Inzerce
Inzerce
Inzerce

Péče o domácnost – časopis dTest otestoval čističe koupelen s rozprašovačem

Čističe koupelen s rozprašovačem lákají úsporou práce a času. Jak si ale ve skutečnosti tyto úklidové přípravky poradí s běžnými koupelnovými nástrahami? Na patnáctku čističů koupelen se ve svém aktuálním testu zaměřila nezávislá spotřebitelská organizace dTest. A výsledek? Ne všechny prostředky si troufají na rez, některé si neporadí se zbytky mýdla a jiné mohou dokonce nenávratně poškodit povrchový materiál.

 1. Špatný výběr může způsobit více škody než užitku
 2. Vodní kámen, tuk a rez
 3. Životní prostředí neotráví, ale oči si chraňte
 4. Výběr 5 hodnocených produktů s výsledky

Špatný výběr může způsobit více škody než užitku

Z nabídky prostředků na úklid koupelen je patrné, že současným trendem jsou přípravky s rozprašovačem. Rovnoměrně se nanášejí, dostanou se i do špatně přístupných míst a po krátké době působení je dle návodu stačí setřít nebo dokonce jen opláchnout vodou. Obaly všech testovaných přípravků slibovaly odstranění běžných druhů nečistot, zejména vodního kamene a mýdla. Jak ale nezávislý test odhalil, až na jednu výjimku nejsou testované přípravy vhodné na úklid mramoru a vápence. „Čističe jsou totiž kyselé a povrch zmíněných kamenů by mohly nevratně poškodit. Ze stejného důvodu je použití některých výrobků vyloučeno pro čištění straých smaltovaných povrhů a pozlacených nebo postříbřených vodovodních koboutků,“ upozorňuje Hana Hoffmannová. Pohledu inspektorů v laboratořích neunikly ani rozprašovací hlavičky na lahvích. Všechny trysky se daly pootočením koncovky uzavřít. Většina hlavic umožňovala zvolit, zda bude přípravek stříkat jemným proudem nebo sprejově.

Vodní kámen, tuk a rez

Odstranit vápenaté usazeniny dokázaly výrobky bez jediného zaváhání a z testu si všechny odnesly velmi dobré známky. Podobně úspěšně si vedly i při boji s tukem. Zde získaly o něco horší hodnocení jen dva výrobky. Mýdlové usazeniny se ukázaly jako oříšek pro dva čističe. Po setření a opláchnutí dlaždic na nich stále zůstávaly viditelné zbytky mýdlového filmu. Naopak velmi dobře si s mýdlem poradil čistič značky Frosch, který si odnesl první místo i v celkovém hodnocení testu. Čtvrtou testovanou koupelnovou nečistotou byla rez, která na povrchu vytváří nevzhledné barevné pramínky. „Žádný z přípravků na etiketě explicitně neuváděl, že by rez dokázal odstranit. Zkoušku jsme proto provedli mimo soutěž a nezahrnovali ji do celkového hodnocení,“ říká Hana Hoffmannová. V této disciplíně příjemně překvapily hned dva čističe. Jedním z nich byl výrobek Q-Power z Teta drogerie, druhým pak Rossmann/domol Badreiniger citron. 

Životní prostředí neotráví, ale oči si chraňte

Při výběru správného výrobku mnozí spotřebitelé upřednostní ekologickou variantu. V tomto testu se nezávislým certifikátem chlubilo celkem devět výrobků. Ze značek, které označují ekologicky šetrné produkty, se nejčastěji objevovala známka CleanRight. Ta potvrzuje, že výrobce postupuje v souladu se stanovenými pravidly udržitelnosti a společenské odpovědnosti. Prostředek Go for Expert Eco friendly Bathroom Cleaner, který obsadil páté místo v celkovém hodnocení dTestu, jako jediný nesl značku EU Ecolabel. Tato certifikace se vyznačuje zvýšenými nároky na biologickou rozložitelnost a minimalizaci dopadu na životní prostředí. Zároveň zakazuje nebo omezuje použití některých látek, například dezinfekčních biocidních látek, které mohou fungovat i dál v odpadních vodách. „Zakázané či omezené sloučeniny jsme nalezli v šesti z 15 testovaných prostředcích,“ prozrazuje výsledky testování Hana Hoffmannová.

Co se týče toxicity pro vodní organismy, kterou lze rozpoznat podle symbolu „otrávené“ krajiny na obalu, měly všechny prostředky svědomí čisté. Deset prostředků neslo symbol vykřičníku nebo žíraviny, který upozorňuje na riziko poškození očí.

Výběr 5 hodnocených produktů s výsledky:

  Frosh Lemon Shower and Bath Cleaner Cif Koupelna Ultrafast Savo Koupelna Sanytol Čistič koupelny Mr. Proper Bathroom Spray
Cena 86,90 Kč  55,90 Kč  54,90 Kč  86,90 Kč  59,90 Kč
Objem 500 ml  500 ml  500 ml  500 ml  500 ml
Cena za 100 ml 17,40 Kč  11,20 Kč  11 Kč  17, 40 Kč  12 Kč
celkové hodnocení velmi dobře (85 %)  velmi dobře (82 %)  dobře (78 %) dobře (71 %)  uspokojivě (54 %)
Účinnost čištění velmi dobře (86 %) velmi dobře (85 %)  velmi dobře (80 %) dobře (75 %) uspokojivě (53 %)
vápenaté usazeniny ++ ++ ++ ++ ++
tukové usazeniny ++ ++ ++ + ++
mýdlo ++ ++ + + -
rez + + o + o
Šetrnost k životnímu prostředí dobře (76 %) dobře (63 %) dobře (63 %) dostatečně (36 %) dobře (63 %)
certifikace Integrally Sustainable CleanRight CleanRight x CleanRight
dezinfekční efekt x x x A x
klasifikace toxicity pro životní prostředí x x x x x
deklarovaná přítomnost nežádoucích látek  x A A A A
Informace          
aktivní látky <5 % aniontové PAL <5 % neiontové PAL <5 % neiontové PAL biocidní aktivní látka didecyldiamonium chlorid, <5 % neiontové, kationtové PAL, desinfekční prostředky <5 % neiontové, aniontové PAL
vhodné pro mramor a vápenec x x x A x
signální slovo kategorie nebezpečí x x x x varování
výrobce/prodejce Erdal GmbH, Rakousko Unilever ČR, spol. s r.o., Praha Unilever ČR, spol. s r.o., Praha AC Marca, SA, Španělsko Procter & Gamble Czech Republic s.r.o., Rakovník

Pozn.: ++ = velmi dobře (100 - 80%), + = dobře (79 - 60%), o = uspokojivě (59 - 40%), - = dostatečně (39 - 20%), -- = nedostatečně (19 - 0%)

Další testované čističe koupelen:

 • Bref Koupelna (velmi dobře 82 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny i mýdlo)
 • Smac Koupelna (velmi dobře 82 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny, má dezinfekční efekt)
 • Tesco/Go for Expert Eco friendly Bathroom Cleaner (velmi dobře 81 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny, není vhodné na rez)
 • dm/Denkmit Badreiniger (dobře 75 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny, dostatečně na rez),
 • Kaufland/K-Classic Bad-Reiniger (dobře 67 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny, dostatečně na rez)
 • teta/Q-Power Na koupelny (dobře 63 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny a rez),
 • Rossmann/domol Badreiniger citron (dobře 61 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny a rez),
 • Lidl/W5 Čistič koupelen citron (dobře 60 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny, dostatečně na rez)
 • fixinela koupelna perfekt (uspokojivě 59 %, 2 křížky obdržel pouze na vápenaté usazeniny)
 • Larrin Koupelny (uspokojivě 57 %, 2 křížky obdržel na vápenaté, tukové usazeniny, dostatečně na mýdlo a rez).

Více informací o testu čističů koupelen a podrobné výsledky všech 15 testovaných výrobků najdete na webu: https://www.dtest.cz/cistice-koupelen.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Péče o domácnost – časopis dTest otestoval čističe koupelen s rozprašovačem - diskuze

Poradna

Zavírání se v pokoji

| Ada1215 | 18.10.2020, 16:29

Dobrý den, dceři je 12 let a v poslední době se neustále zavírá ve svém pokoji, nechce s námi moc komunikovat a dokonce jí i vadí, nechávat otevřené dveře do svého pokoje, i když ví, že tam bez jejího vědomí nebudeme vstupovat. Snažíme se její soukromí respektovat, vždy klepeme na dveře, pokud s ní chceme mluvit. Nevím, jestli je to puberlou nebo proč nám jako rodičům přestala věřit. Podotýkám, že se u nás doma nic nezměnilo, vše funguje jako dřív. Někdy mám pocit, že jí i vadí jen moje přítomnost. Přitom jsou ale dni, kdy se spolu normálně bavíme, dokonce se mi tu a tam s něčím svěří. Ale takových chvil je čím dál méně a bojím se, aby nevymizely úplně. Vím, že má nějaké problémy s kamarádkami, ale o tom vůbec nechce mluvit. Dále mě trápí její vztah s otcem . mým manželem. Ten je na ní poměrně přísný, což vůbec není na škodu, ale mám pocit, jako by se úplně vytratilo jakékoliv prřátelství mezi ní a otcem. Dokonce se i vyjádřila v tom smylsu, že by bylo lepší, kdyby s námi vůbec nebydlel. Všechno je mi to hrozně líto. Poradíte mi, prosím, jak vylepšit komunikaci a vztahy v rodině? Jak docílit toho, aby se situace ještě nezhoršovala? Dcera ví, že ji mám moc ráda a že mlže kdykoliv přijít, pokud ji bude něco trápit. Myslím, že ví, že mi může věřit.
Děkuji za radu.

Dobrý den, u vás doma se jak píšete, nic nezměnilo, ale jak to tak vypadá, tak se změnila vaše holčička. Vaše dcera podle popisovaných projevů evidentně vstoupila do období dospívání a chová se adekvátně svému věku a vývojovému období. Vy jako rodiče respektujte její potřebu většího soukromí a zavřené dveře jejího pokoje. Naopak pokud dcera přijde a bude si s vámí chtít povídat, pak tyto chvilky využijte na maximum a snažte se na ni udělat čas a vyslechnout ji. Příležitost si s ní popovídat, dozvědět se také nějaké informace o ní a o tom co prožívá se nemusí po delší dobu opakovat a to že byste na ni neměli čas může podkopat její důvěru ve vás. Nevyzvídejte nic o vztazích s kamarádkami, nepodsouvejte jí problémy, ale naslouchejte. V případě vyzvídání se dcera ještě více uzavře do sebe a neřekne vám nic. O období dospívání bylo napsáno mnoho literatury, stačí zapátrat na internetu, který se jen hemží radami jak komunikovat s dospívajícími dětmi. Lze také vyhledat některou z poraden pro rodinu a mezilidské vztahy, kde můžete pod vedením odborníka na komunikaci v rodině pracovat. Přesto všechno se připravte na to, že toto období je pro všechny zúčastněné členy náročné, ale také důležité. Vždyť z vaší holčičky se má stát sebevědomá mladá žena. Ohledně vztahu s otcem nejsou popisované projevy také nic neobvyklého, je ale potřeba i ze strany otce zapracovat na zlepšení komunikace  a přiblížení se dceři. Na tomto místě si níže dovolím vložit odkaz na článek, který jsem v létě četla na internetu a kde možná najdete některé odpovědi na vaše dotazy.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 19.10.2020, 10:28
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce