejete na prsou, je tak příjemný...
Reakce okolí byly kupodivu vesměs kladné. Zvlášť starší ročníky vesele provolávaly: „Ta se má nejlíp! Takhle u maminky je jí dobře!“ Čelila jsem pouze dvěma dotazům. První, jestli mi dítě z šátku nevypadne. Když jsem si uvědomila, jaký mám problém vymotat spící mládě z úvazu, přišla mi tahle starost trochu legrační. Přece jen „evropský“ úvaz, vypracovaný pečlivými Němci, vypadá trochu jinak než „africké“ zašoupnutí do ručníku. Druhý, jestli si dítě, uvázané už horizontálně, nevyvrátí hlavu. No, spíš si mohla při vstupu do nového prostředí ukroutit krk. Na obojí jsem přátelsky odpovídala, že nikoliv, a vysvětlování většinou přerostlo v přátelský rozhovor.
Například obavu, že nošením dítě rozmazlím nebo na šátek příliš navyknu, mi nikdo nepředestřel. Asi nepůsobím jako rozmazlující člověk, ani jako člověk, který by chtěl takové téma konzultovat s neznámými lidmi. Možná obojí. Popravdě jsem si nevšimla, že by Anka šátek nějak výslovně vyžadovala. S ježděním v kočárku nemá nejmenší problém – od chvíle, co sedí, je pro ni kočár asi daleko větší zážitek. Popravdě řečeno jej naší jedenáctikilové křehulce dopřávám na procházkách celkem často a šátek zůstává spíš na doma. Pokud potřebuje utěšit s rostoucími zoubky nebo jinou nespravedlností světa, šátek a náruč zaberou stejně.
Anka dokonce potvrzuje hypotézu, že nošené děti se nijak zvlášť maminek nedrží (navzdory očekávání okolí). Separační úzkost ji zřejmě minula obloukem, pohlídat se nechá celkem od kohokoliv, o navazování kontaktů nemluvě. Když jsem teď, v jejím roce, velmi hypoteticky uvažovala, jestli by zvládla jesle, překvapeně jsem konstatovala, že bych ji tam bez obav nechala a ona by si to možná užila víc, než naše dny ve dvou.
Ani mi nikdo netvrdil, že si zničím záda. Mám dokonce pocit, že opak je pravdou, ramena mám širší než kdy dřív a kamarádce dokonce doporučil lékař nošení jako rehabilitaci na skoliózu. Ano, jako všechny věci lze i úvaz udělat dvěma způsoby – dobře a blbě. A špatně uvázané dítě se hroutí, matku bolí záda... ještě, že je tak jednoduché mimino shodit a uvázat pořádně.
Mít dítě takhle blízko uspokojuje moje jeskynní pudy. Jasně cítím spřízněnost s opicemi, na jejichž srsti se pevně drží mládě. Vím, že jedno navázání bude naposledy. Zajímalo by mě, jestli pocítím lítost, až mi to dojde, nebo úlevu – ono už tahat jedenáct kilo na zádech dá zabrat.
Zatím si nošení vychutnávám a věřím, že prospěje našemu vztahu i do budoucna. Přinejmenším u nás bude mít v pubertě výzva „Vlez mi na záda!“ speciální nádech.

Uživatelce Knihomyš děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Šátek, blázni mají svátek (Knihomyš) - diskuze

  • Ja mam taky satek a taky Anku
    a je to fakt zavislost.
    Moje Anka uz mela rok a porad se nosi.

    Jsem nevedela, ze ten kriz vymysleli nemci, Ale teda rocni dite by s krize klidne vypadlo, nebo spis vylezlo, kdyby hodne chtelo.

    Anicka teda separacni uzkost mela jak svina, ale nemyslim, ze by to jakkoliv satek ovlivnil. Bylo teda fajn, ze do obchodu mohla jit v satku bezpecne na mame a ne v kocarku, to tezko nesla, kdyz na ni do kocarku nekdo sislal
    zajic   | 27.07.2012 09:36:57 | Reakcí: 1, poslední: 29.07.2012 19:12:11
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Ja mam taky satek a taky Anku
      Jojo, naše má 13 měsíců a šátek furt jede.

      Nevím, jestli ho Němci vymysleli, ale pokud vím, tak nošení přišlo do Čech z Německa a mají tam dokonce nějakou certifikovanou školu nošení (Tragschule), tak předpokládám, že to tam přinejmenším vypilovali.

      Tak protestující roční dítě bych na břiše asi násilím nedržela (leda co bych doběhla vlak nebo tak něco). Anka se teda vyklání a natahuje, to jo. Ale na břiše už je vyjímečně, fakt jen při přesunech, kdy nechci exhibovat s nahazováním na záda - a to spíš kouká, co se děje a nic nevymejšlí :)

      Jen pro srovnání jihoafrický přístup:
      http://www.youtube.com/watch?v=rQ6h64S-oto
      ;)
      Knihomyš   | 29.07.2012 19:12:11
      Reagovat | URL příspěvku
  • To je úžasný článek!    Ty máš talent na psaní  Tenhle styl miluju!A s tím nošení v šátku s tebou souhlasím.Je to fakt skvělá věc 
    veverka77   | 27.07.2012 08:58:48 | Reakcí: 1, poslední: 29.07.2012 19:02:59
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • Velmi zajímavé  . Uvažovala jsem o šátku, jeden mi dokonce kamarádka půjčila na zkoušku, ale nakonec jsem to vzdala a ani nevyzkoušela. Přišlo mi moc složité to vázat. Ale u druhýho mimča určitě vyzkouším, budu tak mobilnější.
    Martina85   | 27.07.2012 07:06:45 | Reakcí: 1, poslední: 29.07.2012 19:02:17
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Určitě zkus :) Hele, mé druhé jméno zní Volšová ruka a momentálně mi přijde naši roční nádheru složitější narvat na nákupní vozík než hodit na záda...
      Knihomyš   | 29.07.2012 19:02:17
      Reagovat | URL příspěvku
  • Tak právě nad otázkou "zda si dítě nerozmazlím" přemýšlím. Uvažuji o šátku, ale toho jsem se právě bála, že potom bude malá fixovaná pouze na mě a že odložení na noc do postýlky bude provázet pláč. Děkuji za tento článek- pro mě moc zajímavý pohled na téma, které stále nemám jasné    
    evasantos   | 26.07.2012 21:10:20 | Reakcí: 3, poslední: 29.07.2012 20:52:48
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Četla jsem kdysi článek o nošení a s tou "závislostí" je to právě naopak.Nošené děti (a nejen v šátku)se naopak rychleji osamostatňují a cítí se jistější.Takže se toho vůbec neboj 
      veverka77   | 27.07.2012 08:56:32
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE:
      S tou fixací bych se nebála - dokonce jsem narazila i na pohled, že pro nošené dítě je kočárek nebo postýlka příjemná změna :)

      Samozřejmě šátek nezaručí klidné usínání nebo nějaké chování obecně. Každé dítě je jiné a těžko říct, jak by se chovalo, kdyby bylo/nebylo šátkované. Zatím jsem nenarazila na stížnosti nosnic na tohle téma, jako že by třeba většina nošených dětí visela na matce, to fakt ne. Spíš naopak jich pár kvílí, jak se jejich mláďata zcela bezstarostně a s plnou sebedůvěrou vydávají směrem od matky - to teda můžu potvrdit osobně :)

      U nás se teda nevýchovně usíná u prsu, takže s uspáváním jsou potíže, ale se šátkem fakt nesouvisí.
      Knihomyš   | 29.07.2012 19:00:44
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace