Inzerce
Inzerce
Inzerce

Test pracích prostředků aneb na kvalitě záleží

Máte svůj oblíbený prací prostředek? Nebo jste se naopak již mnohokrát zklamali a rádi byste zkusili něco ověřeného? Časopis dTest provedl na konci roku 2011 důkladný test účinnosti praní a vlivu na tkaninu u 12 značek pracích prostředků (Denkmit/Vollwaschmittel, Ariel Automat 3D Actives Lenor fresh, Persil Gold Brilliance, Bonux Automat 2 in 1 Rose & Garden Flowers, Tide Absolute Automat Alpine Fresh, Palmex Květy třešní, Tesco Active Plus/Washing Powder Compact, Lanza Max 3, Qalt Excel koncentrát, Ecover Universal – Waschpulver Konzentrat, Rex Soda Effect White Rose, merkur Compact Automat).

Reklamní triky výrobců

Kvalitní univerzální prací prášek není snadné nalézt. Z dvanácti testovaných pouze dva získaly dobré hodnocení za účinnost praní – jeden z nejdražších a jeden z nejlevnějších. Ekologické prací prostředky jsou sice šetrné k přírodě, ale se špínou si příliš neporadí.
Zázraky slibují všechny, splnit je dokáže málokterý. Z obalů pracích prostředků jsme se dozvěděli spoustu reklamních tvrzení o vůni třešní, růží, síle sody nebo mýdla, kyslíku a nejrůznějších aktivních (toto slovo je zejména oblíbené) přísadách, o biosložkách a módní pojem 3D už se zabydlel i v praní prádla.

Ke stálým klišé patří i označení automat, které má snad naznačit, že prášek je určený pro automatickou pračku, tedy zcela samozřejmé a smysl postrádající tvrzení. Stejně je to i s kompaktností pracího prostředku. Téměř všichni výrobci slibují již mnoho let, že jejich prací prostředek je kompaktní a že nyní stačí menší dávka než dříve k dosažení stejného účinku. Vzhledem k tomu, že „dřívější“ prací prostředek, od něhož by se dalo odvodit, o co je vlastně „dnešní“ dávka menší, neexistuje, patří označení kompaktní, vysoce koncentrovaný a podobné taktéž do říše reklamních mýtů. Dávkování jednotlivých pracích prostředků se různí od 67 do 100 gramů. A některým ani vyšší dávka nepomůže k tomu, aby praly lépe. O cenách za prací dávku nemluvě, ty se mohou lišit až trojnásobně, nejlevnější prášek je přitom z nejlepších (dm Denkmit) a ten nejdražší příliš nevyniká (Ecover).

Ten pere to a ten zas tohle

Káva a mastné saze. To je špína, které byste se měli vyhýbat. S kávou to půjde snadněji, s mastnými sazemi hůře, i když nebudete čistit krb či objímat kominíka, protože jsou v ovzduší všudypřítomné z výfukových plynů aut, komínů tepláren, spaloven či lokálních topenišť. Právě tento druh zašpinění dělal testovaným pracím prostředkům největší potíže. Naopak snadné vyprání slibují skvrny od mléka, rtěnky nebo oleje. Testované prací prostředky měly co do činění celkem s patnácti druhy špíny představující to, co nejčastěji naleznete na svém oblečení či oblečení vašich dětí. Sledovali jsme ale i to, zda bude vaše „bílá bělejší“ neboli bělicí efekt a žloutnutí prádla, inkrustaci neboli usazování minerálních látek ve vláknech tkanin a to, jak jsou jednotlivé prací prostředky šetrné k barvám prádla.

Jak je vidět z tabulky, nejhůře si prací prostředky dokázaly poradit s pigmentovo-mastnými skvrnami. Představují obtížně vypratelnou, ale běžnou „mastnou šedou“ špínu – kombinaci různých pigmentů s mastnými skvrnami, typicky zažloutlý límeček nebo manžety u košile či kalhoty umazané od řetězu na kolo. S těmi si nejlépe poradil prací prášek dm Denkmit, ovšem ani u něj to na dobrou známku nestačilo; samotné mastné skvrny (máslo, olej, make-up) vypral dobře jako jediný z testovaných.
Výrobci tolik vychvalované enzymy mají na starosti likvidaci skvrn bílkovinné a škrobové povahy; bílkoviny zastupovalo mléko, krev, čokoláda, škroby rýže, kukuřice a salátový dresink. Jedním z nejhorších pracích prostředků v této oblasti se stal merkur, který se přitom chlubí „optimálním enzymatickým systémem“ a „spolehlivým odstraňováním skvrn bílkovinné povahy“. Se zkušební textilií s čokoládovým zašpiněním si ovšem poradit nedokázal. Hůře dopadly též ekologicky šetrný Qalt Excel, který měl problémy se všemi škrobovými skvrnami, a Lanza, jejíž „síla bio-enzymů“ na rýži ani kukuřici nestačila.

Rostlinné skvrny patří do kategorie těch, na něž platí bělidla. I proto na skvrny od kávy, čaje nebo vína používejte prací prášky a nikoliv gely – ty totiž obsahují pouze optické zjasňovače, bělidla nikoliv. Ta nejúčinnější bělidla obsahuje Ariel, Bonux a Persil. Jako jediné tři z testovaných si víceméně poradily se skvrnami od kávy a čaje. Vyprat poměrně časté kávové skvrny byl vůbec nejtěžší úkol a Qalt, merkur, Palmex, Rex a prášek Tesco je nedokázaly odstranit prakticky vůbec.

Bělení na oko

Druhá část testu se zabývala vlivem pracích prášků na tkaniny. Bílé prádlo nejlépe zajistí prací prostředky určené pro praní bílého prádla obsahující větší množství účinných bělidel. Z předchozího odstavce je zřejmé, že tyto prací prostředky jsou účinnější i na odstraňování rostlinných skvrn. I univerzální prací prostředky bělidla obsahují, bělícího efektu ovšem dosahují především pomocí optických zjasňovačů. Není to sice pravé bělení, ale výsledkem je bílé prádlo, čili není na co si stěžovat. Ekologické prací prostředky optické zjasňovače neobsahují a to je zřejmě také důvod, proč v této zkoušce propadl ekologický Ecover. Chcete-li prát ekologicky, smiřte se s tím, že vaše bílá košile začne záhy šednout. O tom, zda Rex Soda Effect nějaké optické zjasňovače obsahuje, což je na obalu deklarováno, lze pochybovat. Pod UV lampou jsme u tohoto prostředku (stejně jako u Ecoveru) zaznamenali pokles bělosti, u ostatních optické zjasňovače zajistily rozjasnění.

Zachovejte prádlo a barvy

Inkrustace je nepřítelem prádla. Dochází k ní vlivem usazování nerozpustných látek minerální povahy na vláknech tkaniny a tím k jejímu tvrdnutí a poškozování. U moderních pracích prostředků tento efekt nepředstavuje zásadní problém (a tekutých pracích prostředků se netýká). V tomto směru se jako problematické jeví především Lanza a Merkur, při jejichž použití se usazeniny v prádle tvořily výrazněji než u ostatních. Je také třeba podotknout, že efekt inkrustace se projeví především v dlouhodobém horizontu. Při dnešních módních návycích, kdy je zvykem nosit stejné oblečení jednu, dvě sezóny, se podobné negativní účinky pracího prostředku nestihnou projevit a oblečení více poškodíte častým nošením i častým praním v pračce.

Je celkem logické, že především bělicí účinek (ale i efekt optických zjasňovačů) jde proti barvám. A tak do jisté míry platí, že ty nejméně účinné prací prostředky jsou nejvíce šetrné k barvám prádla, což se v testu potvrdilo.
Na barevné prádlo je nejlepší používat prací prostředky k tomu určené, a zejména tekuté prací prostředky, jenž, jak jsme vysvětlili výše, neobsahují bělidla.

Inzerce
  dm Denkmit / Vollwaschmittel Persil Gold Brilliance Tide Absolute Automat Alpine Fresh Rex Soda Effect White Rose merkur Compact Automat
Cena balení (Kč) 160  140  115  120  120
Hmotnost (kg) 2,7  2  2  2  2
Počet dávek v balení/hmotnost prací dávky (g) 40 / 67,5  20 / 100  20 / 100  20 / 100  20 / 100
Cena jedné prací dávky (Kč) 4  7  6  6  6
Hodnocení kvality dobře (64%)  dobře (61%)  uspokojivě (57%)  uspokojivě (41%)  dostatečně (38%)
Účinnost praní dobře (61%)  uspokojivě (59%)  uspokojivě (53%)  uspokojivě (43%)  dostatečně (38%)
Mastné skvrny +  0  0  0  0
Pigmentové skvrny 0  0  0  0  0
Bílkovinné skvrny +  +  0  0  0
Škrobové skvrny +  +  +  0  -
Rostlinné skvrny 0  +  0  -  --
Vliv na tkaniny dobře (69%)  dobře (64%)  dobře (65%)  dostatečně (35%)  uspokojivě (56%)
Bělící efekt, zaprání ++  +  +  --  +
Zamezení inkrustace +  +  0  +  -
Zachování barev 0  0  0  +  +

++...velmi dobře, +...dobře, 0...rozhraní, -, --...nedostatečně

100-80 %...velmi dobře, 79-60 %...dobře, 59-40 %...uspokojivě, 39-20 %...dostatečně, 19-0 %...nedostatečně

Inzerce

Výsledky testů všech 12 testovaných pracích prostředků jsou k dispozici zde.

Několik praktických informací závěrem

Prášek, gel nebo tablety

Každý z nich má své výhody a nevýhody.
Prací gely jsou vhodnější pro barevné prádlo, protože neobsahují bělidla; z tohoto důvodu si neporadí se skvrnami rostlinné povahy. Díky vysokému obsahu povrchově aktivních látek jsou ovšem vhodné na čisté mastné skvrny (olej); ty jsou více viditelné na prádle tmavých barev.
Prášky jsou vhodné na rostlinné skvrny a na světlé prádlo. Bělidla lépe odstraní rostlinné skvrny a optické zjasňovače pomohou zpomalit proces blednutí a šedivění bílé a světlých barev.
Pro prášky a gely v tabletách platí totéž co pro gely a prášky, ovšem bývají dražší – platíte za pohodlnější dávkování.

Kolik prášku?

Podle dávkování na obalu. Množství pracího prostředku je závislé na konkrétním výrobku a neplatí, že čím více tím lépe. Zvyšování dávek je nutné v případě tvrdé vody a silně znečištěného oblečení (opět viz dávkování na obalu). „Předávkování“ pracím prostředkem může mít negativní důsledky. Jedním z nich je tvorba pěny v pračce, která prádlo odlehčí a tak omezí mechanický účinek praní v pračce. Pěna může také blokovat odtokové trubky v pračce a prádlo se špatně vymáchá.
Výrobci praček navíc snižují množství vody používané při máchání, které je samo o sobě na špatné úrovni.
„Chytřejší“ pračky problém vyřeší přidáním vody do máchání, takže si předávkováním zbytečně zvyšujete spotřebu vody.
Špatně vymáchané prádlo může nejen způsobit podráždění nebo alergickou reakci pokožky, ale může obsahovat i vyšší množství bakterií a chorobo-plodných zárodků. Ty mohou mít vliv nejen na zdraví, ale prádlo je brzy zaprané a může i zapáchat.

Inzerce

Kdy prát na šedesát?

Kvůli tlaku na úspory a ochranu životního prostředí dochází k neustálému snižování teploty prací lázně. Prací prostředky jsou optimalizované na praní při 40 °C. Snížením na třicet stupňů prací účinek příliš nesnížíte (a ušetříte, neboť ohřev vody představuje většinu energie spotřebovanou pračkou). Praní při vyšší teplotě, 60 °C a výše, má význam především z hygienického hlediska (v kombinaci s pracím práškem obsahujícím bělidla) a pro odstranění silného znečištění. Ke zvýšení účinku dochází především díky vyšší teplotě a delšímu pracímu programu, účinek samotného pracího prostředku (s výjimkou některých bělidel) vyšší teplotou nezlepšíte. Občasné praní „na šedesát“ ocení i vaše pračka, která dostane příležitost zbavit se díky vyšší teplotě části bakterií a mikroorganismů, které se v ní usazují.

Časopis dTest – www.dtest.cz
Redakčně upraveno.
 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Test pracích prostředků aneb na kvalitě záleží - diskuze

 • levnější ale lepší
  Dřívě jsem kupovala dražší prášky, asi zmanipulovaná reklamou :-D než jsem se nechala přemluvit od kamarádky a vyzkoušela právě z DM ale třeba i z makra levnější varianty a světe div se, opravdu to není rozdíl...
  PetraO   | 15.06.2016 12:14:08
  Reagovat | URL příspěvku
 • Persil na 40
  vypere aj ty saze, a to ten komin opravdu cistime.

  Jen bych doplnila, ze 40 ma smysl, protoze spousta prasku obsahuje enzymy a ty mivaji teplotni optimum kolem 37mi stupnu, takze tech 30 maximalne na bahno, ale ne na mrkvovy prikrm.
  zajic   | 18.12.2012 11:50:24 | Reakcí: 1, poslední: 18.12.2012 14:07:25
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Persil na 40
   Zajíčku, já peru téměř vše na 40°C. Na vyprání skvrn to stačí, o ekonomické stránce ani nemluvím.
   tygřímáma   | 18.12.2012 14:07:25
   Reagovat | URL příspěvku
 • Moc zajímavý článek. Já jsem s práškem z DMka moc spokojená.
  Děkuji za zajímavé čtení 
  tygřímáma   | 17.12.2012 08:31:00
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den, mam syna 4 roky, nema zadne bolesti, ale moc nechce jist, dnes kdyz jsem mu měnila plenku, mel černou stolici. Mam jen jedno dite proto se bojim a nevim co to znamena. Muzete mi prosim poradit? Z ceho to muze byt? Obcas pije Coca Colu, ale jen velmi malo a bez cukru. Ted momentalne ji hodne platkovy sýr v toustech, ma rad vse co se týká sýru, dnes mel i jablka. Muze mit krvácení? Na bolesti si zadne nestezuje, horecky nema, je naprosto v poradku, hraje si. Prosim o radu.

Dobrý den,

nejedl syn borůvky, ostružiny? Mohlo by to být zabarvení z ovoce, pokud se stolice bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.07.2024, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×