Inzerce
Inzerce
Inzerce

Šátek, blázni mají svátek (Knihomyš)

Myšlenka, že budu používat nosící šátek, se mi zamlouvala už v těhotenství. Jsem subtilní postavy (čti: chcípák) a už jen z představy, že na svých rukách jako hůlky tahám celý den řvoucí nemluvně, jsem byla unavená. Šátek, který rozloží váhu i na ramena a záda, mi připadal praktičtější.
V rámci nákupů na miminko jsem jeden bazarový zakoupila. Vyzkoušela jsem pár úvazů z přiložené příručky na neprotestujícím figurantovi – plyšákovi a šátek odložila. Navíc mi známá zapůjčila šátek pružný, doporučovaný na nejmenší miminka.
Po příjezdu z porodnice jsem měla obavy, abych novorozeněti něco neulomila pouhým dotykem, natož, abych ho cpala do nějaké změti látky na svém těle. První třídenní koliku s nonstop pláčem jsem obětavě pronosila na ruce.
Ale když jsem další den uslyšela povědomý tón brekotu s podtextem „mami, dáme si to ještě jednou“, ztvrdly mi rysy, odhodlaně jsem vytasila pružný šátek a omotala kolem ramen a boků. Při zasouvání Anka řvala jako tur. Po pravdě řečeno, kdyby mě někdo rozechvěle šteloval do podivného kusu hadru a dělal pauzy, aby se zmateně koukal do návodu, řvala bych taky.
Dvacet vteřin poté, co byla mýma nejistýma rukama usazena do kolébky ve dvojitém kříži, doporučované pro novorozence, se stal zázrak. To ječící stvoření zmlklo a okamžitě tvrdě usnulo. Kdybych nevěděla, jak bezúhonná žena je má známá, klidně uvěřím, že je ten šátek napuštěný chloroformem.
Po několika pokusech jsem si přiznala, že pružný šátek není nic pro mě – nedokázala jsem vytvořit kapsu tak akorát, takže po vložení mi dítě buď zůstalo těsně pod bradou, nebo naopak kleslo ke kolenům. Buď za to mohla Ančina prudce rostoucí váha, nebo moje ruce. Naštěstí šátek pevný podobné záludnosti nepředváděl, a ze mě se stala nosnice.
Uspokojovalo mě, že s sebou můžu své dítě nosit naprosto všude, protože s rozbouřenými hormony se mi představa, že Áňu opustím byť na dvě minuty, potřebné k vynesení koše, velmi příčila. Šátek se osvědčil i na lesní procházky. Místo popocházení po silnici, kde mě míjely tatry se štěrkem a náklaďáky, jsem si mohla vyrazit, kam mě napadlo, cestou necestou.
Po první návštěvě dětské ordinace jsem odhodila zbytky studu (nosit dítě v šátku je přece jen divné a ves na mě bude blbě koukat) a šátek jmenovala plnoprávným transportním prostředkem. Paní doktorka totiž ordinuje ve zvýšeném prvním patře obecního úřadu. Když přičtu schody před úřadem, po kterých je nutné kočár s dítětem vydrncat, méně dostupné místo by na naší vsi získala, pouze kdyby jí dovolili ordinovat v kostelní zvonici.
Tou dobou jsem si začala přiznávat vznikající závislost. Na mé straně. Často bych Anku mohla dát do kočárku, ale ten pocit, kdy si dítě hřejete na prsou, je tak příjemný...
Reakce okolí byly kupodivu vesměs kladné. Zvlášť starší ročníky vesele provolávaly: „Ta se má nejlíp! Takhle u maminky je jí dobře!“ Čelila jsem pouze dvěma dotazům. První, jestli mi dítě z šátku nevypadne. Když jsem si uvědomila, jaký mám problém vymotat spící mládě z úvazu, přišla mi tahle starost trochu legrační. Přece jen „evropský“ úvaz, vypracovaný pečlivými Němci, vypadá trochu jinak než „africké“ zašoupnutí do ručníku. Druhý, jestli si dítě, uvázané už horizontálně, nevyvrátí hlavu. No, spíš si mohla při vstupu do nového prostředí ukroutit krk. Na obojí jsem přátelsky odpovídala, že nikoliv, a vysvětlování většinou přerostlo v přátelský rozhovor.
Například obavu, že nošením dítě rozmazlím nebo na šátek příliš navyknu, mi nikdo nepředestřel. Asi nepůsobím jako rozmazlující člověk, ani jako člověk, který by chtěl takové téma konzultovat s neznámými lidmi. Možná obojí. Popravdě jsem si nevšimla, že by Anka šátek nějak výslovně vyžadovala. S ježděním v kočárku nemá nejmenší problém – od chvíle, co sedí, je pro ni kočár asi daleko větší zážitek. Popravdě řečeno jej naší jedenáctikilové křehulce dopřávám na procházkách celkem často a šátek zůstává spíš na doma. Pokud potřebuje utěšit s rostoucími zoubky nebo jinou nespravedlností světa, šátek a náruč zaberou stejně.
Anka dokonce potvrzuje hypotézu, že nošené děti se nijak zvlášť maminek nedrží (navzdory očekávání okolí). Separační úzkost ji zřejmě minula obloukem, pohlídat se nechá celkem od kohokoliv, o navazování kontaktů nemluvě. Když jsem teď, v jejím roce, velmi hypoteticky uvažovala, jestli by zvládla jesle, překvapeně jsem konstatovala, že bych ji tam bez obav nechala a ona by si to možná užila víc, než naše dny ve dvou.
Ani mi nikdo netvrdil, že si zničím záda. Mám dokonce pocit, že opak je pravdou, ramena mám širší než kdy dřív a kamarádce dokonce doporučil lékař nošení jako rehabilitaci na skoliózu. Ano, jako všechny věci lze i úvaz udělat dvěma způsoby – dobře a blbě. A špatně uvázané dítě se hroutí, matku bolí záda... ještě, že je tak jednoduché mimino shodit a uvázat pořádně.
Mít dítě takhle blízko uspokojuje moje jeskynní pudy. Jasně cítím spřízněnost s opicemi, na jejichž srsti se pevně drží mládě. Vím, že jedno navázání bude naposledy. Zajímalo by mě, jestli pocítím lítost, až mi to dojde, nebo úlevu – ono už tahat jedenáct kilo na zádech dá zabrat.
Zatím si nošení vychutnávám a věřím, že prospěje našemu vztahu i do budoucna. Přinejmenším u nás bude mít v pubertě výzva „Vlez mi na záda!“ speciální nádech.

Uživatelce Knihomyš děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Šátek, blázni mají svátek (Knihomyš) - diskuze

 • Ja mam taky satek a taky Anku
  a je to fakt zavislost.
  Moje Anka uz mela rok a porad se nosi.

  Jsem nevedela, ze ten kriz vymysleli nemci, Ale teda rocni dite by s krize klidne vypadlo, nebo spis vylezlo, kdyby hodne chtelo.

  Anicka teda separacni uzkost mela jak svina, ale nemyslim, ze by to jakkoliv satek ovlivnil. Bylo teda fajn, ze do obchodu mohla jit v satku bezpecne na mame a ne v kocarku, to tezko nesla, kdyz na ni do kocarku nekdo sislal
  zajic   | 27.07.2012 09:36:57 | Reakcí: 1, poslední: 29.07.2012 19:12:11
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Ja mam taky satek a taky Anku
   Jojo, naše má 13 měsíců a šátek furt jede.

   Nevím, jestli ho Němci vymysleli, ale pokud vím, tak nošení přišlo do Čech z Německa a mají tam dokonce nějakou certifikovanou školu nošení (Tragschule), tak předpokládám, že to tam přinejmenším vypilovali.

   Tak protestující roční dítě bych na břiše asi násilím nedržela (leda co bych doběhla vlak nebo tak něco). Anka se teda vyklání a natahuje, to jo. Ale na břiše už je vyjímečně, fakt jen při přesunech, kdy nechci exhibovat s nahazováním na záda - a to spíš kouká, co se děje a nic nevymejšlí :)

   Jen pro srovnání jihoafrický přístup:
   http://www.youtube.com/watch?v=rQ6h64S-oto
   ;)
   Knihomyš   | 29.07.2012 19:12:11
   Reagovat | URL příspěvku
 • To je úžasný článek!    Ty máš talent na psaní  Tenhle styl miluju!A s tím nošení v šátku s tebou souhlasím.Je to fakt skvělá věc 
  veverka77   | 27.07.2012 08:58:48 | Reakcí: 1, poslední: 29.07.2012 19:02:59
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Velmi zajímavé  . Uvažovala jsem o šátku, jeden mi dokonce kamarádka půjčila na zkoušku, ale nakonec jsem to vzdala a ani nevyzkoušela. Přišlo mi moc složité to vázat. Ale u druhýho mimča určitě vyzkouším, budu tak mobilnější.
  Martina85   | 27.07.2012 07:06:45 | Reakcí: 1, poslední: 29.07.2012 19:02:17
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Určitě zkus :) Hele, mé druhé jméno zní Volšová ruka a momentálně mi přijde naši roční nádheru složitější narvat na nákupní vozík než hodit na záda...
   Knihomyš   | 29.07.2012 19:02:17
   Reagovat | URL příspěvku
 • Tak právě nad otázkou "zda si dítě nerozmazlím" přemýšlím. Uvažuji o šátku, ale toho jsem se právě bála, že potom bude malá fixovaná pouze na mě a že odložení na noc do postýlky bude provázet pláč. Děkuji za tento článek- pro mě moc zajímavý pohled na téma, které stále nemám jasné    
  evasantos   | 26.07.2012 21:10:20 | Reakcí: 3, poslední: 29.07.2012 20:52:48
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Četla jsem kdysi článek o nošení a s tou "závislostí" je to právě naopak.Nošené děti (a nejen v šátku)se naopak rychleji osamostatňují a cítí se jistější.Takže se toho vůbec neboj 
   veverka77   | 27.07.2012 08:56:32
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   S tou fixací bych se nebála - dokonce jsem narazila i na pohled, že pro nošené dítě je kočárek nebo postýlka příjemná změna :)

   Samozřejmě šátek nezaručí klidné usínání nebo nějaké chování obecně. Každé dítě je jiné a těžko říct, jak by se chovalo, kdyby bylo/nebylo šátkované. Zatím jsem nenarazila na stížnosti nosnic na tohle téma, jako že by třeba většina nošených dětí visela na matce, to fakt ne. Spíš naopak jich pár kvílí, jak se jejich mláďata zcela bezstarostně a s plnou sebedůvěrou vydávají směrem od matky - to teda můžu potvrdit osobně :)

   U nás se teda nevýchovně usíná u prsu, takže s uspáváním jsou potíže, ale se šátkem fakt nesouvisí.
   Knihomyš   | 29.07.2012 19:00:44
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×