Inzerce
Inzerce
Inzerce

Má vůbec očkování proti klíšťatům smysl? Jaký repelent je účinný proti klíšťatům?

Chtěla jsem vědět od kolika máme děti očkovat? Kvůli lékům na epilepsii musely být všechny naše děti pod dohledem, tak jako by byly pod dohledem při odvykání z návykových látek a mám starost, jelikož čekáme další. Původně jsem chtěla nechat se očkovat, ale neohrozí to miminko? Encefalitidu, zánět mozkových blan, epilepsii, to všechno už jsem prožila. Bude mít očkování nějaký vliv, aby mě ochránilo? Chtěla jsem zkusit být zodpovědná alespoň, když jsem dospělá, jenže teď váhám, nerada bych ohrozila dítě. Nevím, jestli ho to nebude zatěžovat zbytečně, protože jak už jsem řekla, mám to za sebou (až na tu epilepsii, které se nelze zbavit). Obecně mám s léky hromadu problémů, nefungují mně, takže užívám ty, co nejsou na předpis, protože lékařská doporučení u mě nefungují (třeba po antikoncepci mám 2 krásné děti, byla na doporučení doktora). Tak to prostě chodí. Když jde třeba o klíšťata, je paradox, že od té doby, co se nemažu ničím proti klíšťatům, jsem jediné neměla. Máma na nás pořád patlala nějaké spreje, to jsme byli samé klíště a teď nic. U dětí to taky tak zabírá. Nedává mi to smysl, proč to nefunguje?

Odpověď doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D.:

Dobrý den, pokud je Vaše epilepsie pod kontrolou, bez záchvatů, stabilizovaná, očkovat se proti klíšťové encefalitidě můžete na běžné léčbě. Vliv léků na plod musí posoudit neurolog s gynekologem. Záleží nejen na lécích, ale i na jejich dávce a délce užívání. Pokud máte dvě zdravé a krásné děti, proti klíšťové encefalitidě je očkovat můžete. Virus často přenáší malá nymfa, kterou někdy není vidět, zejména v podpaží nebo v podkolení jamce či v intimní oblasti. Nemalá část trvale postižených si předchozího přisátí klíštěte není vědomá. K repelentům zkušenost moje osobní i od pacientů – není repelent jako repelent. Osobně používám i doporučuji např. Ultrathon nebo Predator, pro děti je rovněž Ultrathon nebo Predator Junior.  Nepoužívat repelent vůbec je v přírodě v dnešní době docela risk. Možná na Vás nepolezou dospělá klíšťata, ale nymfy ano. Jedním z možných následků po klíšťové encefalitidě je i epilepsie a po vlastních zkušenostech byste to pro nikoho určitě nechtěla. 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Má vůbec očkování proti klíšťatům smysl? Jaký repelent je účinný proti klíšťatům? - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×