Prvňáček Matěj od foREVer 2011-2012

Ahoj,

jsem Silvie, mám manžela Petra a spolu máme dva kluky Matěje a Jakuba a bydlíme v Karviné. Od září nás čekají velké změny, Matějův nástup do první třídy a Jakubův nástup do školky.

Jsme úplně normální rodina, čas trávíme co nejvíce společně. S manželem máme velký koníček sport, oba fotbal a já ještě hokej. To vše se odráží i na našich dětech.  Já se hodně věnuji hudbě a i to kluky trochu poznamenalo - samozřejmě v tom dobrém slova smyslu.

Matěj se do školy moc netěší

Matějův nástup do první třídy je pro nás všechny úplně něco nového a bude to krok do neznáma. Snažíme se ho s manželem co nejvíce pozitivně naladit, protože on se do školy moc netěší. V kolektivu problémy nemá, ve školce byl hodně oblíbený a měl plno kamarádů, jeden kamarád ze školky jde do stejné školy a kluci si už slíbili, že spolu budou sedět v lavici. Aspoň jedna z těch pozitivních věcí, kdy v Matějovi svítá jiskřička naděje, že by to v té škole mohlo být přece jen fajn.

Jaký byl zápis do školy?

Zápis do školy proběhl úplně výborně. Ani tam se mu moc nechtělo, ale nakonec ho zvládl na jedničku. V té době ještě neuměl Ř, ale během jara se ho krásně naučil. Takže do školy jde bez jakéhokoliv mluvícího handicapu.

Nákup věcí do školy

Na zápise nám řekli, že zatím nemáme kupovat nějakou tu běžnou školáckou výbavu, že pokud budou dotace, opět by děti dostaly něco od školy. Ale i přesto jsem Matějovi nakoupila vše, co měl na seznamu, který obdržel během zápisu (takové věci se doma vždycky hodí). Měla jsem totiž štěstí, že kdykoliv jsem vlezla do obchodu, do kterého běžně nechodím, vždy bylo něco v akci….Takže třeba pouzdro a složky má z Opavy. Aktovku kupovala babička, Matějovi se moc líbila, byl s námi a pořádně si ji odzkoušel, než jsme ji koupili.

Věnovali jste čas nějaké speciální přípravě?

Žádnou speciální přípravu jsme s ním před školou nedělali, on sám od sebe je dost šikovný, umí skoro všechna písmena, čísla taky pozná, umí se podepsat, napsat nějaká slova. Pořád si něco kreslí. Myslím, že není potřeba ho nějak více připravovat, od toho je škola.

Už víte, kdo bude Matěje do školy vodit a kdo ho bude vyzvedávat?

Do školy ho ze začátku bude asi vodit děda, protože já ráno musím zavést Jakuba do školky a škola je na jinou stranu od domu než školka. Děda se nabídl sám, já mám ještě variantu, že by na mě Matěj počkal půlhodinky doma, než bych zavedla Jakuba a pak bych ho zavedla do školy. Tohle všechno je u nás zatím v řešení. Chodit pro Matěje budu já, nebo manžel, v nutných případech děda nebo babička. Já bych od podzimu ráda nastoupila do práce, tak tohle všechno budeme řešit aktuálně podle situace.
Úkoly budeme s Matějem psát společně s manželem anebo jeden z nás.

A Tvoje pocity?

Zbývá několik posledních hodin do dne D a nervozita značně stoupá. Já přemýšlím, jestli mají oba všechno, co potřebují a zároveň se snažím šířit pozitivní vlny, aby to všechno dopadlo co nejlépe a Matěj šel do školy s co nejlepší náladou.

Tak nám držte palce, začátky jsou totiž vždycky nejhorší.

Na základě vyprávění foREVer zpracovala Naďa Barochová.

Inzerce

PÍSMENKOVÉ KARTIČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení abecedních karet a her s nimi

112 ručně malovaných karet naučí předškolní děti slyšet hlásky, slabikovat a poznávat písmena! Děti od 1 roku poznávat obrázky, se kterými si rozšíří svou slovní zásobu. Usnadněte to svému dítěti! Pro rozvoj slovní zásoby i k přípravě do školy.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Přestavení prvňáčka Matěje - diskuze

Poradna

Dobrý den, paní inženýrko, ráda bych se zeptala na téma rodičovského příspěvku. Pracovala jsem od r. 2016 v Rakousku po ukončení studií, v ČR jsem doposud nepracovala. V lednu 2018 jsem nastoupila na mateřskou v Rakousku z důvodu rizikového těhotenství, porod se odehrál následně v červnu 2018, řešíme momentálně místní rodičovský příspěvek, přičemž již nemám pracovní smlouvu, nadále jsem zde ale i pojištěna.

Zřejmě se ale budeme přesouvat zpátky do ČR, přičemž partner bude dojíždět za prací do Rakouska (taktéž dosud v ČR nepracoval). Měla bych prosím v případě přesunu bydliště zpět do ČR nárok na RP v ČR, když jsem v ČR dosud nepracovala a neplatila žádné pojištění?

Děkuji předem za odpověď
S přáním pěkného dne
K.

Dobrý den, 

pro nárok na rodičovský příspěvek v ČR je důležitý trvalý pobyt v ČR a především skutečné bydliště, a to nejen Vás jako žadatele, ale všech společně posuzovaných osoby (tedy i dítěte a otce dítěte). Bydlištěm se rozumí zejména, kde se osoba dlouhodobě zdržuje, pracuje, žije s rodinou apod. Jestliže partner bude nadále pracovat v Rakousku, úřad práce od Vás bude navíc k žádosti vyžadovat formulář Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci EU a k němu další dokumenty vyjmenované na konci tohoto formuláře. Na základě předložených dokumentů rozhodne, která země by měla být primárně odpovědná za výplatu dávek. ÚP může také od rakouských úřadů požadovat potvrzení, zda na dávky v Rakousku máte nebo nemáte nárok. Pokud byste rodičovský příspěvek v Rakousku pobírala, bude vyžadovat potvrzení v jaké výši byl čerpán. Pro více informací se můžete obrátit na call centrum úřadu práce.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 17.10.2018, 16:04
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce