Inzerce
Inzerce
Inzerce

Péče o domácnost – časopis dTest otestoval čističe koupelen s rozprašovačem

Čističe koupelen s rozprašovačem lákají úsporou práce a času. Jak si ale ve skutečnosti tyto úklidové přípravky poradí s běžnými koupelnovými nástrahami? Na patnáctku čističů koupelen se ve svém aktuálním testu zaměřila nezávislá spotřebitelská organizace dTest. A výsledek? Ne všechny prostředky si troufají na rez, některé si neporadí se zbytky mýdla a jiné mohou dokonce nenávratně poškodit povrchový materiál.

 1. Špatný výběr může způsobit více škody než užitku
 2. Vodní kámen, tuk a rez
 3. Životní prostředí neotráví, ale oči si chraňte
 4. Výběr 5 hodnocených produktů s výsledky

Špatný výběr může způsobit více škody než užitku

Z nabídky prostředků na úklid koupelen je patrné, že současným trendem jsou přípravky s rozprašovačem. Rovnoměrně se nanášejí, dostanou se i do špatně přístupných míst a po krátké době působení je dle návodu stačí setřít nebo dokonce jen opláchnout vodou. Obaly všech testovaných přípravků slibovaly odstranění běžných druhů nečistot, zejména vodního kamene a mýdla. Jak ale nezávislý test odhalil, až na jednu výjimku nejsou testované přípravy vhodné na úklid mramoru a vápence. „Čističe jsou totiž kyselé a povrch zmíněných kamenů by mohly nevratně poškodit. Ze stejného důvodu je použití některých výrobků vyloučeno pro čištění straých smaltovaných povrhů a pozlacených nebo postříbřených vodovodních koboutků,“ upozorňuje Hana Hoffmannová. Pohledu inspektorů v laboratořích neunikly ani rozprašovací hlavičky na lahvích. Všechny trysky se daly pootočením koncovky uzavřít. Většina hlavic umožňovala zvolit, zda bude přípravek stříkat jemným proudem nebo sprejově.

Vodní kámen, tuk a rez

Odstranit vápenaté usazeniny dokázaly výrobky bez jediného zaváhání a z testu si všechny odnesly velmi dobré známky. Podobně úspěšně si vedly i při boji s tukem. Zde získaly o něco horší hodnocení jen dva výrobky. Mýdlové usazeniny se ukázaly jako oříšek pro dva čističe. Po setření a opláchnutí dlaždic na nich stále zůstávaly viditelné zbytky mýdlového filmu. Naopak velmi dobře si s mýdlem poradil čistič značky Frosch, který si odnesl první místo i v celkovém hodnocení testu. Čtvrtou testovanou koupelnovou nečistotou byla rez, která na povrchu vytváří nevzhledné barevné pramínky. „Žádný z přípravků na etiketě explicitně neuváděl, že by rez dokázal odstranit. Zkoušku jsme proto provedli mimo soutěž a nezahrnovali ji do celkového hodnocení,“ říká Hana Hoffmannová. V této disciplíně příjemně překvapily hned dva čističe. Jedním z nich byl výrobek Q-Power z Teta drogerie, druhým pak Rossmann/domol Badreiniger citron. 

Životní prostředí neotráví, ale oči si chraňte

Při výběru správného výrobku mnozí spotřebitelé upřednostní ekologickou variantu. V tomto testu se nezávislým certifikátem chlubilo celkem devět výrobků. Ze značek, které označují ekologicky šetrné produkty, se nejčastěji objevovala známka CleanRight. Ta potvrzuje, že výrobce postupuje v souladu se stanovenými pravidly udržitelnosti a společenské odpovědnosti. Prostředek Go for Expert Eco friendly Bathroom Cleaner, který obsadil páté místo v celkovém hodnocení dTestu, jako jediný nesl značku EU Ecolabel. Tato certifikace se vyznačuje zvýšenými nároky na biologickou rozložitelnost a minimalizaci dopadu na životní prostředí. Zároveň zakazuje nebo omezuje použití některých látek, například dezinfekčních biocidních látek, které mohou fungovat i dál v odpadních vodách. „Zakázané či omezené sloučeniny jsme nalezli v šesti z 15 testovaných prostředcích,“ prozrazuje výsledky testování Hana Hoffmannová.

Co se týče toxicity pro vodní organismy, kterou lze rozpoznat podle symbolu „otrávené“ krajiny na obalu, měly všechny prostředky svědomí čisté. Deset prostředků neslo symbol vykřičníku nebo žíraviny, který upozorňuje na riziko poškození očí.

Výběr 5 hodnocených produktů s výsledky:

  Frosh Lemon Shower and Bath Cleaner Cif Koupelna Ultrafast Savo Koupelna Sanytol Čistič koupelny Mr. Proper Bathroom Spray
Cena 86,90 Kč  55,90 Kč  54,90 Kč  86,90 Kč  59,90 Kč
Objem 500 ml  500 ml  500 ml  500 ml  500 ml
Cena za 100 ml 17,40 Kč  11,20 Kč  11 Kč  17, 40 Kč  12 Kč
celkové hodnocení velmi dobře (85 %)  velmi dobře (82 %)  dobře (78 %) dobře (71 %)  uspokojivě (54 %)
Účinnost čištění velmi dobře (86 %) velmi dobře (85 %)  velmi dobře (80 %) dobře (75 %) uspokojivě (53 %)
vápenaté usazeniny ++ ++ ++ ++ ++
tukové usazeniny ++ ++ ++ + ++
mýdlo ++ ++ + + -
rez + + o + o
Šetrnost k životnímu prostředí dobře (76 %) dobře (63 %) dobře (63 %) dostatečně (36 %) dobře (63 %)
certifikace Integrally Sustainable CleanRight CleanRight x CleanRight
dezinfekční efekt x x x A x
klasifikace toxicity pro životní prostředí x x x x x
deklarovaná přítomnost nežádoucích látek  x A A A A
Informace          
aktivní látky <5 % aniontové PAL <5 % neiontové PAL <5 % neiontové PAL biocidní aktivní látka didecyldiamonium chlorid, <5 % neiontové, kationtové PAL, desinfekční prostředky <5 % neiontové, aniontové PAL
vhodné pro mramor a vápenec x x x A x
signální slovo kategorie nebezpečí x x x x varování
výrobce/prodejce Erdal GmbH, Rakousko Unilever ČR, spol. s r.o., Praha Unilever ČR, spol. s r.o., Praha AC Marca, SA, Španělsko Procter & Gamble Czech Republic s.r.o., Rakovník

Pozn.: ++ = velmi dobře (100 - 80%), + = dobře (79 - 60%), o = uspokojivě (59 - 40%), - = dostatečně (39 - 20%), -- = nedostatečně (19 - 0%)

Další testované čističe koupelen:

 • Bref Koupelna (velmi dobře 82 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny i mýdlo)
 • Smac Koupelna (velmi dobře 82 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny, má dezinfekční efekt)
 • Tesco/Go for Expert Eco friendly Bathroom Cleaner (velmi dobře 81 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny, není vhodné na rez)
 • dm/Denkmit Badreiniger (dobře 75 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny, dostatečně na rez),
 • Kaufland/K-Classic Bad-Reiniger (dobře 67 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny, dostatečně na rez)
 • teta/Q-Power Na koupelny (dobře 63 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny a rez),
 • Rossmann/domol Badreiniger citron (dobře 61 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny a rez),
 • Lidl/W5 Čistič koupelen citron (dobře 60 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny, dostatečně na rez)
 • fixinela koupelna perfekt (uspokojivě 59 %, 2 křížky obdržel pouze na vápenaté usazeniny)
 • Larrin Koupelny (uspokojivě 57 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny, dostatečně na mýdlo a rez).

Více informací o testu čističů koupelen a podrobné výsledky všech 15 testovaných výrobků najdete na webu: https://www.dtest.cz/cistice-koupelen.

 

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Péče o domácnost – časopis dTest otestoval čističe koupelen s rozprašovačem - diskuze

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×