Inzerce
Inzerce
Inzerce

Předškolní příprava jako největší skok v myšlení dítěte

V anketě na portálu Babyonline.cz mě velmi překvapila klesající tendence rodičů cokoliv s dítětem v předškolním roce dělat.

V současnosti v předškolním roce se svým dítětem pravidelně pracuje jen 29 procent rodičů. Oproti roku 2016 je to pokles téměř o polovinu.

Inzerce

Většina rodičů si myslí, že by přípravu dítěte do školy měla zvládnout školka.

Nejde jen o přípravu do školy, ale hlavně pro život

První myšlenka na předškolní přípravu přišla u práce s dcerou v první až třetí třídě. I když byla na rozdíl od syna soustředěná, houževnatá a spolupracující, pořád jsme něco doháněli. Naznala jsem, že je to nekvalitní přípravou v předškolním roce a také to, že syna bez ní do školy a života vypustit nemohu. To by mohla být pro něj i celou naší rodinu učiněná noční můra.

Jaká byla moje kritéria?

Aby vzdělávání bylo pro dítě zábavou, kvalitně stráveným časem pro rodiče i dítě a aby vzhledem k neposednosti syna nezabralo více než 5 až 10 minut 4x týdně. Na souboru participovala spousta odborníků z různých oborů (speciální pedagožka, učitelky MŠ a ZŠ, psycholožka a další). Publikaci nejprve testovaly děti autorek, později se přidalo dalších více než 20 000 dětí, které se podle Týdeníčků připravovaly do školy.

Jak má vypadat kvalitní předškolní příprava?

Předškolní příprava je opravdu celoroční, komplexní záležitost, kdy rodič v poměrně krátké době systematicky a od nejjednoduššího k nejsložitějšímu s dítětem hravou formou zopakuje vše, s čím se šestileté dítě doposud v životě setkalo. 

Dítě si opakováním znalostí vytvoří logické vazby a souvislosti. Jednotlivé dílky puzzle si v hlavičce spojí do obrázku. Právě proto pak takové dítě reaguje velmi rychle na jakoukoliv otázku, řešení problému, kdy se mu v té hlavičce nastíní možná cesta. Nové situace ve škole i životě se pro něj stanou hravou výzvou, kterou začne řešit stejně jako ty zábavné úkoly z přípravy. Není to pak pro něj nepřekonatelný problém, u kterého se rozpláče, jak se některým dětem ve škole opravdu stává. 

Inzerce

Předškolní přípravu neděláme proto, abychom naše děti drilovali, jak si někteří rodiče mylně myslí. Chceme na základě rozličných aktivit rozvinout jejich samostatné konání a myšlení. Chceme dětem umožnit získat již v předškolním věku co možná největší rozhled a sebevědomí, aby se nebály hledat a nakonec našly tu svou životní cestu, která je bude bavit, přinášet jim úspěchy a pocit spokojenosti. Cestu, na které potkají své štěstí. 

Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky jsou souborem 4 sešitů s motivačním prvkem - nálepkami

Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky jsou souborem čtyř sešitů. V jednom si dítě procvičí grafomotoriku, cviky k uvolnění ruky a správné držení tužky. Další jsou zaměřené na pohybovou a tělesnou zdatnost a praktické znalosti, jako jsou hygienické návyky, zdravé stravování, poznávání času, ale třeba i zásady chování. Nechybí ani sešit, který rozvíjí mentální stránku dítěte a nabízí logické a paměťové úkoly, úkoly na procvičení jednoduchého počítání či výslovnosti.

Předškolákovy týdeníčky

Inzerce

K tomu Jana Martincová doporučuje ještě Písmenkové kartičky, které zábavnou formou procvičí hláskování a slabikování. Lze je využít také k paměťovým a logickým hrám a vyprávění příběhů.

Kromě publikace Předškolní týdeníčky Martincová nově natočila pro samotné rodiče nebo mateřské školy videokurz předškolní přípravy. Kurz objasňuje důležitost předškolní přípravy pro dítě a je postaven tak, že příprava s ním nebude pro rodiče žádnou kosmickou vědou.

Inzerce

Vzdělávejte své děti v předškolním věku i doma mimo vzdělávací instituce

Nevzdávejte to u dětí, nenechte ležet jejich potenciál ladem. Vím, že jste již někdy ze všeho unavení, máte chuť se vším praštit, zvláště vy od dětí s poruchami chování, ale vězte: Má to smysl! Vždycky se ta vaše snaha někde vyloupne!

Předškolní příprava otevře vašemu dítěti dveře úplně jiných vzdělávacích příležitostí, než by mělo bez ní.

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Předškolní příprava jako největší skok v myšlení dítěte - diskuze

Poradna

Dobrý den,
mé dceři byly dva dny zpátky dva měsíce. Už před měsícem začala past koníčky že měla hlavičku zvednutou krásně, ale všimla jsem si posledních několik dní, že hlavičku zaklani dozadu, padá ji hlavička na jednu nebo druhou stranu a vypadá to, jak kdyby se chtěla zvednout, i jednu ručičku ze zvedá. Já hity ručičky držím, ale nic moc... Je to normální v tomto věku? Že se to ještě zlepší, srovná, že to je tím že začala s tím celkem brzy a ještě to dotrenuje?
Děkuji předem za odpověď

Dobrý den,

stabilní poloha na bříšku je od 3 měsíců, zatím je ještě čas, ale kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 25.04.2024, 17:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×