banner

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství bych měla mít - mám smlouvu na dobu určitou, i když bez data, jen zástup za rodičovský příspěvek. Kolegyně ještě nenastoupila, měla by v březnu, a já na peněžitou pomoc v mateřství mám nastupovat v květnu, takže to stíhám v ochranné době. Co mě ale zajímá je, jestli musím opět postupovat přes zaměstnavatele nebo mohu vše vyřídit sama na okresní správě sociálního zabezpečení, když už jsem bez smlouvy. Děkuji za odpověď, Adéla.

Odpověď Mgr. Věra Tautová, DiS., mateřská a rodičovská dovolená:

Dobrý den, musíte postupovat přes zaměstnavatele, protože vám musí do formuláře pro nástup na mateřskou dovolenou doplnit všechny potřebné informace. Pokud by byl se zaměstnavatelem nějaký komunikační problém, je možné se obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení, která si potřebné údaje vyžádá, ale jednodušší pro všechny bude první možnost.

Předchozí článek:

Potvrzení DVZ

Přestup z rodičovského příspěvku na peněžitou pomoc v mateřství - diskuze

Prodleva mezi rodičovskou a materskou

Hezký den, mám možnost nastoupit na mateřskou 13. nebo 27.4.. Měla jsem dle všeobecných rad nastavenou tak, že zbytek nižší částku doberu v dubnu a rodicovska a mateřská mi tak narazí. Bohužel se změnilo jakési pravidlo a přišel mi 30.3. dopis z UP, že mi vyplatí zbytek rodicovske v březnu a ukončí ji.
Nestihla jsem během těch dvou dnů zareagovat a mela jsem tak vlastně již v pátek sedět v praci. Na SSZ, mi řekli, že stačí co se týká pojištění ty tři dny na konci měsíce. Jsem ale nejista a stejne mam strach, abych o mateřskou a práci nepřišla. Přijde mi, že jediná možnost je asi zpětně se zaměstnavatelem domluvit neplacené volno, aby mě nemohl vyhodit. Mám s ním dobre vztahy a doufám, že mě nevyhodi až zjistí že muze, ale takový postup UP, kdy mi v prosinci při úpravě dávek řeknou jednu informaci a pak mi změnu napíši až dva dny před jejím dřívějším ukončením mi prijde šílený. Poradíte mi prosím jak postupovat?

Poradna

Přeji krásný pátek, paní inženýrko. Přicházím na tyto stránky s otázkou, kterou nemohu vyřešit a okolí mi také není schopno moc pomoci, poněvadž také netuší. Pracuji ve zdravotnictví (domácí péče-všeobecná sestra), dceři je 17 měsíců, pobírám tedy rodičovský příspěvek. Peněžitou pomoc v mateřství jsem také pobírala. Až by dcera dovršila tří let (únor 2025), neměla jsem jistojistě rozhodnuto, že bych nastoupila opětovně do práce - Respektive zvažujeme s partnerem dalšího potomka, ale celá situace se do teď odvíjela podle toho, jak bude postupovat stavba domu. Ovšem minulý týden jsem se neoficiální cestou dozvěděla, že zaměstnavatel společnost prodal a od 1.9. bych měla spadat pod společnost jinou. Dle mých informací nebyly podány na poradě žádné další informace-což mi přijde naprosto do nebe volající. Společnost byla prodána společnosti, u které původně také proběhl pohovor, když jsem hledala zaměstnání. Ovšem jsem si ji nevybrala z toho důvodu, že platí minimální mzdu a zbytek peněz je dle vaší aktivity. Chtěla jsem mít vyšší základ právě kvůli “mateřské” a důchodu. Samozřejmě se bude podepisovat nová pracovní smlouva (až mě někdo informuje). Ale bylo by mi divné, že bychom my, co jsme byli tzv. prodaní, měli vyšší plat než ostatní sestry a jiní zaměstnanci. Obavám se tedy, že přede mne bude položena k podpisu smlouva, kde bude právě tato minimální mzda. Abych se ale dostala k jádru dotazu. Pokud by opravdu smlouva obsahovala minimální mzdu, já ji podepsala, následně bych příští rok otěhotněla a ještě před nástupem do práce jsem nastoupila na “mateřskou” případně na pracovní neschopnost a následně na “mateřskou”, z čeho to bude vypočítáno? Ještě ze starého výpočtu ve staré společnosti nebo už z nové, kde jsem ještě “nepracovala”? Děkuji za odpověď.Hezky den Pavlína

Dobrý den,

tady by bylo na místě poradit se spíše s právníkem, který by Vám objasnil Vaše práva jako zaměstnance spojená s prodejem společnosti, zda je nebo není nutné s novou firmou podepisovat novou pracovní smlouvu. Od toho se také bude odvíjet nárok a výpočet Vaší peněžité pomoci v mateřství. Obecně totiž platí, že nemocenské pojištění (které je nutné pro nárok na PPM) vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání. V případně skončení jednoho pojištění (zaměstnání) a začátku nového pojištění (zaměstnání) se výše PPM vypočítává pouze z toho nového.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0