Matyho čtvrtý týden ve školce byl plný událostí

V pondělí jsem volala do školky a Matyáška omluvila na pondělí a úterý. Měli jsme jít na kontrolu po nemoci. Volala jsem do ordinace, aby nás zdravotní sestřička zapsala. Telefon ale zvedla paní doktorka, a tak jsme nakonec na kontrolu nemuseli. Matyášek již nekašle, jen má trošku rýmu, ale není zelená, takže do školky nastoupí od středy. Do té doby budeme zase tvořit a hrát si, koukat na pohádky.

Kontrola na neurologii

V úterý jsme museli jet do Havířova, kam chodíme s Matym na neurologii k jedné moc hodné paní doktorce. Matyáška čekala kontrola. Výsledky z EEG byly naprosto v pořádku a celá kontrola u paní doktorky taktéž. Další kontrola nás čeká až za půlroku. Odpoledne jsme si už jen hráli, koukali na pohádky a odpočívali.

Katastrofální středa

I když jsme Matyáška připravovali během týdne co byl doma nemocný, že pak půjde do školky, tak to nepomohlo.

Když jsem jej doma oblíkala tak plakal, plakal celou cestu do školky, když jsme šli do šatny tak v šatně začal plakat ještě více. Když jsem s ním šla do třídy, tak plakal jak hrom. Pak si jej vzala paní učitelka a šli spolu nalít do hrníčků čaj a já se vytratila.

Když jsem ze školky vycházela potkala jsem se s paní asistentkou a Matyáška bude od listopadu čekat změna. Jaká to napíšu až to budu mít potvrzené od paní ředitelky. Já jen doufám, že ta změna třeba přispěje k tomu, že Maty se bude do školky těšit a začne tam chodit rád.

Po obědě jsem si Matyáška vyzvedla, jelikož jsme museli odpoledne absolvovat tříletou prohlídku. Paní asistentka mi hned sdělila, že Matyášek byl v pohodě, neplakal, hrál si s dětmi a byl celé dopoledne v klidu. Když jsme šli domů, tak jsem se ho ptala, jestli se mu ve školce líbilo a jeho odpověď zněla „JO“. Na otázku, zda půjde zítra do školky, Maty odpověděl také „JO“. Pak jsem se Matyho odpoledne zeptala ještě jednou na totéž a odpověď byla důrazné NE několikrát za sebou.

Tříletá prohlídka

Odpoledne jsme absolvovali tříletou prohlídku. Matyášek ve svých třech letech váží 16,8 kg a měří 101 cm, vidí a slyší dobře. Úplně mě u něj překvapilo, jak krásně spolupracoval se zdravotní sestřičkou, když ho měřila a vážila. Byla jsem na něho pyšná.

Momentálně má období, kdy je pomalu všechno jídlo, co měl rád, „ble“. Ve školce, ale problém s jídlem nemá. 

Matyášek je jinak zdravě vyvíjející se dítko, až na to mluvení.

S paní doktorkou jsme se shodly ohledně školky na tom, že pokud se to nezlepší do cca 3 měsíců, tak do logopedické školky docházet nebude. A začal by zřejmě docházet do té školky, kam již dříve chodil a pak bychom docházeli k panu logopedovi, nebo by nechodil do školky vůbec a počkali bychom na další rok a k logopedovi bychom chodili i nadále. Máme se ještě zeptat i na názor psycholožky, ke které chodíme. Otázkou je, jestli to já ty 3 měsíce vydržím.

Takže uvidíme, jak to nakonec vše dopadne, každopádně nechci trápit sebe ani Matyáška.

Dramatický čtvrtek

Ráno když jsem Matyáška budila a řekla jsem mu, že je třeba jít do školky, tak byl opět pláč a „ne ne ne“.
No a jelikož mi to nedalo, tak jsem se ho potom zeptala, zda mu někdo ve školce ublížil a jak. Tak Matyášek ukazoval, že do něj někdo kopal, pak jsem se jej zeptala kdo a řekl nějakou slabiku. Slíbila jsem mu, že toto vyřešíme a že si promluvím s paní učitelkou a paní ředitelkou. Že to dáme do pořádku, ať se nebojí.

V ten moment se Matyášek uklidnil. Šlo vidět, jak to z něj všechno spadlo. Po cestě do školky neplakal a neplakal ani v šatně, když se převlíkal. Když jsem s ním šla do třídy, tak plakat začal. 
Byla tam paní ředitelka a tak jsem měla šanci si s ní o tom hned promluvit. Řekla jsem jí, že se Matyášek bojí chodit do školky, že nechce chodit do školky a že mi řekl, že mu někdo ublížil.
Paní ředitelka mi řekla, že je to možné. V Matyho třídě je totiž několik autistů a mohlo se prý stát, že třeba mu při záchvatu některý z nich nechtěně ublížil. Myslím si, že by si ale ve školce měli hlídat, aby se takové věci nestávaly (pokud tomu tak skutečně bylo).

Jaké jsme vymyslely řešení?

Paní ředitelka mi potvrdila, že Matyáška čeká změna a začne od listopadu chodit do jiné třídy a měla by tam s ním začít chodit ještě další dvě dítka. Jelikož z této třídy se stane třída dětí, kde budou jen autisti. Ale jelikož se děje to, co se děje, řekla jsem paní ředitelce, že by bylo lepší, kdyby do té třídy přestoupil ihned. Paní ředitelka mi řekla, že teď to tam v té třídě budou všechno předělávat, a jakmile to bude hotové řekne mi a Matyášek začne chodit do jiné třídy ihned. Já jen doufám, že se to přesunem do jiné třídy vyřeší a že Matyášek začne opět rád chodit do školky a jeho nechtění bude vyřešeno.
Odpoledne jsem si Matyáška vyzvedla v jiné třídě. Ptala jsem se ho, zda se mu ve školce líbilo a říkal že ano, taky ukazoval, že stříhal. Všimla jsem si, že ve školce už vyklízejí třídu, kam by měl Matyášek začít pak chodit. Paní ředitelka mě požádala, zda si Matyho můžu nechat v pátek doma, aby nemusel být ve sloučené třídě.

Což samozřejmě můžu a v pátek byl tedy Matyášek s námi doma. Domácí program byl bohatý. Krom koukání na pohádek jsme modelovali z plastelíny a malovali vodovými barvami.

Zpracovala: Naďa Barochová

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Čtvrtý týden: Proč Maty nechce do školky? - diskuze

 • Zuzko, je fajn, že jste zjistili, proč Matyášek pláče a paní učitelka nabídla řešení 
  tygřímáma   | 18.10.2012 19:41:53 | Reakcí: 1, poslední: 19.10.2012 06:46:22
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Nemám nic proti autistum,ale jestli jich je v té třídě hodně tak se nedivím,že se mu tam s nimi nechce být.Snad to vyřeší ta jiná třída.
  Pryč bych ho nedávala to by byl krok zpět.A je lepší logo třída než chození na logo. Nejlepe je skloubit obojí.
  Honafa   | 18.10.2012 10:32:55 | Reakcí: 1, poslední: 18.10.2012 11:20:13
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   JJ,máš ve všem pravdu      taky si myslím,že je pro něj lepší logotřída než chození na logo,přece jen se tam s ním učí 5x v týdnu + má opáčko doma.A učí se s ním nejen učitelky,ale v tom jednom týdnu ten jeden den tam chodí i logoped.
   Zuzbr   | 18.10.2012 11:20:13
   Reagovat | URL příspěvku
 • Zuzi, je to jen můj názor, tak na něj moc nehleď, ale já bych ho, když by byla ta možnost, dala do klasické školky. Mně naše paní doktorka tu logopedickou (ani naše logopedka) nedoporučovala... Míša chodí přes měsíc do obyč. školky a krásně se rozmluvil, na logopedii však chodíme dál, i když teď máme až do prosince pauzu, protože když ho paní doktorka viděla, říkala, že teď má období, kdy si rychle rozšiřuje slovní zásobu a že dřív by to teď nemělo ani cenu, že na jednotlivá písmenka, která ještě neumí se zaměříme až se ještě rozkecá víc. Už teď v září ale byla z jeho pokroků nadšená a myslím, že hodně udělala i ta školka, kde velká většina dětí mluví hezky a srozumitelně. Vím, že to zní hrozně a nechci se nikoho dotknout, ale naše paní doktorka říkala, že v logopedické školce by Míša pochytil tu jejich "hatmatilku" a celé by se to ještě posunulo. Samozřejmě ale mluvila o naši opavské školce, u vás je třeba vše jinak. Jen jsem ti to prostě musela napsat, snad se nezlobíš. Přeji Matyáškovi, ať už se slzičky neobjeví a chodí do školky rád.     
  Evulik25   | 18.10.2012 08:08:54 | Reakcí: 2, poslední: 18.10.2012 10:33:54
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Evi ne nezlobím,Matyášek doposud žádnou hatlamatilku jak tomu říkáš nepochytil.A opravdu mu to prospěje,že je více mezi dětma,které jsou na tom podobně.Do klasické školky ho můžu dát kdykoli,ale nechci.Jinak do té jiné třídy jde i proto,aby nepochytil nic od autistů,protože by se v té třídě zbrzdil.V té jiné třídě už jsou normální děti,které neumí jen správně mluvit.Když chodil Matyášek do té klasické školky,tak nemluvil vůbec, a to je rozdíl od té logopedické, když do ní začal chodit,začíná se více rozmlouvat.
   Zuzbr   | 18.10.2012 08:21:18
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   U nás Honza hatmatilku pochytil v normální třídě.To si nevybereš.
   Honafa   | 18.10.2012 10:33:54
   Reagovat | URL příspěvku
 • Já do školky nechodila ráda pro změnu kvůli jedné učitelce. Doma jsem byla hrdina a že do školky jo. Jak jsem přišla do dveří, rychle jsem zjistila, která učitelka nás má nastarosti. Pakliže to byla nějaká hodná, zapomínala jsem se i rozloučit. Pakliže to byla ta s prominutím "žůza", začal takovej řev a vyrvál, že si to nedovedeš představit.
  Doufám, že i Matymu bude líp, až bude v té jiné třídě. U mě to opravdu logopedická školka vyřešila. Ale je fakt, že s námi nechodili žádní autisti. Budu mu držet pěsti!!
  Buik   | 18.10.2012 07:37:27 | Reakcí: 2, poslední: 18.10.2012 14:42:55
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Děkuji  .Ono to na těch dětech že jsou autisti nejde vůbec poznat.Není to nějaká těžká forma.Ale i tak nechápu, proč neudělali takovou třídu jen pro ně už od začátku.Jinak Matyášek si už asi zvyknul,ale pevně věřím,že v té nové třídě mu bude lépe.
   Zuzbr   | 18.10.2012 08:05:28
   Reagovat | URL příspěvku
 • Tak to snad pomůže a Maty se konečně bude do školky těšit. 
  Vratislav   | 18.10.2012 07:18:43 | Reakcí: 1, poslední: 18.10.2012 08:02:44
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   V toto moc doufám.I když je pravdou,že už si teď asi zvyknul na tu třídu kde je tak snad si zvykne i novou třídu a jiné p.učitelky.
   Zuzbr   | 18.10.2012 08:02:44
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Příkrmy

| veronika001 | 21.01.2019, 16:02

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce