Inzerce
Inzerce
Inzerce

3. Muž s velkým M

A Váš současný manžel je starší než Vy?
O dva roky.

Dle Vás je v životě nejdůležitější důkladná a správná volba partnera. Jak taková volba probíhala u Vás? Jak se asi shodneme, Vaše seznámení s báječným mužem by nikdo nevymyslel ani do filmu. :-) Můžete to prozradit našim čtenářkám, jak to probíhalo?
No, mně ho našla kamarádka… Té opravoval plot a ona jej pozvala jednoho rána na snídani společně se mnou a další kamarádkou. Prý přinese vlastnoručně upečenou bábovku. Já odmítla, přišla pouze kamarádka, mimochodem feministka jak hrom. Pak jsem měsíc neposlouchala nic jiného, než jak je úžasný. Bylo už mně to tak protivné, že jsem jim řekla, ať mě s ním seznámí, že jim ty chyby na něm ukážu. Když mně pak se synem stěhoval do bytu velkou sedačku, byli tak sehraní, tak si rozuměli, že jsem své předsevzetí usvědčit jej z nedokonalosti nenaplnila. Naopak, dnes s ním čekám čtvrté dítě…

Inzerce

Foto: Jef Kratochvíl

A nechtěla ho původně kamarádka pro sebe?
Ano, ale měla týdenního Petříčka na rukách, ale říkala, kdybys tak přišel před devíti desíti měsíci… Ona je taková srandovní, otevřená. Důkladný výběr partnera je samozřejmě krásný, jenomže co je důkladný výběr partnera? Když si vyberu důkladně hlavou, je to podle mě nanic. To musíte dokázat žít v životě otevřeně, aby to tak přišlo. Já jsem si ho vlastně důkladně vůbec nevybrala. Když to tak vezmu a představím si, že by tohle podstoupilo moje děcko… Ta moje maminka musí mít nervy ze železa, protože oni viděli Pepu poprvé až na svatbě. Zrovna žili v Kanadě a já byla po měsíci těhotná. A vůbec jsem neměla pocit, že je to rychle. Já bych se zbláznila, kdyby to moje dítě… Musím na tom ještě zapracovat. Beru to doteď jako takový dar. Někdo říká, že vztahy jsou právě od toho, aby nás někam posouvaly i s těmi problémy, že je to nejrychlejší duchovní a duševní práce. Tím, že se z toho nedá utéct, nás žene dopředu. U nás je to zatím tak a hrozně si toho vážím, že mám doma klidný přístav, žádné rozbouřené moře. Možná je to tím, že dokážu jít v některých věcech dál.

Inzerce

A jak reagoval manžel na tu veselou zprávu?
On si myslel, že už nebude mít děti. Je takový skromný, že ho to nikdy nenapadlo. Myslel si, že bude mít jenom Pepíka a byl z toho šťastný, navíc když to byla holčička. On je vůbec hrozně rodinný typ, s dětmi to moc umí a děti hrozně miluje. Říkal víckrát, že ho v životě nenapadlo, že bude mít ještě další třeba čtyři děti.

Aha, takže opačný případ, já jsem se právě chtěla zeptat, jestli si naopak nemyslel, že už to má za sebou a že už chtěl mít klid?
Ne, ne, to vůbec ne, co je klid? Je klid a klid. Jestli člověk bere klid jako to, že se nemusí běhat za dětmi, to pro mě není klid. A myslím si, že ani pro něj, že v tomhletom jsme stejní. Mít zdravé děti je v životě největší dar.

Inzerce

A syn z prvního manželství žije s Vámi?
Ano, ještě jsme pořád pohromadě. Oni byli, když jsem je potkala, kluci sami a jsem moc ráda, že to tak zvládl, protože mu bylo 14 a nebylo to asi pro něj jednoduché, jak si teď uvědomuju, ale zvládl to úplně bezvadně. Nyní už začal pracovat u manžela, právě se osamostatňuje a bude se stěhovat do svého bytečku. Jsem ráda, že je takový statečný, první výplata a už ji chce dát za nájem, což je výborné, že chce být samostatný, moc si toho vážím, protože by nemusel, mohl by být samozřejmě s námi. Já si toho vážím, že do toho jde, do toho života.

Protože většina mladých lidí je u té maminky v dnešní době až příliš dlouho.
No, a to bohužel někdy nedělá dobrotu.

Inzerce

A stará se třeba o mladší děti? Nebo nemá moc času?
Jenom, když to po něm chci, ale já ho tím moc nezatěžuju, to opravdu jen, když hoří. S přítelkyní, která s námi bydlí, nikdy neřekli ne.

Zastane Váš manžel doma nějaké ženské práce?
Výborně vaří, mnohem líp než já. Je fakt, že potom to po něm vypadá, jako kdyby u nás doma vypukla třetí světová, ale co?

A to uklízí taky on nebo ne?
Ne, ne, tyto věci musím já. Přesně vím, co ráno dělal. Kdy si dělal čaj – on nedá čaj do koše vedle, on ho nechá tam, kde ho dělal. Takže i to Vám můžu říct, co celý den u nás doma probíhalo. Ale co by to dělal, bože můj, však dělá plno jiných věcí …

Máte aspoň dělbu práce.
Manžel vaří moc rád a moc dobře. Za půl hodiny udělá takové jídlo, co já bych vůbec neuměla tak krásně naservírovat, on to všechno tak krásně nazdobí, že to vypadá úplně nádherně.

A vaří sám podle fantazie?
Ano, nezopakuje jídlo nebo uměl by, ale nebaví ho to.

Jste ráda, že manžel není z oboru?
Ano, jsem a jsem hlavně ráda, že to funguje, protože málokdy to funguje. Málokdo to pochopí.

Muži žárlí na ženy herečky?
Ano, ale to chápu. Já to taky někdy nechápu, jak je možné, když Zdeněk Junák hraje Othela a já Desdemonu, tak ho miluju nejvíc, co umím, to je vlastně jedno, kdo to hraje, tam dám největší lásku, co mám. Je to zvláštní, já tomu taky moc nerozumím.

A kdo uspává doma děti?
To se musím trochu naučit, protože ty naše děti jsou v tomto absolutně nesamostatné, ale zase si říkám, nemůžu jim říct ne, když oni chtějí, abych si s nimi lehla, když chtějí maminku.  Ale to mně trošku trápí, já bych chtěla – „dobře, pohádka a spinkejte“. Ale toto se u nás nedá, oni musí „ručičku držet a prosím Tě, maminko“.
Protože my spíme všichni v jedné ložnici, jeden drží ruku, druhá ručička musí tam, noha tam, tak říkám: „Ještě jednu nohu mám volnou…“ No, musíme na tom trošku popracovat. Teď už budou mít holky svůj pokojíček, protože Pepík se odstěhuje. Až přijde miminko, budeme v ložnici jenom s ním a Janíčkem. Nějak to už musíme vymyslet. Ale zase chápu, že je dětem líp, když někoho, buď mě, nebo tatínka vedle sebe mají.

Četla jsem, že skvělé pohádky na dobrou noc vymýšlí i Váš manžel. Jak byla ta pohádka o starém plotu, který potřeboval opravit?
Byl jednou jeden starý plot. A ten plot potřeboval opravit. Začal tedy přemýšlet. Dám tam vzpěry osmatřicítky, nebo dvaačtyřicítky? A jaké napínací dráty budou asi nejlepší? …

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Předchozí části rozhovoru:

1. Alenka a rodiče  
2. Život před Josefem

Další části rozhovoru:

4. Matkou na plný úvazek?
5. Kariéra a další radosti

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

3. Muž s velkým M - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce