Inzerce
Inzerce
Inzerce

Grafomotorická cvičení (instrukce)

 1. Co to znamená - grafomotorické cvičení?
 2. Jak se připravit? Čím psát?
 3. Jak správně držet tužku?
 4. Soubor jednoduchých pracovních listů grafomotorických cvičení najdete v Bonus pro registrované

1. Co to znamená - grafomotorické cvičení?

Grafomotorické cvičení zahrnuje cviky, které poskytují průpravu ke správnému psaní a přispívají k lepšímu ovládání tužky a nácviku různých druhů čar, kliček a oblouků.

 

 

Vždy postupujte od jednodušších uvolňovacích cviků k těm složitějším. Nikdy nepřeskakujte od cviku ke cviku, protože tak byste u svého drobečka „udělali víc škody než užitku". Vše musí mít svoji posloupnost, která dítěti zaručí úspěšnost.

Inzerce

Grafomotorická cvičení pomohou dítěti rozvinout jemnou motoriku a psychické funkce potřebné pro psaní a kreslení. Rozvíjí též jakousi souhru ruky a oka, vnímání prostoru v souvislosti se směrem vedení čáry. Leváci mají obecně větší problémy se správným vnímáním prostoru. Dejte jim proto, rodiče, větší prostor pro jeho zvládnutí a nezlobte se na ně. To, co nám přijde naprosto jednoduché, může naopak dítěti připadat jako nepřekonatelná překážka.

2. Jak se připravit? Čím psát?

Váš předškoláček potřebuje pro své první cílené písemné projevy velký prostor, protože v něm bude jeho počínání jistě úspěšné.

Sama mám tři syny a dle svých zkušeností s nimi vám mohu doporučit, pro počáteční psací a kreslící pokusy, balicí papír připevněný na stěnu. Když se popíše či pokreslí, jednoduše ho nahradíte jiným.

Inzerce

Dále bych vás chtěla poprosit o zakoupení tužek a pastelek s trojúhelníkovým průřezem, které dítko automaticky dobře chytne a tím máte již velký kus práce za sebou.

Tak a teď již můžeme začít psát ?!!!

Inzerce

Néééééé!!!!

Před každým psaním si předškolák i školák musí procvičit a uvolnit ruce, prstíky.

Zalítejte si jako motýlci či včeličky, zakružte si zápěstím, pomačkejte vizuální papír nebo citrón, zazobejte si jako šikovné slepičky, zaboxujte si . . . . . . . .

3. Jak správně držet tužku?

Tužku držíme 3 prsty, právě proto jsou nejvhodnější trojhranné tužky.

 • - jednu hranu drží palec, naproti je ukazováček
 • - třetí hranou je tužka položena na prostředníčku
 • - tužka leží v „postýlce" a směřuje k ramínku

Tužku držíme lehce!!!!

Tak a nyní je ten správný čas, pustit se do „díla".

Přeji vám mnoho úspěchů!!!

Irena Košutová

Poznámka Baby on line:

Všechna grafomotorická cvičení pro vás připravila paní Mgr. Irena Košutová.

 • U každého cviku je stručná instrukce, jak procvičovat.
 • Dále je připojena pro zpestření hádanka nebo básnička sledující nácvik výslovnosti určité slabiky.
 • Každý týden tak můžete nacvičit nejen jeden důležitý prvek pro budoucí psaní vašeho dítěte, ale procvičit jeho výslovnost, a naučením básně i paměť.

Úmyslně jsme paní magistrou navržené listy již dále počítačově nezpracovávali.

 • Z důvodu ponechání jejich autentičnosti, dodání vám odvahy ukázkou toho, že pro předkreslování dítěti není nutno být holandský mistr.
 • Stejně jako jsou předlohy na formátu A4, můžete některé ze cviků dětem nejdříve předkreslit na onen zmiňovaný balicí papír.
Inzerce

PŘEDŠKOLÁKOVY TÝDENÍČKY

představení předškolní přípravy

Předškolákovy týdeníčky jsou první komplexní přípravou dítěte nejen pro školu, ale i pro život. Obsahuje 4 sešity pro 40 týdenní přípravu: Jízda tužkou je věnována grafomotorice, Hlavičkové úkoly dítě rozvíjí mentálně, Praktik pro život se věnuje světu kolem nás, praktickým situacím, se kterými se dítě v životě setká, Pohybovky zdokonalí pohybovou zdatnost dítěte. Nechybí ani motivační prvek – 160 nálepek, které si dítě za splněné úkoly lepí do kosmické mapy. S Předškolákovými týdeníčky pracují i v Centru nadání v Praze – viz recenze pedagožky.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Autor: Mgr. Irena Košutová
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Irena Košutová
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×