banner

Připravila pro vás specialistka na dětskou problematiku MUDr. Jana Martincová ze známého portálu www.babyonline.cz, která je současně maminka dítěte na prvním stupni ZŠ a nastávajícího prvňáčka.

Stoly

Zamyslete se nad praktičností, „rostoucí stoly“ jsou jistě jedinečné z hlediska ergonomického, mají však 3 velké ALE:

  • Nedá se na ně umístit PVC ubrus, byli byste překvapeni, jak vypadá povrch ubrusu po roce užívání velmi tvořivým dítětem, který používá tento stůl i k jiným činnostem než psaní a školní příprava
  • Rostoucí stoly mají poměrně malou přípravnou plochu, chybí prostorná část k odložení sešitů a knih
  • Třetí ALE, chybějící zásuvky, je sporné, dají se dokoupit jako samostatná část. Tyto zásuvky kancelářských rozměrů jsou mnohdy nedostatečné pro spoustu školákových potřeb. Stůl se zásuvkami působí uklizeně, dítě má navíc vše potřebné po ruce.

Ukázka velkého stolu se zásuvkami, dostatečným prostorem pro odložení učebnic a sešitů, se kterými se nepracuje. Stůl je umístěn naproti oknu, kam po většinu dne nesvítí slunce. Lampa je umístěna vpravo, jelikož se jedná o leváka. V blízkosti stolu by mělo mít dítě umístěno odpadkový koš, ten druhý (původně v domácnosti vyřazený) slouží na vybité baterie - samostatná ekologická iniciativa dítěte :-).

PVC ubrus

Na stůl doporučuji dítěti pořídit PVC ubrus, ten lze zachytit speciálními háčky, příp. lepicí páskou na nábytek.
 

Ubrus je nutné po dvou až třech letech vyměnit, takto vypadá u "malé slečny" po roce užívání - nevyčistitelná kombinace lepidla a barev.

Kam umístit sešity?

Kam se sešity, které zrovna nepotřebuje? Kromě poliček, zásuvek nebo přihrádek na sešity ve stole, můžete také využít kancelářských boxů, které mohou být na velkém stole umístěny stabilně.

Nešetřete na židli – levné nekupujte

Jistě jste si všimli současných akčních nabídek nejrůznějších super-, hypermarketů. Před židlemi s  poutavými obrázky v ceně kolem 500 - 700 Kč doporučuji dát přednost dražším a kvalitnějším. Sami jsme jejich kouzlu podlehli, během roku bylo zcela nefunkční zvedání židle. Jelikož jsme dítě nemohli nechat sedět „pod stolem“ zakoupili jsme novou, velmi kvalitní, v ceně kolem 1.500 Kč ve specializovaném obchodě.

Podnožník

Pokud jste stejně jako my nedali přednost rostoucímu stolu a židli, dítě nohama nedosáhne na zem, proto by pod nožkami mělo mít podnožník stejné výšky, jako jsou nohy od země. Např. ten, který ještě donedávna mělo u umyvadla, aby dosáhlo na baterii.

Hrací plocha

Nezapomeňte dítěti v pokoji ponechat dostatečně velkou relaxační, hrací plochu s pratelným kobercem. Koberec po celé ploše pokoje není vzhledem k zadržování prachu vhodný.

POZOR na umístění stolu

  • Stůl by měl být umístěn v blízkosti okna tak, aby si dítě píšící rukou nestínilo. Nejvhodnější je dle očního lékaře umístění naproti oknu s denním světlem, nikoliv však přímým, ale rozptýleným či cloněným, aby neoslňovalo. Ke stolu dítěti umístěte odpadkový koš.
  • Nezapomeňte dítěti pořídit stolní lampičku, kterou dítě v případě umělého osvětlení používá pod úrovní očí, aby jej neoslňovala, síla žárovky minimálně 60 W. Současně se stolní lampičkou by mělo být v místnosti rozsvíceno hlavní světlo. „Na sítnici tak dopadá množství světla k docílení kvalitního vjemu, v opačném případě se oči rychle unaví, což může mít za následek sníženou pozornost dítěte,“ dodává pro www.babyonline.cz MUDr. Vít Machů a varuje: „Naprosto nevhodné je používání zářivek, ať již jako hlavního osvětlení v dětském pokoji či ve stolní lampičce. Zářivky totiž vyzařují vlnovou délku vyšší intenzity, která může vést k poškození žluté skvrny.“

Nepřežeňte to s množstvím nebo cenou nábytku

  • Nepřeplácejte školákovi pokoj nábytkem, ponechte mu prostor na vlastní výtvory.
  • Co se materiálu týče, mám bohužel lepší zkušenost se sektorovým laminem než se skříňkami a postelí ze smrkového masivu – dřevo pracovalo, dvířka nedoléhala. Zničení nábytku z lamina tolik nebolí, je levnější než masiv.

Zkuste do zařizování pokoje zaangažovat i dítě – bude z něj mít ještě větší radost.

Sdílejte stránku

10 vychytávek pro rodiče zařizující školní pokoj - diskuze

no tak ten ubrus mě fakt dostal

máme doma hodně tvořité dítě a zatím jsem vše z té dřevotřísky umyla a když tvoří s rizikovým materiálem máme podložku hladkou a umýváme. Igelitové ubrusy prostě nesnáším...
Já budu asi postižená svým technickým vzděláním a roky stráveným kreslením a rýsováním ale použít na pracovní stůl omyvatelný ubrus, by mne nenapadlo. Ta plocha přece musí být měkká a ne ideálně rovná, se záhyby. Existují i pevné pracovní podložky, které brání poškrábání. Mám i osobní zkušenost s rostoucím stolem a ta pracovní plocha rozhodně nebyla malá, takže asi nelze zevšeobecňovat. Na umístění stolu taky existuje více názorů, většinou se doporučuje umístit stůl kolmo k oknu tak, aby světlo dopadalo z levé strany u praváků a naopak.... Souhlasím s volbou kvalitní židle, pokud možno nastavitelné ve všech směrech - výška i zádová opěrka.

Poradna

Rodiče
avatar Warth 23. 11. 2020

Dobrý den, na tuto stránku jsem narazil, ale asi trochu jinak než jsem chtěl. Je mi 13 a mám pořad někde ve vnitř put škodit rodičům. Nevím co s tím dělat protože i když se to zdá normální mě už moc ne. Konkrétně napr když se rodič o něco snaží třeba udělat mi lepší den a koupi mi zmrzlinu ten put se mi aktivuje a nutí mě abych tu zmrzlinu hodil na zem. I když tomu odolávám je to pro mě hodně těžké a nejsem si jistý jestli to vydrzim. Některé ty puty mě vedou napr až k tomu abych strhl volant když jedeme po dálnici nebo abych chytil mámu pod krkem když sedím za ni v autě. Už to nezvladam potřebuji nejaky návod jak se toho zbavit.

Zdravím tě, velice oceňuji na tvůj věk vyspělou schopnost nahlédnout a uvědomit si popudy a možné následky vlastního chování a odvahu napsat dotaz psychologovi. Obdivuhodná je i chuť něco s tím a sám se sebou udělat. I když by se mohlo říct, že v pubertě je potřeba vzdorovat rodičům a dělat jim třeba i naschvály normální. Máš pravdu, že některé tvoje nápady, jako například při jízdě autem s rodiči, mohou mít nebezpečné důsledky pro všechny zúčastněné. Zatím tyto nápady zřejmě držíš na uzdě, ale asi se bojíš, že bys svoje chování nemusel pokaždé ovládnout. Jedinou radou je co nejdříve si těchto nápadech s někým promluvit. Protože ještě nejsi zletilý (dospělý) a rodiče za tebe zodpovídají, pak bys měl sebrat odvahu a svěřit se právě jim. Zkus si vyhlédnout vhodnou chvíli, kdy budete na sebe s mámou nebo s tátou naladěni a toto téma otevři. Když jsi ho tak pěkně dokázal popsat tady, tak se ti to určitě podaří i při rozhovoru s rodiči. Požádej maminku nebo tatínka, jestli by s tebou nevyhledali pomoc dětského klinického psychologa, který by ti mohl pomoci sám se sebou pracovat, vyznat se v sobě a ovládat své pocity, nápady, pracovat s emocemi, se zvládáním agresivity a hněvu. Nebo rodičům můžeš dát přečíst tento tvůj dotaz a moji odpověď. Určitě pochopí, že z tvé strany nejde o žádný naschvál, že tě situace skutečně trápí a chtěl bys ji řešit. Přeji ti hodně odvahy a sil a co nejméně nebezpečných nápadů. Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky