Inzerce
Inzerce
Inzerce

1. Dětství Petry Vojtkové v Brně

Rozhovor byl pořízen v únoru 2024

Petro, jak probíhalo vaše dětství v Brně? Kde jste vyrůstala? 

Krásný dobrý den :-) Tahle otázka mě hned ze začátku moc pobavila, vzhledem k neustálým vtipům na Brno. Takhle, dětství v Brně na mě nezanechalo trvalé následky (smích)

Inzerce

Ale teď už doopravdy. Brno je opravdu krásné město. Bydlela jsem v paneláku ve 3. patře na okraji Brna, ze kterého jsme měli nádherný výhled na centrum. Dohlédli jsme na hrad Špilberk, ze kterého byl každý rok během Ignis Brunensis krásně vidět ohňostroj. To je nádherná mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů. Nedaleko jsme měli Stránskou skálu, kam jsme chodili od malička na procházky. Jedna z tamních jeskyní se pyšní archeologickými nálezy. Navštěvovali jsme divadlo Husa na provázku, kde jsem od 14 let působila pod vedením Evy Tálské ve Studiu Dům. Za další činohrou či muzikály jsme rádi chodili do Městského divadla Brno atd. Milovala jsem úžasné trhy na Zelňáku. A hlavně jsem pak v centru studovala vysokou školu obor muzikálového herectví na Janáčkově Akademii Múzických umění, která dala směr mé budoucí profesi. Celkově je v Brně spousta míst, která stojí za vidění, ať už toužíte po památkách nebo kultuře. Na skvělý drink si zajděte do Bar, který neexistuje. A pozor, jste na Moravě, takže jsou tu neobyčejně milí lidé, kteří se umí bavit a pít dobré víno. :-) Brno bude navždy v mém srdci.

Byla jste ještě ta generace, která lítala celý den po venku, aniž by rodiče věděli, kde, nebo jste dětství již měla více organizované?

Inzerce

Svoje dětství jsem milovala. Jsem generace, která lítala po venku s klíčem na krku a nevěděla, co je mobil. Na počítači jsem hrála max Hledání min, což je podle mě nejkratší hra na světě – hned prohrajete. S kamarády jsme dělali lumpárny, hráli hry, sportovali, lítali všude možně. Když bylo potřeba, mamka na mě prostě zavolala z okna a šla jsem domů. Neměnila bych. Naopak bych to teď dětem zahlcených technikou moc přála. Měla jsem několik kroužků, třeba gymnastiku. Zhruba od 4-5 let jsem hrála na klavír a měla hodiny zpěvu. Zpívala jsem i ve sboru. V 11 letech jsem nastoupila na Taneční konzervatoř, která byla velmi fyzicky, ale i časově náročná. Jezdila jsem sama, s několika přestupy skoro hodinu přes celé Brno. V zimním čase i po tmě. Mamka mi nemohla napsat na mobil, jestli jsem už v busu, ve škole nebo v pořádku doma. Byla to jiná doba. Z dnešního pohledu matky už nemyslitelná. Dnes bychom se zbláznili. Kdykoli voláme a komunikujeme s dětmi a naopak.  Tehdy jsme se prostě potkali večer doma. První mobil jsem dostala myslím ve 13 letech. Skoro všichni kolem mě ho už dávno měli. Napsala jsem pár SMS a kredit byl fuč. Žádná neomezená data, žádné hry, internet…no a nakonec mi ho stejně ve škole někdo ukradl, ach jo.

V dětství

Inzerce

Jaký byl výchovný přístup rodičů?

Moji rodiče jsou úžasní vzdělaní lidé. Můj táta je chirurg a maminka anesteziologická sestra. Dost pracovali, měli například noční služby. Když jsem byla malinká, táta jezdil často pracovně do Francie a tak si říkám, že to s námi máma neměla vůbec jednoduché. Máme se sestrou věkový rozdíl jen rok a čtvrt, který je podle mě nejnáročnější z hlediska veškerých potřeb dítěte či obou dětí. Samozřejmě si vše uvědomuji a zpětně doceňuji až teď, když mám sama děti. Když mi bylo asi 12 let, naši se rozvedli. Bylo to náročné pro všechny, ale jsem ráda, že spolu nezůstávali třeba jen kvůli nám a šli každý vlastní cestou.

Inzerce

Byli rodiče přísní?

Se sestrou jsme byly továrny na energii. Když jsme někam dorazily, šeptalo se: „Á, hyeny přijely.“ (smích) Byly jsme ukecaný, divoký, věčně někde boule nebo rozbité koleno. Bylo nás opravdu všude moc. Nedivím se, že našim občas ruply nervy. Táta nešel pro facku daleko, mamka byla klidnější. Jak mohli přežít naši pubertu, je mi dodnes záhadou (smích). Já jsem ale nikdy nebyla dítě provokatér. Se sestrou jsme moc srdečné a myslím, že jsou z nás skvělé mámy a sebevědomé ženy.

Se sestrou

Jak jste vycházela se sourozenci, všimla jsem si, že máte o hodně mladšího bratra, ten se narodil, když vám bylo kolik?

Mám o rok a čtvrt starší sestru Terezii a o 19 let mladšího bratra Václava. Je z tátova druhého manželství. Se sestrou jsme se často hádaly, praly se o hračky, žalovaly na sebe. Úplně se tomu teď směju. Byť jsme k sobě měly věkově blízko, každá jsme úplně jiná. Měly jsme jiné kamarády, partu, školy, cíle. Podle mě není nic horšího než sourozenecká ponorka. Skoro 20 let vedle sebe tolerovat jednoho člověka. Přizpůsobovat se mu, být s ním v jednom pokoji. Vždyť takhle dlouho už nevydrží ani žádná manželství.  Moje sestra odjela po maturitě pracovně za štěstím do Anglie jen na léto. Nakonec tam žila 5 let. Během této doby jsme si naopak začaly chybět a strachovat se jedna o druhou – vždyť jsme spolu žily těch 20 let. Ten vztah se celou dobu neviditelně budoval. Máme se moc rády, bydlíme blízko a i s našimi dětmi se neustále navštěvujeme nebo si voláme. S bráchou to bylo složitější. Bydlel s tátou a jeho tehdejší ženou v jiné části Brna. Poté koupili dům a přestěhovali se na vesnici, kam jezdily hrozné spoje. Bylo mi 19. Dostala jsem se na vysokou školu, která byla od rána do včera. Pamatuju si, že jsem ho jeden čas hlídala každé úterý a jezdila jsem za ním o víkendech. Mám opravdu spoustu krásných vzpomínek. Milovala jsem si s ním hrát, smát se a dělat blbiny. To mi konec konců zůstalo i teď u prvního syna. Asi jsem věčné dítě. Po vysoké jsem získala angažmá v DJKT v Plzni a odstěhovala se přes celou republiku. Myslím si, že to pro nás oba bylo zraňující. I přes věkový rozdíl, města či lidi, kteří nás roky dělili si myslím, že máme hezký vztah. Já tady pro něj i pro sestru navždy budu s otevřeným srdcem.

S bratrem

Co škola, co vás bavilo nejvíce?

Jejda, která? Základka mě nebavila. Měla jsem třídní učitelku, co nás fackovala. Vždycky jsem se zastávala těch, které někdo šikanoval a pak to slízla taky. Druhý stupeň už jsem studovala jinde. Zvládla jsem přijímačky na Taneční konzervatoř. Bavilo mě, že nešlo o známky, ale o výkon (moc jsem tomu učení nedala), tanec mě bavil. Tedy, dočasně. Ve 4. ročníku už bylo vidět, kdo na to má a kdo ne. Balet je opravdu nesmírně těžká disciplína, klobouk dolů. Rozhodla jsem se odejít a studovala střední ekonomickou školu. Na tu mám ty nejlepší vzpomínky. Byli tam úžasní profesoři, díky kterým mě bavilo učit se a vědět. A hlavně! Potkaly jsme se tam s mojí, dodnes, nejlepší kamarádkou. Měli jsme na škole volitelné ateliéry a já si zvolila zpěv.  No a pak už mě osud zavál na JAMU, kde jsem studovala Muzikálové herectví. Umíte si představit výraz mého táty, doktora, když jsem si podala přihlášku. Jednu jedinou. Nikam jinam jsem nechtěla (smích). Brali 5 holek a 5 kluků z ČR i SR. Nakonec jsem byla 1.! Chápete to? No a svoji práci muzikálové herečky miluji nadevše.

Kdo vás nejvíce ovlivnil pro vaše směřování?

Vícero lidí. Maminka, která mě od malička podporovala a přihlásila mě na klavír, soukromý zpěv, do sboru, gymnastiky. Poté mi dovolila hrát ve Studiu dům v Huse na provázku, studovala jsem Taneční konzervatoř, zpívala na střední a pak JAMU. … skládalo se to jako puzzle. Když to řeknu blbě, hnaly mě dopředu i tátovy pochyby. Byla to skvělá motivace. Později se mi svěřil, že měl spíš strach, abych na to opravdu měla. Když jsem studovala Taneční, abych pak nebyla v Labutím jezeře ta poslední labuť vlevo, na JAMU přece brali jen 5 lidí z 800 atd., abych prostě nebyla zklamaná. No a pak Leonardo DiCaprio, který mi visel od malička na zdi u postele. Tak daleko jsem ale nedošla (smích).

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Předchozí části rozhovoru:

Úvod

Následující části rozhovoru:

2. Přechod do Prahy

3. Rodičovství

4. Manželství

5. Kariéra vs. mateřství

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

1. Dětství v Brně - diskuze

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×