banner

Nástup dítěte do školy, to je přesně to období, kdy se poprvé obmění dětský pokoj.

Co bude školák potřebovat?

Určitě stůl, u kterého si bude číst, malovat, psát úkoly. Na stůl je vhodné dát omyvatelný ubrus z PVC, jinak stůl po pár týdnech již nepoznáte. Je vhodné, když má stůl zásuvky pro kreslící a jiné často dítětem používané potřeby. Základní psací potřeby jsou umístěny v nádobě na stole. Stůl se snažte naučit dítě udržovat uklizený – je velice náročné, ale již od začátku ho naučíte, že má při psaní úkolů kolem sebe pořádek. Při příchodu ze školy si na stůl vytáhne složku s malými a velkými sešity a penál a může začít pracovat. Po provedení přípravy si zase vše nachystá do aktovky.

V blízkosti stolu je vhodné mít poličky pro ten den nepoužívané knihy a sešity, stejně jako magnetickou nástěnku, na které visí rozvrh a další. Magnetická tabule je oproti tabuli „na křídy“ „bezprašná“ a navíc využitelná pro kreslení i umístění různých dokumentů. Do blízkosti stolu určitě dítěti nezapomeňte umístit odpadkový koš.

Jaký stůl pořídit?

Záleží na finančních možnostech rodiny, určitě je ideálem mít vždy k dané výšce dítěte stůl i židli právě výškově přiměřenou (dle norem) se sklonem pracovní plochy. Dítě by na židli u stolu mělo sedět tak, že bude sedět na celé židli, má mít srovnaná záda a ploskami nohou se dotýkat země. V případě vyššího stolu se dá vyřešit „rostoucí“, tj. výškově nastavitelnou židlí a podnožníkem, aby dítě nemělo nohy „ve vzduchu“.
Detailněji zpracovanou problematiku týkající se ergonomie dětského psacího stolu najdete zde:
http://www.vychovakezdravi.cz/index.php?sekce=prevence-poruch-pohyboveho-aparatu

Co dále pořídit?

Určitě se oproti předchozímu období zvýší potřeba úložného prostoru na knihy a současně bude potřebná větší skříň na visící šaty, které malé dítě nepotřebovalo.

Jak je finančně náročná změna dětského pokoje?

Finanční částka je nepřímo úměrná praktickému uvažování rodičů již při zařizování pokoje pro 3leté dítě. Pokud rodiče tehdy nakoupili pouze bazální nábytek, který vyhovoval tehdejším potřebám 3letého dítěte a současně mohl být použit jako základ pokoje pro 6letého, finance pro doplnění pokojíčku jsou minimální.

V podstatě bydlení dítěte zaznamená před nástupem školy tuto změnu: Malý stoleček se židličkami se zamění za větší, ideálně rostoucí – ergonomický, který umožňuje nastavitelnost výšky stolu, židle a sklon pracovní plochy, ale není podmínkou, vše se dá vyřešit, aby bylo i u běžného stolu sezení ergonomické. Konkrétně u nás se malý stoleček přesunul přechodně jako jídelní pro obě děti do kuchyně a posléze tehdy 3letému mladšímu sourozenci do jeho nového pokoje. Dále se dokoupily: jedna vyšší skříň jako knihovna a druhá s věšákem na oblečení.

U nás je se zařizováním spojena tato příhoda: Když jsem potřebovala před nástupem dcery do školy k základním dvěma malým komodám a posteli ze smrku dokoupit stůl a skříň na oblečení, knížky, hry, požádala jsem o nákres architekta. Což o to, vypadalo to celkem pěkně, ale když to stolař vyčíslil, na míru dělaná skříň a stůl by přišly na cca 35 tisíc korun. Naznala jsem, že bych musela být doslova marnotratná, kdybych toto dítěti pořídila. Zacházení dětí s nábytkem je snad až na výjimky všude stejné. Tudíž drsné . Proto jsem zapátrala na netu a našla stránky, kde měli přesně pro nás padnoucí stůl a dvě skříně. Ty šly navíc různě barevně i materiálově zkombinovat. Plná dřevěná dvířka, částečně volné police, příp. skleněná dvířka. Dolů jsme si dali dvě řady šuplíků-zásuvek, které mají vnější část střídavě modrou a dřevěnou. Vypadá velmi dobře, navíc to dohromady (2 skříně, stůl, boční nízká skříňka ke stolu + 2x police na CD) stálo i s dovozem kolem 10 tisíc. Vůbec se vzhledově s masivním nábytkem nebije. Svůj účel plní, za ušetřené peníze dětem dopřeji jiné radovánky, které ocení více než nábytek.

Nezapomeňte dítěti ponechat v pokoji dostatečně velkou relaxační, hrací plochu s pratelným kobercem.

Co když budeme mít doma školáky dva, potřebují každý svůj pokoj?

Ať jsou již děti ve společném pokoji nebo má každé svůj, určitě by i ve společném pokoji mělo každé dítě mít vlastní stůl s úložným prostorem, u kterého se učí, píše apod.

Jak vyřešit prostor pro školáka v malém bytě?

I v malém bytě by měli rodiče dítěti zajistit pracovní koutek, tj. stůl se židlí a úložným prostorem. Určitě je vhodné tento kout umístit tam, kde dítě nebude při práci rušit televize či pobíhání celé rodiny v případě průchozí části. Je vhodné režim rodiny v přípravné části dítěte přizpůsobit potřebám dítěte na soustředění.

Na druhé straně není vhodné novopečeného školáka držet v izolaci. Mnohem důležitější než např. vlastní pokoj je čas rodiče, který bude školáčkovi věnovat a pomůže mu vypěstovat návyk pravidelné přípravy do školy. Některé děti se naopak rády připravují ve společných prostorách, potřebují cítit kontakt ostatních členů rodiny, mírný ruch jim nevadí, naopak jsou rády, že se mohou zeptat, když něco nevědí. Ve škole ostatně pracují v jedné místnosti společně s dalšími 15-25 dětmi a musí se i v tomto počtu naučit soustředit.

Z vlastní zkušenosti doporučuji rodičům první 3 měsíce na dítě dohlížet, pomoci mu vybudovat si návyk pravidelné přípravy a pomoci mu zvládnout postup při přípravě. Zprvu bude účast rodiče intenzivnější, posléze již bude pouze k dispozici případným dotazům dítěte. Konkrétně u nás probíhalo tak, že dítě v jednom pokoji psalo úlohy a připravovalo se, já ve druhém připravovala nové stránky www.babyonline.cz , pokoje byly spojeny otevřenými dveřmi, takže dítě mohlo kdykoliv zavolat či přijít.

Opět se s budováním návyku pojí jedna příhoda: Dbala jsem na to, aby si dítě vypracovalo domácí úkoly ihned poté, co jsem jej přivezla ze školy. Druhý pátek školní docházky jsme mimořádně po vyzvednutí ze školy jeli k babičce. Když jsme dorazili, první dotaz dcery byl, kde má aktovku, aby si mohla udělat úkoly.

Doporučujete vytvořit prvňáčkovi studovnu?

Přiznám se, že nápad vytvoření studovny jako zvláštní místnosti k domácímu „studiu“ pro prvňáčka slyším poprvé. Osobně bych dětem nepořídila, jednak již samo slovo studovna v domě či bytě zní chladně, navozuje u mě pocit izolace a mohlo by mít pro vytvoření přátelského postoje dítěte ke vzdělání naprosto opačný efekt. Navíc společenské děti i ve vyšším studijním věku budou spíše vyhledávat studovny s přítomností svých vrstevníků, tj. studovny-knihovny.

Od kdy by mělo dítě mít v pokoji vlastní počítač?

"Děti mohou začít dostávat úkoly s počítačovou přípravou - vyhledávání na internetu k referátům apod. - ve 4. až 5. třídě. V této době rodič dle vlastního uvážení a finanční situace může dítěti počítač do pokoje pořídit, dříve k tomu z výukového hlediska není důvod."
Mgr. Irena Košutová, pedagožka spolupracující s www.babyonline.cz v oblasti vzdělávání.

Jak nábytek umístit?

  • skříně podél stěn, vestavěné mohou vyplňovat slepý prostor – jsou na míru, stojí více, dvojdílná vestavěná o celkové šířce 180 cm kolem 25000 Kč, ale pokud je až do stropu, nemá se kde usazovat prach
  • psací stůl by měl být umístěn v blízkosti okna a natočen buď proti oknu nebo tak, aby si dítě píšící rukou nestínilo, tj. pravákovi půjde světlo zleva a levákovi naopak zprava
  • dále je možné vyplnění komodami, na kterých si dítě udělá výstavku vlastních výtvorů, vytvoří různé stavebnicové sestavy, umístí akvárium apod.
  • určitě nezapomeňte na relaxační část – hrací plochu v pokoji
  • i v případě zařizování pokoje školáka se řídím pravidlem „čím méně, tím lépe“, tj. nepřeplácat pokoj nábytkem, co nejméně materiálu, které zachycují prach, jako jsou koberce, ponechávám 1 hrací, který je pratelný, nemá-li protiskluzovou úpravu, určitě pod něj kupte protiskluzovou podložku
  • k původnímu smrkovému nábytku (postel, 2 komody, malý stolek byl vyřazen), jsme přikoupili psací stůl a 2 skříně ze smrku – lamina, ladí k sobě
  • určitě platí zásady bezpečnosti pro dítě v bytě, viz https://www.babyonline.cz/maminka/bydleni-a-domacnost/dite-v-byte#dite-v-byte4 + materiály bod 6
  • plyšáky umístíme do závěsných sítí, které nepřekáží a na plyšáky se tolik nepráší
  • fotky https://www.babyonline.cz/maminka/bydleni-a-domacnost/dite-v-byte#dite-v-byte3-1 ukazující následující:
    • 1. foto za odkazem stůl umístěný pro praváka, zásuvky, magnetická nástěnka, z boku stolu přidány police na učebnice a sešity, PVC ubrus na stole
    • 2. foto – komody s výrobky
    • 3. hrací plocha s pratelným kobercem, mezi postelí a dveřmi jsou umístěny skříně (knihovna a šatní) tak, aby nepřekážely a ve stejné barevné kombinaci jako stůl

Vhodné osvětlení z pohledu očního lékaře

Stůl by měl mít školák nejvhodněji umístěn naproti oknu s denním světlem, nikoliv však přímým, ale rozptýleným či cloněným, aby jej neoslňovalo. V případě umělého světla večer by mělo dítě používat stolní lampičku umístěnou pod úrovní očí, opět, aby jej neoslňovala, síla žárovky by měla být minimálně 60 W a současně se stolní lampičkou by mělo být v místnosti rozsvíceno hlavní světlo. Na sítnici tak dopadá množství světla k docílení kvalitního vjemu, v opačném případě se oči rychle unaví, což může mít za následek sníženou pozornost dítěte“, udává oční lékař MUDr. Vít Machů spolupracující v oblasti oční problematiky s www.babyonline.cz a varuje: „Naprosto nevhodné je používání zářivek, ať již jako hlavního osvětlení v dětském pokoji či ve stolní lampičce. Zářivky totiž vyzařují vlnovou délku vyšší intenzity, která může vést k poškození žluté skvrny.“

Autor: MUDr. Jana Martincová ve spolupráci s očním lékařem, MUDr. Vítem Machů a pedagožkou, Mgr. Irenou Košutovou

Sdílejte stránku

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky