Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rozhovor s Markétou Hrubešovou

Rozhovor byl pořízen 3. října 2018

Rozhovor s Markétou HrubešovouDo filmové historie se zapsala už jako šestnáctiletá jako přítelkyně Lukáše Vaculíka ve filmu Karla Kachyni Oznamuje se láskám vašim, poté si zahrála v mnoha dalších filmech a seriálech, naposled to byl TV seriál Dáma a Král nebo Modrý kód. Na TV Paprika běží všechny čtyři série Recepty pro radost s Markétou a nejnovější Markéta na trhu. Moderuje společenské a gastronomické akce a zúčastňuje se gastronomických soutěží pro mladé talenty jako porotkyně. Už deset let je členkou Divadelní společnost Josefa Dvořáka (představení S Pydlou v zádech a Čochtan vypravuje). Napsala kuchařky: Tak vařím já, Rebelka, Markéta vaří Rettigovou a knihu pro děti i rodiče Pan Brambora  a jeho kamarádi.

1. Je obecně známá vaše vášeň pro vaření. Znamená to, že jste herectví pověsila na hřebík?

Vaření se už stalo pevnou součástí mého života a je to můj obrovský koníček, kterému se věnuji opravdu maximálně.

Inzerce

Rozhovor s Markétou HrubešovouNapsala jsem několik kuchařských knih, kromě toho vystupuji se svou cookingshow po celé republice a mé kuchařské pořady běží na několika televizních stanicích. Kuchařina je krásná práce, která lidem přináší - stejně jako herectví - opravdu spoustu radosti :-) Ale herectví zůstává i nadále mým povoláním. Profesí, kterou miluji a vždycky budu. Ale s radostí a láskou budu také vařit.Nakonec je to moc hezké spojení.

U plotny si odpočinu od psychické zátěže z natáčení nebo z divadla a naopak, když dlouho vařím, tak se mi zase začne stýskat po divadle.

Inzerce

2. Jak jste se k vaření dostala?

Vařím přesně od toho momentu, kdy jsem se ve svých třiadvaceti letech osamostatnila, to znamená odstěhovala od rodičů. Najednou byla plotna i lednička prázdná, tak co s tím?  Následoval klasický postup – hurá do restaurace. Myslela jsem si, že to bude zábava, a navíc je to přece tak jednoduché!

Rozhovor s Markétou HrubešovouJenže brzy se mi jídlo v restauracích přejedlo a taky lezlo docela do peněz, tak jsem si řekla, že si zkusím vařit sama. A ono to šlo. Pak jsem začala vařit i pro své blízké a přátele a pak už se to začalo nabalovat. Začalo mě to bavit a baví stále. Čím dál tím víc.

Inzerce

3. Podporuje vás ve vaření vaše rodina?

Vaření je pro mě relax a vášeň. A hlavně radost. Když vidím, že všem chutná, jsem v sedmém nebi. A už jsem taky pochopila, že strávit pár hodin v kuchyni mi za to štěstí stojí. I když je pak vše neúměrně rychle snědeno... Láska, kterou do jídla dávám a kterou vyjadřuji tím, že pro své milované s chutí uvařím, to je přece úplně nejvíc. To rodinu stmeluje a pojí. A má rodina to má úplně stejně.

4. Co nejčastěji vaříte pro svoji rodinu, co je u vás nejvíce oblíbené?

Maso. Na všechny způsoby. Ale u nás v podstatě jíme všichni všechno. Takže s výběrem moc velký problém nemám. Zaplať Bůh.  Jím podle nálady a ročního období. Ale hlavně se snažím poslouchat tělo a dávat pozor na to, co mi říká. A tak zase někdy odlehčím a dám si jen zeleninu, rybu nebo těstoviny. Když jsem ale v nějakém fyzickém nebo i psychickém zápřahu, vařím maso. Prostě mi tělo velí, že je pro mě důležité.

Inzerce

5. V roce 2011 jste uvedla na trh Vaši kuchařku Tak vařím já, poté jste vydala kuchařku Rebelka, Markéta vaří Rettigovou a Vašim posledním počinem byla kniha Pan Brambora a jeho kamarádi - Na cestě do Evropy a do vašich bříšek. O čem kniha je a proč jste se rozhodla pro knížku pro děti?

Rozhovor s Markétou HrubešovouKniha o Panu Bramborovi vznikla tak nějak přirozeně. Původně to byly jen pohádky pro mou dceru před usnutím, ale nakonec se mi to tak nějak pospojovalo a krásně do sebe zapadlo. Se znepokojením sleduji, že mizí klasické dobré vzorce stravování v rodinách. Rodiče čekají, že se děti naučí jíst ve školkách nebo pak školních jídelnách. Ale jednak už je na takové „učení“ pozdě a navíc tyto instituce nemohou suplovat jejich roli. Ta je prostě nezastupitelná! Prostě a jednoduše - dítě velmi rádo přijme nový pokrm, pokud ho budou jíst s chutí i jeho rodiče. A když se na jeho přípravě s nimi bude ještě podílet, tak je úspěch téměř zaručen.

Má dcera byla se mnou v kuchyni odmalinka. Pozorovala, jak vařím a postupem času mi začala pomáhat (samozřejmě vždycky s ohledem na věk). Během vaření jsme si vždy krásně povídaly. Prostě taková fajn společná chvíle! Někdy jsou maminky v kuchyni samy, zatímco zbytek rodiny zírá do obrazovek všech velikostí. Jídlo se pak jí bez společného prožitku, bez emocí a bez zpětné vazby. Pak se stane jen prostředkem k udržení životních funkcí.  A to je škoda. Obrovská. Stále říkám, že je fajn sejít se jako rodina v kuchyni, dát si třeba skleničku, pro děti připravit domácí limonádu a během přípravy jídla probrat jaký byl den a co nás čeká ten další. A taky se společně na to všechno těšit.

Rozhovor s Markétou Hrubešovou

6. Nyní je velký boom kuchařek. Jak se na tento trend díváte?

Hluboce smekám před každým, kdo sám napíše, vyfotí a následně vydá kvalitní kuchařku. Sama vím, jak těžké to je. Mým knihám říkám „moje děti“, protože přibližně stejnou dobu trvá, než přijdou na svět. Všechny recepty nedříve vymyslím, pak otestuji na sobě, pak na své rodině. Sepíši recept, tak aby byl co nejsrozumitelnější, a nakonec všechna jídla připravuji na focení. Není se mnou žádný foodstylista nebo někdo, kdo by za mě jezdil nakupovat nebo myl nádobí. Takže pěkně od A do Z.

Ale zase mohu dát za všechny své recepty ruku do ohně. A to, že je teď kuchařek na trhu hodně, je vlastně moc fajn. Ať si každý vybere, co je mu blízké. Hlavně, ať se vaří. Doma je přece tam, kde voní plotna!

7. V jaké inscenaci by Vás mohli čtenáři nyní vidět?

V současné době se připravuji na natáčení jednoho seriálu a už se moc těším! Takže se nechte překvapit. Jinak stále vystupuji v Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. Máme dvě krásná představení „S Pydlou v zádech“ a „Čochtan vypravuje“. Hrajeme v Praze, ale jezdíme i po celé republice, stačí se mrknout na mé webovky a pak přijít do divadla! Ráda vás všechny uvidím!

8. Jaká byla Vaše nejoblíbenější role?

Nechci říci, která je nejoblíbenější. Přeci jen je to vždycky kus života, ať to nakonec dopadne jakkoli. Ale mé „srdcovky“ jsou a vždycky budou dvě krásné role. Ulrika v Kachňově snímku „Oznamuje se láskám vašim“, protože byla první filmová a navíc ten film je neuvěřitelně dojemný. A taky Ester v Jakubiskově „Sedím na konári a je mi dobre“, protože to je a vždycky bude krásný a silný biják. Ale když se tak letmo ohlédnu, tak musím konstatovat, že jsem měla kliku na skvělé režiséry a herecké partnery. A to vůbec není málo...

9. A co byste si chtěla zahrát?

Jsem velmi pokorná a beru život tak, jak plyne. Někdy se daří víc a někdy méně, ale tak už to v herectví prostě je. A opravdu jsou důležitější věci na světě, než být stále na očích. Rodina a životní klid a vnitřní rovnováha, jsou pro mě prioritou. Snažím se pracovat, tak aby  mi to přinášelo radost, a na práci jsem se těšila. To je totiž k nezaplacení.

10. Máte krásnou 13letou dceru Christel Lilly.  Jaký máte mezi s sebou vztah? Jste spíše kamarádky?

Máme krásný vztah. A to je prostě nejvíc. Můžeme se na sebe vždycky spolehnout a obě to víme. Mateřská láska je nejsilnější pouto – to je neoddiskutovatelný fakt. S dcerou si povídáme pohodově, otevřeně a vše se obejde bez nějakých zbytečných zákazů, příkazů a vynucované autority. Ale myslím, že vztah mezi rodičem a dítětem by měl být prostě jiný než mezi kamarády. Od toho jsou rodiče rodiči, protože ti jsou jenom jedni a taky mají za dítě zodpovědnost.

11. Budete dceru směřovat k herectví, nebo ji naopak od něj odrazovat?

Naštěstí ji to k herectví vůbec netáhne. Krásně tančí, ale je to takový moderní tanec a navíc ho má jen a pouze jako koníček. Na rozhodování co dál, máme ještě čas. Tak uvidíme.

12. Je pro vás důležité vzdělávání? Snažíte se dceru ve vzdělání podporovat?

Vzdělání je samozřejmost. A to nejdůležitější, co rodiče svým dětem mohou dát jako vklad do budoucnosti. Ale je taky dobré dítě odhadnout a nenutit ho do něčeho, co ho vůbec nebaví nebo mu nejde. Nebo do něj projektovat své nesplněné sny a touhy. To je snad úplně nejhorší. Musíme si uvědomit, že je to osobnost se svým názorem. Nicméně můžeme naše děti zkusit nasměrovat a nenápadně vést, ať si pak už vyberou samy. Ale když vidím, že dítě prostě není studijní typ, tak ho nepřihlásím v šesté třídě na gymnázium s matematickým zaměřením. Nebo když mu nejde tenis, tak ho nebudu trápit třikrát týdně na kurtu... Nakonec budou nešťastní všichni...

13. Minulý rok naše vydavatelství vydalo jedinečnou sexuální výchovu pro náctileté dívky Co se od kamarádek nedozvíš o sexu, líčení i zdraví. Už jste toto téma doma s dcerou řešili?

Dcera ví, že se mě může zeptat na cokoli. Tak trochu už jsem se s ní bavila, ale tak nějak přirozeně. Sama si pamatuji, jak mi to bylo v jejím věku nepříjemné a hrozně jsem se styděla. Není to tabu a nejsme nějak přehnaně prudérní, ale že bych jí dělala přednášku do podrobností, tak to taky ne...

14. Jaký máte názor na sexuální výchovu? Myslíte, že je důležité o tom s dětmi otevřeně hovořit?

V každém případě by děti měly mít trochu přehled (přiměřeně věku). Ale v dnešní době internetu to, myslím, není problém. Každá etapa dospívání přináší trochu jiné požadavky. A je to taky velmi individuální. Někdo už má ve čtrnácti přítele a jiný si ještě protahuje dětství. Chce to hodně citu a taky vzájemné důvěry. Aby to pro obě strany nebylo násilné nebo trapné

15. Bylo by možné poskytnout pro čtenářky nějaký Váš oblíbený recept? Děkujeme.

Tento recept je naprosto senzační a na zahřátí v těchto podzimních dnech, jako stvořený. Dobrou chuť!

VEPŘOVÁ PANENKA S ČESNEKOVOU OMÁČKOU

Ingredience:

  • 1 vepřová panenka
  • 40 stroužků česneku
  • 1 dl zakysané smetany
  • 2 lžíce cukru
  • 1 dl silného vývaru
  • snítka rozmarýnu
  • olej
  • sůl
  • pepř

Postup přípravy:

Maso osolte a posypejte nadrobno nakrájeným rozmarýnem.

V pánvi, kterou můžete dát do trouby, rozehřejte olej. Maso zrudka opečte. Trochu ho občas přitlačte, aby se pěkně orestovalo.

Pak dejte do trouby na 160 °C a pečte asi 12 minut.

Ve vyšším kastrolku rozehřejte cukr. Když se vytvoří karamel, přidejte vyloupané stroužky česneku. Dobře ho orestujte a obalte v karamelu. Pak přilijte smetanu a lehce osolte. Provářejte asi 20 minut.

Během vaření přilévejte vývar a vždy dobře promíchejte. Omáčka by měla krásně zhoustnout. Nakonec vymixujte ponorným mixérem dohladka.

Maso vyjměte z trouby, zabalte na chvíli do alobalu a nechte odpočinout. Šťávu, kterou pustí, přilijte do omáčky.

Podávejte s omáčkou. Skvělou přílohou jsou třeba kapustičky uvařené na skus a orestované spolu

s cibulkou a slaninkou.

Rozhovor pořídila Andrea Blažková.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Markéta Hrubešová - diskuze

Poradna

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je pravděpodobné, že jsem otěhotněla 24.11., když na uz, který proběhl 30.1. byl vidět pouze gestační váček a 15.2. už byla potvrzena srdeční akce? Nemám pravidelnou menstruaci, ale nejsem si jistá termínem porodu.

Moc děkuji za Váš čas

Dobrý den,

datace těhotenství a od toho termín porodu se koriguje na prvotrimestrálním ultrazvukovém vyšetření, v rámci internetové poradny se více radit bohužel nedá.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 07:40
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×