Inzerce
Inzerce
Inzerce

Prvňáček Matěj od foREVer 2011-2012

Ahoj,

jsem Silvie, mám manžela Petra a spolu máme dva kluky Matěje a Jakuba a bydlíme v Karviné. Od září nás čekají velké změny, Matějův nástup do první třídy a Jakubův nástup do školky.

Jsme úplně normální rodina, čas trávíme co nejvíce společně. S manželem máme velký koníček sport, oba fotbal a já ještě hokej. To vše se odráží i na našich dětech.  Já se hodně věnuji hudbě a i to kluky trochu poznamenalo - samozřejmě v tom dobrém slova smyslu.

Matěj se do školy moc netěší

Matějův nástup do první třídy je pro nás všechny úplně něco nového a bude to krok do neznáma. Snažíme se ho s manželem co nejvíce pozitivně naladit, protože on se do školy moc netěší. V kolektivu problémy nemá, ve školce byl hodně oblíbený a měl plno kamarádů, jeden kamarád ze školky jde do stejné školy a kluci si už slíbili, že spolu budou sedět v lavici. Aspoň jedna z těch pozitivních věcí, kdy v Matějovi svítá jiskřička naděje, že by to v té škole mohlo být přece jen fajn.

Jaký byl zápis do školy?

Zápis do školy proběhl úplně výborně. Ani tam se mu moc nechtělo, ale nakonec ho zvládl na jedničku. V té době ještě neuměl Ř, ale během jara se ho krásně naučil. Takže do školy jde bez jakéhokoliv mluvícího handicapu.

Nákup věcí do školy

Na zápise nám řekli, že zatím nemáme kupovat nějakou tu běžnou školáckou výbavu, že pokud budou dotace, opět by děti dostaly něco od školy. Ale i přesto jsem Matějovi nakoupila vše, co měl na seznamu, který obdržel během zápisu (takové věci se doma vždycky hodí). Měla jsem totiž štěstí, že kdykoliv jsem vlezla do obchodu, do kterého běžně nechodím, vždy bylo něco v akci….Takže třeba pouzdro a složky má z Opavy. Aktovku kupovala babička, Matějovi se moc líbila, byl s námi a pořádně si ji odzkoušel, než jsme ji koupili.

Věnovali jste čas nějaké speciální přípravě?

Žádnou speciální přípravu jsme s ním před školou nedělali, on sám od sebe je dost šikovný, umí skoro všechna písmena, čísla taky pozná, umí se podepsat, napsat nějaká slova. Pořád si něco kreslí. Myslím, že není potřeba ho nějak více připravovat, od toho je škola.

Už víte, kdo bude Matěje do školy vodit a kdo ho bude vyzvedávat?

Do školy ho ze začátku bude asi vodit děda, protože já ráno musím zavést Jakuba do školky a škola je na jinou stranu od domu než školka. Děda se nabídl sám, já mám ještě variantu, že by na mě Matěj počkal půlhodinky doma, než bych zavedla Jakuba a pak bych ho zavedla do školy. Tohle všechno je u nás zatím v řešení. Chodit pro Matěje budu já, nebo manžel, v nutných případech děda nebo babička. Já bych od podzimu ráda nastoupila do práce, tak tohle všechno budeme řešit aktuálně podle situace.
Úkoly budeme s Matějem psát společně s manželem anebo jeden z nás.

A Tvoje pocity?

Zbývá několik posledních hodin do dne D a nervozita značně stoupá. Já přemýšlím, jestli mají oba všechno, co potřebují a zároveň se snažím šířit pozitivní vlny, aby to všechno dopadlo co nejlépe a Matěj šel do školy s co nejlepší náladou.

Tak nám držte palce, začátky jsou totiž vždycky nejhorší.

Na základě vyprávění foREVer zpracovala Naďa Barochová.

Inzerce

PÍSMENKOVÉ KARTIČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení abecedních karet a her s nimi

112 ručně malovaných karet naučí předškolní děti slyšet hlásky, slabikovat a poznávat písmena! Děti od 1 roku poznávat obrázky, se kterými si rozšíří svou slovní zásobu. Usnadněte to svému dítěti! Pro rozvoj slovní zásoby i k přípravě do školy.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Přestavení prvňáčka Matěje - diskuze

Poradna

Odebrani dudliku

| Hanatomik@seznam.cz | 14.12.2019, 10:57

Dobry den,muj dotaz se tyka odebrani dudliku, memu synovi bude v lednu 2,5 roku, na doporuceni zubare kvuli dispozicim na predkus, jsme dudlik nechali certikovi vymenou za auticko a sladkosti. Syn byl sice vecer smutny, ale tak nejak to pochopil. Nyni je to tyden bez dudliku a i tyden co odboural odpoledni spanek pokud ho nevozim v kocare. Standartne vstava kolem pul 9 a usina v 10 i bez odpoledniho spani, myslela jsem ,ze bude vice unaveny, ale ne, nechce spinkat, nelze ho ani zklidnit usinani trva i dve hodiny, v noci spinka neklidne, knoura i place coz drive s dudlikem byvalo jen zridka. Prijde mi to na tak male ditko hodne dlouho bez spanku. Jinak zoubky uz ma vsechny. Ja jsem v prvnim trimestru, takze i vice unavena a nervy na pochodu. Muj dotaz zni: mame vydrzet?nemuzu mu zpusobit odebranim dudliku nejake spatne navyky na spanek nebo trauma?Dekuji

Dobrý den, odpověď na váš dotaz je jednoduchá: VYDRŽTE! Týden je příliš krátká doba, váš syn se ještě stále s odevzdáním dudlíku vyrovnává, potřebuje si najít jiné spánkové uklidňující rituály. Je normální, že hůř a déle usíná, spí hůře a je neklidný. Můžete mu zkusit nabídnout nějaké jiné uklidňující předměty (šmudláček do postýlky, plenku, polštářek, autíčko - ať si sám vybere), které předkus nezpůsobují, nebo mu poskytnout fyzický kontakt (pomazlit se s ním), pokud bude chtít. Také odbourání odpoledního spánku souvisí s odebráním dudlíku, prostě bez něj nemůže zabrat. Pokud až doposud pravidelně odpoledne spával, pak spánek zřejmě stále potřebuje. Přechodné odbobí nedostatku spánku však vašeho chlapce nezabije a uvidíte, že jak se situace stabilizuje, pak bude zase usínat bez potíží a pravděpodobně se vrátí i odpolední spaní. Poskytujte mu příležitost ke spánku, v pravidelnou dobu, jak byl zvyklý jej odpoledne nechte odpočívat, čtěte si například knížky, povídejte si, věnujte se klidovým činnostem, i když neusne, tak si také odpočine. Večer jej také ukládejte v pravidelný čas, jak byl zvyklý, když měl dudlík, nevadí, že třeba hned neusne, činnosti před spánkem by také již měly být klidové. Pokud byste se k dudlíku vrátili, návyk by se okamžitě obnovil a ještě znásobil, také důsledky odebrání dudlíku v budoucnu by byly mnohem horší a neposlední řadě byste vaší nedůsledností ztratili kredit jako rodiče, což by se vám v budoucnu ve výchově nevyplatilo. Přeji vám proto hodně trpělivosti s vaším dítětem a ať překoná svůj návyk  co nejdříve. Buďte vlídní a důslední. Pokud by vás to jako matku hodně vyčerpávalo, můžete se při ukládání vystřídat s někým jiným z rodiny (manžel, babička). Postupovat byste ale měli všichni stejně. Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 15.12.2019, 11:34
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce