Inzerce
Inzerce

Dítě a elektronika, „vědecký“ výzkum vs. zjištění matky

Zhruba do konce školního roku se u mě v tématu „patří elektronika dětem a na jak dlouho“ prolínaly 2 polohy: žoviální matka nadšená z výtvorů dětí na mobilu, webu i počítači versus sveřepý rodič typu Ivana Lendla, který nejen večer, ale někdy i po příchodu ze školy i před odchodem do ní bere dětem všechna elektronická zařízení.

Ty se mi stejně musely v duchu vysmát, protože jejich vynalézavost nezná mezí a rozhodně společně s kreativitou, díky níž si vytvářejí přístroje a zařízení nové, vítězí nad matčinou neorientovaností se v tom, co ještě je či není elektronický přístroj snižující jejich pozornost, fyzičku a sociální dovednosti.

Inzerce

Dnes ráno jsem si přečetla pro mě celkem logický výstup jakéhosi výzkumu, že dětem elektronika škodí. Tedy v míře větší než snad hodinu denně.

Ač to opravdu zní logicky a sami rodiče vidíme, že po hodině na mobilu je dítě tak trochu mimo, tento výkřik mně bohužel dostatečně vědecký nepřipadal.

Inzerce

Chyběl mně proklik na danou studii, kde bych si prošla věkové složení účastníků, co konkrétně na kterém přístroji prováděli, a také, jakou měli další náplň dne.

Protože uznejte, pokud bude dítě běhat 3 hodiny po venku, nevidím důvod mu pak zakazovat být stejné 3 hodiny na počítači.

Inzerce

Dále je také důležité, k čemu dítě techniku využívá. Jestliže ke vzdělávacím a kreativním činnostem – výuka jazyků v mobilu, programování, tvorbě animací, zkoumání soft i hardwaru, proč si pak nastavovat stopky a v půlce nějaké jeho tvořivé činnosti mu přístroj odebrat. A dokonce i koukání na videa může být někdy přínosné.

K tomu mám jednu vlastní zkušenost právě z oněch posledních prázdnin. Zvažovali jsme poslat syna na 14 dní do školy do Anglie, ať v jazyku trochu pokročí. I když dceři se již moc nechtělo, byla takto 3x, nakonec souhlasila, že jej tam doveze a bude pro něj takový blízký člověk v záloze. Ještě jí říkáme: „Jedná se hlavně o tu cestu, pak vás stejně podle úrovně jazyka rozdělí.“ Když jsme měli do formuláře někdy již na jaře vyplnit jazykovou úroveň dítěte, tak zatímco u dcery to bylo jasné, u syna jsem se radila s pedagogem Angličanem a shodli jsme se nakonec na B1. Že už se domluví, ale je to taková mírná pokročilost.

Inzerce

Po vysvědčení a absolvování naší krátké rockově-památkové dovolené (Stouni, Drážďany, Lipsko, Guns’n’Roses) jsme si dovolili syna odložit k babičce. Resp. nás přemluvil, že tam chce být celou dobu, co bude mít babička dovolenou, než pojede do Anglie. 

Před jeho odjezdem mně bylo jasné, že když syna odložím k babičce s novým mobilem, musím rezignovat na jakoukoliv možnost ovlivnění jeho programu. Ale je také vhodné trochu těm dětem důvěřovat. Např. syn si hned další den vyšlápl na blízkou rozhlednu a z cesty nám zasílal fotografie, věšel je na Google maps, takže si byl schopen sám najít i s mobilem rozumnou zábavu. Doporučit mu být na mobilu max. 1 hodinu denně, jak se shodují vědci, by bylo naprosto mimo realitu. A opravdu jsem to neřešila. Potřebovala jsem si sama s manželem po tom finiši na konci roku odpočinout, chvíli se věnovat sami sobě, dítě si také potřebovalo odfrknout od rodičovské buzerace.

I když babička lamentovala, že je to hrozné, jak je stále na tom mobilním telefonu, tak byl kupodivu po vyzvednutí celkem společensky použitelný, spolupracoval a dokonce si po vzoru sestry udělal nějaké to opáčko z angličtiny. Ta musela přes prázdniny do anglického semináře sepsat několik esejí, tak to situovala jako opakování před Anglií.

Pak přišel den D, kdy jsme děti umístili na vídeňském letišti do letadla. Šílenství rodičů, kteří toto učiní, tedy posadí jediné dvě své děti do stejného letadla, je nepopsatelné. Každý jsme nervozitu řešili po svém, kdy manžel vůbec nemluvil a pouze sledoval mapu s letícím letadlem. Takovou tu, jakou ukazují ve vyšetřování leteckých neštěstí, což mě ještě více po cestě zpět z letiště rozhodilo a na rozdíl od zcela mlčícího manžela jsem mluvila oproti normálu trojnásobně.

Když děti zdárně dorazily do školy a opadla jedna nervozita, nastala druhá, a tou byly rozřaďovací testy.

Ta nervozita se samozřejmě týkala syna. Je to skutečně klasický ADHD týpek, který když nechápe smysl něčeho, např. nějakého testování, je schopen to odevzdat nevyplněné. A jak mi jistě dáte za pravdu, pokud by umístění ve skupině neodpovídalo jeho reálné znalosti, byl by níže nebo i výše, tak by byl celý pobyt tak trochu vyhozenými penězi.

První den večer přišla strohá zpráva od dcery: „Jsme oba ve stejné skupině.“ Její nenadšení v pozadí zprávy nás nemohlo minout. Já se ještě nechápavě zeptala, v jaké. „C1,“ opět na to stručně dcera. Po této odpovědi mě již tento den podruhé přepadla panika, tentokrát už taková méně důležitá než u toho letadla. A to, že přece není možné, aby byli ve stejné skupině, vždyť on tam vůbec nebude rozumět. Stejně jako u písemných testů dopadlo rozřaďování další den ráno u těch ústních. 

Byli jsme v šoku, stejně jako již několikrát u tohoto dítěte. Ale jsme na to zvyklí. Jedná se o klasickou nepředvídatelnost u hyperaktivních dětí. Chovají se mnohdy totiž jako idioti, takže nepředpokládáte, že by na tom intelektuálně mohli být jinak.

Nicméně mě situace vrtala hlavou. Neustále jsem se dcery ptala, jestli stíhá. Ta nejen odpověděla, že v angličtině ano, ale že se naučil díky čínské komunitě i pár slov čínsky, samozřejmě sprostých, které Číňanům ukazoval s mohutným smíchem na překladači. To nás vůbec neuklidnilo a do konce pobytu jsme trnuli, aby Richard nezpůsobil nějakou mezinárodní ostudu.

Když jsem tak nad vším přemýšlela, po pár dnech jsem došla k jasnému závěru. Za všechno může mobil, You Tube, ale i Technet, zpravodajské portály a další. Právě díky nim se syn běžně dostane k anglickým textům, videím a také díky zvýšené intenzitě mobilování u babičky před kurzem byl na tom se svou angličtinou i přes to, že neměl žádné doučování, ani žádný dřívější jazykový pobyt tak, jak na tom byl.

Asi čekáte, že od té doby má syn neomezený přístup k elektronice. Ani náhodou. Stále ji chodím sbírat před spaním, odebírám mu ji o víkendu, zvlášť když další týden píší 3 písemky, a to i navzdory přemlouvání manžela, že na tom dělá užitečné věci. Jako např. minulý víkend, kdy manžel hlásil: „Už zvládl z tvého notebooku vyndat harddisk s Windows i daty a nainstalovat přes USB Linux a další operační systémy.“ I když tomu moc nerozumím, tak jsem znejistěla, jak na tom přístroji bez Windows budu následně pracovat. „Neboj, to on Ti dá zpátky,“ uklidňoval mě manžel, když za syna v neodebírání notebooku loboval.

A dcera? Tak u té až na drobné výjimky elektroniku vůbec neřeším. V podstatě má v pokoji dle mého počítač puštěný stále. Nikdo ji nekontroluje. Jestli je na něm hodiny, tak ať je. Ona může. Ve škole i sociálních kontaktech si vede skvěle a nemám pocit, že by jí ta technika ubírala na IQ. Naopak, potřebuje ji k nejrůznějšímu zpracovávání dat, přípravě k maturitě i k těm sociálním kontaktům.

Nejen na základě své vlastní zkušenosti, ale obecně si myslím, že v ničem nikomu ani ničemu nepomůžou jednostranné proklamace a radikální závěry. I v tomto platí, že když 2 dělají totéž, není to totéž. Každé dítě je jiné, a tudíž s každým budu jinak nakládat i ve vztahu k elektronice, a to navzdory jakýmkoliv „vědeckým“ studiím.

Zvýšit karmu článku můžete na: https://janamartincova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=696774

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Dítě a elektronika, „vědecký“ výzkum vs. zjištění matky - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, prosila bych o radu mám nepravidelně cykly rozmezí 31-50 ovulaci mám 20 dní od poslední menstruace. Poslední menstruace byla 17.3. 4.4 byl na ultrazvuku vidět folikul nebylo řečeno kolik měřil nic jen že tam je 7.4 pozitivní ovulační test Atén den i pohlavní styk dne 9.4 jsem byla znova na gynekologii a bylo mi řečeno že ovulace probíhá byla vidět tekutina. Dne 19.4 slabý zašpinění předpokládám že nidace když 20.4 byl pozitivní těhotenský test. Dne 22.4 jsem byla na krvy jako samoplatce to bylo 40.33 dne na pohotovosti dne 28.4 jsem začala špinit hnědé nebylo ani na vložku gestační váček odpovídal 5 týdnů ale nikdo se neptal zda je menstruace pravidelná. Podle mých výpočtu když byla ovulace 7.4 s 20 denim zpožděním tak můj výpočet je že jsem byla 3+1 dne 30.4 kontrola u gynekologa tam též odpovídal váček 5tydnu ale zase se nikdo neptal zda je pravidelná nebo kdy byla ovulace nebo jestli ovulace není zpožděná .pak další špinění ale červená krev bylo
na pohotovosti dne 5.5 podle ultrazvuku byl váček 5+5 takže povyrostl podle mě byl stále úroveň kolem 4 týdne ale byl bez žloutkového váčku dne 15.5 byly kontrola u me gynekoložky a ultrazvuk odpovídal stále 5+ byla jsem poslána na kontrolu do nemocnice za je to na revizi 15.5 na pohotovosti váček údajně 6+2 ale stále bez plodů a bez žloutkového váčku ale nikdo nepočítal to že můžu mít nepravidelnou menstruaci nebo ovulaci o 20 dní od poslední menstruace .moje otázka zní jít na revizi nebo počkat jestli se ještě objevy nikdo nebral ani krev na hcg takže se neví hodnota mohly už od začátku váček blbě změřit. Podle ultrazvuku Nebo tím že mám nepravidelný cykly tak by se neshodovaly s datem menstruace a nepočítá se pak to podle ultrazvuku jinak než u běžné pravidelně menstruace a ovulace co je pak v půlce cyklu jen nechci jít na potrat zbytečně chci mít jistotu že jsem udělala vše revize dne 24.5 děkuji za odpověď

Dobrý den,

takto se to obtížně posuzuje, nicméně před provedením revize by stejně měl být proveden ještě kontrolní ultrazvuk, takže pokud tam nebudou již bezpečně patrné embryonální struktury, tak těhotenství prosperující s největší pravděpodobností není a revize je v takovém případě potenciálně na místě, o všem ale rozhodujete s lékařem, který Vás má možnost vyšetřit, nikoliv v rámci internetové poradny.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.05.2024, 16:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×