Prvňáček Matěj od foREVer 2011-2012

Ahoj,

jsem Silvie, mám manžela Petra a spolu máme dva kluky Matěje a Jakuba a bydlíme v Karviné. Od září nás čekají velké změny, Matějův nástup do první třídy a Jakubův nástup do školky.

Inzerce

Jsme úplně normální rodina, čas trávíme co nejvíce společně. S manželem máme velký koníček sport, oba fotbal a já ještě hokej. To vše se odráží i na našich dětech.  Já se hodně věnuji hudbě a i to kluky trochu poznamenalo - samozřejmě v tom dobrém slova smyslu.

Matěj se do školy moc netěší

Matějův nástup do první třídy je pro nás všechny úplně něco nového a bude to krok do neznáma. Snažíme se ho s manželem co nejvíce pozitivně naladit, protože on se do školy moc netěší. V kolektivu problémy nemá, ve školce byl hodně oblíbený a měl plno kamarádů, jeden kamarád ze školky jde do stejné školy a kluci si už slíbili, že spolu budou sedět v lavici. Aspoň jedna z těch pozitivních věcí, kdy v Matějovi svítá jiskřička naděje, že by to v té škole mohlo být přece jen fajn.

Inzerce

Jaký byl zápis do školy?

Zápis do školy proběhl úplně výborně. Ani tam se mu moc nechtělo, ale nakonec ho zvládl na jedničku. V té době ještě neuměl Ř, ale během jara se ho krásně naučil. Takže do školy jde bez jakéhokoliv mluvícího handicapu.

Nákup věcí do školy

Na zápise nám řekli, že zatím nemáme kupovat nějakou tu běžnou školáckou výbavu, že pokud budou dotace, opět by děti dostaly něco od školy. Ale i přesto jsem Matějovi nakoupila vše, co měl na seznamu, který obdržel během zápisu (takové věci se doma vždycky hodí). Měla jsem totiž štěstí, že kdykoliv jsem vlezla do obchodu, do kterého běžně nechodím, vždy bylo něco v akci….Takže třeba pouzdro a složky má z Opavy. Aktovku kupovala babička, Matějovi se moc líbila, byl s námi a pořádně si ji odzkoušel, než jsme ji koupili.

Inzerce

Věnovali jste čas nějaké speciální přípravě?

Žádnou speciální přípravu jsme s ním před školou nedělali, on sám od sebe je dost šikovný, umí skoro všechna písmena, čísla taky pozná, umí se podepsat, napsat nějaká slova. Pořád si něco kreslí. Myslím, že není potřeba ho nějak více připravovat, od toho je škola.

Inzerce

Už víte, kdo bude Matěje do školy vodit a kdo ho bude vyzvedávat?

Do školy ho ze začátku bude asi vodit děda, protože já ráno musím zavést Jakuba do školky a škola je na jinou stranu od domu než školka. Děda se nabídl sám, já mám ještě variantu, že by na mě Matěj počkal půlhodinky doma, než bych zavedla Jakuba a pak bych ho zavedla do školy. Tohle všechno je u nás zatím v řešení. Chodit pro Matěje budu já, nebo manžel, v nutných případech děda nebo babička. Já bych od podzimu ráda nastoupila do práce, tak tohle všechno budeme řešit aktuálně podle situace.
Úkoly budeme s Matějem psát společně s manželem anebo jeden z nás.

A Tvoje pocity?

Zbývá několik posledních hodin do dne D a nervozita značně stoupá. Já přemýšlím, jestli mají oba všechno, co potřebují a zároveň se snažím šířit pozitivní vlny, aby to všechno dopadlo co nejlépe a Matěj šel do školy s co nejlepší náladou.

Tak nám držte palce, začátky jsou totiž vždycky nejhorší.

Na základě vyprávění foREVer zpracovala Naďa Barochová.

Inzerce

PÍSMENKOVÉ KARTIČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení abecedních karet a her s nimi

112 ručně malovaných karet naučí předškolní děti slyšet hlásky, slabikovat a poznávat písmena! Děti od 1 roku poznávat obrázky, se kterými si rozšíří svou slovní zásobu. Usnadněte to svému dítěti! Pro rozvoj slovní zásoby i k přípravě do školy.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Přestavení prvňáčka Matěje - diskuze

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce