Školkáček Maty od Zuzbr 2012-2013

Ahoj,
ráda bych Vás seznámila se svým synem Matyáškem, který od poloviny září nastoupí do logopedické školky.


Matyášek se narodil 18. 9. 2009 a v září oslaví své 3. narozeniny. Má také brášku, který se jmenuje Tobiášek. Já se jmenuji Zuzana a momentálně jsem doma na rodičovské dovolené, tatínek pracuje v počítačové firmě. 

První zkušenosti se školkou

Maty navštěvoval školku od února 2012. Do školky jsme ho přihlásili proto, aby měl kontakt s jinými dětmi, a také aby se rozmluvil a já abych si aspoň na chvilku odpočinula. Matyáškovi se ve školce líbilo a neměl žádný problém ji navštěvovat. Možná jen 2x plakal a říkal že do školky nechce. Matyášek do školky chodil jen na dopoledne a po obědě jsem si ho vyzvedávala. Paní učitelky mu ve školce říkaly malý Matyášek a byl to jejich mazlíček.

Proč jsme se rozhodli dát Matyáška do logopedické školky a co tomu předcházelo?

Kolem 11. měsíce začal Matyášek říkat mama, baba, a pak najednou nic. To už se nám tehdy zdálo zvláštní, už jsme se těšili, že se rozmluví. I když dobře víme, že každé dítě potřebuje svůj čas, stále jsme čekali, že už začne mluvit. 

Když byly Matyáškovi 2 roky, stále ještě pořádně nemluvil, ani mama, baba, prostě nic. Jen nás tahal a tahá za ruce a mluví si stále po svém. My mu naštěstí rozumíme a víme, co chce. Zlom nastal až ve 2,5 letech, když jsem vytáhla svatební fotky a zeptala se, kdo je na fotce. To odpověděl mama a tata, byli jsme šťastní. V té  době možná uměl jen jak dělá auto, a mama, tata a to přesto, že jsme četli pohádky a říkanky, zpívali si a mluvíme na něho neustále. Jenže Maty stále nemluvil, nenaučil se žádná nová slova.

Návštěva psychologa a doporučení na  logopedii

Poté jsme začali kvůli Matyho vztekání navštěvovat psychologa. Kromě vztekání, které bylo až extrémní, jsme řešili i jeho mluvení. Psycholožka nenašla žádnou poruchu ani nic podobného.

V dubnu 2012 jsme dostali od paní doktorky doporučení k logopedovi, kam od dubna s Matyáškem každých 14 dní chodíme. Pan logoped nám poté doporučil logopedickou školku a já začala jednat. Jelikož už zápisy v logopedické školce proběhly dříve, šli jsme až k dodatečnému zápisu.

Aby Matyáška přijali do logopedické školky, museli jsme navštívit speciálně pedagogické centrum  (SPC) k posouzení, kde nám Matyáška na základě vyšetření buď do logopedické školky doporučí či nikoli.

Návštěva speciálně pedagogického centra

V květnu jsme tedy navštívili SPC a paní logopedka Matyáška zkoušela: zda pozná tvary, barvy, zda má slovní zásobu podle obrázků, které mu rozložila na stole a říkala mu, aby ukázal to či ono. Naštěstí to zvládl. Zkoušela ho, zda umí i napočítat do 5, ale to se mu nepovedlo. Paní logopedka nám Matyho do logopedické školky doporučila.

Pan logoped byl rád, jelikož i on sám tam dochází. Dále nám logoped doporučil neurologické vyšetření, jelikož se mu zdá, že má Matyášek dysfázii. Po absolvování neurologického vyšetření zněla diagnóza  paní neuroložky jako dysfázie prostá. Jinak co se vývoje týče je u něj vše v pořádku. Matyáška bude v nejbližsích dnech čekat vyšetření EEG a poté kontrola u neuroložky.

Od té doby, co jsme začali navštěvovat logopeda, se Matyáškovo mluvení zlepšilo a jeho slovní zásoba se začíná rozšiřovat.Krásně už říká máma, táta, baba, teta, deda. Tobiáškovi stále říká To, dokáže si říct, že chce pití, že chce kakat-kaka, umí říct tma, dokonce se mu už i podařilo říct auto jede - ato jede a nedávno mi řekl jo mami. Ano začíná se pomalu rozmlouvat...a nová slovíčka sem tam přicházejí.

Nyní se připravujeme na září a na to, jak se bude Matyáškovi v logodické školce dařit. Matyášek se do školky těší tak snad bude všechno v pořádku.

Zpracovala: Naďa Barochová

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Představení školkáčka Matyho - diskuze

Poradna

Dobry den, mam 2 měsíčního chlapečka. Byl narozený předčasně v 35. Týdnu. V porodnici mu dávali dudlík a ja se moc nebránila, nikdy ho ale moc nechtěl a vždy po chvilce vyplivnul. Proto jsem mu ho ani doma nedavala. V posledních dnech si ale začal dávat prstiky do pusy, nekdy když ho nosím, nekdy když přebaluju před kamením nebo před spaním. Zkousela jsem mu místo toho dat dudlík, nekdy ho vyplivne, nekdy chvili cumla a uklidní se. Malý je plně kojeny, trápí ho dost brisko po 20:00 hodině. Nevím zda mu mam začít dudlík raději dávat? Vypadá to ze by si na nej i zvykl. Než aby si cucal palec. Nebo myslíte ze si jenom dává rucicku do pusy jak ji zkoumá? Zase se si říkam když do teď ho neměl. Dekuji za váš názor.

Dobrý den. Cucání a olizování prstíků v tomto období je běžné, vyčkejte, je to možná jen předzvěst prořezávání zubů.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 15.01.2019, 12:09
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce