Inzerce
Inzerce
Inzerce

Červen: shrnutí prvního školního roku očima Matějovy maminky

Poslední deníček…..

Ano, opravdu je to tak, Matěj má za sebou celý školní rok, první třídu. Uteklo to jak voda a já bych moc ráda celý ten pro Matěje opravdu úspěšný školní rok shrnula.

Vezmu to úplně od začátku. Matěj má takovou zvláštní povahu, řekla bych, že je dost stydlivý, nerad na sebe upoutává pozornost. Do školy se opravdu netěšil a první den ve škole byl pro nás pro všechny plný emocí. Matěj to celé obrečel, doma jsme pak museli poslouchat, že tam chodit nebude…V podobném duchu se neslo i pár následujících dní. Vše se ale s postupem času dostalo do zaběhnutých kolejí a Matějovi se ve škole zalíbilo, našel si kamarády, začal chodit do družiny, ze začátku jen na chvíli, později až do 15 hodin, protože jsem nastoupila do práce.

Byla jsem moc zvědavá, jaké učebnice/pracovní sešity a jaký způsob výuky bude Matěj mít. Nejdříve dostal Živou abecedu, Matematiku 1, Moje první psaní v kombinaci Psaní číslic, Prvouku. Začalo probírání písmen, číslic, procvičování ruky a psaní různých vlnovek, stříšek. Později přišla na řadu Písanka, a v říjnu Slabikář. Postupně během roku přibyly další díly Písanky a další díly Matematiky. Dalo by se říct, že s ničím neměl Matěj větší problémy, akorát ze začátku mu zamotala hlavu 0, to dostal svou první trojku a pak bojoval i s příklady, kdy měl dané jedno číslo a k tomu měl jedno přičíst, aby mu vyšel výsledek, který byl už také daný. Časem se to vše naučil, ale stejně z toho nakonec někdy v květnu přinesl čtyřku, stačila zbrklost a nepozornost během písemky.

Inzerce

Ještě pár slůvek k domácí přípravě

Ze začátku jsem to dělala hlavně já společně s manželem, postupem času převládal manžel a nakonec úkoly s Matějem dělal jenom manžel, ono to nějak samo vyplynulo ze situace doma.

Během školního roku jsem absolvovala tři rodičovské schůzky. První byla informativní, hned ze začátku září, kdy jsme se blíže seznámili s paní učitelkou, s tím, co se od nás očekává a co zhruba nás během roku čeká. Další zhruba v listopadu, kdy jsem si před celou třídou vyslechla velkou pochvalu na Matěje, odstartovala to jedna maminka, kdy chtěla vědět, jaké vlastně děti jsou. A paní učitelka na to: „Opravdu to chcete vědět? Abych pravdu řekla, tak ten nejhodnější, nejdobrosrdečnější a vlastně premiant třídy, je Matěj Wiechec, to je ten chlapeček, co na začátku roku tak plakal.“ Byla jsem z toho hodně v rozpacích, zčervenala jsem, protože se na mě každý otočil. I poději, kdy jsme spolu mluvily o samotě, Matěje moc chválila. Další a poslední schůzka byla tuším v dubnu a tam se teda hlavně řešil výlet a rekonstrukce školy. Jinak celkově jsme se od paní učitelky už na té předchozí schůzce dozvěděli, že v učivu jsou popředu, ale není to tím, že ona by tak hnala, ale že děti si udávají vlastní tempo, prý se jí sešla třída opravdu šikovných dětí. A známkování nastavila taky dost přísně, ale je to aspoň vyburcuje.

Co se družiny týká, tak Matěj tam chodil rád, ale sem tam přišlo období, kdy nám říkal, že tam nechce zůstávat, ale musel, nedalo se nic dělat. V družině to fungovalo zhruba tak, že paní vychovatelka je vyzvedla ve škole, zavedla do družiny, pak šli na oběd (družina a jídelna jsou v jedné budově mimo školu). Po obědě šli do družiny, kde si je rodiče nejpozději do 14 hodin mohli vyzvednout, mezi 14-15 h to nebylo možné, děti měly program a vyzvednout se je potom dalo mezi 15-16 h. Děti buď chodily ven anebo dělaly různé věci. Na každý měsíc měly nějaký plán, ať už to byly soutěže, nebo vánoční/velikonoční tvoření, různé hry. V družině měly i kouzelníka, občas chodily do kina, takže program opravdu bohatý….Paní vychovatelky byly úplně super a nejednou jsem se i v družině doslechla i chválu na Matěje….nebudu skrývat, jak mě to potěšilo.

Inzerce

Co se jídelny týče, dalo by se říct, že mu celkem chutnalo.

Škola má internetové stránky, kde jsou zároveň i stránky družiny a jídelny, takže jsem si vždy zkontrolovala aktuality ze školy, následně jaký program mají v družině a co mají na oběd.

Inzerce

V průběhu roku jsme museli řešit i Matějovo onemocnění, jednou na podzim, podruhé na jaře. Pokaždé ho potrápilo ucho. Učivo dohnal bez problémů a určitě je to i manželova zásluha, během nemoci se s ním pravidelně učil a vše opakoval.

Poslední měsíc si Matěj ve škole ještě užil na oslavu dne dětí návštěvu Ostravského kina Cinestar, promítání ve 3D, konkrétně to bylo Spy Kids ve 4D. Moc se mu to líbilo, akorát tam zapomněl úplně super kšiltovku.

Inzerce

A nesmím zapomenout zmínit výlet, který se uskutečnil 8.6. Jelo se na Dětský ranč v Hlučíně, kde měly děti možnost zajezdit si na koni, krmit a mazlit se se zvířaty, vyblbnout se v dětském lanovém centru, měly piknik v trávě….počasí jim vyšlo úplně skvěle, Matěj přijel nadšený. Dostal i kapesné, byla jsem zvědavá, kolik utratí a co si koupí. No, koupil si čtyři nanuky, že prý nemohl odolat. :-D

V červnu proběhlo i závěrečné focení. Fotky jsou krásné, ale zklamalo mě, že se nefotilo i o samotě. Fotila se celá třída a pak byla možnost vyfotit se s kamarády. Ale i tak je to pěkná vzpomínka, Matěj se vyfotil s těmi, které má úplně nejraději.

Během posledního týdne přinesl Matěj domů i učebnice a pracovní sešity do dalšího ročníku.

A co vysvědčení?

Nebojte, nezapomněla jsem. :-) Jak už jsem se tenkrát zmínila, na pololetí měl Matěj samé jedničky, koukala jsem, jak se to změnilo od dob, kdy jsem chodila do školy já, už na první pololetí byl každý předmět vypsaný zvlášť. Ale přejdu k tomu nejdůležitějšímu a to je závěrečné vysvědčení. :-) Ve čtvrtek odpoledne jsme šli s Matějem koupit kytičku paní učitelce a Matěj chtěl nějakou drobnost i pro paní vychovatelky z družiny a tak jsem jim a pak i paní učitelce koupila keramické zvonečky. Možná je znáte, prodávají se třeba v květinových a jsou na nich různé nápisy. Vybrali jsme „pro štestí“ a na každém byl jiný obrázek. Až doma jsem si pak všimla, že na jednom je krom čtyřlístku i prasnice s ceckama. Jak jsem to kupovala, nějak jsem to přehlédla, no co, dostala ho jedna paní vychovatelka. :-D  Matěj dostal na vysvědčení samé jedničky, zároveň dostal Pochvalný list a knihu. Udělal nám velkou radost a jsme moc rádi, že celý školní rok proběhl bez problémů a jsme moc zvědaví, co přinese příští školní rok.

A jak bych to celkově shrnula? Ten školní rok uběhl šíleným tempem a já mám pocit, že jsem někdy v říjnu usnula a vzbudila se až teď. Jsem moc mile překvapená z průběhu celého roku, přiznávám, že jsem měla obavy, jak to všechno zvládneme, jak to všechno bude fungovat, jaký bude Matěj žák a ono to nakonec všechno bylo moc fajn.

Nakonec bych ještě chtěla poděkovat Babyonline za možnost tento deníček psát, i když jsem ze začátku byla v rozpacích a nevěděla, jestli do toho jít, jsem moc ráda, že jsem do toho šla, protože jsem měla možnost dát nahlédnout ostatním, jak to chodí právě v naší škole a u nás doma a zároveň jsem se mohla vypovídat a od vás přečíst pěkná a milá slůvka…., takže pokud jste vydržely číst až do konce, i vám posílám jedno velké poděkování. :-)

Užijte si krásné a pohodové prázdniny, ahoooj, Silvie a Matěj ;-)

Na základě vyprávění foREVer připravila Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Červen: shrnutí prvního školního roku - diskuze

 • Matěj je moc moc šikovný prvňáček a věřím, že si takhle skvěle povede i dál.  Ráda bych ale pochválila i tebe, protože jsi nám všechno vždycky krásně popsala, nafotila, až jsem se začala těšit na dobu, kdy půjde do školy Míša.  Díky!     
  Evulik25   | 06.07.2012 13:23:30
  Reagovat | URL příspěvku
 • Mám plné oči slz. Matěj je ohromně šikovný a chytrý kluk 
  tygřímáma   | 06.07.2012 08:52:52
  Reagovat | URL příspěvku
 • Takováhle pochvala určitě musí potěšit každou maminku     Krásné počtení, normálně se těším až půjdou děti do školy  
  luciasek84   | 05.07.2012 12:10:54
  Reagovat | URL příspěvku
 • Tak tak v říjnu se to nějak zaběhlo a teď jsou prázdniny.Matěj je moc šikovný a fajn kluk.
  A já děkuji,že jsem to mohla číst a vidět jak to chodí jinde.
  Honafa   | 04.07.2012 15:18:33
  Reagovat | URL příspěvku
 • nevím, proč se mi hrnou slzy do očí, asi hormony  Je super, že máte takového šikovného kluka   
  danicka84   | 04.07.2012 11:56:32
  Reagovat | URL příspěvku
 • ten čas tak rychle letí...Matěj je šikovnej kluk 
  Rowdynka   | 04.07.2012 07:49:56
  Reagovat | URL příspěvku
 • Moc krásně shrnuté,Matějovi moc gratuluji k samým jedničkám    .Taky si hezky užijte prázdniny   
  Zuzbr   | 04.07.2012 07:15:05
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jde o hladovou stoličku?

| GabkaS | 21.06.2024, 16:25

Dobrý den paní doktorko,

ráda bych se na vás obrátila s dotazem, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou kojence nebo alergií na laktózu. Nás plně kojený chlapeček (ukončený 6. týden) má problémy s vyprazdňováním, trpí meteorismem, to však celou dobu od narození, větry jdou ven, ale miminko je podrážděné a plačtivé. Podáváme mu vit. D formou Terezie, BabyCalm před každým kojením a ProbioMaxík jednou denně. Do šestého týdne měl stolici každý den, nyní se nám dvakrát stala jednodenní prodleva (1. prodleva fotka celého miminka - normální zbarvení; další prodleva - stolice tmavší), dnes je již třetí den bez stolice. Dítě prospívá, za 4 týdny přibral 650 g. Zkusili jsme zavést i rourku, ale bez úspěchu, stolice nevyšla. Původně jsem měla za to, že miminko zkrátka trpí na prdíky a kojené mléko trápí všechno beze zbytku. Po přečtení starších příspěvků a vašich odpovědí jsem však znejistěla, vzhledem ke tmavšímu zabarvení poslední stolice, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou.
Z jiných příspěvků bych měla i dotaz, zda by se nemohlo jednat o nesnášenlivost laktózy vzhledem ke tvorbě pupínků na tvářích miminka.

Budu velmi ráda za Váš názor, neradi bychom něco zanedbali, jelikož miminko mělo novorozeneckou žloutenku.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pupínky na tvářích jsou kojenecké akné, způsobené hormony z mateřského mléka, zkuste obklady z černého čaje, Bepanthen Sensiderm nebo AD Calcis, ale časem samo vymizí.

Co se týká stolice, není hladová natolik, aby musel dostat dokrm, je řidší, není ani příznakem intolerance laktózy, myslím, že by stačila úprava stravy maminky, přídavek kvalitních bílkovin – maso, kysané mléčné výrobky, tvrdé sýry… Ve stolici nejsou hrudky a není denně, tedy si myslím, že dítě spotřebovává maximum bílkovin. Hnědé zabarvení je způsobeno probiotiky.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 21.06.2024, 19:58
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×