Škola - postrach rodiny?
Je opravdu škola základ života?
Všichni jistě víme, že dítě je jiné doma a jiné ve škole. I my plníme svoje různé role a také různě. Proto je tak důležitá spolupráce a propojení mezi učitelem, žákem a rodiči…
Důležitá je i atmosféra ve třídě, ve škole.
Svoji úlohu sehrává i to, zda vedeme do školy první dítě, a ještě k tomu jedináčka, či zda doprovázíme dítě poslední, z velké rodiny. A k tomu všemu se přidává pohlaví dítěte, intelekt, ambice, motivace, povaha, ale i vzdělání rodičů. Jistě jiný přístup má pedagog na vysoké škole a jiný paní, pracující třeba na poště…vše je dobré, ale ať chceme či nikoliv, předáváme dítěti svoje zkušenosti. Tím může v jedné rodině naskočit program „vzdělání je důležité“ a v jiné „známky jsou ti v životě k ničemu, důležité je, jak se postavíš k práci“. Sami cítíme určitou protipólnost pohledu a cest, a teď si představte, že jste pedagog, který stojí před tabulí a má v popisu práce (mimo klasické výuky) tyto programy a rodiny doslova ukočírovat ku prospěchu všech stran. 1. září ve škole je pro všechny zúčastněné krok do neznáma – nová budova, děti kolem, učitelé, školník jako nová funkce, družina a zodpovědnost!!! Vzpomeňme si sami na sebe, jak jsme se cítili nejen před nástupem do školy, ale i do nové práce… jak je člověk nejistý, opatrně oťukává lidi kolem, a čeká na jejich reakce… pamatujete? Až po 2-3 měsících nabíráme na jistotě a po 2 letech jsme již „mistři světa“, kteří znají školu či firmu do posledního hřebíku. Proto doporučuji velikou empatii, vcítění se do nejistot a naopak vzpomenout si, že se věci krok za krokem stabilizují, a pokud člověk slovně či myšlenkou poprosí, vždy se najde blízko nějaký „průvodce“ v podobě hodně paní družinářky, sousedky, která vyzvedne dítě 2x týdně a v klidu s ním napíše úkoly, takže matka má čas k odpočinku či dodělání účetní uzávěrky. Nebo si odskočí na kosmetiku… prosím, i toto je součástí života, a pokud si budeme odpírat příjemnosti, budou nám časem odepřeny povinnosti, neboť tělo „odpadne“…
Takže stále udržujme myšlenku SPOLUPRÁCE, SPOKOJENOSTI.
A v závěru několik strachů všech zúčastněných stran:
Strachy rodičů
- nevím, co se děje ve škole
- jaké má spolužáky? Z jakých rodin?
- jak se dítě ve škole chová (útok, úskok, pohoda)
- děti s jinou diagnózou a asistentem
- vyhořelá učitelka
- ztráta motivace k učení
- závist nebo obdiv k nějaké „modle“
- šikana a drogy
- jak vše doma propojíme škola + práce + kroužky + volný čas dětí i náš
Strachy učitelů
- první dojem už při zápise (nepodcenit)
- jsem dobrý motivátor?
- nespolupráce kolegů, rodiny
- vedení školy, které „nepodrží“
- snížení počtu žáků ve třídě – výpověď
- budu stačit dnešním dětem?
- děti, které mohou vše
- jak propojím školu s mojí rodinou
Strachy dětí
- nese si nějaké ze školky?
- jaké to tam bude? Obstojím? Skamarádím se?
- splním očekávání rodiny?
- budu dobrý jako brácha nebo Jirka?
Na téma strachy jsme už psali. Je vhodně je rozebrat či odblokovat, a to nejlépe s pomocí odborníka. Je důležité si uvědomit, že člověka dělá člověkem právě jeho cesta, kdy jdeme a občas upadneme, ale zvedneme se a jdeme dál. Přijímáme se i se svými chybami. To je to pravé lidství, a to v každém věku.
Takže s chutí do toho a půl je hotovo. :-)
Více o strachu který je naší brzdou. Jak se zbavit strachu u dětí si můžete přečíst zde.
Předchozí článek:

Vícejazyčná výchova
Následující článek:

Věda a technika
Poradna
Dobrý den, je mi 22 a má gynekoložka mě objednala na odstranění asi 2 cm velkého polypu uvnitř děložního čípku, s tím, že mi zároveň zavedou nehormonální nitroděložní tělísko. Jsem objednaná za měsíc. Vše, co mi má gynekoložka řekla je, že ráno přijdu do ordinace si vyzvednout nitroděložní tělísko a pak přijdu do nemocnice, navodí mi celkovou anestezii a odpoledne mě z nemocnice propustí. Že takzvaně o nic nejde. Ale mám z toho hrozný strach, jelikož mám z dětství velmi špatné zkušenosti s nemocnicemi. Bojím se, že tam přijdu a najednou mi řeknou, že to nebude celková anestezie, že mi jen dají něco na bolest a budu během zákroku při vědomí. Což bych nezvládla, dostala jsem záchvat úzkosti i při bezproblémovém trhání zubu. Chci se zeptat, jak asi takový zákrok bude probíhat? Vážně se může stát, že mi to budou dělat bez celkové anestezie? A když ne, mohu o ni v nemocnici před zákrokem požádat? A co po zákroku, budu mít bolesti? Předem děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den,
forma anestezie náleží do rukou anesteziologa, ne gynekologa, nicméně při ablaci polypu bývá obvykle volena anestezie celková. Po zákroku mírné bolesti být mohou, nicméně nemělo by se jednat o nic dramatického.

Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků