Z historie očkování

Československo má v rámci očkování dvě základní NEJ na světě:

1. Bylo první zemí, která se díky očkování v roce 1960 zbavila přenosné dětské obrny, a to kompletně.

Následky dětské přenosné obrny. Zdroj: Přednáška doc. MUDr. Rastislava Maďara

2. Druhým nej bylo působení českého lékaře, profesora Rašky, v rámci WHO, Světové zdravotnické organizace, který v polovině minulého století vytvořil program ohniskové eradikace pravých neštovic. Téměř nikdo v té době nevěřil, že je to způsobem, jaký navrhuje, vůbec možné, a to ani ve Světové zdravotnické organizaci. Vyhledáváním a očkováním vnímavých osob v ohniscích infekce, tedy ne celoplošně. Podařila se mu úžasná věc, a to dovést program globální eradikace pravých neštovic až do úspěšného konce. Tedy díky českému lékaři, díky jeho geniálnímu nápadu, od roku 1978 ve světě nejsou pravé neštovice. A od roku 1980 se proti nim neočkuje. Zabily spoustu lidí a mnohým způsobily těžké následky, někdy skončily zjizvením obličeje, což v afrických zemích vedlo k velkému hendikepu zejména u dívek až k jejch vyřazení ze společnosti, jizvy na obličeji jim v podstatě zničily existenci.

eradikace pravých neštovic

eradikace pravých neštovic

eradikace pravých neštovic

eradikace pravých neštovic

Mapy dokládají ohniska výskytu pravých neštovic v jednotlivých letech, vedoucích až k postupné eradikaci v roce 1978. Zdroj: Přednáška doc. MUDr. Rastislava Maďara

Je smutné, že přes tato česká prvenství je u nás stále poměrné nízká proočkovanost u nepovinných očkování.

Infekčních agens, původců nemocí u člověka je kolem 1500, vakcín máme ani ne 30. Využití možnosti ochrany očkováním by mělo být základní věcí, aby nám nějaký patogen nepokazil život, aby člověk neskončil po zánětu mozku nebo mozkových blan jako invalida. S takovými případy se bohužel setkávám. Nedávno přišel do mé ordinace pacient, že byl v lázních a viděl tam rehabilitovat člověka po „klíšťovce“, která má mimochodem u nás nejvyšší výskyt v celé EU za posledních 40 let. A říká mne: „Jdu na očkování, protože tohle nechci u sebe zažít.“ Až když viděl následky zánětu mozku, rozhodl se pro očkování. Dříve si tu možnost prevence tak bezprostředně neuvědomoval. Někdo se rozhodne až po výskytu postižení v rodině nebo u známých, ale to už je přece pozdě, když na to někdo z blízkých doplatí.

U nás je také velmi nízká proočkovanost proti chřipce, někteří lidi říkají, že je to byznys pro firmy, ale skutečností je, že pro firmy je náš trh naopak ztrátový. Zahraničním výrobcům se k nám vakcíny ani nevyplatí dovážet, pro tak malou proočkovanost. A přitom u nás na chřipku lidé umírají ve velkém. Nejvíc na to tedy doplácí běžná populace a kvůli vysoké nemocnosti i náš stát. Někteří se bojí, že vakcína může chřipku vyvolat, což rozhodně není pravda. Když se jich zeptáme, jestli mají takovou osobní zkušenost, tak většinou říkají, že znají někoho, kdo o tom slyšel vyprávět nebo o tom četli na internetu. Navíc když neočkovaný onemocní chřipkou, investuje do různých léků 5x více, než stojí vakcína.

Nejsem radikálním zastáncem jenom klasické medicíny. Z vlastní iniciativy a za své peníze jsem absolvoval v Pekingu kurz čínské medicíny s tím, že jsem očekával z jejich strany extrémní přístup ve smyslu, „čínská medicína je tady nejdéle a tedy ví, jak co dělat“. V Pekingu mě čekalo velké překvapení. Čínskou medicínu tam kombinují s tou západní. Vyšetří si u nemocného kompletní laboratoř, což je velmi smysluplné. Má to racionální základ. Klasická medicína neumí všechno vysvětlit. Ač nejsem homeopat, kdyby mému dítěti na nemoc nic nezabíralo, jako poslední volbu zvolím i homeopatika. Rozhodně by to však nebylo první řešení a už vůbec ne u závažnějších stavů.

Když však vidím pozitiva očkování, která jednoznačně převažují nad negativy, očkování zachraňuje nejen životy, ale i zdraví, pak rád půjdu ve šlépějích svých předchůdců, budu se snažit tyto úžasné objevy moderní medicíny uvádět co nejvíce v život a trpělivě vyvracet mýty, které šíří nejrůznější skupiny proti očkování, jejichž skutečné motivy, jak se seznámíme dále, jsou mnohdy vedeny vlastním ziskem místo pomoci druhým.

Další fakta a mýty o očkování

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Z historie očkování - diskuze

 • děkuji
  Velmi zajímavý článek, děkuji.
  tygřímáma   | 05.06.2016 19:59:24
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dojímavé
  Výrobcovia sem vlastne so stratou vozia vakcíny... A teraz tú o červenej čiapočke.
  peter.novak   | 24.03.2013 18:39:16 | Reakcí: 2, poslední: 10.04.2013 06:06:02
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Dojímavé
   Nevím, jak na Slovensku, ale sem už dokonce některé ani pravidelně nevozí.  Momentálně nemohu nechat dceru naočkovat Encepurem, protože v distribuční síti není a sebe ani proti klíšťatům, ani proti meningokokům, protože nejsou. A proti tetanu bylo z důvodu nedostatku vakcíny rozhodnuto o prodloužení intervalu o dalších 10 let.
   Calamity J.   | 24.03.2013 22:30:45
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Dojímavé
   V průběhu poslední chřipkové sezóny 2012/2013 byly v ČR běžně k dispozici z mnoha jen 3 vakcíny. Chyběla například vakcína s adjuvans specificky pro rizikové starší osoby. Příští rok to může být i horší. Zkuste hádat proč asi. Výrobci ty vakcíny prostě odvezou do jiných zemí, kde je o ně zájem a kde se nechá očkovat minimálně 20 % populace a z rizikové ještě mnohem více. Tam, kde si lidé uvědomují, že zabránit vzniku nemoci je nejlepší, nejbezpečnější a nejlevnější pro daného člověka i pro stát.
   Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
   Baby on line   | 10.04.2013 06:06:02
   Reagovat | URL příspěvku
 • dekuji za tak pekny a otevreny nazor o ockovani     
  Liberte   | 11.03.2013 09:33:00
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den, tak bohužel jste mi vůbec neodpovedel na nic.prosim chovejte se profesionalne a nezaujate.nema smysl se hadat ale chci fakt a aodpovedi. zapomente na předchozí komentar soustredte se na nize uvedene!
1/ cetl jste nekdy dokumentaci pani doktorky strunecke která prokazuje skodlivost vakcin? pokud ano jak můžete tvrdit opak. prosim tedy o prukazne vyvraceni!ona prokazuje svoji pravdu cisly a důkazy, cim ji prokážete vy vice jak slovy?
2/ ptala jsem se jak muze byt pro telo dobra horecka po vakcine. moje doktorka mi rekla ze horecku je dobře dostat ze to znamena, ze pry se vytvari antigeny. chci vedet co je na tom pravdy a pokud to tak opravdu je, znamena to ze kdo horecku nedostane antigeny mit nebude?
3/ jak je mozne ze takova spousta deti co znam vakcinu mela, presne dle rozvrhu a pak při testech zjistili ze vůbec nemá protilátky proti dane nemoci takze vakcína nefungovala a nemoc bude chycena.
4/ jak je mozne ze v dnesni době ma hodne deti nezadouci ucinkky rekneme po první vakcine. jdou k neurologovi s tresem, s tim ze dite malem umřelo na horecku atd a neurolog ci jiny doktor napise ze opravdu slo o NÚ vakciny a ze nedoporucuje pokracovat s dalším ockovanim. takove dite do skolky bude prijato, ale dite bez ockovani ne. take jsou deti kteří mají od doktora napsano od narozeni ze se narodily s problémy a nedoporucuji ockovani ale do skolky je prijmou, na druhé strane dite které je zdrave ale nechce byt ockovano rodici do skolky nevezmou protože je to zákon. neockovane dite do skolky nesmí pouze soukrome. moje otázka? A/ jaktoze tyto deti co zákon obejdou a ockovany nebyly muzou do skolky jen kvůli papiru?ty najednou neohrozuji ostatní deti svou neockovanosti? B/ pokud je dite ockovane a druhé ne, proc se skolka obava neockovanych deti, když ockovani preci "zarucene funguje" nakonec proto se ockuJE

NEPISU VAM ABYCH VAS PRESVEDCILA O MOJI PRAVDE PISI VAM ABYCH DOSTALA ODPOVEDI, DIKY KTERYM BYCH PRIPADNE PREHODNOTILA JISTE VECI.

ps. nize zasilam odkaz miliony uzivatelu kteří byli vakcínou HPV poskozeni, coz se k vam viditelne nedostalo, a to jen k předchozímu komentari. staci si vybrat ze mi a kontinent je jim ta dost a to nemluvim o tech asi100 co znam a nikam nic nepsali co potom ostani po celem svete. p.s nyní jsem vylecena diky ocistam tela a vylouceni tezkych kovu

http://sanevax.org/victims-2/gardasil-silgard-victims/

Dobrý den,

odpovím po bodech:

Ad 1. Recenzoval jsem kapitolu o očkování monografie Doba jedová A. Strunecké. Podívejte se taky, tam je uvedené, jak umí manipulovat s čísly, vybírat jen to, co se z publikovaných dat hodí a dezinterpretovat je. Navíc cituje naprosto pochybné zdroje atd.... Zde je link: http://www.koalice.estranky.cz/clanky/neprehlednete/odborny-posudek-na-monografii-doba-jedova.html

Ad 2. Horečka po očkování může znamenat větší reakci imunitního systému na antigen, větší než je standardní. To rozhodně neznamená, že pokud zvýšená tělesná teplota není, imunita nevzniká. U většiny dětí po očkování horečka není, přesto je vakcinace chrání.

Ad 3. To je individuální, záleží na tom, kdy byly děti očkovány, jakou vakcínou apod. Některé očkovací látky chrání jen pár let, kdy je největší riziko, že může dítě umřít nebo mít těžký průběh. Málokterá vakcína chrání celý život. Většinu je však možné v průběhu života přeočkovat. Drtivé většině očkovaných dětí očkování drží v období, kdy je nejpotřebnější. Serologické průzkumy se provádí na velkých vzorcích populace.

Ad 4. To je princip společenské odpovědnosti. Děti, které očkovány nemohou být ze skutečně objektivních důvodů, má chránit kolektivní imunita tj. zjednodušeně, že všechny děti, které očkované být mohou budou očkovány a patogeny tím pádem nebudou mít možnost se v kolektivu šířit. Čím je nemoc infekčnější, tím je potřebná kolektivní imunita vyšší. Pokud se to obchází jinak než skutečnou medicínskou kontraindikací, je to podvod a porušení platné legislativy.

Mimochodem Sanevax je známá anti-očkovací organizace, která na svém webu ani neuvádí adresu, jen e-mail. Je známá tím, že ignorují vědecká fakta a objektivní postupy, jejich cílem je útočit proti vakcinaci bez ohledu na objektivní informace. Pár řádků o tom si můžete přečíst zde: https://www.skepticalraptor.com/skepticalraptorblog.php/anti-vaccine-lunacy-more-lies-gardasil/

Bezpečnost vakcín hlídají instituce, které jsou věrohodné a používají medicínu založenou na důkazech a vědu, např. Světová zdravotnická organizace. Co když žádný z těch pacientů, co má Sanevax, na webu nikdy neexistoval? Jak si to můžete ověřit? Kdyby byly miliony poškozených po očkování, už dávno by se tou vakcínou neočkovalo. Stačilo by jich dokonce jen poměrně málo. Rozhodně tím však nemyslím problémy, které se objeví 2 roky po vakcinaci a vyskytují se běžně i u neočkovaných. To je potom jen subjektivní snaha očernit očkování.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 22.08.2017, 11:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce