Inzerce
Inzerce
Inzerce

2. Život před Josefem

Přijde mně, že cokoliv o Vás čtu, tak máte život rozdělen na ten před Josefem a s ním. Je to tak? Zaujalo mě z doby před Josefem jedno zajímavé období. Vy určitě víte, kam mířím.
Já jsem měla více zajímavých období, Vy myslíte asi cirkus, tak to bylo takové možná pro lidi netradiční.

Ano, jak jste potkala pana Berouska mladšího, do kterého jste se zamilovala natolik, že jste opustila rozjetou kariéru a na 3 roky odešla do cirkusu.
Já jsem byla zamilovaná natolik do každého svého partnera, já jsem jich neměla moc, ale vždycky pro mě byli důležití. Vždycky jsem si myslela, že to bude můj muž do konce života, nikdy jsem neflirtovala nebo neměla takové vztahy jen tak, takže já jsem si to myslela o každém mém partnerovi.

Mě spíš překvapilo, že jste se podřídila…
Tak to bylo v každém vztahu. To ne, že bych se podřídila, já jsem šla za svojí láskou a za tím, co chci, to byl můj vztah. Já jsem nešla proto, že by to chtěl on a já ne, to bych nikdy neudělala. V tomto jsem velký sobec, já tu zodpovědnost na nikoho nehážu. Já dělám to, co si myslím, že je správné, a to se všemi důsledky. Nikdy neudělám něco jenom proto, že to chce někdo druhý.

Inzerce

A kdy to bylo? Po Četnických humoreskách?
Jasně. To byl rok 2000.

A nebylo Vám to líto? Najednou všeho nechat?
Ne. Protože ten vztah nešlo jinak vyřešit. Nešlo se vidět jenom přes víkend. I když to bylo super, tak přesto jsem s tím musela pohnout a tohle byla jediná možnost. On by za mnou nepřišel, protože nemohl, je v tom rodě jediným synem, takže jsem musela já za ním, aby ten vztah nabral na obrátkách. Díky tomu jsem po třech letech odešla, ne proto, že bych se zamilovala do někoho jiného, ale zjistila jsem, že to není život pro mě, že nedokážu takhle žít celý život, že bych nebyla šťastná.

Inzerce

A opravdu bylo tou poslední kapkou, jak jste viděla na novinovém stánku fotku Petry Špalkové po premiéře?
Ano, tak to už jsem byla tak nešťastná, že mi tekly slzy, že se mi stýskalo a všechno se to ve mně ozvalo. A já ten vnitřní hlas poslouchám. Nemohla jsem dělat, že jej neslyším, protože z toho neposlouchání plynou největší chyby, na to si dávám hrozný pozor. Nechávám věci plynout, snažím se je kombinovat co nejlépe. Nemohla jsem se tehdy tvářit, že se mi nestýská a že nechci hrát divadlo a že nechci žít jiný život. Bohužel to bylo silnější než ten Jirka.

A on se Vás třeba nikdy nezeptal, jestli se Vám nestýská a jestli se nechcete vrátit?
On se mě neptal, jestli se mi stýská po cirkusu. Mně se stýská..

Inzerce

Myslím tehdy po herecké kariéře.
Neptal, on mi chtěl vytvořit takové podmínky, aby mi to nahradil, takže dělal všechno proto, aby se mi tam líbilo, abych zapadla, on mi chtěl snést modré z nebe, abych třeba mohla u nich zpívat.

A jak vypadá takový cirkusový den? Jak tam mají rozdělené role?
No, je to hrozně náročné. Oni vstávají tak v pět nebo v šest. Nejdříve zvířata krmí, starají se o ně, potom mají celé dopoledne se zvířaty trénink. I když to děláte poctivě, není s nimi jednoduché ten vztah navázat. On už to měl s těmi zvířaty tak, že se zebra na něj podívala, jestli má jít ještě dokola. On jim to totiž pořád měnil. On udělal toto nebo toto (Alena předvede hlavou jeden a druhý pohyb) a zebra hned věděla, co má dělat, a udělala to. To byly neuvěřitelně silné věci, co tam vznikaly přirozeně mezi nimi a zvířaty. A to jenom díky tomu, že on s nimi dennodenně pět hodin žije a tvoří si s nimi vztah, porozumí jim a ví, co po nich může chtít. Mazlí se s nimi, vykládá si s nimi, je to opravdu silné. Ta přirozenost je v tom vztahu podtržena, ty základní věci a na těch se staví.

Inzerce

Ono to vypadá hrozně svobodně, že můžou cestovat, ale přijde mi, že opak je pravdou, že je člověk na ten kolos celoživotně vázán. Stalo se tam třeba, že by se někdo rozhodl vzepřít rodinné tradici a nechtěl už dále v cirkuse pokračovat?
Ne, protože pro ně je to čest.

Oni se pro to narodili.
Ano, a je to jiné, když se tam narodíte. Možná v jiných cirkusech, ale u nich jsem to nezažila, pro ně je to rodová čest, oni to tak berou, oni jsou na to velmi hrdí, v něčem žijí, jak v předminulém století. Jejich holky si za manžela berou svého prvního kluka, je to tak, což si nemyslím, že je dobře, ale v něčem jsou opravdu takoví staromódní. Jejich slovo je víc než smlouva. Na druhé straně pro nás, co se tam nenarodíme, je to hrozně těžký život. Pro ně je možná přirozené, že se od malička každý týden stěhují, někdy každé tři dny.

A co jste všechno projezdili?
Celou republiku, to bylo krásné. Už nevím přesně, kde jsem byla. Bylo to jenom v Čechách, ale bylo to super. V některých věcech je to výborné. Někde se pohádáte, ale necháte to tam a jedete pryč. Nejede to s Vámi.

A kolik dní v roce vystupují?
Celý rok, jenom o prázdninách ne. Končí na konci července, srpen je volný a začínají zase na podzim.

A nemrzelo Vás, když se jeho maminka vyjádřila hned ze začátku, že nejste žena pro něj? Nesnížilo Vám to sebevědomí?
Ano, ano, dokonce jsem plakala, ale na druhou stranu si toho hrozně vážím, že byla takhle otevřená, nakonec měla pravdu. Ale já jsem jí řekla, že je to možná pravda, ale že to musím zkusit.

A nebyl tam problém i v tom věkovém rozdílu, protože byl, tuším, o 9 let mladší?
On mi to neprozradil. Kdybych to věděla, tak by to asi bylo pro mě velkou brzdou. Ale on si přidal asi 6 nebo 7 let, když jsme spolu začali chodit, aby mě dostal.

Protože si říkám, že to musel být oproti Vám možná v těch 20, s prominutím pěkné tele, i když zase na druhé straně, jak měl tu obrovskou zodpovědnost.
To byl největší muž, co jsem kdy potkala a se kterým jsem kdy chodila, i ve srovnání se staršími, neměli na něho.

A opravdu jste jednou házela kuželkami na scéně?
Neee, jenom jsem to trénovala. To by mě nepustili, já jsem na to byla nemehlo. Zkoušela jsem to se třemi, protože chtěl, abych se zapojila, aby mne to bavilo, abych pochopila, že je to ta nejkrásnější věc na světě. Nakonec jsem to nepochopila a šla.

Které ze zvířat jste měla nejraději? Přirostlo Vám některé ze zvířat tzv. k srdci?
Jejda, ony jsou všechny úžasné. Když se udělal obrovský výběh pro velbloudy, oni se tak hrozně těšili, že se tak smáli, až jsem byla z toho hrozně šťastná a říkala jsem si – tohle, to je štěstí. Nebo jsme se šli koupat se slony, slonice Duňa byla při plavání tak šťastná, že jsem si opět říkala, to je štěstí. Já si pamatuju, že jednou Duňu stříkali hasiči a jí to dělalo tak dobře, až z toho usnula. Slon málokdy během dne usne, to se běžně nestává. A to se tehdy muselo chodit v celém cirkuse po špičkách. Když tam nějakej tenťák začal zpívat, Jirka ho snad zbil, že co si to dovoluje, když Duňa spí, že se tady bude chodit v papučích, že každého zbije, když řekne slovo, protože slonice spí. Tam byly hrozně krásné zážitky.  Nebo když se stěhovalo, tak ona musela být ve svém voze první. Bylo to zvláštní, ale měla to tak ráda. Jakmile se dala přednost jinému zvířeti, že se nakládali do transportu jako první, no ta zlobila. Ona tak zlobila, když nebyla první, házela věcmi ve stáji, v maštali. Jí se líbilo v tom uzavřeném prostoru. To jsou takové zvláštní věci.

To jsou krásné příhody. A litovala jste někdy těch 3 let?
Zatím jsem nikdy ničeho v životě nelitovala a nic bych nezměnila.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Předchozí části rozhovoru:

1. Alenka a rodiče  

Další části rozhovoru:

3. Muž s velkým M
4. Matkou na plný úvazek?
5. Kariéra a další radosti

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

2. Život před Josefem - diskuze

 • O Alence vím, že strávila pár let u cirkusu. Muselo to být zajímavé, i když asi těžké období
  tygřímáma   | 05.09.2012 11:43:38
  Reagovat | URL příspěvku
 • Ty jo
  hodne zajimave.
  A ja nikdy curkus nemela rada. Tak ze by to tam ty zvirata bavilo? Mi to vzdycky prislo trosku jako tyrani. Mozna, ze aspon u jednoho cirkusu zmenim nazor 
  zajic   | 04.09.2012 09:23:32 | Reakcí: 1, poslední: 04.09.2012 09:32:38
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Ty jo
   Já si myslím, že praví cirkusáci by pro svá zvířata dýchali. Ale když jsme byli v cirkuse naposledy, tak mi pohled na medvědy v malé kleci taky nedělal dobře.
   Evulik25   | 04.09.2012 09:32:38
   Reagovat | URL příspěvku
 • Úžasný rozhovor, přesně otázky, na které bych se jako první ptala já.    Moc ráda jsem si početla o Alenině životě v cirkusovém prostředí. A těším se na pokračování. 
  Evulik25   | 04.09.2012 07:58:07
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Vyvoj 14 ti mesicniho syna

| Cucollino | 29.03.2020, 11:38

Dobry den,memu mladšímu synovi za tyden bude 14 mesicu..Mam par obav zda je u nej vse v poradku co se tyka vyvoje.
Mam jeste starsiho syna,u toho resime otazku autismu ci VD,jeste nema stanovenou diagnozu a je mu 4,5 roku..
Co se tyka mladsiho,tak ten se narodil od 14 dni drive,co se tyka motorickeho vyvoje,je zrejmne vse tak jak ma byt,leze po čtyřech,sedi,obchází nabytek,za ruku jde ale nema odvahu se pustit a jit sam.Vsude tedy vyleze na gauc,postel,schody uplne bez problemu uz od 11 ti mesicu..
Spis co me trapi je to zda je to ostatni v poradku..Kdyz mu treba ukazu 5 zvířátek v radě a zeptam se kde je krava,prase,kocka,pes atd tak bez váhání bud schodi nebo vezme do ruky.Kdyz se ho zeptam aniz by je videl tak je videt ze hleda,ale jakmile vidi neco jineho tak si jde proste po svem :-) Kdyz mu reknu dej,bud se zacne rozcilovat ze mi to neda,nebo to po me hodi a parkrat tedy mi to dal do ruky.Ale nejake prines,ukaz to zatim jinak ne..kostky kdyz postavim komín schazuje ale nepostavi.Za to kazde smitko na zemi sebere..Zacina tedy pouzivat na vse ukazovacek autickem jezdi i tim ukazovackem,ale ucelne k ukazovani ho jeste nepouziva,to taky nevim zda je v normlne nebo ne.Co se tyka ocniho kontaktu tak ten je v poradku,je mazlivej,kdyz delam blbinky smeje se,kdyz se mu nevo nelibi da tez najevo,kdyz znizim z dohledu ted jde ke dverim a place.Co se tyka reci,tak po ockovani 1 hexy mi prestal zvatlat,pak zacal po 2 mesicich opet zvatlat,takze jedeme bababa,dadada,dedede,tatata,bada,vaba atd a obcas kdyz teda me vidi tak rika mamama..paci paci umi,papa taky,varila myšička kasicku tez ale udela jen kdyz se mu chce.Co se tyka treba návštěv taky nema problem,je vcelku kontaktni,takze se smeje kdyz se na nej nekdo usmeje,necha se pochovat atd..Ale porad si me hlida.Na fotce ukaze kde je mama a kde je tata a kde je bracha taky uz se nam povedlo..Na jmeno reaguje tez z 90 ti procent,pokud neni nejak zaneprázdněn ..Na starsiho je spise jako lepidlo :-) porad by s nim chtel byt nejak v kontaktu ale kdyz ma starsi špatnou naladu tak se mu to nelibi,samozrejme tahanice o hracky jsou u nas bezna vec.Co ma starsi musi mit i mladsi.Kdyz neni po jeho je tez problem a vyjádří svuj nesouhlas.Co s tyka zvirat,mame dva psi takze s tim problem taky neni..Porad jim zkoumá usi,zuby,oci :-)
Prijde mi jako zvídavé ditko.Posila auticka po zemi,vse musi zmacknou a vyzkouset co to dela a umi.Kdyz mu neco nejde tak se vzteka.A dalsi vec co mne trapi,je to,ze sve jidlo musi mit rozmixovane,kousky nesnese,ale pecivo a mnamky co se mu da do ruky sni bez problemu.
Nevim zda jsem vse popsala srozumitelné ale zajimal by mne Vas nazor zda mam popripade vyhledat i nejakeho odborníka a nebo zda pockat.Vim ze se dela screening ale jen by mne zajimal Vas nazor na dane veci.
Dekuji moc za odpoved.S pozdravem Monika

Dobrý den, pouze podle popisu chování vašeho synka a bez možnosti chlapce vidět, vám nemohu zodpovědně odpovědět na dotaz ohledně jeho vývoje. Vývoj syna by podle některých popisovaných projevů mohl být nerovnoměrný. Píšete ale, že se starším synem chodíte na nějaká odborná vyšetření, je v řešení možnost poruchy autistického spektra. Pokud vám jde o vyloučení obdobných potíží u mladšího chlapce, pak bych vám doporučila dohodnut si konzultace u odborníků, kam chodíte se starším synem, což bych považovala za nejrychlejší řešení. Potom samozřejmě probíhá screening, který pravdivě vyplňte. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | dnes, 07:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce