Celkem výsledků pro výraz "rodicovska": 100
Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek a zároveň pracuji. Je pravda, že když budu marodit, pozastaví mi rodičák?
Dobrý den, nemocenskou můžete čerpat i při RP. Nelze současně pobírat jen PPM a RP.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, zajímalo by mě jak je to s rodičovskou dovolenou, když je otec cizinec.
Dobrý den, pokud rodičovskou budete čerpat vy jako matka, neměl by být s bydlištěm otce problém – hlavní je, zda vy máte trvalé bydliště v ČR a skutečně zde pobýváte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené do konce června, kdy bude mít dcera 3 roky a jsem znovu těhotná, termín porodu mám 2.12.2017. Na mateřskou dovolenou tedy můžu nastoupit nejdříve 7.10. (+-pokud mi ještě bude stanoven jiný termín porodu). Mám pracovní pomér na dobu neurčitou, ale do práce se teď vracet nebudu, protože dcera nastoupí do školky od podzimu. Nechci si už prodlužovat rodičovský příspěvek, to už jsem dělala opakovaně a mám ho dost minimální, ani nastoupit do práce a být v pracovní neschopnosti kvůli režimu vycházek a kontrol. Přemýšlela jsem tedy, že bych dala výpověď a do nástupu na mateřskou dovolenou bych byla na úřadu práce a požádala si o podporu. Je to takto možné a nepředstavuje to pro mě nějaké riziko? Do ochranné doby pro nárok na mateřskou dovolenou bych se, pokud tomu správně rozumím vlézt měla a i kdybych dostala minimální podporu, je to pro mě lepší než rodičovský příspěvek, který teď mám. Pokud bych se do práce po rodičovské dovolené chtěla vrátit, nebyl by problém se se zaměstnavatelem domluvit a pravděpodobně si stejně budu chtít najít něco jiného. Uniká mi něco v takto naznačeném postupu? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jak je to s podporou bohužel nevím. Zeptejte se na úřadu práce, abyste po rodičovské vůbec něco dostala. Pokud byste pracovní poměr neukončovala, můžete být dál na rodičovské dovolené, i po vyčerpání rodičovského příspěvku. Je ale pravda, že v takovém případě budete až do nástupu na mateřskou bez peněz. Každopádně si dobře spočtěte dny od podání výpovědi do data nástupu na mateřskou, abyste se vešla do 180 denní ochranné lhůty a nepřišla o PPM.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,v zákoně se uvádí, že pro vyplaceni rodičovského příspěvku je třeba mít trvalý pobyt na území ČR. Jak se postupuje v případě, že zaměstnanec pracuje v ČR, kde je za něho odváděno pojištění, ale trvale bydliště i aktuální trvalý pobyt má mimo ČR?Děkuj.,
Dobrý den, realita je taková, že úřad zkoumá, zda v ČR skutečně trvale žijete. Nevím přesně jak to zkoumají, ale setkala už jsem se i s případem, kdy mamince prostě ukončili RP s odůvodněním, že v ČR není (možná i na něčí udání). Bez trvalého nebo přechodného pobytu v ČR tedy moc šancí na RP nemáte. Zkuste se informovat na ÚP, kde byste případně o dávky žádala.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím o radu. V současné době jsem do 30.9.2017 na rodičovské dovolené (v současné době jsem na neschopence), od 1.10.2017 bych měla nastoupit zpět do zaměstnání (ale z důvodu neschopenky fyzicky nenastoupím) a cca od 10.10.2017 budu nastupovat na mateřskou dovolenou. Termín porodu mám 6.12.2017. Budu mít nárok na mateřskou? Pokud ano, z čeho se vypočítává (z příjmu od zaměstnavatele nebo z RD)? A jak to pak budu mít s novou rodičovskou - budu mít nárok na volbu výše a částky nebo rovnou spadnu na minimum?
Dobrý den, jestli jsem to dobře pochopila, byla jste na rodičovské, teď jste na nemocenské a budete nastupovat další mateřskou. Vzhledem k tomu, že vám zjevně trvá nějaký pracovní poměr, vyjdu z toho, že je to ten, ze kterého jste nastupovala i první mateřskou a pak vám tedy vznikne nárok i na další PPM (vypočte se ze stejného základu jako nemocenská, popř. první mateřská), a tedy si budete moci volit výši RP.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, měl bych otázku ohledně pobírání rodičovského příspěvku. Má manželka pracuje již třetí rok v Německu, kde momentálně i žije. Já mám trvalé bydliště v ČR a pracuji v České Republice. V červnu se nám narodí dítě, se kterým chceme oba žít v Čechách. Manželce bylo na německých úřadech řečeno, že o rodičovský příspěvek musí zažádat v Čechách, ačkoliv bude nadále zaměstnaná v Německu. Volali jsme už na několik Úřadů práce, ale nikdo nám nebyl schopen poradit. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, se zaměstnáním souvisí jen mateřská. Nevím, jak tomu říkají v Německu, ale tady je to tzv. peněžitá pomoc v mateřství. Tu by měla manželka vyčerpat podle německých pravidel. Poté si může zažádat v ČR o rodičovský příspěvek – pokud zde bude mít trvalé bydliště a bude tu pobývat.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, bez přerušení se soustavně připravují na zaměstnání formou studia na VŠ nyní v doktorském stupni, což znamená, že nejsem zaměstnaná, ale dostávám stipendium, které se ale nezapočítává tudíž nemám nárok na mateřskou. Ke studiu si privydelavam formou dohod o provedeni práce, výdělek většinou není vyšší než 10 tisíc. Od 26 let jsem si platila zdravotní, ale sociální ne, nyní zdravotní platí opět stát. Chci se tedy optat, jaké mám možnosti finanční podpory v těhotenství a mateřství, rodit budu v srpnu, studium musím přerušit, tudiz nebudu mít žádné finanční prostředky. Kdy mam zažádat o rodicovsky příspěvek a v jaké vyšší na něj budu mít nárok? Děkuji.
Dobrý den, máte nárok na dávky ze sociálního pojištění (že ho za vás platí stát nevadí). O RP si můžete požádat k datu narození dítěte a bude ve výši max. 7600,- měsíčně. Také si můžete požádat o Porodné a Přídavek na dítě, nicméně nárok na tyto dávky se posuzuje podle příjmů osob žijících s vámi ve společné domácnosti, a vznikne jen pokud budou nižší než 2,7násobek životního minima.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den od roku 2016 jsem na rodičovské dovolené ( syn se narodil 5.10.2016). Před nástupem na RD jsem byla registrovaná na UP. V květnu 2018 bylo ukončeno vyplácení rodičovského příspěvku jelikož jsem ho vyčerpala/ vyšší měsíční splátky. Zůstávám však nadále s dítětem doma a zároveň z domu pracuji na DPČ. Zaměstnavatel po mně požaduje doložení potvrzení o tom, je jsem stále na RD kvůli mzdě. UP mně sdělil , že mi toto potvrzení nemůže poskytnout , pouze rozhodnutí o ukončení vyplácení rodičovského příspěvku. Jelikož UP poskytuje pouze vyplácení příspěvku jako sociální dávky a s " rodičovskou dovolenou nemá UP nic společné". Můžete mi prosím poradit kam se mám se žádostí o potvrzení obrátit? Děkuji,
Dobrý den, potvrzení vám vydají na Správě sociálního zabezpečení, pokud jste tam tedy pokračující rodičovskou hlásila. Pokud jste ji tam nehlásila, stejně si tam zajděte a domluvte se, jak postupovat (mohla vám také vzniknout mezera v placení povinného pojištění).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní inženýrko, ráda bych se zeptala na téma rodičovského příspěvku. Pracovala jsem od r. 2016 v Rakousku po ukončení studií, v ČR jsem doposud nepracovala. V lednu 2018 jsem nastoupila na mateřskou v Rakousku z důvodu rizikového těhotenství, porod se odehrál následně v červnu 2018, řešíme momentálně místní rodičovský příspěvek, přičemž již nemám pracovní smlouvu, nadále jsem zde ale i pojištěna. Zřejmě se ale budeme přesouvat zpátky do ČR, přičemž partner bude dojíždět za prací do Rakouska (taktéž dosud v ČR nepracoval). Měla bych prosím v případě přesunu bydliště zpět do ČR nárok na RP v ČR, když jsem v ČR dosud nepracovala a neplatila žádné pojištění? Děkuji předem za odpověďS přáním pěkného dneK.
Dobrý den,
pro nárok na rodičovský příspěvek v ČR je důležitý trvalý pobyt v ČR a především skutečné bydliště, a to nejen Vás jako žadatele, ale všech společně posuzovaných osoby (tedy i dítěte a otce dítěte). Bydlištěm se rozumí zejména, kde se osoba dlouhodobě zdržuje, pracuje, žije s rodinou apod. Jestliže partner bude nadále pracovat v Rakousku, úřad práce od Vás bude navíc k žádosti vyžadovat formulář Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci EU a k němu další dokumenty vyjmenované na konci tohoto formuláře. Na základě předložených dokumentů rozhodne, která země by měla být primárně odpovědná za výplatu dávek. ÚP může také od rakouských úřadů požadovat potvrzení, zda na dávky v Rakousku máte nebo nemáte nárok. Pokud byste rodičovský příspěvek v Rakousku pobírala, bude vyžadovat potvrzení v jaké výši byl čerpán. Pro více informací se můžete obrátit na call centrum úřadu práce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, potřebovala bych poradit.Teď jsem na rodičovské dovolené do konce února 2019 a tedy 1.3. bych měla nastoupit do práce.Synovi v únoru bude 2,5roku. Jsem však těhotná a termín porodu je na červen.Chci se tedy zeptat co pro mě bude lepší (tedy i finančně) jestli si mám prodloužit rodičovskou dovolenou nebo jestli to vůbec jde tak jít na neschopenku? Děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
finančně nejvýhodnější variantou by byl návrat do práce na ty cca 2 měsíce, než nastoupíte na další mateřskou. Na mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Další možností je pracovní neschopnost od března, ale pro tu by měl být zdravotní důvod a rozhoduje o ní lékař. Klasicky byste během ní pobírala náhradu mzdy od zaměstnavatele a poté nemocenskou od OSSZ. V obou případech je pak finančně výhodnější zvolit si nástup na MD/PPM až 6 týdnů před porodem a mít tak o 2 týdny déle mzdu nebo nemocenskou. Třetí možností je požádat zaměstnavatele o prodloužení rodičovské dovolené do nástupu na další MD/PPM. Zaměstnavatel takové žádosti musí vyhovět, protože na rodičovskou dovolenou máte nárok do 3 let dítěte. Na tu dobu si můžete rozložit zbytek rodičovského příspěvku, pokud nemáte už vyčerpáno, ale není to nutné (ani z hlediska zdravotního pojištění), klidně můžete dočerpat už dříve a zbytek rodičovské dovolené být doma bez rodičovského příspěvku. Finančně to vyjde stejně, jestli poslední rodičovský příspěvek přijde za únor nebo si dávku rozložíte na další 2 měsíce. Určitě ale nedoporučuji protahovat příspěvek i do měsíce, kdy budete nastupovat na další PPM, protože při souběhu už rodičovský příspěvek nenáleží celý, ale jen snížený o výši PPM v daném měsíci.
Doporučuji při rozhodování také zohlednit Vaše vztahy se zaměstnavatelem. Neschopenka je pro něj náklad navíc. Návrat na 2 měsíce může být komplikace ohledně zastupujícího zaměstnance.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dne 30.8.2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. 28 týdnu jejího čerpání mi vychází na 14.3. 2019. U zaměstnavatele mám smlouvu do konce roku 2018. Chtěla bych se tedy zeptat, zda mi bude mateřská dovolená vyplacena i v případě, ze jiz od ledna 2019 nebudu zaměstnana. A jak je to pak případně s rodičovský příspěvkem. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
termín mateřská dovolená označuje pouze volno v zaměstnání, ne finanční dávku. Dovolená Vám tedy skončí s koncem pracovního poměru. Peněžitou pomoc v mateřství (PPM) ale budete pobírat dál beze změny až do vyčerpání těch 28 týdnů. Po skončení PPM můžete začít čerpat rodičovský příspěvek, požádáte o něj na úřadu práce. V měsíci, kdy je souběh PPM a rodičovského příspěvku, náleží z rodičovského příspěvku jen rozdíl mezi měsíční zvolenou částkou rodičovského příspěvku a vyplacenou PPM v daném měsíci. Pokud by Vám tedy PPM za březen vycházela vyšší než rodičovský příspěvek, který si chcete zvolit, pak o rodičovský příspěvek požádejte až od dubna (za březen by nenáležel).
Po konci pracovního poměru byste měla oznámit své zdravotní pojišťovně do 8 dnů, že jste dále příjemcem peněžité pomoci v mateřství a stejně tak později oznámit i přechod na rodičovský příspěvek.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,po mateřské dovolené se plánuji vrátit v březnu příštího roku na několik měsíců do práce a na rodičovskou dovolenou nastoupit až v červenci či srpnu. Tu pak čerpat nepřetržitě do 3 let věku dítěte. Budu mít nárok na celý příspěvek, nebo mi bude pokrácen? V článku zde na webu je uvedeno, že lze žádat pouze 3 měsíce zpětně. Kdy přesně mám tedy v této situaci zažádat?Také je zde uvedeno, že tento příspěvek je vázán na trvalý i skutečný pobyt v ČR a při dlouhodobém pobytu mimo ČR bude zastaven. Je někde přesně definovaná délka pobytu?Děkuji za odpověď.Lucie
Dobrý den,
čerpání rodičovského příspěvku nemusí navazovat na skončení peněžité pomoci v mateřství, požádat o příspěvek můžete kdykoliv později, celková výše rodičovského příspěvku není pozdějším nástupem nijak krácená. Čerpat příspěvek lze však maximálně do 4 let dítěte. Není možné žádat o přiznání příspěvku za více než 3 měsíce zpětně, tedy například v prosinci 2020 žádat o příspěvek od března 2020. Práce během čerpání rodičovského příspěvku není omezená, nemusíte být během čerpání na rodičovské dovolené. U dítěte mladšího 2 let je však omezená docházka do jeslí nebo obdobného zařízení na max. 46 hodin měsíčně. Bydlištěm se nerozumí jen to, kde se osoba dlouhodobě zdržuje, ale také kde pracuje, žije s rodinou, případně kde má jiné významné zájmy a aktivity, kde je například zdravotně pojištěná. Dlouhodobost zákon blíže nespecifikuje, doporučuji proto obrátit se přímo na úřad práce k posouzení Vaší konkrétní situace. Můžete využít call centrum ÚP 844 844 803.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý deň,Momentálne som na materskej dovolenke, ktorá mi konci 13.12., ak sa nemýlim, potom je tam priestor na dočerpanie zvyšnej dovolenky a až potom sa nastupuje na rodičovskú. Kto oznamuje, že matka nastupuje na rodičovskú? Zamestnávateľ? Ak by som počas poberania rodičovského príspevku chcela pracovať na polovičný úväzok, je to možné? Je možné v tomto prípade nechať dieťa doma s otcom? Ďakujem.
Dobrý den, po mateřské dovolené můžete vyčerpat zbývající dovolenou a po jejím vyčerpání nastoupit na rodičovskou dovolenou. O rodičovskou dovolenou žádáte zaměstnavatele, zdravotní pojišťovně změny hlásí zaměstnavatel. O rodičovský příspěvek musíte požádat sama na odboru státní sociální podpory úřadu práce. Rodičovský příspěvek můžete začít čerpat i během čerpání řádné dovolené, není vázán na rodičovskou dovolenou v zaměstnání. Během čerpání rodičovského příspěvku není omezen výdělek a není omezeno ani hlídání dítěte jinou fyzickou osobou. Omezená je docházka do jeslí nebo obdobného zařízení u dětí mladších 2 let na maximálně 46 hodin měsíčně (pokud bude schválena novela zákona, bude limit navýšen na 92 hodin).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den,ziji ve Skotsku a mam 3 mesicni miminko, ktere se narodilo zde. Vyrizuji ji ted ceske obcanstvi a cesky rodny list. S partnerem (cizincem) premyslime o navratu do Ceske republiky. Rada bych se zeptala jestli po navratu do CR mam narok na Rodicovsky prispevek? Vraceli bychom se v zari a to nebude mit mala jeste rok. Nevim jak bych to delala s praci a hlidanim tak maleho ditete. Vim, ze se po prijezdu budu muset registrovat na pracovnim urade abych mela pokryte zdravotni a socialni pojisteni. Jak je to ale s Rodicovskym prispevkem nemuzu nikde zjistit.Dekuji za odpoved.
Dobrý den,
po návratu do České republiky Vám může vzniknout nárok na rodičovský příspěvek. Bude záležet mimo jiné na tom, v jaké zemi bude zaměstnán otec dítěte, zda máte v zahraničí nárok na obdobnou dávku, případně kolik jste již vyčerpala. Doporučuji obrátit se pro podrobnější informace na úřad práce, odbor státní sociální podpory. Můžete využít call centrum ÚP +420 844 844 803. Pokud byste čerpala rodičovský příspěvek, zdravotní pojištění bude hrazeno státem, sociální pojištění není povinné, doba péče o dítě do 4 let se započítává jako náhradní doba z hlediska důchodu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Jsem vdaná za cizince a přemýšleli jsme,že bychom se za čas odstěhovali do Jordánska.Zajímalo by mne,jak je to s Rodičovskou dovolenou?Dávky mi budou stále vypláceny i když budu v zahraničí nebo mi bude příspěvek odebrán?
Dobrý den,
podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je bydliště v České republice. Pokud se budete stěhovat na delší dobu, pravděpodobně podmínku bydliště splňovat nebudete, pokud by se jednalo o dočasné stěhování, mohl by úřad brát v úvahu i další okolnosti, například, zda máte v ČR trvající pracovní poměr apod. Konkrétně zákon rozumí bydlištěm, že se zde osoba dlouhodobě zdržuje, vykonává zde výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, plní zde povinnou školní docházku nebo se zde soustavně připravuje na budoucí povolání, popřípadě existují jiné významné důvody, zájmy či aktivity, jejichž vzájemná souvislost dokládá sepětí této osoby s Českou republikou. Stěhování do jiné země byste úřadu práce měla oznámit a úřad následně vyhodnotí, jestli nadále splňujete nebo nesplňujete podmínku bydliště v ČR a případně rodičovský příspěvek odejme. Pokud by nárok na příspěvek zanikl a následně byste se do 4 let dítěte vrátili zpět do ČR a dítě by stále bylo nejmladší v rodině, mohla byste příspěvek opět čerpat. Můžete si také již nyní navýšit měsíční částku příspěvku na Vaše maximum a vyčerpat vyšší částku před stěhováním.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu. Pracovala jsem a měla smlouvu na dobu určitou, v této době jsem šla na mateřskou s prvním dítětem a nyní pobírám rodičovský příspěvek. V současné době čekám druhé dítě, nárok na mateřskou tedy nemám. Chtěla bych ale vědět, jestli je nutné rodičovský příspěvek vyčerpat do narození druhého dítěte nebo je možné jej čerpat i po jeho narození a žádost o rodičovský příspěvek na druhé dítě podat do uplynutí 28 týdnů, kdy matky můžou pobírat mateřskou.Děkuji
Dobrý den,
ano, je potřeba vyčerpat příspěvek do měsíce narození mladšího dítěte. Nárok na rodičovský příspěvek je pouze na nejmladší dítě v rodině. Nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě zaniká nejpozději posledním dnem měsíce, který předchází měsíci narození mladšího dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám dotaz ohledně nástupu na MD - v současné chvíli pobírám RP na dítě a za cca 6 týdnů bych měla nastoupit na MD s dalším dítětem (při nástupu 6 týdnů před porodem). Jelikož nestihnu vyčerpat celý rodičovský příspěvek chci se zeptat zda je možnost nastoupit na MD déle jak 6 týdnů před porodem (např. 2 týdny před TP)?Dále bych se chtěla pro jistou (i když tuším, že ne) zeptat zda neexistuje možnost podat žádost o dočerpání nevyčerpaného RP?Děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den.
Dobrý den,
není to takto možné, nástup na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) můžete zvolit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Pokud nástup v tomto rozmezí nezvolíte, bude za nástup na PPM a začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu. Při souběhu PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci Vám bude náležet rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM v daném měsíci, a to ve výši rozdílu mezi zvolenou částkou RP a PPM za daný měsíc. V měsíci narození mladšího dítěte již není nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě a nevyčerpaná částka rodičovského příspěvku zůstane státu, není možné ji dočerpat.
Pro akci je nutné přihlášení
Hello,I am an Expat working in Brno for past 3 years.I am planning on giving birth in Germany , as my partner stays in Germany.After 4 months after the birth of the baby, me and the baby will be returning to Czech Republic.My employer and I , have agreed on 1 year of Parental leave. Am I still allowed to apply for Parental allowance in Czech republic ?
Good afternoon,
you did not mention whether you are an EU citizen or a citizen of a non-EU country. If you are an EU citizen and will live in the Czech Republic with your child and have permanent employment here, you should apply for parental allowance in the Czech Republic. If you are a foreigner from a country outside the EU, you and the child must have both actual residence and permanent residence in the Czech Republic or meet criteria for an exception from permanent residence pursuant to § 3 sect. 2) of the Law on State Social Support (Zákon o státní sociální podpoře). Where the child's father lives and works will also be assessed. For more information in your specific situation, you can contact the Employment Office (Úřad práce).
Pro akci je nutné přihlášení
Vážená pani Ing. Kozlová,s koncom materskej dovolenky mi skončí aj zmluva na dobu určitú. Pracujem ako lekár, teda mám tabuľkový plat. Bude sa mi dĺžka rodičovskej dovolenky započítavať do dĺžky praxe a do výpočtu dochodku, ak budem na rodičovskej dovolenke bez zamestnávateľa, teda bez zmluvy na dobu neurčitú?S pozdravomKamila Kucerová
Dobrý den,
osobní péče o dítě do 4 let lze v ČR započítat jednomu z rodičů jako náhradní doba na důchod bez ohledu na to, zda trvalo v té době zaměstnání. Jak je to se započítáváním praxe u lékařů bohužel nevím, zkuste se obrátit na Vaše personální oddělení.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím o radu. Je mi 43 let. Jsem zaměstnaná, s přítelem plánujeme miminko. Pobírám invalidní důchod 1.stupně, pokud se mi podaří otěhotnět, budu mít nárok na rodičovský příspěvek i invalidní důchod? Moje lékařka mi řekla, že bych musela na neschopenku, do kdy mohu pobírat neschopnost práce a poté nastoupit na mateřskou dovolenou, rodičovskou dovolenou? Jak a jakým způsobem se žádá a kdy? Moc Vám děkuji za odpověď. Krásný den. Stanka
Dobrý den, kvůli mateřské/rodičovské o invalidní důchod nepřijdete. V případě rizikového těhotenství a čerpání nemocenské dávky se mateřská nastupuje povinně co nejdříve, tedy
8 týdnů před termínem porodu. Další potřebné informace určitě najdete v těchto článcích:
http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena.html
http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych se Vás zeptala, zda musí rodičovská dovolená přímo navazovat na mateřskou. Jsem v situaci, kdy se potřebuji co nejdříve po porodu, resp. po mateřské dovolené, vrátit cca na 6 měsíců do práce a dokončit rozpracovaný projekt. Pak bych však ráda začala čerpat rodičovskou dovolenou včetně příspěvku. Předem děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den,
rodičovská dovolená na mateřskou dovolenou navazovat nemusí, můžete na ni nastoupit i kdykoliv později. Je možné na ni nastoupit i opakovaně, i když se z ní už jednou vrátíte do zaměstnání. Maximálně se poskytuje do tří let věku dítěte. Rodičovský příspěvek není vázán na nastavení rodičovské dovolené. Výdělek během pobírání rodičovského příspěvku není omezen, omezená je pouze docházka dítěte mladšího 2 let do jeslí nebo podobného zařízení, a to na max. 46 hodin měsíčně.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se zeptala na informace ohledně peněžité podpory v mateřství a rodičovského příspěvku v situaci, kdy otec dítěte je Španěl a žili bychom ve Španělsku. Stále bych nicméně pracovala v ČR a to jedním z těchto způsobů: * žiji ve Španělsku, nicméně pracuji jako OSVČ v ČR (hlavní pracovní činnost)* žiji ve Španělsku, nicméně v ČR mám částečný pracovní úvazek (v řádu jednotek procent) a k tomu pracuji jako OSVČ (vedlejší pracovní činnost)Mám v daných situacích na příspěvky nárok? Jak se vypočítá výše příspěvku? Jak o příspěvky zažádám? Hraje v tom nějákou roli, kde se dítě narodí? A jestli můj manžel pracuje nebo ne? Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den!
Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v ČR je možné čerpat, i když budete bydlet v zahraničí. Pro nárok na PPM je potřeba splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Zároveň je nutné nastoupit na PPM v době trvání pojištění nebo v ochranné lhůtě. Pokud byste žádala jako OSVČ, je potřeba zároveň být dobrovolně účastna nemocenského pojištění alespoň 180 dní v posledním roce před nástupem na PPM. Více o PPM se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená.
Základními podmínkami pro nárok na rodičovský příspěvek v ČR je trvalý pobyt v ČR a skutečné bydliště v ČR. Pokud však některá ze společně posuzovaných osob (oba rodiče a dítě/děti) je občanem jiné země EU, pracuje v jiné zemi EU nebo v jiné zemi EU pobírá podporu v nezaměstnanosti nebo důchod, nemá v ČR trvalý pobyt nebo má skutečné bydliště v jiné zemi EU, úřad práce zkoumá, která ze zemí je primárně odpovědná za výplatu rodinných dávek. Obecně platí, že primární odpovědnost nese země, ve které osoby vykonávají práci (ať už v zaměstnání nebo jako OSVČ). Pokud podle tohoto kritéria vyplývá nárok v obou zemích, je dalším kritériem přednosti bydliště dětí. Pokud je v primární zemi příspěvek nižší, může vzniknout nárok na doplatek ze sekundární země. Obecné podmínky k žádosti o rodičovský příspěvek a k výpočtu jeho výše se můžete dočíst v článku Rodičovská dovolená. Pro posouzení Vaší konkrétní situace se můžete obrátit na úřad práce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mám dělat. V březnu mi skončila rodičovská dovolená a 15.6. mám termín druhého porodu. Musím se někde hlásit? A budu pobírat mateřskou nebo nastoupím rovnou na rodičovskou dovolenou? Jinak do práce bych nastoupit nemohla skrz těžkou práci a byla bych na nemocenské. Děkuji
Dobrý den,
pokud jste zaměstnaná a skončila Vám v práci nahlášená rodičovská dovolená, byla jste povinna nastoupit zpět do práce, pokud nemáte od lékaře vystavenou pracovní neschopnost, nebo jste se nedomluvila se zaměstnavatelem na neplaceném volnu. Situaci tedy řešte se zaměstnavatelem co nejdříve. Pokud trvá pracovní poměr, máte nárok na další peněžitou pomoc v mateřství. Můžete na ni nastoupit nejdříve počátkem osmého týdne před termínem porodu, tedy nejdříve 20. dubna.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat, kdy opět bude dostupná poradna Mateřská a rodičovská - když chci položit dotaz, dostanu vždy hlášku: Upozornění: Dnes již byl vyčerpán maximální počet dotazů v této sekci. Zkuste to zase zítra. Přitom poslední zobrazený dotaz je už několik měsíců starý. Děkuji za odpověď!😊
Dobrý den,
...

Pro akci je nutné přihlášení