Inzerce
Inzerce
Inzerce

10x o zařizování pokoje pro školáka

Nástup dítěte do školy, to je přesně to období, kdy se poprvé obmění dětský pokoj.

 1. Co bude školák potřebovat?
 2. Jaký stůl pořídit?
 3. Co dále pořídit?
 4. Jak je finančně náročná změna dětského pokoje?
 5. Co když budeme mít doma školáky dva, potřebují každý svůj pokoj?
 6. Jak vyřešit prostor pro školáka v malém bytě?
 7. Doporučujete vytvořit prvňáčkovi studovnu?
 8. Od kdy by mělo dítě mít v pokoji vlastní počítač?
 9. Jak nábytek umístit?
 10. Vhodné osvětlení z pohledu očního lékaře

1. Co bude školák potřebovat?

Určitě stůl, u kterého si bude číst, malovat, psát úkoly. Na stůl je vhodné dát omyvatelný ubrus z PVC, jinak stůl po pár týdnech již nepoznáte. Je vhodné, když má stůl zásuvky pro kreslící a jiné často dítětem používané potřeby. Základní psací potřeby jsou umístěny v nádobě na stole. Stůl se snažte naučit dítě udržovat uklizený – je velice náročné, ale již od začátku ho naučíte, že má při psaní úkolů kolem sebe pořádek. Při příchodu ze školy si na stůl vytáhne složku s malými a velkými sešity a penál a může začít pracovat. Po provedení přípravy si zase vše nachystá do aktovky.

V blízkosti stolu je vhodné mít poličky pro ten den nepoužívané knihy a sešity, stejně jako magnetickou nástěnku, na které visí rozvrh a další. Magnetická tabule je oproti tabuli „na křídy“ „bezprašná“ a navíc využitelná pro kreslení i umístění různých dokumentů. Do blízkosti stolu určitě dítěti nezapomeňte umístit odpadkový koš.

2. Jaký stůl pořídit?

Záleží na finančních možnostech rodiny, určitě je ideálem mít vždy k dané výšce dítěte stůl i židli právě výškově přiměřenou (dle norem) se sklonem pracovní plochy. Dítě by na židli u stolu mělo sedět tak, že bude sedět na celé židli, má mít srovnaná záda a ploskami nohou se dotýkat země. V případě vyššího stolu se dá vyřešit „rostoucí“, tj. výškově nastavitelnou židlí a podnožníkem, aby dítě nemělo nohy „ve vzduchu“.
Detailněji zpracovanou problematiku týkající se ergonomie dětského psacího stolu najdete zde:
http://www.vychovakezdravi.cz/index.php?sekce=prevence-poruch-pohyboveho-aparatu

3. Co dále pořídit?

Určitě se oproti předchozímu období zvýší potřeba úložného prostoru na knihy a současně bude potřebná větší skříň na visící šaty, které malé dítě nepotřebovalo.

4. Jak je finančně náročná změna dětského pokoje?

Finanční částka je nepřímo úměrná praktickému uvažování rodičů již při zařizování pokoje pro 3leté dítě. Pokud rodiče tehdy nakoupili pouze bazální nábytek, který vyhovoval tehdejším potřebám 3letého dítěte a současně mohl být použit jako základ pokoje pro 6letého, finance pro doplnění pokojíčku jsou minimální.

V podstatě bydlení dítěte zaznamená před nástupem školy tuto změnu: Malý stoleček se židličkami se zamění za větší, ideálně rostoucí – ergonomický, který umožňuje nastavitelnost výšky stolu, židle a sklon pracovní plochy, ale není podmínkou, vše se dá vyřešit, aby bylo i u běžného stolu sezení ergonomické. Konkrétně u nás se malý stoleček přesunul přechodně jako jídelní pro obě děti do kuchyně a posléze tehdy 3letému mladšímu sourozenci do jeho nového pokoje. Dále se dokoupily: jedna vyšší skříň jako knihovna a druhá s věšákem na oblečení.

U nás je se zařizováním spojena tato příhoda: Když jsem potřebovala před nástupem dcery do školy k základním dvěma malým komodám a posteli ze smrku dokoupit stůl a skříň na oblečení, knížky, hry, požádala jsem o nákres architekta. Což o to, vypadalo to celkem pěkně, ale když to stolař vyčíslil, na míru dělaná skříň a stůl by přišly na cca 35 tisíc korun. Naznala jsem, že bych musela být doslova marnotratná, kdybych toto dítěti pořídila. Zacházení dětí s nábytkem je snad až na výjimky všude stejné. Tudíž drsné . Proto jsem zapátrala na netu a našla stránky, kde měli přesně pro nás padnoucí stůl a dvě skříně. Ty šly navíc různě barevně i materiálově zkombinovat. Plná dřevěná dvířka, částečně volné police, příp. skleněná dvířka. Dolů jsme si dali dvě řady šuplíků-zásuvek, které mají vnější část střídavě modrou a dřevěnou. Vypadá velmi dobře, navíc to dohromady (2 skříně, stůl, boční nízká skříňka ke stolu + 2x police na CD) stálo i s dovozem kolem 10 tisíc. Vůbec se vzhledově s masivním nábytkem nebije. Svůj účel plní, za ušetřené peníze dětem dopřeji jiné radovánky, které ocení více než nábytek.

Nezapomeňte dítěti ponechat v pokoji dostatečně velkou relaxační, hrací plochu s pratelným kobercem.

Inzerce

5. Co když budeme mít doma školáky dva, potřebují každý svůj pokoj?

Ať jsou již děti ve společném pokoji nebo má každé svůj, určitě by i ve společném pokoji mělo každé dítě mít vlastní stůl s úložným prostorem, u kterého se učí, píše apod.

6. Jak vyřešit prostor pro školáka v malém bytě?

I v malém bytě by měli rodiče dítěti zajistit pracovní koutek, tj. stůl se židlí a úložným prostorem. Určitě je vhodné tento kout umístit tam, kde dítě nebude při práci rušit televize či pobíhání celé rodiny v případě průchozí části. Je vhodné režim rodiny v přípravné části dítěte přizpůsobit potřebám dítěte na soustředění.

Na druhé straně není vhodné novopečeného školáka držet v izolaci. Mnohem důležitější než např. vlastní pokoj je čas rodiče, který bude školáčkovi věnovat a pomůže mu vypěstovat návyk pravidelné přípravy do školy. Některé děti se naopak rády připravují ve společných prostorách, potřebují cítit kontakt ostatních členů rodiny, mírný ruch jim nevadí, naopak jsou rády, že se mohou zeptat, když něco nevědí. Ve škole ostatně pracují v jedné místnosti společně s dalšími 15-25 dětmi a musí se i v tomto počtu naučit soustředit.

Z vlastní zkušenosti doporučuji rodičům první 3 měsíce na dítě dohlížet, pomoci mu vybudovat si návyk pravidelné přípravy a pomoci mu zvládnout postup při přípravě. Zprvu bude účast rodiče intenzivnější, posléze již bude pouze k dispozici případným dotazům dítěte. Konkrétně u nás probíhalo tak, že dítě v jednom pokoji psalo úlohy a připravovalo se, já ve druhém připravovala nové stránky www.babyonline.cz , pokoje byly spojeny otevřenými dveřmi, takže dítě mohlo kdykoliv zavolat či přijít.

Inzerce

Opět se s budováním návyku pojí jedna příhoda: Dbala jsem na to, aby si dítě vypracovalo domácí úkoly ihned poté, co jsem jej přivezla ze školy. Druhý pátek školní docházky jsme mimořádně po vyzvednutí ze školy jeli k babičce. Když jsme dorazili, první dotaz dcery byl, kde má aktovku, aby si mohla udělat úkoly.

7. Doporučujete vytvořit prvňáčkovi studovnu?

Přiznám se, že nápad vytvoření studovny jako zvláštní místnosti k domácímu „studiu“ pro prvňáčka slyším poprvé. Osobně bych dětem nepořídila, jednak již samo slovo studovna v domě či bytě zní chladně, navozuje u mě pocit izolace a mohlo by mít pro vytvoření přátelského postoje dítěte ke vzdělání naprosto opačný efekt. Navíc společenské děti i ve vyšším studijním věku budou spíše vyhledávat studovny s přítomností svých vrstevníků, tj. studovny-knihovny.

8. Od kdy by mělo dítě mít v pokoji vlastní počítač?

"Děti mohou začít dostávat úkoly s počítačovou přípravou - vyhledávání na internetu k referátům apod. - ve 4. až 5. třídě. V této době rodič dle vlastního uvážení a finanční situace může dítěti počítač do pokoje pořídit, dříve k tomu z výukového hlediska není důvod."
Mgr. Irena Košutová, pedagožka spolupracující s www.babyonline.cz v oblasti vzdělávání.

9. Jak nábytek umístit?

 • skříně podél stěn, vestavěné mohou vyplňovat slepý prostor – jsou na míru, stojí více, dvojdílná vestavěná o celkové šířce 180 cm kolem 25000 Kč, ale pokud je až do stropu, nemá se kde usazovat prach
 • psací stůl by měl být umístěn v blízkosti okna a natočen buď proti oknu nebo tak, aby si dítě píšící rukou nestínilo, tj. pravákovi půjde světlo zleva a levákovi naopak zprava
 • dále je možné vyplnění komodami, na kterých si dítě udělá výstavku vlastních výtvorů, vytvoří různé stavebnicové sestavy, umístí akvárium apod.
 • určitě nezapomeňte na relaxační část – hrací plochu v pokoji
 • i v případě zařizování pokoje školáka se řídím pravidlem „čím méně, tím lépe“, tj. nepřeplácat pokoj nábytkem, co nejméně materiálu, které zachycují prach, jako jsou koberce, ponechávám 1 hrací, který je pratelný, nemá-li protiskluzovou úpravu, určitě pod něj kupte protiskluzovou podložku
 • k původnímu smrkovému nábytku (postel, 2 komody, malý stolek byl vyřazen), jsme přikoupili psací stůl a 2 skříně ze smrku – lamina, ladí k sobě
 • určitě platí zásady bezpečnosti pro dítě v bytě, viz https://www.babyonline.cz/maminka/bydleni-a-domacnost/dite-v-byte#dite-v-byte4 + materiály bod 6
 • plyšáky umístíme do závěsných sítí, které nepřekáží a na plyšáky se tolik nepráší
 • fotky https://www.babyonline.cz/maminka/bydleni-a-domacnost/dite-v-byte#dite-v-byte3-1 ukazující následující:
  • 1. foto za odkazem stůl umístěný pro praváka, zásuvky, magnetická nástěnka, z boku stolu přidány police na učebnice a sešity, PVC ubrus na stole
  • 2. foto – komody s výrobky
  • 3. hrací plocha s pratelným kobercem, mezi postelí a dveřmi jsou umístěny skříně (knihovna a šatní) tak, aby nepřekážely a ve stejné barevné kombinaci jako stůl

10. Vhodné osvětlení z pohledu očního lékaře

Stůl by měl mít školák nejvhodněji umístěn naproti oknu s denním světlem, nikoliv však přímým, ale rozptýleným či cloněným, aby jej neoslňovalo. V případě umělého světla večer by mělo dítě používat stolní lampičku umístěnou pod úrovní očí, opět, aby jej neoslňovala, síla žárovky by měla být minimálně 60 W a současně se stolní lampičkou by mělo být v místnosti rozsvíceno hlavní světlo. Na sítnici tak dopadá množství světla k docílení kvalitního vjemu, v opačném případě se oči rychle unaví, což může mít za následek sníženou pozornost dítěte“, udává oční lékař MUDr. Vít Machů spolupracující v oblasti oční problematiky s www.babyonline.cz a varuje: „Naprosto nevhodné je používání zářivek, ať již jako hlavního osvětlení v dětském pokoji či ve stolní lampičce. Zářivky totiž vyzařují vlnovou délku vyšší intenzity, která může vést k poškození žluté skvrny.“

Autor: MUDr. Jana Martincová ve spolupráci s očním lékařem, MUDr. Vítem Machů a pedagožkou, Mgr. Irenou Košutovou

Inzerce
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Pokoj pro školáka - diskuze

 • Pokojíček
  Podle mého názoru skvělá inspirace. My zařizovali pokojíček pro staršího syna, který chodí do školy minulý rok. Myslím si, že to dopadlo dobře. Pamatuji si, že jsem se tehdy hodně nechala inspirovat touto stránkou https://bezvapokoj.cz/
  polaskovaval386   | 24.04.2020 22:26:51
  Reagovat | URL příspěvku
 • Hezký článek
  Hezký, opravdu rozepsaný článek, který pomůže při řešení dětského pokoje. Děkuji
  Ajinka91   | 30.01.2017 21:37:28
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zajímavé tipy, moc děkuji za článek
  marcelaadamcova   | 29.06.2015 09:25:06
  Reagovat | URL příspěvku
 • krásný nábytek pro holčičku
  Kamarádka mají nádherný nábytek pro holčičku v dětským pokojíčku.. Tady ten: http://www.zlutahala.cz/temp/produkt_detail_small_zoom_28229_1.jpg nevím teda kde ho kupovali, ale vypadá v reálu fakt krásně, uplně jsem se do něj zbláznila         Škoda, že naše děti už jsou odrostlejší, jinak bych hned šla zařizovat    
  barborkavz   | 23.04.2015 12:57:50 | Reakcí: 1, poslední: 30.01.2017 21:36:49
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: krásný nábytek pro holčičku
   Krásný, prostor působí čistě a přitom útulně. Ta kombinace fialové a bílé se mi líbí : )
   Ajinka91   | 30.01.2017 21:36:49
   Reagovat | URL příspěvku
 • Máme rostoucí stůl i židle... Stůl jsme koupili v IKEA a můžu jen doporučit.
  nadule1   | 11.10.2014 14:54:28 | Reakcí: 1, poslední: 30.01.2017 21:35:38
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Jo, rostoucí stůl a židle jsou super, také jsme takové pořizovali : )
   Ajinka91   | 30.01.2017 21:35:38
   Reagovat | URL příspěvku
 • Nás to čeká za rok a rovnou dvojnásobně  
  malina1   | 07.08.2014 07:39:46
  Reagovat | URL příspěvku
 • zajímavý článek. Syn jde až za dva roky do školy. Takže ještě mám čas na nějaké změny v pokoji. Stůl už má a je do konce naproti oknu. Ještě pořídíme rostoucí židli.
  Stáňa   | 08.09.2008 12:20:11 | Reakcí: 1, poslední: 15.01.2016 17:40:04
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   My jsme to také zkoušeli všelijak předělat, ale nakonec jsme koupili celý pokojík nový, aby prostě padl a nebyla to taková slepenina. Vše jsem objednala na http://www.supersektor.cz/ a pak si pro to zajela s bratrovou dodávkou. Jsem spokojená je to kvalitní a teď má pokojík jako klícku
   Kendynka   | 15.01.2016 17:40:04
   Reagovat | URL příspěvku
 • Četla jsem a jsem spokojená.V dubnu jsem přestavovala pokojíček,aby vyhovoval po všech stránkách a mužu říct,že to mám vlastně tak jak píšeš.Tak jsem ráda,že to všecko splnuji.
  Honafa   | 08.09.2008 10:43:05
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zmena škôlky 2krát

| Astra122 | 27.04.2023, 13:33

Dobrý deň, dúfam, že nebude problém so slovenčinou. Idem si po názor a radu lebo už mi asi hlava vybuchne z toľkého rozmýšľania. Ide o zmenu škôlky po druhýkrát a nevieme sa rozhodnúť. Malá nastúpila do štátnej škôlky od januára (je januárová). S prijatím bol problém kvôli veku a voľným miestam, preto nás prijali iba do spádovej škôlky, ktorá mala rôzne recenzie. Skúsili sme im dať šancu, ale narazili sme na vyhorenú pani učiteľku, ktorá na deti kričala, nevhodne sa vyjadrovala, detom sa vyhrážala a bolo tam viac problémov (o všetkom vedenie vedelo, ale nakoľko má rok do dôchodku neriešili to). Naša malá je veľmi citlivá, potrebuje úsmev a milé slovo. Takže sme sa po mesiaci rozhodli pre inú škôlku. Keďže to bolo v strede šk. roka jediná možnosť bola súkromná. Nastúpila hneď, bez nejakej dlhšej pauzy, asi dva dni som bola v škôlke s ňou na pol dňa v rámci adaptácie a na tretí deň tam už ostala sama aj spať. Zvykla si rýchlo, bez plaču, je tam spokojná, pani učiteľky má rada. Škôlka mala iba jednu spojenú triedu, čo bolo super nakoľko pani učiteľky sa môžu naplno venovať malým deťom. Teraz je tam cca 6 malých 3-4 ročných. Lenže sme sa dozvedeli, že od septembra sa rozrastajú a budú mať cca17 malých detí a urobia druhú triedu predškolákov. Tiež sme si všimli viacero vecí, tým že mali skôr staršie deti mali aktivity zamerané na ne a malé deti sa vačšinou iba hrali. Na edukačnú časť majú iba pol hodinu, nakoľko sa zbierajú deti až do 9.00 a nemajú ani žiadne ranné rozcvičky. Málo sa učia pesničky a riekanky, skoro vôbec. Viac sa venujú aktivitám pre staršie deti a mladší sa skôr "vezú". Nemajú žiadne krúžky. Sú ako keby v začiatku a s malými deťmi sa iba začínajú učiť robiť. Keď sme sa u nich boli pozrieť dosť vecí nám bolo inak povedané. A majú aj vlastnú alternatívnu školu, na ktorú nadväzujú a aj v škôlke učia štýlom, aby pripravili deti na ich školu. Teraz máme možnosť dať od septembra malú do štátnej škôlky, kde nám ju prvýkrát nevzali iba kvôli veku. Škôlka je menšia má iba 4 triedy, má krásny dvor, deti si pestujú zeleninku, majú každý mesiac poníky, krúžky, montessori prvky a skvelé recenzie. Počtom detí v triede sú tak isto ako bude v súkromnej. Takže zmeniť škôlku? Myslím, že by v tejto štátnej dostala malá všetko a možno aj viac a za celkom inú sumu. Ale strašne sa bojím toho nového začiatku. Ona sa zvykne dosť fixovat na ľudí, niekedy aj teraz je ráno mrzutejšia keď nie je v triede jej obľúbenejšia pani učiteľka. Tiež sa obávam aby jej budova štátnej škôlky nepripomenula prvú škôlku kde mala veľmi zlé skúsenosti, nakoľko táto aktuálna súkromná škôlka ma modernejšie priestory. Bojím sa nového začiatku v novej budove s novými učiteľkami. Máme dať prednosť citovému pohodliu dieťaťa pred kvalitou škôlky? Ďakujem krásne

Dobrý den, na vaši otázku není úplně jednoduchá odpověď. Bohužel neuvádíte věk vaší dcery, což je v tomto případě informace docela zasadni. Pohoda a spokojenost dítěte v předškolním zařízení je určitě velmi důležitá. Důležitá však je také úroveň výchovně vzdělávací činnosti v MŠ, která pak následně bude dítě připravovat na úspěšné zahájení školní docházky. Jako rodiče nejlépe vaši dceru znáte a víte, jak se na nové prostředí adaptuje. Píšete, že zpočátku mívá obtíže a fixuje se na učitelky, což se v předškolním věku dá považovat za naprosto normální. V úvahu vemte také to, že do případné nové státní školky by dcera nastupovala až po prázdninách, takže pravděpodobně po určité časové prodlevě, kdy by do školky nechodila. Tato skutečnost by vám mohla vytvořit přirozený časový předěl, před nástupem do nové školky. Pro malé dítě je doba prázdnin dlouhá a dá se předpokládat, že na školku lehce pozapomene, což by vám mohlo pomoci ve vaší situaci. Koncem prázdnin můžete dceru začít připravovat na to, že nastoupí do školky nové. Ohledně budovy MŠ bych se tolik neobávala, důležité je, jaká je školka uvnitř a především to, jak se tam k dítěti chovají a zacházejí s ním. Musíte se však rozhodnout jako její zákonní zástupci sami. Mohlo by vám pomoci vzít si k ruce papír a tužku, na jednu stranu papíru si napsat všechna pozitiva změny školky, na druhou stranu zase negativa a pak tyto seznamy porovnat. Přeji vám, ať se dobře rozhodnete a ať je dcerka ve vámi vybrané školce spokojená. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 04.05.2023, 15:46
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×