Celkem výsledků pro výraz "rodicovska": 100
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to z RP a MD.Nyní pobírám RP, a od 10.12.2020 bych měla nastoupit opět na MD, jsem stále vedena jako zaměstnaná tudíž nárok mám, ale, v tuto chvíli mám RP větší než budu mít MD. Četla jsem že pokud je RD větší než MD mohu až do porodu čerpat RD. Jak ale zaměstnavateli nahlásit kdy jdu na MD když bych chtěla až do porodu pobírat RD? RD za první dítě vyčerpán nemám, tak v tom by být problém neměl. Nebo varianta že na MD půjdu již od 1.12.20 když, jak všude čtu, nemohu za jeden měsíc pobírat RD i MD současně to bych byla 9 dnů bez peněz a rozdíl by v rozpočtu opravdu chyběl.Děkuji za odpověď
Dobrý den,
v měsíci souběhu rodičovského příspěvku a peněžité pomoci v mateřství (PPM) náleží rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi zvolenou výší rodičovského příspěvku a PPM za daný měsíc. V měsíci narození mladšího dítěte však už vůbec nemáte nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě. Pokud rodičovský příspěvek nemáte dočerpán, je vhodné zvolit nástup na PPM co nejpozději, tedy počátkem šestého týdne před termínem porodu. Úřadu práce je potřeba nahlásit nástup na PPM, aby mohl dopočítat, kolik z rodičovského příspěvku Vám ještě doplatí. Je potřeba také oznámit narození mladšího dítěte, aby ÚP zastavil výplatu příspěvku na starší dítě. Zaměstnavatele obvykle stačí požádat o mateřskou dovolenou prostřednictvím formuláře Žádosti o PPM, kterou dostanete od gynekologa. Rodičovská dovolená v zaměstnání nesouvisí s čerpáním rodičovského příspěvku. Rodičovská dovolená skončí nástupem na další mateřskou dovolenou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.Od 18.05.2020 pracuji jako prodavačka pro jednu firmu. Dne 31.01.2022 mi ale končí smlouva na dobu určitou a smlouvu mi nikdo neprodlouží.Momentálně jsem ale na neschopence, těhotná a termín porodu mi vychází na 18.07.2022. Na co prosím tedy budu a nebudu mít nárok? Jedná se o moje první těhotenství tak si vůbec nevím rady co a jak.Mockrát dekuji za případnou odpověď a rady.
Dobrý den,
pokud bude dále trvat zdravotní důvod, můžete nemocenské čerpat i po skončení pracovního poměru, a to až do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na PPM můžete nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Žádost o PPM Vám dá lékař, předáte ji bývalému zaměstnavateli a ten ji odešle na OSSZ. PPM je u jednoho dítěte 28 týdnů. Před jejím skončením podejte na úřadu práce žádost o rodičovský příspěvek. Více informací o rodičovském příspěvku najdete v článku Rodičovská dovolená.
Po skončení pracovního poměru oznamte každou změnu zdravotní pojišťovně do 8 dní - tedy doložte čerpání nemocenského po skončení zaměstnání, následně doložte potvrzení o čerpání PPM a potom přechod na rodičovský příspěvek.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chci se zeptat jak postupovat.Jsem OSVČ a jsem těhotná, nárok na mateřskou mám vše jsem si platila. Termín porodu mám 3.9. a vím, že mě mateřská bude vyplácena 6-8t před porodem, jen se chci zeptat zda je možné skončit dříve a jít na nemocenskou než mě bude vyplácena mateřská, na nemocenskou bych chtěla jít od 1.6. A kam co a jak mám hlásit vůbec nevím jaký je postup.Pak až by mi skončila nemocenská a začala mateřská mám si jít nechat přerušit živnost a kam pak dál co hlásit? Děkuji moc za radu.
Dobrý den, pokud bude podle lékaře zdravotní důvod k pracovní neschopnosti, je možné jít na nemocenskou před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Na PPM pak přejdete nejpozději 6 týdnů před termínem porodu. Otázka přerušení/nepřerušení živnosti záleží zcela na Vás, na tom, kdy se k činnosti chcete opět vrátit. Přerušení živnosti můžete ohlásit jednotlivým institucím, nebo živnostenskému úřadu, který informaci předá. Bližší informace k postupu najdete také v článcích Mateřská dovolená 2023 a Rodičovská dovolená 2023.
Pro akci je nutné přihlášení