Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mám nárok na rodičovský příspěvek?

Dobrý den, poslední 4 a půl roku žiju a pracuju v Nizozemsku na smlouvu u nizozemského zaměstnavatele. Zároveň jsem v České republice do dubna 2014 působila jako OSVČ. Manžel je dlouhodobě v České republice, bohužel na smlouvu pracuje až od poloviny října 2014. Nyní jsem ve 23. týdnu těhotesntví. V březnu bych se chtěla vrátit natrvalo do Čech a pracovní poměr v Nizozemsku ukončit. Protože se chystám odcházet až v době nástupu na "mateřskou", dostanu vyplaceno 16 týdnů mateřské z Nizozemska. Nevím ale, jak potom postupovat v České republice. Budu mít nárok na rodičovský příspěvek a od kdy? Když jsem v České republice neplatila nemocenské pojištění (ani manžel nesplňuje podmínku 270 dní), spadala bych automaticky do 4 leté varianty? Trochu se děsím, abych pak nebyla úplně bez příjmů, respektive odkázána pouze na manželův. Předem děkuji za odpověď. Denisa V.

Odpověď Mgr. Věra Tautová, DiS., mateřská a rodičovská dovolená:

Dobrý den, prostupnost bývá složitější, ale určitě už to půjde vyřídit. Vyhledejte si specializovanou úřednici úřadu práce, která vám sdělí možnosti (např. si zatelefonujte na úřad práce odbor sociálních věcí do Prahy či jiného velkého města). Rodičovský příspěvek můžete čerpat až po skončení čerpání mateřské z Nizozemska. Určitě si s sebou dovezte veškeré doklady ze zaměstnání v Nizozemsku - doklad o platbě na tamní pojištění, doklad o čerpání mateřské dovolené. Bylo by vhodné se na úřad obrátit již teď, aby vám případně nějaký doklad nechyběl.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Mám nárok na rodičovský příspěvek? - diskuze

 • Nárok na příspěvek v mateřství / rodičovský příspěvek u 2. dítěte
  Dobrý den,
  25.1.2015 se mi narodila dcerka. Protože jsem před nástupem na rizikové těhotenství byla zaměstnaná, měla jsem nárok jak na příspěvek v mateřství tak i na rodičovský příspěvek. Výši příspěvku v mateřství si již nepamatuji, rodičovský příspěvek pobírám ve výši 7.100 Kč do 3 let věku dítěte. Měla bych ho tedy mít do 25.1.2016.
  Nyní jsem však znovu těhotná, rodit bych měla zhruba ve druhé polovině května 2016.
  Budu mít nárok na příspěvek v mateřství a rodičovský příspěvek pro 2. dítě?
  A jak by to bylo v případě opětovného nástupu na rizikové těhotenství, tedy v období od druhé poloviny ledna 2016 do druhé poloviny května 2016? Měla bych v tomto období nárok na nějaký příspěvek?
  Předem děkuji za Vaši odpověď.
  Shamangol   | 30.09.2015 16:54:04 | Reakcí: 1, poslední: 30.09.2015 21:19:08
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Nárok na příspěvek v mateřství / rodičovský příspěvek u 2. dítěte
   Vše záleží zda máte v zaměstnání stále platnou smlouvu, pokuď ano tak můžete jít na neschopenku a pak 8-6týdnů před porodem na mateřskou a následně na rodičák. Pokuď smlouv anení tka je možnsot si protáhnout(snížit příspěvek) RP až do porodu nebo se po skončení RP jít registrovat na ÚP a požádat o podporu
   Ady.S   | 30.09.2015 21:19:08
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Inzerce
×