Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak můžete s Člověkem v tísni pomoci dětem?

Prvních 1000 dní života - pomozte dětem v Africe

Život dítětě od početí do druhých narozenin, se může velice lišit od vašich představ, pokud se dítě narodilo v rozvojové zemi. Musí překonat nemoci, které číhají na každém kroku, mýty a pověry i nedosatečnou hygienu. Těchto prvních tisíc dní života je zásadní pro celoživotní vývoj člověka. Vy ho můžete usnadnit pomocí charitativního e-shopu Skutečný dárek.

Dejte k Vánocům zdravé dětství

Během těhotenství je důležité, aby žena jedla hodně živin, a hlavně dostatek pro sebe i pro své dítě. Avšak v rozvojových zemích toto není tak jednoduché.  Jídlo je primárně založeno na manioku, který má vysokou energetickou hodnotu, tudíž ideální pro namáhavou celodenní zemědělskou práci. Stejně jako po celém světě, i v těchto rozvojových zemích existují jisté mýty a pověry o těhotenství a co je zdravé pro dítě a matku. Například v Angole se věří, že těhotná žena by neměla jíst maso a jiné bílkoviny, protože je to pro dítě, které nosí, nebezpečné. Vy můžete matce i dítěti pomoci zakoupením různých dárků, například “Osivo” či “20 kuřat”, na charitativním e-shopu Skutečný dárek.

Kvůli nedostatku živin bude matka nejspíše trpět anémií, což znamená že, “u porodu pak máte nízkou hladinu hemoglobinu a máte tendenci více krvácet,” jak vysvětluje Carol Kaburu, sestra z nemocnice Červeného kříže.Vy můžete snížit riziko špatného konce, zakoupením dárku “Bezpečný porod”, který má hodnotu zdravotnického materiálu potřebného pro bezpečný porod.  Světová zdravotnická organizace doporučuje, že novorozeně by mělo jíst výhradně mateřské mléko po prvních šest měsíců a poté až do druhých narozenin míchat mateřské mléko s jinou stravou. Avšak další častá pověra je, že první zažloutlé mateřské mléko není pro dítě dobré, takže matka často začne kojit až po několika dnech. Bohužel se také často stane, že matka brzy opět otěhotní a to se spojí s dalším mýtem, že při těhotenství by neměla žena kojit. Dítě je poté odkázáno na jednotvárnou kaši a chybí mu důležité vitaminy a bílkoviny z masa, vajíček a luštenin. 

V těchto případech děti často trpí podvýživou, která se léčí různými způsoby. Pokud je případ kritický dítě si mohou v nemocnici nechat, či požádají maminku, aby s dítětem pravidelně docházela. Dítě dostane několikrát denně dávky výživného mléka či pasty Plumpynut, která je složena z arašídů, sušeného mléka, vitamínů a minerálů, plná toho co dítě s podvýživou potřebuje. Podvýživa je velice zákeřná nemoc, ročně zemře na podvýživu až 3,1 milionů dětí do pěti let. Pokud chcete toto číslo snížit, můžete koupit dárek “Zdravé dětství”, který má hodnotu léčivé výživy pro jedno podvýživené dítě na dva týdny nebo osvětového kurzu pro deset maminek, kde se dozví, jak pečovat o své malé děti a jak pro ně správně vařit. 

Prevence podvýživy

Jsou různé způsoby jak zabránit šíření podvýživy. V Nigeru se organizují kurzy, kde se vybere žena, která má již dobré sanitační a jídelní praktiky. Ona je pak humanitárními organizacemi vyškolena a poté pořádá kurzy pro ostatní ženy v její vesnici. Během kurzu vaří zdravé pokrmy, plné živin, a to ze surovin, které ostatní ženy sami přinesou. Také ženám vysvětluje důležitost hygieny a správné postupy, aby jejich rodina i ony samotné byly co nejzdravější.

Důležité jsou také sanitační zařízení, které zabraňují šíření různých nemocí. Zakoupením dárku “Záchod” zajistíte, že různé patogeny, které šíří respirační a průjmové nemoci, se nedostanou do kontaktu s jídlem a vodou lidí ve vesnicích. Děti trpící podvýživou jsou zvláště náchylní na takové nemoci, takže správná hygiena a sanitace je pro jejich zdraví extrémně důležitá.

 

Jak můžu pomoci

I vy se můžete zapojit do pomoci matkám a dětem po celém světě, a to nakoupením něčeho na charitativním e-shopu Skutečný dárek. Pokud zakoupíte na e-shopu nějaký dárek, tak vy obdržíte certifikát o nákupu, který poté můžete darovat, zatímco samotný dárek je doručen potřebné rodině v jedné z cílových oblastí.  Mnoho dalších dárků naleznete na stránkách Skutečného dárku, včetně kozy,  či první knížky.

Zdroje: rozvojovka.cz, skutecnydarek.cz

Všichni, kdo chtějí přispět na podporu Člověk v tísni, mohou finanční prostředky zaslat na účet: 76327632/0300.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak můžete s Člověkem v tísni pomoci dětem? - diskuze

Poradna

Množství příkrmů

| ivanka009 | 22.01.2020, 22:39

Dobrý den paní doktorko, zajímá mě kolik cca.doporučujete, aby snědlo dítě příkrmu od 1,5 -2 let. Ptám se, protože můj syn,kterému je nyní 18 měsíců, sní k obědu cca.250g příkrmu,někdy o něco víc a přijde mi, že by jedl dál,většinou se i vzteká když dojí,to samé dělá i ráno po mléku,kterého vypije kolem 260ml,tak si nejsem jistá,jestli mu to stačí,protože toto množství má stejné už od roku. Když vidí někoho z rodiny jíst u stolu,žadoní a vzteká se dokud jídlo nedostane, jako by byl hladový a to je třeba zrovna po svačině. Mám tedy dávky navýšit ku spokojenosti dítěte? Jinak je to velký jedlík už od mala.Je tedy podle vás lepší ho nechat jíst dokud chce a kdy chce, nebo mu dávky stanovit a odměřovat abych měla lepší přehled kolik toho sní a nenechat ho aby se přejídal (to dělám nyní).Děkuji za odpověď.

Dobrý večer, z Vašeho dotazu nevyplývá skladba jeho jídelníčku. Dítě v tomto věku má mít jídelníček stejný jako ostatní členové rodiny s tím, že nebude jíst houby, uzeniny a smažená tučná jídla a minimálně kořeněná (např ne chilli, kečupy, majonézu apod.). Předpokládám, že celá rodina se sejde až u večeře ve všední dny a v pracovních volných dnech, takže i barevně by strava pro Vaše batole měla být stejná jako u ostatních členů rodiny, takže nemůžeme se bavit o příkrmech ( ty jsou určené kojencům). Dítěti předložte tzv. dětskou porci a nechte ho jíst samostatně ( i za cenu ušpinění a nepořádku v okolí). Je dobře, že sledujete, kolik tekutin vypije, ale jen mléko nemůže stačit, k tomu přidejte např. nějaké pečivo s máslem (viz kapitola o výživě), prostě skladba jídelníčku už musí odpovídat běžné dětské stravě, tj. 5x denně. S pozdravem Dr Ludvíkovská

MUDr. Květoslava Ludvíkovská | Babyonline | 24.01.2020, 07:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace