banner

Celkem výsledků pro výraz "vypocet materske": 100

Dobry den, pracuji jako ucitelka a mam termin porodu 2.8.2020. Od 25.8.2020 mam postoupit v tabulkovem platu o tridu vys, coz by mi zvedlo materskou. Bude to pri vypocitani vyse materskeho prispevku brano u zamestnavatele v potaz? Nebo se pocita z posledniho odpracovaneho mesice?Dekuji a preji hezky den.

Dobrý den,

výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se zpravidla počítá z 12 měsíců před měsícem nástupu na PPM. Pokud zaměstnání (pojištění) trvalo kratší dobu, tak z kratší doby. Navýšení platu po nástupu na PPM nebude mít na výši PPM vliv.

Dobrý den paní Tautová, mám na vás dotaz týkající se mateřské dovolené. V září 2016 jsem nastoupila do práce jako pekařka, kde se mi 28.6.2017 stal pracovní úraz, se kterým jsem až do 31.května byla na neschopence (poraněná ruka). Protože jsem v říjnu ( v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná ) podala výpověď (nabídka lepšího zaměstnání, které nakonec nevyšlo, protože zaměstnavatel mě nechtěl zaměstnat jen na půl roku, kdy bych mu zase odešla), tak jsem od 1. ledna vedena na zdravotní pojišťovně, ale až do toho 31.května na neschopence. Od 1.6. jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a nyní, když jsem nesla od lékaře potvrzení o mateřské dovolené do bývalého zaměstnání (na OSSZ jsem se dozvěděla, že se na mě vztahuje 180denní ochranná lhůta), paní účetní mi řekla, že potvrzení o příjmu udělá ona pouze za období 1.6.2017 do 28.6.2017, protože potom už se to týká OSSZ. Jde mi tedy o to, jak se bude nyní mateřská dovolená vypočítávat, jestli na ni vůbec mám nárok atd. Děkuji za odpověď, Zuzka

Dobrý den, mateřská se vám bude počítat za období, které je k dispozici od posledního zaměstnavatele, protože právě máte nárok na tu ochrannou lhůtu. Bude se tedy počítat ze stejného základu jako nemocenská, kterou jste dosud pobírala.

Krásný dobrý den, ráda bych se informovala o výpočtu výše mateřské v případě, že bych se nechala zaměstnat na HPP. Aktuálně jsem OSVČ a pracuji externě pro jednu firmu. Každý měsíc si platím dobrovolné nemocenské pojištění (163 Kč). Těhotná zatím nejsem, nicméně výhledově půl roku to již s budoucím manželem plánujeme. Pokud by se povedlo, bude se mi počítat do podmínky "být účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní za poslední 2 roky" i fakt, že jsem si nemocenské platila jako OSVČ, tudíž jsem účastna byla? Možnost přejít na HPP budu mít ve chvíli, kdy budu mít potvrzené těhotenství, tzn. raději po ukončení 3. měsíce těhotenství. Do nástupu na mateřskou mi tedy bude zbývat zhruba 4,5 měsíce. O této variantě přemýšlím s ohledem na velmi nízkou mateřskou v případě OSVČ (více si bohužel na nemocenském hradit nemůžu s ohledem na zálohy). Jako OSVČ působím již 3,5 roku. Předem moc děkuji za odpověď. Hezký den.

Dobrý den,
do potřebných 270 dní účasti na nemocenském pojištění se Vám započítá i dobrovolná účast při samostatně výdělečné činnosti. Výše PPM se vypočítá pouze ze zaměstnání.

Dobrý den, prosím o radu ke své situaci. 25.8.2018 mi skončí DPČ a 26.8.2018 nastupuji na mateřskou tj. 6 týdnů před porodem. Termín porodu je 7.10.2018. Nárok na mateřskou mám, ale ráda bych, aby co nejvíce týdnů z mateřské mohl čerpat manžel (je zaměstnanec, ale u mateřské by pracoval jako OSVČ). Proto se chci zeptat: 1. zda je možné abych se od 26.8. do termínu porodu evidovala na úřadu práce (který za mě bude platit pojištění a případně vyplatí podporu v nezaměstnanosti) nebo platila sama za sebe ZP a SP a peníze z mateřské nečerpala, následně v šestinedělí se vyplácela PPM z mého platu, a poté 22 týdnů mateřská z manželova platu (v této době bych si já opět platila buď sama SP a ZP nebo se evidovala na úřadu práce a po uplynutí mateřské šla já zpět na rodičovskou). Na které úřady se v jednotlivých fázích evidovat? 2. Pokud výše uvedené nelze, abych před porodem PPM nepobírala, v šestinedělí ano, a poté manžel, tak je varianta, že od 26.8., tedy nástupu na mateřskou bude mateřská vyplácena z mého platu, během šestinedělí taktéž a poté zbylých 16 týdnů manželovi a já bych si platila opět pojištění sama nebo se evidovala na ÚP? 3. Co konkrétně v mém případě znamená, že musí mateřská trvat minimálně 14 týdnů?Děkuji za odpověď

Dobrý den, vůbec nechápu, proč nechcete čerpat mateřskou od 26.8. a evidovat se na ÚP. Pokud nebudete PPM čerpat minimálně 6 týdnů před TP, tak ni ztratíte nárok. Jestliže chce čerpat PPM otec, probíhá to tak, že matka ji čerpá 6 týdnů před a 6 po porodu a pak na základě toho, že se ona PPM vzdá, může PPM čerpat otec. Nemůže čerpat současně otcovskou a mateřskou, takže otcovskou si musí vybrat, dokud vy budete na mateřské.

Dobrý den, od dubna 2018 jsem se synem byla na mateřské dovolené. Poté jsem si vybrala dovolenou z práce a navázala na rodičovskou dovolenou. Nyní jsem od 23.3.2020 na mateřské dovolené s dcerou. Mohu opět po ukončení mateřské dovolené čerpat dovolenou z práce? Pokud ano,mám nárok na celých 25 dní,které zaměstnavatel poskytuje? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, za dobu další mateřské dovolené Vám vznikl nárok na celou dovolenou za kalendářní rok (tedy celých 25 dní), pokud pracovní poměr nekončí v průběhu roku. Mateřská dovolená se pro účely dovolené považuje za výkon práce, tedy tímto splníte podmínku konání práce alespoň 60 dní v roce, abyste měla nárok na dovolenou za kalendářní rok. Pokud požádáte o čerpání dovolené v bezprostřední návaznosti na skončení mateřské dovolené, nebude se dovolená krátit.

 

Dobrý den, mám dotaz ohledně přivýdělku na rodičovské dovolené. 27.11. mi skončí RD ( od roku 2015-2018), na kterou bude téměř plynule navazovat další MD s novým miminkem. Rodičovský příspěvek mi skončil minulý měsíc a naskytla si mi nyní možnost brigády ( Práce na dohodu) , jedná se o zástup za nemoc, takže ani netuším, zda půjde o týden nebo dva měsíce. Nebude mít tento můj symbolický příjem vliv na výpočet výše následující mateřské? Před nastoupením této již končící MD jsem pracovala jako učitelka a nerada bych si snížila budoucí příspěvek kvůli krátkodobé brigádě. Musím změnu někde hlásit kvůli placení zdravotního nebo soc. pojištění? Předem děkuji za odpoveď. S pozdravem RK

Dobrý den, pokud půjde o Dohodu o provedení práce, nemusíte řešit vůbec nic, protože z té se ani nemocenské pojištění neodvádí a vyřeší si to zaměstnavatel, aby nemusel platit ani sociální a zdravotní pojištění, které za vás platí teď stát. Na výpočet další mateřské tedy žádný vliv není.

Dobrý den,moc děkuji za Vaše odpovědi.Chtěla bych se ještě zeptat k čerpání dovolené. Jsem učitelka a tedy mám přes prázdniny 40 dní dovolené. Jelikož mám termín v červnu, chtěla jsem se zeptat, zda-li tyto dny dovolené mohu čerpat i při mateřské nebo si je "musím" vybrat před nebo po nástupu na mateřskou? Lze dovolenou čerpat od zaměstnavatele v tomto případě i mezi přestupem z mateřské na rodičovskou dovolenou?Děkuji za odpověď

Dobrý den,

během mateřské dovolené nelze čerpat řádnou dovolenou, není možné být na dvou dovolených zároveň. Standardně se řádná dovolená čerpá po mateřské dovolené, tedy před nástupem na rodičovskou dovolenou. Čerpání řádné dovolené ihned po mateřské Vám na Vaši žádost musí zaměstnavatel umožnit. Čerpání řádné dovolené před mateřskou dovolenou je možné, ale závisí na dohodě se zaměstnavatelem, umožnit to nemusí.

Dobrý den. Jsem zaměstnaná jako herečka v divadle a mám trvalou pracovní smlouvu. Na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit 8 týdnů před porodem. Můj zaměstnavatel chce, abych ukončila mateřskou dovolenou po pěti měsících, abych mohla vedle rodičovské dovolené a příspěvku pracovat na zkrácený úvazek. Ráda bych mu vyšla vstříc, ale zajímá mě, jestli to vůbec jde a kde se žádá o ukončení PPM v předčasném termínu. Taky jestli zkrácený úvazek neohrožuje mou trvalou smlouvu? Všude se píše, že můžu pracovat i vedle PPM, ale ne u svého zaměstnavatele, jsem taky OSVČ a platím daně z vedlejší činnosti (hostování v jiném divadle, rozhlas, televize), můžu v tom pokračovat i vedle PPM? Můj zaměstnavatel tvrdí, že ne?! Nebo je to možné až při rodičovské? A co v případě dalšího navazujícího těhotenství,neovlivní částečný úvazek výpočet výšky další mateřské? Děkuji za odpověď na mou vyčerpávající otázku.

Dobrý den, při PPM skutečně nemůžete pracovat pro stejného zaměstnavatele nebo vykonávat stejnou činnost, z níž vám vznikl nárok na PPM. Pokud by Vás tedy chtěli, museli by Vám dát jinou smlouvu - tady jen pozor, aby nenahrazovala tu původní. Co se týče Vaší samostatně výdělečné činnosti, tak pokud z ní neplatíte nemocenské pojištění (dobrovolné) a nebudete si z ní tedy nárokovat PPM, můžete ji dál vykonávat bez omezení i při mateřské.

A k poslední otázce ohledně částečného úvazku, tak pokud budete mít druhé dítě v režimu tzv. řetězového porodu (do 3 let prvního dítěte), bude se Vám další PPM počítat z vyššího základu - jen opět pozor na to, aby šlo ve smlouvě o úpravu úvazku a ne o novou smlouvu.

Dobrý den, mám hlavní pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele a dohodu o provedení činnosti u druhého. I u dohody za mě platí zaměstnavatel povinné odvody včetně sociálního pojištění. Chtěla jsem se zeptat, jestli se mi do výše vyměřovacího základu pro výpočet mateřské budou počítat obě zaměstnání? U jednoho zaměstnavatele mi brzy končí doba určitá, pokud by mě smlouvu neprodloužili, bude mít případný nástup na úřad práce vliv na výši mateřské? Děkuji

Dobrý den,

pokud máte souběh zaměstnání s odvodem nemocenského pojištění, posuzuje se pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) každé zaměstnání samostatně. Při splnění podmínek v obou zaměstnáních může vzniknout nárok z obou zaměstnání. Konkrétně nemůžu Váš nárok posoudit, protože z dotazu není jasné, jestli pracujete na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, není zřejmé, které zaměstnání by mělo skončit uplynutím doby určité, ani jak dlouho v jednotlivých zaměstnáních pracujete. Pro nárok na PPM je vždy potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Pro nárok ze dvou zaměstnání je potřeba tuto podmínku splnit alespoň u jednoho zaměstnání bez započítání jiných dob pojištění a zároveň je potřeba splnit souběh dvou zaměstnání (pojištění) po dobu alespoň 270 dní za poslední 2 roky. Zároveň je potřeba nastoupit na PPM ze zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Z DPČ, pokud je zaměstnáním malého rozsahu, a z DPP neplyne ochranná lhůta. Pokud nebudou splněny podmínky pro nárok z obou prací, vypočítá se výše PPM z posledního zaměstnání (pojištění) před nástupem na PPM. Registrace na ÚP nárok ani výši PPM neovlivňuje.

Dobrý den, mám dotaz k výši mateřské, resp. k jejímu výpočtu. V roce 2020 od 1.1.2020 do 14.3.2020 jsem byla zaměstnána za 15000 hrubého V roce 2020 od 1.4.2020 do 14.8.2020 jsem byla jako OSVČ (připlatila jsem si minimální dobrovolné pojištění) V roce 2020 od 15.8.2020 do 15.8.2021 (smlouva na dobu určitou) jsem zaměstnána za 30000 hrubéhoNa mateřskou dovolenou mám nastoupit 15.6.2021 (termín mám 1.8.2021)Nyní dejme tomu 11.2.2021 to vypadá že půjdu na neschopenku, ale ne na rizikové, ale na normální - ovšem je možné, že na ní zůstanu až do mateřské. Jak vypočítám výši mateřské? Alespoň zhruba? Plus mám možnost neschopenku odložit o měsíc, kdy si vyberu dovolenou, Jak by vypadala částka při této variantě?Děkuji moc za odpověď. Nevím jak si to spočítat. Krásné dnyTereza

Dobrý den,
postup výpočtu výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) můžete najít v našem článku Mateřská dovolená 2021, najdete v něm také odkaz na kalkulačku MPSV. Výše PPM se Vám bude počítat pouze ze současného zaměstnání. Rozhodné období pro výpočet denního vyměřovacího základu nebude ve Vašem případě 12 měsíců, jak je to běžné, ale bude se jednat o období od 15. 8. 2020 do 31. 5. 2021. Z tohoto období se vyloučí tzv. vyloučené dny, což je například právě dočasná pracovní neschopnost, o které píšete.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výpočet mateřské. V současné době jsem zaměstnaná, mám smlouvu na neurčito. Moje první dítě má 3 roky. Zpět do zaměstnání jsem nenastoupila, se souhlasem zaměstnavatele mám neplacené volno do září 2023. Nyní jsem znovu těhotná. Termín porodu je v polovině září, tedy na mateřskou nastoupím před 4. rokem dítěte. Zaměstnavatel stojí o to, abych se do práce vrátila a nabízí vyšší plat, než jsem měla před první mateřskou. Před nástupem na další mateřskou bych odpracovala jen 2-3 měsíce. Z čeho se v tomto případě vypočítá výše mateřské? Z nového platu, který ale nebudu pobírat 12 měsíců? Nebo z platu před první mateřskou? Děkuji.

Dobrý den,

při trvání stále stejného zaměstnání a nástupu na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) do 4 let věku předchozího dítěte se zjistí Váš aktuální vyměřovací základ, který se porovná s vyměřovacím základem pro předchozí PPM a použije se vyšší z nich. 

Aktuální vyměřovací základ se Vám zjistí z 12 měsíců před měsícem nástupu na tuto další PPM, přičemž dny na neplaceném volnu i rodičovské dovolené jsou vyloučené. Pokud by v daném období nebylo alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dá dělit vyměřovací základ, zjišťoval by se z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a bylo zde alespoň 30 kal. dnů, kterými se dá vyměřovací základ dělit. Za předpokladu, že tedy odpracujete ty cca 2-3 měsíce před nástupem na další mateřskou (tzn. bude tady alespoň 30 kal. dnů pro dělení vyměřovacího základu), aktuální vyměřovací základ bude z této odpracované doby, a pokud bude vyšší než u předchozí PPM, bude se Vám z něj počítat nová PPM.

Dobrý den, ráda bych se dotázala na výpočet PPM u druhého dítěte. Byla jsem klasicky zaměstnaná, otěhotněla jsem a nastoupila na klasickou mateřskou s nárokem na PPM. Rodičovský příspěvek budu pobírat do srpna tohoto roku. Ráda bych ale o prázdninách opět otěhotněla. Chápu, že pokud nastoupím zpět do zaměstnání, nárok na PPM budu mít a částka bude cca stejná, jako byla u předešlé PPM. Ale ráda bych začala nyní podnikat, potřebovala bych vědět, jak je to s placením záloh na zdravotní a sociální pojištění. Popřípadě, zda tento můj příjem ze živnosti nějak ovlivní výpočet PPM na druhé dítě. Je nějak stanoveno, kolik si můžu vydělat, abych zálohy neplatila nebo si doplácela jen nemocenské nebo jak to je? Děkuji za informaci, s pozdravem Kristýna

Dobrý den, první důležitou věcí je, zda Vám trvá pracovní poměr. Pokud ano a nastoupíte další mateřskou před skončením rodičovské, bude se Vám další PPM počítat ze stejného základu jako ta první.

K Vašemu podnikání: je potřeba vyhodnotit očekávané příjmy, abyste pak nemusela doplácet najednou všechny zálohy na pojištění. Hranice příjmu pro vedlejší pracovní poměr je aktuálně 67.757,- za rok. Vy máte nyní jako HPP rodičovskou dovolenou a povinné zdravotní a sociální pojištění tedy platit nemusíte, pokud nebudete mít vyšší než uvedený roční příjem.

Podnikání výši PPM neovlivní, pokud si nebudete platit nemocenské pojištění, které není povinné.

S pozdravem 

Dobrý den,před nástupem na mateřskou dovolenou (2017) jsem měla HPP smlouvu na dobu neurčitou + další částečný úvazek, ze kterého se mateřská dovolená vypočítávala. Minulý rok jsem si během rodičovské dovolené založila vedlejší živnostenskou činost. Přilepšila jsem si k rodičovské dovolené, ale nyní s manželem plánujeme další dítě a já plánuji kvůli stresu osvč přerušit.Můžete mi prosím říci, jakým způsobem by u mě probíhal výpočet mateřské dovolené, pokud by se mi narodilo další dítě před ukončením ročicovské dovolené? Bojím se, že jsem si svojí živnostenskou činností akorát přihoršila. Slyšela jsem, že u OSVČ se musí platit nemocenská, aby potom žena měla nárok na mateřskou dovolenou (ipřesto, že je stále zaměstnaná). Platí toto i pro mě nebo mohu osvč pozastavit?Mnohokrát děkuji za váš čas a vaší raduNikola Kalečková

Dobrý den,

pokud jste si jako OSVČ neplatila dobrovolné nemocenské pojištění, nemáte z této činnosti na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nárok. Nijak to ale neovlivňuje nárok z dalších činností/zaměstnání. Činnost OSVČ můžete bez obav pozastavit. Pokud trvá Váš pracovní poměr, máte z něj nárok na další PPM. Pokud na další PPM nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte za trvání stejného zaměstnání, porovná se aktuální vyměřovací základ z pracovního poměru s vyměřovacím základem z pracovního poměru, který byl použit pro předchozí PPM a použije se pro výpočet výše PPM ten vyšší vyměřovací základ. Pokud zároveň trvá i Váš částečný úvazek, můžete mít nárok opět i z něj (záleží na tom, jestli se jedná také o pracovní poměr nebo práci na dohodu, případně jak je dohoda sepsána).

Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednu věc, která zde již byla dříve diskutována, ale nevím, zda i nadále platí- jsem nyní na rodičovské dovolené a ráda bych se nechala zaměstnat na částečný úvazek u původního zaměstnavatele. Rádi bychom se ale někdy během příštího roku pokusili o druhé miminko, z čeho se mi tedy bude počítat nová mateřská? Předtím jsem byla zaměstnaná na plný úvazek, takže jsem měla hezkou mateřskou, ale pokud by se nová mateřská počítala jen z částečného úvazku, za moc by to nestálo. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

pokud na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nastoupíte do 4 let předchozího dítěte a za trvání stejného zaměstnání, porovná se vyměřovací základ pro předchozí PPM s aktuálním vyměřovacím základem a použije se pro výpočet PPM ten vyšší. Při pozdějším nástupu by se vycházelo z aktuálně zjištěného vyměřovacího základu. Pokud budete zároveň v jednom pracovním poměru na rodičovské dovolené a k tomu budete mít částečný úvazek na jinou pozici na další smlouvu či dohodu, může vzniknout nárok na PPM z obou činností, pokud byste i u druhé činnosti splnila podmínky pro PPM. 

Dobry den, chtěli bychom si s přítelem pořídit mimčo. Jelikož bych byla prvorodička a kolem sebe nemám nikoho kdo v posledním roce zařízoval tyhle věci , tak můj dotaz zní.: Jaké by byli me měsíční příjmy při miminku. Pokud jsem dohledala správně při mateřské cca 15000,- a pri rodicovske cca 8tis.,- plus časem z brigády. Oba s přítelem máme momentálně okolo 22-23tis. Hrubého. Oba na neurčito už přes dva roky. Žádá se ještě o něco jiného? Napadlo me, zebychom mozna dosahli i na prispevek na bydleni. Nyni nas najem cini 11tis. Se vším. Ptam se z důvodu , že mám ráda jasno a pořádek ve financích. Takže bych za takový menší přehled byla ráda. Já vám předem děkují za váš Čas a odpověď.

Dobrý den,

vyměřovací základ pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se počítá z 12 měsíců před měsícem, ve kterém na PPM nastoupíte. Orientační výpočet můžete najít na našem webu v článku Mateřská dovolená 2019. Rodičovský příspěvek je poskytován v celkové výši 220 tis. Kč (novela zákona navyšující příspěvek na 300 tis. Kč dosud není schválená). Měsíční částku příspěvku můžete volit do výše 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, který Vám bude spočítán pro PPM nebo podle vyměřovacího základu otce dítěte. Hranice příjmu pro nárok na porodné a přídavek na dítě je u dvou dospělých a jednoho dítěte do 6 let 20 817 Kč, tedy na tyto dávky s uvedenými příjmy nedosáhnete. U příspěvku na bydlení se posuzují příjmy všech osob s trvalým pobytem v daném bytě, dále záleží na uznatelných nákladech na bydlení a velikosti obce, ve které bydlíte. Více informací k příspěvku na bydlení můžete získat na webu MPSV, případně se můžete obrátit na úřad práce v místě Vašeho bydliště nebo využít call centrum ÚP 844 844 803.

Zdravím! :)Chtěla jsem se zeptat. Jsem nyní v práci od srpna 2019 a časem bych ráda na mateřskou dovolenou. Máme v práci tzv. mzdové schody, takže jsem od srpna do ledna měla hrubý příjem 20.000 Kč a teď od února mám 22.000 Kč. V červenci se budou rozhodovat, jestli mi dají poslední schod 25.000 Kč. Když bych náhodou zjistila, že jsem těhotná třeba na podzim- z jakého schodu se mi bude prosím počítat výše mateřské dovolené?Připomínka: když se mi schod zvýší, tak se mi už snížit zpátky nemůže :) Děkuji!

Dobrý den,

vyměřovací základ pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se zjistí z výdělků za 12 měsíců před měsícem, ve kterém na PPM nastoupíte. Pokud by zaměstnání (pojištění) trvalo kratší dobu, zjišťoval by se vyměřovací základ z kratší doby. 

Výpočet DVZ
avatar Veru123 08. 05. 2023

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat na vypocet DVZ v mém případě. V predposlwdnim zamestnani jsem byla jsem zaměstnanec v roce 2019- 3/2022 ( poslední vyplatnice byla vysoka, protože zahrnovala rocni bonusy). Od poloviny 3/22 - 4.1.23 jsem byla na Úřadě Prace. Od 4.1 jsem zaměstnana (rocni smlouva) Nyní jsem těhotná, termín porodu mám prosinec 23. Nyní mám nastupovat na rizikové, protože mám komplikace...kdybych teoreticky musela být na rizikovém až do.materske (coz doufam nebudu muset)budu mit vůbec nárok na PPM? Mám z toho stresy. O to víc, že před Uradem Prace jsem byla vysokoprijmova a kvůli časování by se to vůbec nezohlednilo :( dekuji, V.

Dobrý den,

potřebných 270 dní nemocenského pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství byste měla splnit, do této doby se započítává i doba v pracovní neschopnosti během trvání pracovního poměru. Pokud by to nebylo splněno v současném zaměstnání, započítala by se doba i z předchozího zaměstnání spadající do období 2 let před nástupem na PPM. DVZ se Vám v každém případě bude počítat jen z tohoto poslední zaměstnání, a to z doby od nástupu do zaměstnání do konce měsíce, který předchází měsíci nástupu na PPM. Pokud nastoupíte na PPM např. v říjnu, bude to z období od nástupu do konce září. Dny v pracovní neschopnosti se při výpočtu DVZ vyloučí.

Dobrý den,v případě, kdy by otec nastoupil na mateřskou dovolenou se řeší dále matka jak? Otec pobírá PPM + mzdu od zaměstnavatele a matka zůstává nadále doma s dítětem? Četla jsem někde, že se k tomu vypisuje přímo formulář, že oba rodiče souhlasí, že matka zůstává doma. V takovém případě je tedy možnost aby matka byla bud na ÚP nebo si platila zdravotní a sociální sama? Jak se řeší napsání mateřské dovolené na otce papírově? Gynekolog přeci normálně vypisuje pro úřady 8-6 týdnů před porodem a to tedy v tomto případě nevypisuje nic?A v případě kdy i rodičák se bude psát na otce, tak je možnost, že je po celou dobu s dítětem matka a nebo je povinnost se každý 3 měsíc s otcem vyměnit?Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud nastoupí na mateřskou otec, pobírá pouze PPM a nikoli plat. Matka se písemně vzdá nároku na péči o dítě a musí tedy nastoupit do zaměstnání nebo se evidovat jako nezaměstnaná nebo si platit povinné pojištění. Otec může nastoupit mateřskou nejdříve po šestinedělí, takže do té doby ji musí čerpat matka. Praktické informace ohledně přepisu najdete zde: https://www.babyonline.cz/tatinek-na-materske

Kazdé 3 měsíce se můžete střídat pouze v čerpání Rodičovského příspěvku, tedy po dočerpání PPM.

Dobrý den,na začátku listopadu mám nastoupit na mateřskou dovolenou, mám ale ještě spoustu dní dovolené, které asi nestihnu vybrat. Je možno si zažádat o její proplacení? nebo si o ni zažádat a vybrat si ji po ukončení mateřské a před nástupem na rodičovskou dovolenou?Dále mi bylo řečeno, že za dobu pobírání mateřské mi vzniká nárok na dovolenou, o jejíž proplacení si můžu po skončení mateřské u zaměstnavatele požádat, je to pravda?A poslední otázka :-) Můžu u stávajícího zaměstnavatele (na jiné pracovní pozici) pracovat i na mateřské dovolené před i po porodu? Pokud ano je tam nějaký limit, kolik si můžu vydělat, abych nepřišla o mateřskou?Děkuji

Dobrý den, není možné čerpat PPM a současně dovolenou. Ze zákona má zaměstnavatel povinnost vám dovolenou dát v návaznosti na skončení PPM, a to i za období PPM. Rodičovský příspěvek můžete čerpat i při dovolené. 

Co se týče dotazu na práci, pokud to bude při PPM na jinou smluvně ošetřenou činnost, pracovat můžete a omezení stran výdělku žádné není.

Dobrý den,prosím o radu. Čekám druhé dítě, před kterým jsem nepracovala. Nyní pracuji měsíc a jsem opět těhotná, proto nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou. Může nastoupit na mateřskou dovolenou manžel, s tím, že já půjdu na pracák a on se nechá posléze u zaměstnavatele zaměstnat na jinou pracovní pozici? Já bych byla doma s mimčem a on by dál pracoval jako přivýdělek při mateřské? Děkuji za informace. Jana

Dobrý den, toto řešení možné je. Další praktické informace najdete zde: https://www.babyonline.cz/tatinek-na-materske.

Dobrý den,v polovině ledna jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která bude trvat do 28.7. a pobírám peněžitou pomoc v mateřství. Poté bych tedy měla nastoupit na rodičovskou dovolenou a přihlásit se o rodičovský příspěvek. Mám ale u zaměstnavatele smlouvu na dobu určitou do 31.8., tedy cca měsíc po ukončení mateřské dovolené.Můj dotaz se týká řádné dovolené, na kterou mám u zaměstnavatele nárok. U zaměstnavatele mám nárok na 25 dní dovolené/ rok. Je pravda, že nárok na řádnou dovolenou vzniká i po dobu mateřské dovolené? Mám tedy letos nárok na dovolenou za 8 měsíců (což je poměrnou částí asi 16 dní)? Mám povinnost si ji vybrat před nástupem na rodičovskou dovolenou? A znamená to, že mi za těch 16 dní bude zaměstnavatel posílat plat? Co by se stalo, pokud bych si dovolenou nevybrala, je vůbec možné si dovolenou nevybrat?A ještě dodatečná otázka, mám nějaké oznamovací povinnosti, např. na úřadu práce nebo pojišťovně, vyplývající ze skutečnosti, že po dobu pobírání rodičovského příspěvku mi skončí pracovní smlouva?Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ano, nárok na dovolenou vzniká i po dobu mateřské dovolené, ta se bere jako výkon práce. Máte tedy nárok na dovolenou ve výši 8/12 ročního nároku (16,5 dne). Povinnost vyčerpat ji nemáte. Pokud zaměstnavatele požádáte rovnou o rodičovskou dovolenou, nemá možnost Vám řádnou dovolenou nařídit, ale bude Vám ji muset proplatit s koncem pracovního poměru. Pokud požádáte v návaznosti na skončení mateřské dovolené o řádnou dovolenou a až následně o rodičovskou dovolenou, musí zaměstnavatel Vaší žádosti vyhovět. Během čerpání dovolené Vám náleží náhrada mzdy. Oznamovací povinnost po skončení pracovního poměru máte vůči zdravotní pojišťovně. Do 8 dnů byste měla oznámit, že jste příjemcem rodičovského příspěvku, aby za Vás stát hradil zdravotní pojištění.

Dobrý den,ráda bych se zeptala, jak mám postupovat pro vyřízení čerpání mateřské dovolené v zahraničí.Od své lékařky v ČR jsem si vyzvedla "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství", jež jsem předala svému českému zaměstnavateli (MZV ČR). Porod a čerpání mateřské plánuji v zahraničí, kde jsem nyní služebně vyslána. Slyšela jsem, že však potřebuji vyřídit i další formuláře (snad od ČSSZ?). Můžete mi prosím poradit, o jaké dokumenty se jedná, případně co vše mám ještě vyřídit?Mateřskou dovolenou plánuji čerpat 14 týdnů a poté se vrátím (jen na několik měsíců) zpět do zaměstnání. Následně bych ráda nastoupila na rodičovskou dovolenou. Doufám, že dobře chápu, že toto je možné. Jak mám v této situaci postupovat? Velmi děkuji za Vaši odpověď.S pozdravemLucie S.

Dobrý den,

nenapadá mě jaký další formulář byste k peněžité pomoci v mateřství potřebovala. Existuje ještě formulář "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při bydlišti/pobytu v zahraničí", nicméně ten by měl být potřeba jen v případě, že není možné uplatnit nárok prostřednictví standardní žádosti o PPM, tedy v případě, že byste měla ošetřujícího lékaře v zahraničí. Vy jste ale standardní žádost dostala, tedy tento druhý formulář by neměl být potřeba. Doporučuji ale ještě kontaktovat přímo ČSSZ (call centrum nemocenského pojištění 800 050 248, pro volání ze zahraničí +420 257 066 077).

Z mateřské dovolené se můžete vrátit do zaměstnání nejdříve po 14 týdnech a zároveň ne dříve než po uplynutí šestinedělí. Na rodičovskou dovolenou je možné nastoupit i kdykoliv později, nemusí navazovat na mateřskou dovolenou. Nárok je do 3 let dítěte, je možné se z ní vrátit do zaměstnání a následně na ni opět nastoupit.

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené a během těch 5 měsíců chci dát v zaměstnání výpověď, neboť už se tam nechci vrátit. Jak to lze provést? Lze podat výpověď z mateřské? Nebo se pouze informuje zaměstnavatel, že už se nevrátím?Rodičovskou neřeším, na ni nenastupuji, chci do jiného zaměstnání.Děkuji moc.

Dobrý den,

jako zaměstnanec můžete podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, tedy i během mateřské dovolené. Pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby, která začne běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Skončení pracovního poměru během čerpání peněžité pomoci v mateřství nemá na její čerpání vliv, výplata dávky pokračuje do konce podpůrčí doby.

Dobrý den,10.12.2017 mi končí mateřská a budu zadat o rodičovský příspěvek.Dite se mi narodilo dne 20.7.2017,chci pobírat rodičovský příspěvek do jeho 3 let.Jak si mám vypočítat rodičovský příspěvek? Denní vyměřovací základ u mateřské činí 307 Kč

Dobrý den, na základu mateřské nezáleží. Spočtěte si, kolik měsíců chcete RP čerpat a vydělte jejich počtem částku 220.000,-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP na dobu neurčitou, od února 2016 jsem na mateřské/rodičovské a chtěla bych v brzké době znovu otěhotnět. Zvažuji zařízení ŽL a zajímalo by mě, zda by případný přivýdělek na ŽL nějak ovlivnil výpočet mateřské u druhého dítěte. Děkuji a přeji krásný víkend.

Dobrý den, ŽL můžete mít. Sociální a zdravotní pojištění, které je povinné za vás teď platí stát, takže pokud bude činnost z ŽL s ročním příjmem do 71.950,- zůstane to tak. Co se týče PPM tak Žl ji neovlivní, pokud si nebudete platit navíc nemocenské pojištění a nebudete z něj pak žádat PPM.

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat ještě o radu ohledně mateřské. Sama jsem si o tom něco našla, ale raději se chci zeptat Vás, protože se v tom vyznáte mnohem lépe. :-)Jsem nyní cca začátek 6. měsíce těhotenství. Termín porodu mám 19.9.2017.Koncem října 2015 - květen 2016 jsem byla zaměstnaná na HPP v 1. firmě (cca necelých 8 měsíců HPP). Od 1.6 do 31.12.2016 jsem pak byla OSVČ - platila jsem si sice velmi nízké pojištění, ale něco málo ano (asi 154 Kč měsíčně) - 7 měsíců OSVČV lednu 2017 jsem byla v evidenci nezaměstnaných a ihned poté jsem od 1.2.2017 nastoupila na HPP do jiné firmy, kde mám smlouvu do 31.7.2017 (6 měsíců HPP).Termín porodu mám 19.9, takže ukončení práce mi vychází v termínu 6-8 týdnů před termínem porodu.Není mi ovšem jasné, z čeho se mi mateřská počítá? A jak dlouho, kterou z uvedených dávek mohu využít?Dále jsem se chtěla zeptat, kde vlastně žádám? Jelikož na internetu jsem našla, že žádám u zaměstnavatele, ale když už v srpnu nebudu zaměstnaná, mám to vyřídit ještě v průběhu trvajícího zaměstnání na konci července u posledního zaměstnavatele nebo přímo na OSSZ? Navíc bude určitě třeba vyřídit i podklady z předchozího zaměstnání a také nevím, co přesně bude třeba za podklady? A ještě jedna otázka, je možné počítat výši mateřské pouze z HPP, i když mezitím jsem byla OSVČ? Pojištění, které jsem si platila sama bylo samozřejmě mnohem nižší ... a nemá vliv ten 1 měsíc, kdy jsem byla v registru nezaměstnaných?Děkuji mnohokrát za Vaši pomoc,Jana

Dobrý den, PPM budete čerpat celkem 28 týdnů a pak si požádáte o Rodičovský příspěvek. Mateřská se vám bude počítat z příjmů z posledního zaměstnání (z kterého vám nárok na PPM vznikne), které jsou k dispozici - u vás tedy z těch 6 měsíců trvání PP. Žádost, resp. formulář o nástupu na PPM, který dostanete od gynekologa odevzdáte zaměstnavateli (i když už bývalému), který vyplní údaje potřebné pro výpočet PPM a předá Správě sociálního zabezpečení, která PPM vyplácí.

Dobrý den,ráda bych se zeptala. Jsem na RD s dcerou, které budou 10.9.2018 4 roky. 11.9.2018 nastoupím na pracovní neschopnost, protože čekám druhé dítě. Termín nástupu na mateřskou s druhým dítětem mám 18.10.2018, takže nemá cenu na ten měsíc nastupovat zpět do zaměstnání. Jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou na HPP. Můj dotaz zní, z čeho se mi bude vyplácet mateřská dovolená, když první dceři bude v době narození druhého dítěte již víc jak 4 roky? Budu mít nárok na výši mateřské stejně jako u první dcery? Moc vám děkuji za informaci. Lenka

Dobrý den, protože vám trvá pracovní poměr, budete mít nárok na další PPM ve stejné výši jako to bylo u prvního dítěte. Pravidla pro výpočet se neměnila.