Inzerce
Inzerce
Inzerce

10x o zařizování pokoje pro školáka

Nástup dítěte do školy, to je přesně to období, kdy se poprvé obmění dětský pokoj.

 1. Co bude školák potřebovat?
 2. Jaký stůl pořídit?
 3. Co dále pořídit?
 4. Jak je finančně náročná změna dětského pokoje?
 5. Co když budeme mít doma školáky dva, potřebují každý svůj pokoj?
 6. Jak vyřešit prostor pro školáka v malém bytě?
 7. Doporučujete vytvořit prvňáčkovi studovnu?
 8. Od kdy by mělo dítě mít v pokoji vlastní počítač?
 9. Jak nábytek umístit?
 10. Vhodné osvětlení z pohledu očního lékaře

1. Co bude školák potřebovat?

Určitě stůl, u kterého si bude číst, malovat, psát úkoly. Na stůl je vhodné dát omyvatelný ubrus z PVC, jinak stůl po pár týdnech již nepoznáte. Je vhodné, když má stůl zásuvky pro kreslící a jiné často dítětem používané potřeby. Základní psací potřeby jsou umístěny v nádobě na stole. Stůl se snažte naučit dítě udržovat uklizený – je velice náročné, ale již od začátku ho naučíte, že má při psaní úkolů kolem sebe pořádek. Při příchodu ze školy si na stůl vytáhne složku s malými a velkými sešity a penál a může začít pracovat. Po provedení přípravy si zase vše nachystá do aktovky.

V blízkosti stolu je vhodné mít poličky pro ten den nepoužívané knihy a sešity, stejně jako magnetickou nástěnku, na které visí rozvrh a další. Magnetická tabule je oproti tabuli „na křídy“ „bezprašná“ a navíc využitelná pro kreslení i umístění různých dokumentů. Do blízkosti stolu určitě dítěti nezapomeňte umístit odpadkový koš.

2. Jaký stůl pořídit?

Záleží na finančních možnostech rodiny, určitě je ideálem mít vždy k dané výšce dítěte stůl i židli právě výškově přiměřenou (dle norem) se sklonem pracovní plochy. Dítě by na židli u stolu mělo sedět tak, že bude sedět na celé židli, má mít srovnaná záda a ploskami nohou se dotýkat země. V případě vyššího stolu se dá vyřešit „rostoucí“, tj. výškově nastavitelnou židlí a podnožníkem, aby dítě nemělo nohy „ve vzduchu“.
Detailněji zpracovanou problematiku týkající se ergonomie dětského psacího stolu najdete zde:
http://www.vychovakezdravi.cz/index.php?sekce=prevence-poruch-pohyboveho-aparatu

3. Co dále pořídit?

Určitě se oproti předchozímu období zvýší potřeba úložného prostoru na knihy a současně bude potřebná větší skříň na visící šaty, které malé dítě nepotřebovalo.

4. Jak je finančně náročná změna dětského pokoje?

Finanční částka je nepřímo úměrná praktickému uvažování rodičů již při zařizování pokoje pro 3leté dítě. Pokud rodiče tehdy nakoupili pouze bazální nábytek, který vyhovoval tehdejším potřebám 3letého dítěte a současně mohl být použit jako základ pokoje pro 6letého, finance pro doplnění pokojíčku jsou minimální.

V podstatě bydlení dítěte zaznamená před nástupem školy tuto změnu: Malý stoleček se židličkami se zamění za větší, ideálně rostoucí – ergonomický, který umožňuje nastavitelnost výšky stolu, židle a sklon pracovní plochy, ale není podmínkou, vše se dá vyřešit, aby bylo i u běžného stolu sezení ergonomické. Konkrétně u nás se malý stoleček přesunul přechodně jako jídelní pro obě děti do kuchyně a posléze tehdy 3letému mladšímu sourozenci do jeho nového pokoje. Dále se dokoupily: jedna vyšší skříň jako knihovna a druhá s věšákem na oblečení.

Inzerce

U nás je se zařizováním spojena tato příhoda: Když jsem potřebovala před nástupem dcery do školy k základním dvěma malým komodám a posteli ze smrku dokoupit stůl a skříň na oblečení, knížky, hry, požádala jsem o nákres architekta. Což o to, vypadalo to celkem pěkně, ale když to stolař vyčíslil, na míru dělaná skříň a stůl by přišly na cca 35 tisíc korun. Naznala jsem, že bych musela být doslova marnotratná, kdybych toto dítěti pořídila. Zacházení dětí s nábytkem je snad až na výjimky všude stejné. Tudíž drsné . Proto jsem zapátrala na netu a našla stránky, kde měli přesně pro nás padnoucí stůl a dvě skříně. Ty šly navíc různě barevně i materiálově zkombinovat. Plná dřevěná dvířka, částečně volné police, příp. skleněná dvířka. Dolů jsme si dali dvě řady šuplíků-zásuvek, které mají vnější část střídavě modrou a dřevěnou. Vypadá velmi dobře, navíc to dohromady (2 skříně, stůl, boční nízká skříňka ke stolu + 2x police na CD) stálo i s dovozem kolem 10 tisíc. Vůbec se vzhledově s masivním nábytkem nebije. Svůj účel plní, za ušetřené peníze dětem dopřeji jiné radovánky, které ocení více než nábytek.

Nezapomeňte dítěti ponechat v pokoji dostatečně velkou relaxační, hrací plochu s pratelným kobercem.

5. Co když budeme mít doma školáky dva, potřebují každý svůj pokoj?

Ať jsou již děti ve společném pokoji nebo má každé svůj, určitě by i ve společném pokoji mělo každé dítě mít vlastní stůl s úložným prostorem, u kterého se učí, píše apod.

6. Jak vyřešit prostor pro školáka v malém bytě?

I v malém bytě by měli rodiče dítěti zajistit pracovní koutek, tj. stůl se židlí a úložným prostorem. Určitě je vhodné tento kout umístit tam, kde dítě nebude při práci rušit televize či pobíhání celé rodiny v případě průchozí části. Je vhodné režim rodiny v přípravné části dítěte přizpůsobit potřebám dítěte na soustředění.

Na druhé straně není vhodné novopečeného školáka držet v izolaci. Mnohem důležitější než např. vlastní pokoj je čas rodiče, který bude školáčkovi věnovat a pomůže mu vypěstovat návyk pravidelné přípravy do školy. Některé děti se naopak rády připravují ve společných prostorách, potřebují cítit kontakt ostatních členů rodiny, mírný ruch jim nevadí, naopak jsou rády, že se mohou zeptat, když něco nevědí. Ve škole ostatně pracují v jedné místnosti společně s dalšími 15-25 dětmi a musí se i v tomto počtu naučit soustředit.

Z vlastní zkušenosti doporučuji rodičům první 3 měsíce na dítě dohlížet, pomoci mu vybudovat si návyk pravidelné přípravy a pomoci mu zvládnout postup při přípravě. Zprvu bude účast rodiče intenzivnější, posléze již bude pouze k dispozici případným dotazům dítěte. Konkrétně u nás probíhalo tak, že dítě v jednom pokoji psalo úlohy a připravovalo se, já ve druhém připravovala nové stránky www.babyonline.cz , pokoje byly spojeny otevřenými dveřmi, takže dítě mohlo kdykoliv zavolat či přijít.

Inzerce

Opět se s budováním návyku pojí jedna příhoda: Dbala jsem na to, aby si dítě vypracovalo domácí úkoly ihned poté, co jsem jej přivezla ze školy. Druhý pátek školní docházky jsme mimořádně po vyzvednutí ze školy jeli k babičce. Když jsme dorazili, první dotaz dcery byl, kde má aktovku, aby si mohla udělat úkoly.

7. Doporučujete vytvořit prvňáčkovi studovnu?

Přiznám se, že nápad vytvoření studovny jako zvláštní místnosti k domácímu „studiu“ pro prvňáčka slyším poprvé. Osobně bych dětem nepořídila, jednak již samo slovo studovna v domě či bytě zní chladně, navozuje u mě pocit izolace a mohlo by mít pro vytvoření přátelského postoje dítěte ke vzdělání naprosto opačný efekt. Navíc společenské děti i ve vyšším studijním věku budou spíše vyhledávat studovny s přítomností svých vrstevníků, tj. studovny-knihovny.

8. Od kdy by mělo dítě mít v pokoji vlastní počítač?

"Děti mohou začít dostávat úkoly s počítačovou přípravou - vyhledávání na internetu k referátům apod. - ve 4. až 5. třídě. V této době rodič dle vlastního uvážení a finanční situace může dítěti počítač do pokoje pořídit, dříve k tomu z výukového hlediska není důvod."
Mgr. Irena Košutová, pedagožka spolupracující s www.babyonline.cz v oblasti vzdělávání.

9. Jak nábytek umístit?

 • skříně podél stěn, vestavěné mohou vyplňovat slepý prostor – jsou na míru, stojí více, dvojdílná vestavěná o celkové šířce 180 cm kolem 25000 Kč, ale pokud je až do stropu, nemá se kde usazovat prach
 • psací stůl by měl být umístěn v blízkosti okna a natočen buď proti oknu nebo tak, aby si dítě píšící rukou nestínilo, tj. pravákovi půjde světlo zleva a levákovi naopak zprava
 • dále je možné vyplnění komodami, na kterých si dítě udělá výstavku vlastních výtvorů, vytvoří různé stavebnicové sestavy, umístí akvárium apod.
 • určitě nezapomeňte na relaxační část – hrací plochu v pokoji
 • i v případě zařizování pokoje školáka se řídím pravidlem „čím méně, tím lépe“, tj. nepřeplácat pokoj nábytkem, co nejméně materiálu, které zachycují prach, jako jsou koberce, ponechávám 1 hrací, který je pratelný, nemá-li protiskluzovou úpravu, určitě pod něj kupte protiskluzovou podložku
 • k původnímu smrkovému nábytku (postel, 2 komody, malý stolek byl vyřazen), jsme přikoupili psací stůl a 2 skříně ze smrku – lamina, ladí k sobě
 • určitě platí zásady bezpečnosti pro dítě v bytě, viz https://www.babyonline.cz/maminka/bydleni-a-domacnost/dite-v-byte#dite-v-byte4 + materiály bod 6
 • plyšáky umístíme do závěsných sítí, které nepřekáží a na plyšáky se tolik nepráší
 • fotky https://www.babyonline.cz/maminka/bydleni-a-domacnost/dite-v-byte#dite-v-byte3-1 ukazující následující:
  • 1. foto za odkazem stůl umístěný pro praváka, zásuvky, magnetická nástěnka, z boku stolu přidány police na učebnice a sešity, PVC ubrus na stole
  • 2. foto – komody s výrobky
  • 3. hrací plocha s pratelným kobercem, mezi postelí a dveřmi jsou umístěny skříně (knihovna a šatní) tak, aby nepřekážely a ve stejné barevné kombinaci jako stůl

10. Vhodné osvětlení z pohledu očního lékaře

Stůl by měl mít školák nejvhodněji umístěn naproti oknu s denním světlem, nikoliv však přímým, ale rozptýleným či cloněným, aby jej neoslňovalo. V případě umělého světla večer by mělo dítě používat stolní lampičku umístěnou pod úrovní očí, opět, aby jej neoslňovala, síla žárovky by měla být minimálně 60 W a současně se stolní lampičkou by mělo být v místnosti rozsvíceno hlavní světlo. Na sítnici tak dopadá množství světla k docílení kvalitního vjemu, v opačném případě se oči rychle unaví, což může mít za následek sníženou pozornost dítěte“, udává oční lékař MUDr. Vít Machů spolupracující v oblasti oční problematiky s www.babyonline.cz a varuje: „Naprosto nevhodné je používání zářivek, ať již jako hlavního osvětlení v dětském pokoji či ve stolní lampičce. Zářivky totiž vyzařují vlnovou délku vyšší intenzity, která může vést k poškození žluté skvrny.“

Autor: MUDr. Jana Martincová ve spolupráci s očním lékařem, MUDr. Vítem Machů a pedagožkou, Mgr. Irenou Košutovou

Inzerce
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Pokoj pro školáka - diskuze

 • Pokojíček
  Podle mého názoru skvělá inspirace. My zařizovali pokojíček pro staršího syna, který chodí do školy minulý rok. Myslím si, že to dopadlo dobře. Pamatuji si, že jsem se tehdy hodně nechala inspirovat touto stránkou https://bezvapokoj.cz/
  polaskovaval386   | 24.04.2020 22:26:51
  Reagovat | URL příspěvku
 • Hezký článek
  Hezký, opravdu rozepsaný článek, který pomůže při řešení dětského pokoje. Děkuji
  Ajinka91   | 30.01.2017 21:37:28
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zajímavé tipy, moc děkuji za článek
  marcelaadamcova   | 29.06.2015 09:25:06
  Reagovat | URL příspěvku
 • krásný nábytek pro holčičku
  Kamarádka mají nádherný nábytek pro holčičku v dětským pokojíčku.. Tady ten: http://www.zlutahala.cz/temp/produkt_detail_small_zoom_28229_1.jpg nevím teda kde ho kupovali, ale vypadá v reálu fakt krásně, uplně jsem se do něj zbláznila         Škoda, že naše děti už jsou odrostlejší, jinak bych hned šla zařizovat    
  barborkavz   | 23.04.2015 12:57:50 | Reakcí: 1, poslední: 30.01.2017 21:36:49
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: krásný nábytek pro holčičku
   Krásný, prostor působí čistě a přitom útulně. Ta kombinace fialové a bílé se mi líbí : )
   Ajinka91   | 30.01.2017 21:36:49
   Reagovat | URL příspěvku
 • Máme rostoucí stůl i židle... Stůl jsme koupili v IKEA a můžu jen doporučit.
  nadule1   | 11.10.2014 14:54:28 | Reakcí: 1, poslední: 30.01.2017 21:35:38
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Jo, rostoucí stůl a židle jsou super, také jsme takové pořizovali : )
   Ajinka91   | 30.01.2017 21:35:38
   Reagovat | URL příspěvku
 • Nás to čeká za rok a rovnou dvojnásobně  
  malina1   | 07.08.2014 07:39:46
  Reagovat | URL příspěvku
 • zajímavý článek. Syn jde až za dva roky do školy. Takže ještě mám čas na nějaké změny v pokoji. Stůl už má a je do konce naproti oknu. Ještě pořídíme rostoucí židli.
  Stáňa   | 08.09.2008 12:20:11 | Reakcí: 1, poslední: 15.01.2016 17:40:04
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   My jsme to také zkoušeli všelijak předělat, ale nakonec jsme koupili celý pokojík nový, aby prostě padl a nebyla to taková slepenina. Vše jsem objednala na http://www.supersektor.cz/ a pak si pro to zajela s bratrovou dodávkou. Jsem spokojená je to kvalitní a teď má pokojík jako klícku
   Kendynka   | 15.01.2016 17:40:04
   Reagovat | URL příspěvku
 • Četla jsem a jsem spokojená.V dubnu jsem přestavovala pokojíček,aby vyhovoval po všech stránkách a mužu říct,že to mám vlastně tak jak píšeš.Tak jsem ráda,že to všecko splnuji.
  Honafa   | 08.09.2008 10:43:05
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Skolka

| Hanatomik@seznam.cz | 04.09.2020, 19:55

Dobry den, mam doma temer dvoumesicniho chlapecka a take triletaka..,ktereho jsme v zari zkusili poslat do skolky. Syn je velice citlivy..dost tezce nesl i odlouceni, kdyz jeme musela byt 6dni v nemocnici po porodu..ale porad jsme si telefonovali...chodil mi mavat a snazila jsem se ,aby jsme to nejak spolecen zvadli. Uz behem tehotestvi nam zacinalo zvlastni chovani..posilal nas pryc,coz jsme respektovali a obcas nas i placnul a hlavne odmita babicku,ktera na nej vzdy byla.hodna a nikdy nic mu neudelala ani neplacla a vuci ni je dost agresivni. Ma problem s oblekanim..s jidlem..s cistenim zubu..nic se mu nelibi..malo z ceho ma radost..Co se tyka skolky samozrejme place,ze tam nechce, ale uz dela mensi pokroky ,zacina tam bastit i chodi na zachudek..ale dnes jsem si pro nej prisla a zacal me posilat pryc a byl hodne rozlobeny..vubec nechtel.poslouchat da se rict, ze vzdycky jsme se nim nejak domluvila a ted se proste seknul az po 20minutach jsme ho nalakala na bonbony..ale bylo mi to.moc lito..pac jsme se na nej tesila a takobou reakci necekala..ale asi to byl.muj trest,ze jsem ho tam poslala..Vim,ze to muze byt nejake obdobi vzdoru nebo i reakce na naseho maleho synka. Nemam problem starsiho si nechat doma a skolku odlozit..ale myslela, jsem ze by lmu to mohlo rozsirit obzory, kamaradi ,jine hry..dale chci zminit,ze pozornosti ma dostatek...malicky dost spi a my mame cas na hry i chodime hodne ven..a vecer ho uspava manzel.pohadkou...mate radu,jak tohle obdobi zvladnout, mela bych ho ze skolky stahnout? Jak zmirnit chovani vuci babicce?jak si snim vice upevnit vztah..zacina i dost preferovat tatku..co se tyka maleho brasky..je na nej velice hodny..brani ho pusinkuje..pomaha pri prebalovani
.dekuji

Dobrý den,

rozumím vašemu dobrému úmyslu rozšířit synkovi obzory a poskytnout mu prostřednictvím návštěvy školky nové podněty, hry s vrstevníky apod. Podle všeho to vypadá, že těch novinek a změn se najednou u synka, kterého popisujete jako citlivé dítě, sešlo více, než může tak rychle zvládnout. Nejspíš se v něm mísí obavy ze ztráty svého postavení jedináčka, zažil několika denní odloučení od vás, pro něj toho nejdůležitějšího člověka, k tomu každodenní odloučení při pobytech ve školce, kde se musí adaptovat na nové prostředí, pravidla...Určité změny v chování jste u syna již registrovali v těhotenství, kdy sice ještě přesně nevěděl, co ho čeká, ale blížící se změny vycítil a přiměřeně svému věku na ně reagoval.

Nyní cítíte z jeho strany odmítání, vůči babičce asi nejsilnější, k tatínkovi se pak přiklání naopak více.

Zkuste prosím pročíst v poradně moje odpovědi na podobné téma (Pláče při odchodu do školky), především závěr odpovědi. Osobně se přikláním k tomu, nechat syna ještě rok doma. Získá větší jistotu v tom, že jste ho neopustila, že je pořád pro vás stejně důležitý, může podle svých schopností pomáhat s bráškou, získáte víc času na to, abyste se všichni spolu sehráli. Až se situace zklidní, věřím, že se upraví i chování k babičce (předpokládám, že mu dáváte jasně najevo, že nesmí nikoho bít a pokud se objeví nevhodné chování vůči babičce, zastavíte ho, případně nasměřujete jeho negativní emoce jinam - bouchnout si do polštáře např. Důležité je emoci dítěti neupírat - tzn. podpořit ho v tom, že např. vidíte, že je rozzlobený, ale zároveň je nutné jeho projevy zkusit nějak korigovat). To, že děti určitá období více tíhnou k jednomu z rodičů je běžné, i když třeba pro toho druhého rodiče, co je zrovna "méně v kurzu", to bývá těžké. Zkuste to tedy brát spíše jako velkou výhodu, že má syn s tatínkem pěkný vztah, nemusíte mít strach o to, že vás má syn snad proto méně rád. Naopak - pro něj jste pořád jediná máma, ta nejlepší. 

Někdy je dobré nechat věci plynout...a poslouchat svůj mateřský instinkt. 

Přeji vám hodně radosti s dětmi.

Mgr. Michaela Krupková | Babyonline | 06.09.2020, 17:05
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce