Inzerce
Inzerce
Inzerce

10x o zařizování pokoje pro školáka

Nástup dítěte do školy, to je přesně to období, kdy se poprvé obmění dětský pokoj.

 1. Co bude školák potřebovat?
 2. Jaký stůl pořídit?
 3. Co dále pořídit?
 4. Jak je finančně náročná změna dětského pokoje?
 5. Co když budeme mít doma školáky dva, potřebují každý svůj pokoj?
 6. Jak vyřešit prostor pro školáka v malém bytě?
 7. Doporučujete vytvořit prvňáčkovi studovnu?
 8. Od kdy by mělo dítě mít v pokoji vlastní počítač?
 9. Jak nábytek umístit?
 10. Vhodné osvětlení z pohledu očního lékaře

1. Co bude školák potřebovat?

Určitě stůl, u kterého si bude číst, malovat, psát úkoly. Na stůl je vhodné dát omyvatelný ubrus z PVC, jinak stůl po pár týdnech již nepoznáte. Je vhodné, když má stůl zásuvky pro kreslící a jiné často dítětem používané potřeby. Základní psací potřeby jsou umístěny v nádobě na stole. Stůl se snažte naučit dítě udržovat uklizený – je velice náročné, ale již od začátku ho naučíte, že má při psaní úkolů kolem sebe pořádek. Při příchodu ze školy si na stůl vytáhne složku s malými a velkými sešity a penál a může začít pracovat. Po provedení přípravy si zase vše nachystá do aktovky.

V blízkosti stolu je vhodné mít poličky pro ten den nepoužívané knihy a sešity, stejně jako magnetickou nástěnku, na které visí rozvrh a další. Magnetická tabule je oproti tabuli „na křídy“ „bezprašná“ a navíc využitelná pro kreslení i umístění různých dokumentů. Do blízkosti stolu určitě dítěti nezapomeňte umístit odpadkový koš.

2. Jaký stůl pořídit?

Záleží na finančních možnostech rodiny, určitě je ideálem mít vždy k dané výšce dítěte stůl i židli právě výškově přiměřenou (dle norem) se sklonem pracovní plochy. Dítě by na židli u stolu mělo sedět tak, že bude sedět na celé židli, má mít srovnaná záda a ploskami nohou se dotýkat země. V případě vyššího stolu se dá vyřešit „rostoucí“, tj. výškově nastavitelnou židlí a podnožníkem, aby dítě nemělo nohy „ve vzduchu“.
Detailněji zpracovanou problematiku týkající se ergonomie dětského psacího stolu najdete zde:
http://www.vychovakezdravi.cz/index.php?sekce=prevence-poruch-pohyboveho-aparatu

3. Co dále pořídit?

Určitě se oproti předchozímu období zvýší potřeba úložného prostoru na knihy a současně bude potřebná větší skříň na visící šaty, které malé dítě nepotřebovalo.

4. Jak je finančně náročná změna dětského pokoje?

Finanční částka je nepřímo úměrná praktickému uvažování rodičů již při zařizování pokoje pro 3leté dítě. Pokud rodiče tehdy nakoupili pouze bazální nábytek, který vyhovoval tehdejším potřebám 3letého dítěte a současně mohl být použit jako základ pokoje pro 6letého, finance pro doplnění pokojíčku jsou minimální.

V podstatě bydlení dítěte zaznamená před nástupem školy tuto změnu: Malý stoleček se židličkami se zamění za větší, ideálně rostoucí – ergonomický, který umožňuje nastavitelnost výšky stolu, židle a sklon pracovní plochy, ale není podmínkou, vše se dá vyřešit, aby bylo i u běžného stolu sezení ergonomické. Konkrétně u nás se malý stoleček přesunul přechodně jako jídelní pro obě děti do kuchyně a posléze tehdy 3letému mladšímu sourozenci do jeho nového pokoje. Dále se dokoupily: jedna vyšší skříň jako knihovna a druhá s věšákem na oblečení.

Inzerce

U nás je se zařizováním spojena tato příhoda: Když jsem potřebovala před nástupem dcery do školy k základním dvěma malým komodám a posteli ze smrku dokoupit stůl a skříň na oblečení, knížky, hry, požádala jsem o nákres architekta. Což o to, vypadalo to celkem pěkně, ale když to stolař vyčíslil, na míru dělaná skříň a stůl by přišly na cca 35 tisíc korun. Naznala jsem, že bych musela být doslova marnotratná, kdybych toto dítěti pořídila. Zacházení dětí s nábytkem je snad až na výjimky všude stejné. Tudíž drsné . Proto jsem zapátrala na netu a našla stránky, kde měli přesně pro nás padnoucí stůl a dvě skříně. Ty šly navíc různě barevně i materiálově zkombinovat. Plná dřevěná dvířka, částečně volné police, příp. skleněná dvířka. Dolů jsme si dali dvě řady šuplíků-zásuvek, které mají vnější část střídavě modrou a dřevěnou. Vypadá velmi dobře, navíc to dohromady (2 skříně, stůl, boční nízká skříňka ke stolu + 2x police na CD) stálo i s dovozem kolem 10 tisíc. Vůbec se vzhledově s masivním nábytkem nebije. Svůj účel plní, za ušetřené peníze dětem dopřeji jiné radovánky, které ocení více než nábytek.

Nezapomeňte dítěti ponechat v pokoji dostatečně velkou relaxační, hrací plochu s pratelným kobercem.

5. Co když budeme mít doma školáky dva, potřebují každý svůj pokoj?

Ať jsou již děti ve společném pokoji nebo má každé svůj, určitě by i ve společném pokoji mělo každé dítě mít vlastní stůl s úložným prostorem, u kterého se učí, píše apod.

6. Jak vyřešit prostor pro školáka v malém bytě?

I v malém bytě by měli rodiče dítěti zajistit pracovní koutek, tj. stůl se židlí a úložným prostorem. Určitě je vhodné tento kout umístit tam, kde dítě nebude při práci rušit televize či pobíhání celé rodiny v případě průchozí části. Je vhodné režim rodiny v přípravné části dítěte přizpůsobit potřebám dítěte na soustředění.

Na druhé straně není vhodné novopečeného školáka držet v izolaci. Mnohem důležitější než např. vlastní pokoj je čas rodiče, který bude školáčkovi věnovat a pomůže mu vypěstovat návyk pravidelné přípravy do školy. Některé děti se naopak rády připravují ve společných prostorách, potřebují cítit kontakt ostatních členů rodiny, mírný ruch jim nevadí, naopak jsou rády, že se mohou zeptat, když něco nevědí. Ve škole ostatně pracují v jedné místnosti společně s dalšími 15-25 dětmi a musí se i v tomto počtu naučit soustředit.

Z vlastní zkušenosti doporučuji rodičům první 3 měsíce na dítě dohlížet, pomoci mu vybudovat si návyk pravidelné přípravy a pomoci mu zvládnout postup při přípravě. Zprvu bude účast rodiče intenzivnější, posléze již bude pouze k dispozici případným dotazům dítěte. Konkrétně u nás probíhalo tak, že dítě v jednom pokoji psalo úlohy a připravovalo se, já ve druhém připravovala nové stránky www.babyonline.cz , pokoje byly spojeny otevřenými dveřmi, takže dítě mohlo kdykoliv zavolat či přijít.

Inzerce

Opět se s budováním návyku pojí jedna příhoda: Dbala jsem na to, aby si dítě vypracovalo domácí úkoly ihned poté, co jsem jej přivezla ze školy. Druhý pátek školní docházky jsme mimořádně po vyzvednutí ze školy jeli k babičce. Když jsme dorazili, první dotaz dcery byl, kde má aktovku, aby si mohla udělat úkoly.

7. Doporučujete vytvořit prvňáčkovi studovnu?

Přiznám se, že nápad vytvoření studovny jako zvláštní místnosti k domácímu „studiu“ pro prvňáčka slyším poprvé. Osobně bych dětem nepořídila, jednak již samo slovo studovna v domě či bytě zní chladně, navozuje u mě pocit izolace a mohlo by mít pro vytvoření přátelského postoje dítěte ke vzdělání naprosto opačný efekt. Navíc společenské děti i ve vyšším studijním věku budou spíše vyhledávat studovny s přítomností svých vrstevníků, tj. studovny-knihovny.

8. Od kdy by mělo dítě mít v pokoji vlastní počítač?

"Děti mohou začít dostávat úkoly s počítačovou přípravou - vyhledávání na internetu k referátům apod. - ve 4. až 5. třídě. V této době rodič dle vlastního uvážení a finanční situace může dítěti počítač do pokoje pořídit, dříve k tomu z výukového hlediska není důvod."
Mgr. Irena Košutová, pedagožka spolupracující s www.babyonline.cz v oblasti vzdělávání.

9. Jak nábytek umístit?

 • skříně podél stěn, vestavěné mohou vyplňovat slepý prostor – jsou na míru, stojí více, dvojdílná vestavěná o celkové šířce 180 cm kolem 25000 Kč, ale pokud je až do stropu, nemá se kde usazovat prach
 • psací stůl by měl být umístěn v blízkosti okna a natočen buď proti oknu nebo tak, aby si dítě píšící rukou nestínilo, tj. pravákovi půjde světlo zleva a levákovi naopak zprava
 • dále je možné vyplnění komodami, na kterých si dítě udělá výstavku vlastních výtvorů, vytvoří různé stavebnicové sestavy, umístí akvárium apod.
 • určitě nezapomeňte na relaxační část – hrací plochu v pokoji
 • i v případě zařizování pokoje školáka se řídím pravidlem „čím méně, tím lépe“, tj. nepřeplácat pokoj nábytkem, co nejméně materiálu, které zachycují prach, jako jsou koberce, ponechávám 1 hrací, který je pratelný, nemá-li protiskluzovou úpravu, určitě pod něj kupte protiskluzovou podložku
 • k původnímu smrkovému nábytku (postel, 2 komody, malý stolek byl vyřazen), jsme přikoupili psací stůl a 2 skříně ze smrku – lamina, ladí k sobě
 • určitě platí zásady bezpečnosti pro dítě v bytě, viz https://www.babyonline.cz/maminka/bydleni-a-domacnost/dite-v-byte#dite-v-byte4 + materiály bod 6
 • plyšáky umístíme do závěsných sítí, které nepřekáží a na plyšáky se tolik nepráší
 • fotky https://www.babyonline.cz/maminka/bydleni-a-domacnost/dite-v-byte#dite-v-byte3-1 ukazující následující:
  • 1. foto za odkazem stůl umístěný pro praváka, zásuvky, magnetická nástěnka, z boku stolu přidány police na učebnice a sešity, PVC ubrus na stole
  • 2. foto – komody s výrobky
  • 3. hrací plocha s pratelným kobercem, mezi postelí a dveřmi jsou umístěny skříně (knihovna a šatní) tak, aby nepřekážely a ve stejné barevné kombinaci jako stůl

10. Vhodné osvětlení z pohledu očního lékaře

Stůl by měl mít školák nejvhodněji umístěn naproti oknu s denním světlem, nikoliv však přímým, ale rozptýleným či cloněným, aby jej neoslňovalo. V případě umělého světla večer by mělo dítě používat stolní lampičku umístěnou pod úrovní očí, opět, aby jej neoslňovala, síla žárovky by měla být minimálně 60 W a současně se stolní lampičkou by mělo být v místnosti rozsvíceno hlavní světlo. Na sítnici tak dopadá množství světla k docílení kvalitního vjemu, v opačném případě se oči rychle unaví, což může mít za následek sníženou pozornost dítěte“, udává oční lékař MUDr. Vít Machů spolupracující v oblasti oční problematiky s www.babyonline.cz a varuje: „Naprosto nevhodné je používání zářivek, ať již jako hlavního osvětlení v dětském pokoji či ve stolní lampičce. Zářivky totiž vyzařují vlnovou délku vyšší intenzity, která může vést k poškození žluté skvrny.“

Autor: MUDr. Jana Martincová ve spolupráci s očním lékařem, MUDr. Vítem Machů a pedagožkou, Mgr. Irenou Košutovou

Inzerce
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Pokoj pro školáka - diskuze

 • Pokojíček
  Podle mého názoru skvělá inspirace. My zařizovali pokojíček pro staršího syna, který chodí do školy minulý rok. Myslím si, že to dopadlo dobře. Pamatuji si, že jsem se tehdy hodně nechala inspirovat touto stránkou https://bezvapokoj.cz/
  polaskovaval386   | 24.04.2020 22:26:51
  Reagovat | URL příspěvku
 • Hezký článek
  Hezký, opravdu rozepsaný článek, který pomůže při řešení dětského pokoje. Děkuji
  Ajinka91   | 30.01.2017 21:37:28
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zajímavé tipy, moc děkuji za článek
  marcelaadamcova   | 29.06.2015 09:25:06
  Reagovat | URL příspěvku
 • krásný nábytek pro holčičku
  Kamarádka mají nádherný nábytek pro holčičku v dětským pokojíčku.. Tady ten: http://www.zlutahala.cz/temp/produkt_detail_small_zoom_28229_1.jpg nevím teda kde ho kupovali, ale vypadá v reálu fakt krásně, uplně jsem se do něj zbláznila         Škoda, že naše děti už jsou odrostlejší, jinak bych hned šla zařizovat    
  barborkavz   | 23.04.2015 12:57:50 | Reakcí: 1, poslední: 30.01.2017 21:36:49
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: krásný nábytek pro holčičku
   Krásný, prostor působí čistě a přitom útulně. Ta kombinace fialové a bílé se mi líbí : )
   Ajinka91   | 30.01.2017 21:36:49
   Reagovat | URL příspěvku
 • Máme rostoucí stůl i židle... Stůl jsme koupili v IKEA a můžu jen doporučit.
  nadule1   | 11.10.2014 14:54:28 | Reakcí: 1, poslední: 30.01.2017 21:35:38
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Jo, rostoucí stůl a židle jsou super, také jsme takové pořizovali : )
   Ajinka91   | 30.01.2017 21:35:38
   Reagovat | URL příspěvku
 • Nás to čeká za rok a rovnou dvojnásobně  
  malina1   | 07.08.2014 07:39:46
  Reagovat | URL příspěvku
 • zajímavý článek. Syn jde až za dva roky do školy. Takže ještě mám čas na nějaké změny v pokoji. Stůl už má a je do konce naproti oknu. Ještě pořídíme rostoucí židli.
  Stáňa   | 08.09.2008 12:20:11 | Reakcí: 1, poslední: 15.01.2016 17:40:04
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   My jsme to také zkoušeli všelijak předělat, ale nakonec jsme koupili celý pokojík nový, aby prostě padl a nebyla to taková slepenina. Vše jsem objednala na http://www.supersektor.cz/ a pak si pro to zajela s bratrovou dodávkou. Jsem spokojená je to kvalitní a teď má pokojík jako klícku
   Kendynka   | 15.01.2016 17:40:04
   Reagovat | URL příspěvku
 • Četla jsem a jsem spokojená.V dubnu jsem přestavovala pokojíček,aby vyhovoval po všech stránkách a mužu říct,že to mám vlastně tak jak píšeš.Tak jsem ráda,že to všecko splnuji.
  Honafa   | 08.09.2008 10:43:05
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pláče při odchodu do školky

| Bayu | 24.02.2020, 09:15

Dobrý den. Ráda bych se zeptala co mohu dělat pro lepší odchody syna do školky. Syn 3,5roku ráno při odchodu do školky často pláče-ne vždy. V říjnu nastoupil do školky (v srpnu se nám narodila holčička. Nechala jsem ho po dobu šestinedělí doma,aby si na sebe zvykli. Nijak zvlášť na ni nežárlí). Těšil se, chodili jsme často kolem, mluvili o ní,nastoupila do stejné třídy i malá sousedka. Po týdnu začal hrozně plakat při odchodu,že se bojí. Ten den jsem ho vzala ze školky domů. Zjistila jsem, že mu spolužačka zmuchlala obrázek. Tak jsme o tom mluvili a vysvětlovali. Od té doby často ráno pláče. Přijde mi,že zkouší důvody proč tam nechce. Každou chvíli jiné. Ráno na něj nespěchám. Když potřebuje vysvětluji proč tam chodí a přirovnávám k tatínkovi,že taky chodí do práce a taky se mu občas nechce, ale jde. Má tam kamarády. Učitelky říkají, že je hned dobrý. A po vyzvednutí mi sám řekne,že se mu líbilo. Na dotazy,zda půjde zítra zase říká,že ano. Jen teď,když se ho ptám co dělali mi to nechce říct. Trochu mu pomůže,když mu popíšu svůj den. Ptám se ho co by mu pomohlo k lepším odchodům,ale jen stále opakuje,že nechce, že někoho nemá rád,že se mu tam nelíbí atd. Už nevím co vyzkoušet. Mluvit o tom se mnou moc nechce. Je samostatný a byl často mezi dětmi. Fakt je,že je často nemocný tak tam moc pravidelně nechodí. Za odpověď děkuji

Dobrý den,

v dotazu zmiňujete adaptační potíže synka ve školce a zároveň důležitou změnu, která se odehrála u vás doma - narození sestřičky.  Dětí, které mají "rozjezd" ve školce trochu pomalejší, není málo a s podobně radostnou událostí  v rodině  nemusí mít vždy obtížnější adaptace přímou souvislost - odloučení od maminky, nové prostředí a požadavky jsou samy o sobě náročné. Věřím ovšem tomu, že narození sestřičky následované brzkým nástupem do školky synovi situaci úplně neulehčilo. Děti se mnohdy do školky těší, když ovšem přijde na lámání chleba (dítě má začít každý den do školky chodit), radost ho poněkud opustí. Důležité bývá, zda dítě bylo zvyklé pobývat někde bez maminky (bývá s prarodiči, navštěvovalo nějakou miniškolku nebo dětský klub) nebo zda je školka úplně jeho první zkušenost.

Píšete, že ráno zkouší vymýšlet různé důvody, proč do školky nejít, pláče...Pokud je pravda, že pláče pouze než se od vás odloučí a zbytek doby funguje bez problémů (hraje si s dětmi, je dobře naladěný, jí...), je to se zvykáním nejspíš na dobré cestě a syn potřebuje jen upevnit návyky, vědět, co jej ve školce hezkého čeká, musí si ověřit, že vždy pro něj přijdete apod. Určitě bych se snažila úzce spolupracovat s paní učitelkou, zkusila s ní probrat, jak zvládá syn pobyt ve školce, zda mu něco nedělá problém - vztahy s dětmi, jídlo, chození na toaletu, zvládá vše, co se od dítěte, které nastoupí do školky, očekává (obléci se, obout..samostatně jíst, požádat o pomoc apod)?...někdy se může stát, že dítě trápí i zdánlivá "maličkost" (musí jíst něco, co nechce, bojí se říct paní učitelce, že potřebuje pomoc např. po použití toalety...). Zkusit zjistit, co syn dělá ve školce rád, co podle paní učitelky potřebuje. Možná se s vámi ráno víc pomazlit, vzít si oblíbenou hračku....Někdy pomáhá, když dítě vodí do školky tatínek. Samozřejmě bych nevynechala ani synka samotného - píšete, že se ho ptáte, co by mu pomohlo k lepším odchodům, zkuste s ním znovu v klidu probrat, co ho může trápit, případně mu nabídnout, jak danou situaci řešit. Můžete si pořídit nějakou z dětských knih o školce, popovídat o tom, co děti na obrázcích dělají, co prožívají...můžete zjistit, zda něco z toho neprožívá i syn. Nakreslete si obrázek o tom, co ve školce dělali, co se mu líbilo (i třeba na základě sdělení paní učitelky)...Pochvalte ho za konkrétní věc, co se mu ve školce povedla (hezky si pohrál s kamarádem..ochutnal nové jídlo....krásně si uklidil hračky)- syn vám nejspíš sám toho příliš nepovypráví, poproste opět paní učitelku, jestli by nemohla vypomoci s hledáním synových školkových úspěchů. Můžete zkusit vytvořit i nějaký motivační kalendář pro syna, kde s pomocí obrázků nebo magnetku vyznačíte, co se mu dařilo, co ten den dělal apod.

Píšete, že na mladší sestřičku skoro nežárlí, přesto je dobré mít na paměti, že změnu své donedávna výsadní pozice v rodině jistě vnímá a může se cítit nejistě. Posilujte jeho postavení "velkého bráchy", dovolte synovi, ať vám s malou pomáhá - podá plenku, "dohlédne" na ni chvilinku, třeba jí i popovídá, co zažil ve školce. Povídejte sis ním, co dělal on, když byl malý jako je nyní dcerka, jak a v čem byl šikovný, nejšikovnější :) A  co všechno už syn umí nyní, hrát si s dětmi, jezdit na skluzavce, stavět si s kostek, vše, co rád dělává ve školce.

Nepíšete, zda chodí domů po obědě nebo až odpoledne - přimlouvala bych se jinak za první variantu. Odpoledne ať máte už program společný, dopoledne si pohraje s dětmi a po obědě se už zkrátka sestřička svého velkého bráchy nemůže dočkat a podniknete něco společně...Plánujte, co budete dělat společně (a nezapomeňte to splnit)- návštěva u kamaráda nebo si zajít na oblíbené hřiště..

Jak jste také zmínila, přivykání na školku synovi neusnadňuje ani méně pravidelná docházka způsobené častější nemocností. 

Pokud by  ranní plačtivost a nespokojenost syna přetrvávaly i dále, případně se přidaly jakékoliv známky toho, že syn odloučení špatně nese ( bolení bříška, pomočování, špatné sny apod...) zvážila bych, nakolik je školka pro syna aktuálně přínosem a  dala mu raději čas k tomu, aby  znovu nabyl jistoty a klidu ve vaší péči, která je nezastupitelná a kolektivním zařízením nenahraditelná. 

Pro dítě ve věku vašeho syna hraje stále nejdůležitější roli v životě máma, i když se nám mnohdy okolí snaží namluvit, že bez kolektivu, školky a kroužků se nám dítě nerozvine, ba přímo zakrní, bude rozmazlené apod. Opak je pravdou. Co do budování vztahu s dítětem nyní vložíte vy sama, z toho bude čerpat i nadále a v budoucnu mu to pomůže překonat další obtížnější situace. I pár měsíců může někdy dítěti stačit k tomu, aby citově dozrálo a nástup do školky proběhne podstatně snadněji.

Někdy nejspíš každý z nás potřebuje oddychový čas, aby nabral zase sílu a mohl zase zvládat velké věci. 

Třeba namalovat autobus a duhu k tomu, sníst celý oběd i s polévkou a těšit se na to, že s mámou klidně může jít domů už po "o".

Míša

Mgr. Michaela Krupková | Babyonline | 27.02.2020, 07:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce