Celkem výsledků pro výraz "rodicovska": 100
Dobrý den,v únoru mi končí RD (8.února synovi budou 3roky).ještě ten rok plánujeme další mimčo.chtěla jsem se zeptat když mi zaměstnavatel vyhoví s neplaceným volnem,bude za mě platit sociální a zdravotní?A když by nevyhověl a dal výpověď a já bych si našla nějakou brigádu...budu si to muset platit já? a ještě jedna otázka: všude čtu že zaměstnavatel dává max 3roky RD...jak se to počítá? synovi budou v únoru 3roky-1.půlrok byla mateřská a teprve pak jsem měla RD-to je 2,5roku do 3let věku ditěte....takže mě rodičovská trvá 2,5roku mám nárok na ten půlrok? děkuji za odpověď
Dobrý den,
rodičovská dovolená je maximálně do třetích narozenin dítěte. Pokud chcete být doma po třetích narozeninách, je potřeba dohodnout si se zaměstnavatelem neplacené volno. Doporučuji v takovém případě rozložit si rodičovský příspěvek na potřebnou dobu. Rozložit si příspěvek je vhodné i v případě, že byste dala výpověď a jen pracovala brigádně na dohodu. Za příjemce rodičovského příspěvku je plátcem zdravotního pojištění stát. V případě, že byste u práce na dohodu překročila výdělek rozhodný pro odvod pojistného, odváděl by pojistné (zdravotní i sociální) také zaměstnavatel, nemusel by Vám ale při nízkém výdělku strhávat doplatek do minimálního zdravotního pojištění. Zaměstnavateli byste tedy měla doložit (např. čestným prohlášením), že jste příjemcem rodičovského příspěvku. Sociální pojištění není povinné, péče o dítě do 4 let je náhradní dobou pojištění z hlediska důchodu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím o pomoc, jsem v situaci se kterou si nevím rady. V roce 2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, následovala rodičovská. K 27.2.2019 mi rodičovská skončila a já dostala v práci výpověď, firma během mé nepřítomnosti zkrachovala a já se neměla už kam vrátit, ale byla jsem už několik týdnů těhotná a vešla jsem se do ochranné lhůty 180 dnů na nárok pro druhou mateřskou na kterou mám nastupovat dnešním dnem. Z čeho se bude vypočítávat stávající mateřská? Účetní z bývalé práce si neví rady a vše si bude teprve zjišťovat, ale až jí skončí dovolená na kterou právě nastupuje a je nějaký jiný formulář než ten klasický od lékaře pro žádost o mateřskou, který bych jí měla odevzdat? Paní mi říkala,že bude nejspíše potřebovat jiný papír než tento běžný.O mém nároku na mateřskou byla informovaná již předem a na schůzku s odevzdáním papíru svolila až dnešním dnem a to je i den mého nástupu na mateřskou, kterou začne řešit až po skončení své dovolené. Je to tak v pořádku? Nevadí ta prodleva? Termín porodu se blíží a já jsem ze vzniklé situace nervózní, aby se vše včas stihlo než přijde miminko na svět a zvlášť jestli si paní účetní vyzjistí, že potřebuje ode mě jiné dokumenty a vše budu muset oběhávat nanovo. Prosím poraďte jak přesně správně postupovat a jak zjistit zda mi vše ta účetní tedy správně vypočítala?
Dobrý den,
žádný další speciální formulář nepotřebujete, jen klasickou žádost o peněžitou pomoc v mateřství od gynekologa, ke které účetní připojí standardní přílohu, podle které se vypočítá Váš vyměřovací základ. Prodleva nevadí, jen může vyřízení dávky o to déle trvat. Vyměřovací základ pro výpočet PPM se standardně zjišťuje z 12 měsíců před měsícem nástupu na PPM. Pokud nastupujete v ochranné lhůtě, zjišťuje se tak, jako byste nastoupila na PPM den po konci pracovního poměru. Pokud jste v daném období neměla ze zaměstnání započitatelný příjem nebo jste měla započitatelný příjem, ale na tento příjem nepřipadá alespoň 30 kalendářních dní, bude se zjišťovat vyměřovací základ z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a bylo v něm alespoň 30 kalendářních dní, kterými se dá vyměřovací základ dělit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Rád bych Vás poprosil o radu s čerpáním PPM, když jsem zaměstnán a zároveň vedlejší OSVČ (minimální pojištění).Jde mi o situaci, kdy je manželka na RD (rodičovská dovolená) s 1 letým dítětem a čekáme druhé dítě.1. Je možné nějak odložit PPM, abychom stihli dočerpat celý RP? Tedy začít čerpat PPM až od porodu nebo případně až 2 týdny po porodu? 2. Je možné čerpat PPM bez MD (mateřské dovolené), když je manželka (případně manžel viz. dále) technicky vlastně na probíhající RD?3. Vzhledem k mému vyššímu DVZ bych chtěl pobírat PPM já jako manžel. Pokud porod nastane v očekávané době, tak je možné začít pobírat PPM manželkou až od porodu do konce 6. týdne (tedy 6 týdnů) a manželem pak od 7. týdne do 28. týdne (22 týdnů),nebo je nutné začít pobírat PPM manželkou už od 6-8. týdne před porodem až do konce 6. týdne po porodu (a tedy počítaného z jejího DVZ)? Popřípadě je možná situace, že manželka je na MD (jedno od kdy a jak dlouho - předpokládám, že PPM není vázána na MD ženy), ale PPM čerpá manžel celých 28 týdnů?4. Pokud je nutné čerpání PPM manželkou alespoň těch 6 týdnů po porodu, je možné čerpat PPM manželem v délce 22 týdnů, když porod neproběhne dříve? Tedy asi tak, že před porodem 8 týdnů manžel po porodu 6 týdnů žena a pak zase 14 týdnů manžel? 5. A teď hlavní dotaz - jak jsem psal na začátku, jsem zaměstnán i OSVČ. PPM bych čerpal z pojištění a DVZ ze zaměstnání - tedy vůbec nijak z OSVČ. Musel bych v tomto případě přerušit činnost OSVČ po dobu pobírání PPM (není nikdo na zástup) nebo by stačilo mít jen RD v zaměstnání? O děti by se starala doma manželka. Přijde mi nelogické nemoci vykonávat i OSVČ, když PPM jde úplně z jiného pojištění - v zaměstnání. 6. Poslední dotaz jen čistě ze zvědavosti - mohou být oba rodiče na RD zároveň (a tedy státní pojištěnci)? Popřípadě jeden na RD a druhý jako pečující o dítě do 7 let? Moc díky. Je to asi dost specifická situace a asi dost složitá, protože jsem to nedokázal nikde najít, ale každopádně předem mockrát děkuji za odpovědi.S pozdravem Robo
Dobrý den,
začnu odpovídat od konce:
6) Ano, oba rodiče mohou čerpat rodičovskou dovolenou v zaměstnání současně a oba budou státními pojištěnci z hlediska zdravotního pojištění. Případně může být matka na mateřské dovolené a otec na rodičovské dovolené nebo například jeden rodič na rodičovské dovolené s mladším dítětem a druhý rodič jako osoba celodenně pečující o starší dítě (do 7 let).
5) Při čerpání PPM nesmíte vykonávat pouze tu činnost, ze které nárok na PPM vznikl. Pokud budete čerpat PPM ze zaměstnání, nemůžete dané zaměstnání po dobu čerpání vykonávat (budete v něm na rodičovské dovolené), ale samostatně výdělečnou činnost přerušovat nemusíte.
4) Manžel (otec dítěte) má nárok na PPM nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, nemůže tedy PPM čerpat před porodem. Podpůrčí doba je u manžela maximálně 22 týdnů. Do této doby se započítává doba, po kterou byla PPM vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu.
3) Pokud si žena nezvolí nástup na PPM v rozmezí 6 až 8 týdnů před termínem porodu, bude za nástup na PPM a tedy začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu.
2) Zákon o nemocenském pojištění sice přímo nespojuje čerpání PPM s povinností čerpat mateřskou dovolenou v zaměstnání, ale z charakteru dávky vyplývá nutnost čerpat nějakou podobu "volna" v zaměstnání, jelikož není možné vykonávat činnost, ze které nárok na dávku vznikl. A tímto "volnem" je pro ženy mateřská dovolená, která je navíc na rozdíl od rodičovské dovolené považována za výkon práce pro účely řádné dovolené (u muže je za výkon práce považována rodičovská dovolená do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou).
1) Pokud žena bude čerpat PPM, podpůrčí doba poběží nejpozději od šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud by nečerpala PPM, bude Vám jako manželovi náležet PPM nejdříve od sedmého týdne po porodu, ale jen po dobu 22 týdnů. Nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě však zaniká nejpozději poslední den měsíce, který předchází měsíci narození mladšího dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to z RP a MD.Nyní pobírám RP, a od 10.12.2020 bych měla nastoupit opět na MD, jsem stále vedena jako zaměstnaná tudíž nárok mám, ale, v tuto chvíli mám RP větší než budu mít MD. Četla jsem že pokud je RD větší než MD mohu až do porodu čerpat RD. Jak ale zaměstnavateli nahlásit kdy jdu na MD když bych chtěla až do porodu pobírat RD? RD za první dítě vyčerpán nemám, tak v tom by být problém neměl. Nebo varianta že na MD půjdu již od 1.12.20 když, jak všude čtu, nemohu za jeden měsíc pobírat RD i MD současně to bych byla 9 dnů bez peněz a rozdíl by v rozpočtu opravdu chyběl.Děkuji za odpověď
Dobrý den,
v měsíci souběhu rodičovského příspěvku a peněžité pomoci v mateřství (PPM) náleží rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi zvolenou výší rodičovského příspěvku a PPM za daný měsíc. V měsíci narození mladšího dítěte však už vůbec nemáte nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě. Pokud rodičovský příspěvek nemáte dočerpán, je vhodné zvolit nástup na PPM co nejpozději, tedy počátkem šestého týdne před termínem porodu. Úřadu práce je potřeba nahlásit nástup na PPM, aby mohl dopočítat, kolik z rodičovského příspěvku Vám ještě doplatí. Je potřeba také oznámit narození mladšího dítěte, aby ÚP zastavil výplatu příspěvku na starší dítě. Zaměstnavatele obvykle stačí požádat o mateřskou dovolenou prostřednictvím formuláře Žádosti o PPM, kterou dostanete od gynekologa. Rodičovská dovolená v zaměstnání nesouvisí s čerpáním rodičovského příspěvku. Rodičovská dovolená skončí nástupem na další mateřskou dovolenou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.Od 18.05.2020 pracuji jako prodavačka pro jednu firmu. Dne 31.01.2022 mi ale končí smlouva na dobu určitou a smlouvu mi nikdo neprodlouží.Momentálně jsem ale na neschopence, těhotná a termín porodu mi vychází na 18.07.2022. Na co prosím tedy budu a nebudu mít nárok? Jedná se o moje první těhotenství tak si vůbec nevím rady co a jak.Mockrát dekuji za případnou odpověď a rady.
Dobrý den,
pokud bude dále trvat zdravotní důvod, můžete nemocenské čerpat i po skončení pracovního poměru, a to až do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na PPM můžete nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Žádost o PPM Vám dá lékař, předáte ji bývalému zaměstnavateli a ten ji odešle na OSSZ. PPM je u jednoho dítěte 28 týdnů. Před jejím skončením podejte na úřadu práce žádost o rodičovský příspěvek. Více informací o rodičovském příspěvku najdete v článku Rodičovská dovolená.
Po skončení pracovního poměru oznamte každou změnu zdravotní pojišťovně do 8 dní - tedy doložte čerpání nemocenského po skončení zaměstnání, následně doložte potvrzení o čerpání PPM a potom přechod na rodičovský příspěvek.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chci se zeptat jak postupovat.Jsem OSVČ a jsem těhotná, nárok na mateřskou mám vše jsem si platila. Termín porodu mám 3.9. a vím, že mě mateřská bude vyplácena 6-8t před porodem, jen se chci zeptat zda je možné skončit dříve a jít na nemocenskou než mě bude vyplácena mateřská, na nemocenskou bych chtěla jít od 1.6. A kam co a jak mám hlásit vůbec nevím jaký je postup.Pak až by mi skončila nemocenská a začala mateřská mám si jít nechat přerušit živnost a kam pak dál co hlásit? Děkuji moc za radu.
Dobrý den, pokud bude podle lékaře zdravotní důvod k pracovní neschopnosti, je možné jít na nemocenskou před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Na PPM pak přejdete nejpozději 6 týdnů před termínem porodu. Otázka přerušení/nepřerušení živnosti záleží zcela na Vás, na tom, kdy se k činnosti chcete opět vrátit. Přerušení živnosti můžete ohlásit jednotlivým institucím, nebo živnostenskému úřadu, který informaci předá. Bližší informace k postupu najdete také v článcích Mateřská dovolená 2023 a Rodičovská dovolená 2023.
Pro akci je nutné přihlášení