banner

Dobrý den, paní doktorko, prosím Vás o radu. Mám 20ti měsíčního syna, který vždy bez problémů skoro všechno jedl. Před 2,5 měsíci mu začaly růst 4 stoličky a od té doby si začal v jídle vymýšlet a dostat do něj vařené jídlo, ale i přesnídávky atd. je teď nadlidské úsilí. Strašně rád papal syrovou zeleninu, ovoce, pribiňáčky - ty dřív snědl i dva 180 ml a teď bohužel nejí ani to, do všeho jen 2-3x kousne a hotovo. Z vařeného jídla sní taky tak 2 lžičky. Jediné co jí je rohlík se šunkou, žervé, sem tam jogurt, jinak od všeho opravdu po 2-3 lžičkách. Piškoty a dětské sušenky už taky nechce. Od každého sní opravdu jen trošku. Mám strach, že bude trpět nedostatkem živin, ale nevím, jak do něj jídlo dostat. I když mu žádná kokina nedám, tak jí stejně. Odpoledne už to nevydržím a před spaním mu dám alespoň 200 ml sunaru, ale s donucením. Před spaním a 1x, max. 2x za noc vypije 200 ml sunaru, tak jsem ráda, že alespoň z něj má nějaké vitamíny. Jsem už z toho zoufalá a bojím se, že kvůli špatné skladbě jídla a nedostatku živin může dostat nějakou vážnou nemoc. Ale kdyby viděl u otce jíst smažený sýr, ten by určitě jedl. I když mu takovéto jídlo samozřejmě nedávám, ale někdy ho ochuná. Zoubky už má vyrostlé, tak nevím, jestli je to jen nějaké přechodné období, kdy zkouší co vydržím? Velmi děkuji za radu.

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

Tyto problémy jsou často spojené s růstem zubů a potom zůstávají jako zlozvyk, nebojte se žádné nemoci z nedostatku vitamínů, ale nabízejte vše, i když to odmítne, nebo sní jen málo, k pravidelné stravě se vrátí.

20měsíční dítě nechce jíst - diskuze

Dobrý den, máme úplně stejný problém, když jsem četla váš příspěvek, přišlo mi, že píšete o mé dceři 22měsíců.
Chtěla jsem se zeptat, zda už se váš problém vyřešil nebo jak jste dále postupovali? Jsem zoufalá.

Poradna

Bolest zad
avatar Smaty007 16. 11. 2025

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat. Syn má 28 měsíců a poslední týden,když večer ulehne do postýlky,tak po chvilce říká,že ho bolí záda,když se ho po chvilce zeptám, zda ještě boli,tak řekne, že ne.Dnes se mi také stalo,když jsme měli jít na hřiště odpoledne ,tak mi řekl,že ho bolí záda,když jsem se za chvilku zeptala znovu,říkal,že neboli. Chci se zeptat,zda by mohlo jít o růstové bolesti,nebo něco vážného? Syn měří 97,5 cm a má 17kg. Močí dobře,bez bolesti a i dobře pije. Děkuji za odpověď. S pozdravem Smatanová

Dobrý den, 
váš dotaz je určen spíše pro lékaře se specializací ortopedie, než pro psychologa. Stížnosti takto malého dítěte na bolesti zad bych určitě nepodceňovala a doporučuji vám se obrátit na ošetřujícího pediatra vašeho dítěte.  Popište mu příznaky a projevy syna a lékař zváží případné další odborné vyšetření, kam vás pošle. Děti někdy vykazují psychosomatické bolesti, které mohou souviset s jejich psychikou a prožíváním,  ty však bývají často lokalizovány do oblasti bříška.  Jestli se jedná o růstové bolesti si netroufám spekulovat, vyhledejte opravdu lékaře. 
S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog 

Vybraná anketa

Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?

25 %
25 hlasů

71 %
71 hlasů

4 %
4 hlasy

Celkem hlasovalo 100 unikátních návštěvníků

Diskuze 0