Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rozhovor s Dominikou Mesarošovou o nové roli maminky

Rozhovor byl pořízen 13. listopadu 2018

Milé čtenářky a čtenáři, dnes máme na příjmu novopečenou maminku Dominiku Mesarošovou, která právě pečuje o 6týdenního chlapečka Eliána. Jak se Dominice daří, jak zvládá roli maminky a jak se do péče o Eliánka zapojuje tatínek si můžete přečíst v exkluzivním rozhovoru portálu Babyonline. Také to, že i porod císařským řezem může být krásným zážitkem. Nebo jak to má po porodu s váhou, kterou během těhotenství jako každá z nás nabrala.

Dominiko, máte právě po šestinedělí, jak zvládáte péči o miminko? Je Elián hodný, spinká Vám?

Miminko je úžasné, spinká, je strašně hodné. V podstatě ho večer nakrmím, pak si trochu říhne nebo dvakrát ublinkne, a pak zase spinká až do osmi do rána. Takže je úplně nejzlatější miminko.  Tak ať to trvá věčně!

Inzerce

Foto: Marcela Kramářová

Inzerce

Takže si užíváte s tatínkem prozatím rodinné pohody.

Ano, zatím nás překvapuje tím, jak je to klidné dítě. Já jsem měla hodně klidné těhotenství, tak si myslím, že se to na tom miminku ukáže. 

Máte pomocníky v domácnosti? Babičky a dědečky, nebo zvládáte všechno sami jako rodiče? 

Já jsem spíš takový typ ženy, který nerad žádá o pomoc druhé, pokud to není nezbytně nutné. Jsem spíše soběstačná, ale samozřejmě někdy to nejde. S maličkým je to teď trošku náročnější, protože jsem prvorodička. Ale co se týče pomoci z rodiny, tak je to náročné v tom smyslu, že rodiče přítele bydlí v Hodoníně, z mé strany je rodina z Prahy a my žijeme nyní v Brně. Mám od dnešního dne takovou jednu šikovnou paní na výpomoc, takže když budu potřebovat, tak mi uklidí nebo přítel nakrmí, kdyby bylo potřeba něco obstarat přes pracovní telefon nebo počítač. Pracuji na dálku, stále mám agenturu.

Inzerce

Foto vpravo: archív Dominiky Mesarošové

A čím jste pracovně žila před narozením miminka? Čím se agentura zabývá?

Hostesky, modelky a tanečnice.

Inzerce

Zajišťujete je na akce, je to tak?

Ano, zajišťuji je do podniků, např. na golfové akce. Je toho víc.

A to stále stíháte i s miminkem? 

Ano, je to práce přes počítač a na dálku, takže to všechno jde skloubit, když se chce. Když maličký spinká, tak toho času vždycky využiji. 

A jaký vnímáte největší rozdíl s příchodem miminka?

Že se tolik nevyspím. (smích). To je samozřejmě ze srandy. Právě jak jsem zmiňovala, Elián je velmi hodný a opravdu zatím ještě spinká, takže to jde. Ale byla jsem zvyklá spát dlouho, není to zkrátka ten můj čas, co jsem byla zvyklá vstávat. Musím vstávat dřív. A v noci je to náročnější, ale zvykám si a naštěstí to jde. Sice jsem občas taková v útlumu, ale musím fungovat jako maminka, to je jasné. 

Foto vpravo: archív Dominiky Mesarošové

Váš přítel s péčí o miminko nemá problém? Aktivně se účastní?

Vůbec ne. Přesně tak, jak říkáte. Aktivně se účastní. Naopak mě mile překvapil, že se nebojí malého jakkoliv vzít, byť je takový ještě křehký. Umí mu přidržet hlavičku, umí jej nakrmit a nebojí se ani přebalit plínku. 

A kdybychom trošku zavzpomínali, Dominiko, tak jak jste prožívala těhotenství? Bylo vše perfektní, bez problému nebo jste měla nějaké specifické chutě nebo jste dokonce trpěla nějakými těhotenskými potížemi?

Přiznám se, že jsem měla těhotenství absolutně ukázkové. Já jsem v podstatě neměla žádné nevolnosti. Jenom jsem v tom prvním trimestru třeba trošku víc pospávala, ale to bylo minimálně. Na to období vzpomínám úplně krásně. Vím, že ne každá maminka tohle může říct, že měla krásné těhotenství, ale já teda určitě. Musím říct, že jsem nikdy nebyla moc na sladké. Ale v těhotenství, kdy jsem byla těhotná hlavně v létě, jsem hodně jedla meloun, což byla moje závislost a pak jsem doslova ujížděla na krupicové kaši. Ale jinak sladké moc nemusím. 

A co váha? Ta se asi vrátila potom velice rychle, ne? O to se maminky zajímají, protože jim často během a po kojení setrvává na vyšších hodnotách.

Když jsem v lednu 2018 otěhotněla, tak jsem měla svoji váhu 61 kilo. V den porodu, kdy jsem se vážila, na váze bylo 81 kilo. Nabrala jsem tedy 20 kilo. Teď mi skončilo šestinedělí a mám 71. Takže ještě mi chybí 10 kg dolů. Jinak jsem se v těhotenství ani nepřejídala, ani nijak neomezovala. Já jsem prostě jedla, co jsem chtěla, ale zase že bych v noci vstávala a koukala do ledničky, jak se říká v těhotenství, že to tak bývá, tak to nebyl můj případ. Jedla jsem normálně. … teď jsem zapomněla, co jsem chtěla říct. (smích). Teď mi to úplně vypadlo. To jsou teď ty poporodní výpadky.

Tak když si vzpomenete, doplníme to. 

Musela jste nějak v těhotenství změnit životní styl? Omezit nějaké aktivity nebo v podstatě jste…

No vidíte, to jsem chtěla říct, to jste mi teď pomohla. Já jsem v podstatě celý život cvičila, měla jsem ráda fitko, brusle a plavání. Na to těhotenské jsem chodila dlouho pravidelně každý týden, to mě teda bavilo, protože mám ráda vodu. Jsem plavec, takže těhotenské plavání jsem si užívala. 

A kde jste chodila? V Brně? 

Ano, v Brně. Tady v Modřicích je bazén, kde je Těhuplavání. A byly tam vždycky třeba čtyři maminky, takže jsme byly taková parta. Chodily jsme pravidelně každou středu. 

Vidíte, já teda nejsem po porodu, ale taky jsem teď ztratila nit, protože mě napadla jedna zajímavá otázka a teď mně vypadla. Nevadí, budeme pokračovat. 

Já se ještě vrátím. (přebírá iniciativu Dominika) Já jsem na tom teď bohužel tak, že nekojím.  Měla jsem tady nutriční poradkyni, ale laktace se skutečně zarazila. To neovlivníte. Kojila jsem nějaké první tři, čtyři týdny a teď už toho mlíčka není tolik, kolik by maličký potřeboval, takže jsme na příkrmu. Jestli teda můžu jmenovat i konkrétně, jsme na Kendamilu. Zvolila jsem maličkému Kendamil z toho důvodu, že jako jediný je z plnotučného mléka a neobsahuje palmový olej.  To plnotučné mléko mě zaujalo, proto jsem zvolila tento příkrm. 

A chutná mu to? Prospívá?

Ano, prospívá. Chutná mu to. Je spokojený chlapeček. Už má skoro 5 kilo. 

Tak to je krásné. A ještě jste zmínila, že máte ráda in-line bruslení. Kam jezdíte? Na jaké trasy tady v okolí Brna nebo jinde? 

Jelikož jsem v Brně nově od začátku března, kdy jsem již byla těhotná, na in-linech jsem tady ještě nejezdila. To, kam budu chodit, je ještě otázka, ale v Praze jsem chodila do Stromovky a na Praze 4 dlouhé trasy. 

Když budete chtít vyrazit, dejte vědět, jsem vášnivý in-linista. (smích) A jedna z tras vede dokonce blízko Hodonína, odkud pochází Váš přítel, v Ratíškovicích lesem a ta je úplně perfektní. Tam potkáte i v létě na těch deseti kilometrech tam a deseti zpět maximálně dvacet lidí. A taky je dost široká.

Tak to je super. To mi klidně hoďte do e-mailu. To budu ráda. 

Vy jste někde zmiňovala, že jste si příliš informací o těhotenství a porodu nevyhledávala ani neabsolvovala žádnou předporodní přípravu. Kde jste informace čerpala? Vůbec nebo jste se bavila s kamarádkami? 

Přesně, jak říkáte. Spíš hodně od kamarádek, které mají děti a mají už zkušenosti. Teď jsem si teda koupila knížku Tajemství klidného dítěte. Je to světový bestseller, tak uvidíme. Jak utišit miminko, napojit se na něj a správně s ním komunikovat již od narození.  Ale mám to tady zatím položené, nebyl na to čas. A jak říkám, já jsem spíš asi člověk, který jede za provozu a myslím, že se ve mně spustil takový ten mateřský pud, který mi řekne, co miminko potřebuje. A když ne, tak si třeba o nějakou radu zavolám. Když je to něco, co se týká zdraví, tak zavolám paní doktorce. 

To velice kvituji, že jste zmínila, protože jsme nejnavštěvovanější odborně garantovaný rodičovský portál a na té odborné garanci si zakládáme, kdy v podstatě téměř všechny odborné články píší specialisté z praxe. Takže jsem nesmírně ráda, že to tady zaznělo, že skutečně, když máte problém, svěříte se s miminkem odborníkovi. A co třeba taková nejcennější rada, kterou jste dostala, která vám utkvěla v paměti, že jste obdržela v těhotenství nebo teď po narození dítěte? Třeba nějaká praktická? 

Asi ani ne rada, ale vlastně jsem si vybavila, že se přes miminka, když chceme, aby zabrala, přehodí taková ta tenká látková plena. Že ji dáte přes očička a ona zaberou, cítí se dobře. Je to taková blbůstka, ale na mého syna to platí. Když leží, je už přetažený a potřeboval by usnout, tak přes něj hodím tu tenoučkou látkovou plínku a on zavře očička a zabere. Je to takový fígl, když miminka nemůžou usnout. Je to úplně super věc, kdy jej nemusím nikde dlouho nosit a uspávat, ale mám ho položeného na gauči, v hnízdečku, nebo v kočárku a přikryji ho a on hned spinká. Tak to je taková prima vychytávka. Vím, že to maminky dělají, ale ne na všechny děti to platí. Na moje ano a jsem za to strašně vděčná, když opravdu hned usne a je klid. 

Kde jste rodila? V Praze nebo v Brně? 

V Praze, protože já jsem se na Praze 4, Podolí narodila a k té nemocnici mám velmi blízko. Má to tam takové svoje kouzlo a já jsem si vždycky přála tam rodit. 

A jaké máte vzpomínky na porod? Byl přítel u porodu? 

Byl a mám nádherné vzpomínky. Musela jsem rodit císařským řezem, protože maličký se neotočil. On byl dokonce zády dolů. Takže jsem musela podstoupit plánovaný císařský řez, ale byla jsem při vědomí. Takže jsem všechen ten porod vnímala, byla jsem při tom, užila jsem si to, maličkého jsem viděla hned, jak ho vyndali z bříška a přítel byl po celou dobu se mnou. Ještě jsem měla pana docenta Kroftu, který je úplně úžasný a umí ty císařské řezy skvěle. Dokonce jsme si pustili CD naší společné oblíbené skupiny, na kterou jsme přišli, že ji posloucháme oba, když mě vyšetřoval a chodila jsem k němu na kontroly od prvního týdne, kdy jsem otěhotněla, takže to bylo vtipné. 

A co vás vedlo se přestěhovat do Brna? 

Přítel pracuje v Brně.

A jak se vám tady žije? Co se vám líbí a co naopak byste na Brnu změnila? 

Tak zatím jsem tu fakt krátce. V podstatě si od prosince 2017 zařizujeme v Brně domeček, takže nebyl vůbec čas Brno poznat. Pak jsem v lednu otěhotněla, kdy jsem se spíše šetřila a věnovala sama sobě. Hodně jsem odpočívala a také byla doma k dispozici při zařizování. 

Foto: archív Dominiky Mesarošové

Takže jsem moc Brno ještě nepoznala. Čeká mě to až s maličkým. Teď teda bude zima, ale jakmile přijde jaro, tak se určitě vypravíme. Byli jsme na přehradě, kde jsme nafotili naše společné těhotenské fotky s přítelem. Tam se mi líbilo.

Foto: Tereza Pállová

Ještě jsme byli na Špilberku, kde pro mě byl náročnější výstup kopce v sedmém měsíci, ale dala jsem to. Celé jsme si to tam prošli, a protože ráda jezdím po hradech a zámcích, zajímá mě to, tak to bylo fajn.  

Plánujete v brzké době nějaké pracovní aktivity? Nebo si teď užíváte spíše miminka? 

Spíše miminka. Nehodlám se teď vrátit na plný úvazek vůbec nikam. Možná už zůstanu jen v roli maminky, protože mě to strašně baví a naplňuje. A agentura mně funguje a funguje i bez toho, abych tam musela být, takže ji mohu řídit na dálku, což je úplně skvělé. Stačí být na telefonu a můžu se věnovat jen miminku, což je prima. A hlavně si tady trošku odpočnu, protože si myslím, že za deset let v showbyznysu to bylo docela dost náročné, takže neplánuji žádný návrat.  Ani nad tím nepřemýšlím. 

Dominiko nesmírně vám děkujeme za hladký průběh rozhovoru. Dítě stále ještě spí?

Ano. Spokojené miminko.

Tak to je teda kouzelné dítě. Děkujeme, mějte se krásně a přejeme hodně radosti s miminkem vám oběma.

Na přípravě, vedení a zpracování rozhovoru se podílely: Andrea Blažková, Adéla Musilová, Jana Martincová

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dominika Mesarošová - diskuze

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. S přítelem jsme měli nechráněný styk který trval zhruba 5 minut, do mě se ale neudělal je si tím jistý penis vytáhnul zhruba 3 sekundy před jeho vyvrcholením, stalo se to dva dny zpátky a já těhotná být nechci ani přítel o to nestojí byl by to průser jsme oba celkem v mladém věku. Chci se zeptat jestli mohu být těhotná a jaké je procento toho ze bych opravdu těhotná byla? Dekuji za odpověď.

Dobrý den,

procentuální šanci na otěhotnění Vám opravdu stanovit nedokážu. Stát se to může i nemusí. Pokud je pro Vás těhotenství velmi nežádoucí, tak do 72 hodin lze užít tzv. postkoitální antikoncepci, kterou lze zakoupit v lékárně.

Pro příště doporučuji užít nějakou formu antikoncepce – zvážit pravidelné užívání hormonální antikoncepce či užívání pomůcek bariérových (např. kondom).

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 24.02.2024, 13:25
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×