banner

Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena": 100

Dobrý den, chtěla bych si ověřit, jak je to s nárokem na mateřskou dovolenou v případě, že bych na konci dubna dostala výpověď (pracuji v cestovním ruchu). Aktuálně jsem v 11. týdnu a předpokládaný termín porodu je 24.10. Na hlavní pracovní poměr jsem zaměstnaná cca 5 let. U aktuálního zaměstnavatele pracuji od 1.11.2019. V tomto případě bych mohla využít 180denní ochranné lhůty, je to tak? Pokud bych na mateřskou dovolenou nastoupila 6 týdnů před porodem, tj. 12.9., na mateřskou bych měla mít nárok, pochopila jsem správně? Jak by se prosím výše mateřské vypočítávala? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, v případě, že by Váš pracovní poměr skončil na konci dubna, vešla byste se do ochranné lhůty a měla byste nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Postup výpočtu výše můžete najít v článku Mateřská dovolená 2020, je v něm uveden také odkaz na kalkulačku MPSV. V tomto případě by se vyměřovací základ zjišťoval pouze z období listopad 2019 až duben 2020.

Dobrý den, Manželka je učitelka (občankou EU, přechodný pobyt, zaměstnaná) a má smlouvu na dobu určitou do konce srpna, tedy v období, kdy již neučí a pobírá plný plat. Termin porodu je v polovině srpna. 1. Kdy nejpozději musí manželka nastoupit na mateřskou dovolenou (PPM)? Jak postupovat aby nebyla finančně ztrátová?2. Má žena nějakou možnost získat náhradu mzdy za období do konce srpna? Pokud ano, jak postupovat?3. Bude po ukončení její smlouvy u zaměstnavatele na konci srpna dále pobírat automaticky PPM? Bude nějak automaticky převedena do ochranné lhůty 180 dní? Existují zde nějaké povinnosti zaměstnavatele? Jak se vypočítá výše dávky? Hraje příjem otce nějakou roli? 4. Je možné nastavit výši nebo dobu pobírání PPM? Pokud ano, jak postupovat?5. Kdy žádat o rodičovský příspěvek tak aby nebyl příjem po skončení PPM přerušen?Děkuji.

Dobrý den,

odpovím postupně:

1. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Při pozdějším nástupu než 6 týdnů před termínem porodu by se manželka připravila o část PPM, jelikož podpůrčí doba by se začala počítat od počátku šestého týdne před termínem porodu.

2. Pokud se jedná o náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou, je zaměstnavatel povinen ji vyplatit při skončení pracovního poměru.

3. Skončení pracovního poměru v průběhu čerpání PPM nemá na její výplatu vliv, výplata PPM pokračuje automaticky do konce podpůrčí doby. Výše dávky se stanoví podle denního vyměřovacího základu ke dni nástupu na PPM (ke dni začátku podpůrčí doby) a dále se nemění. Příjem otce nehraje roli. Postup výpočtu včetně odkazu na kalkulačku MPSV najdete v článku Mateřská dovolená 2020.

4. Výši ani délku nelze zvolit. Podpůrčí doba je 28 týdnů u jednoho narozeného dítěte.

5. Žádost o rodičovský příspěvek je vhodné podat na Úřadu práce před uplynutím 28 týdnů podpůrčí doby PPM. V případě souběhu PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci náleží rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM v daném měsíci.

Dobrý den, chtěla bych si od Vás ověřit jednu informaci. Zde je můj přesný příklad. Termín porodu vypočítán na 9. 3. 2020 nástup na mateřskou dovolenou byl v rozmezí 13. 1. - 27. 1. Já nastupovala 27. 1. 2020. Vypočítala sem si tedy konec MD k 10.8.2020 (28. týdnů). Bylo mi ale sděleno, že pokud sem šla na MD 6. týdnů před porodem, budu ji mít o to kratší. Myslím tím kratší o 2 týdny co sem byla déle v zaměstnání. Prý je na mně, kdy si nastoupím na MD, ale 28. týdnů se počítá od prvního dne kdy na ní mohu nastoupit. Děkuji předem za Vaší odpověď.

Dobrý den,

mateřská dovolená je 28 týdnů od data nástupu, pokud nástup nastal kdykoliv v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Při termínu porodu 9. 3. 2020 a nástupu na MD 27. 1. 2020 vychází poslední den na 9. 8. 2020. Mateřská dovolená by byla kratší, pokud byste na ni nastoupila později než počátkem šestého týdne před termínem porodu, který stanovil lékař. Mateřskou dovolenou upravuje § 195 zákoníku práce. Stejně tak peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena 28 týdnů od nástupu zvoleného kdykoliv v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.

Dobrý den, Měla bych dotaz ohledně výpočtu výše PPM. Do konce října 2020 jsem byla zaměstnána, potom jsem dala výpověď a byla do konce ledna na pracovním úřadě. V tuto dobu mám zase pracovní smlouvu, kterou budu mít minimálně půl roku. Momentálně jsem v 10tt a pracuji na plný úvazek. Chci se zeptat jak se bude vypočítávat v mojem případě výše PPM když jsem byla na pracovním úřadě? Děkuji za odpověď a hezký den.

Dobrý den,
ve Vašem případě se denní vyměřovací základ pro výpočet výše PPM nebude zjišťovat ze mzdy za 12 měsíců, jak je to běžné, ale rozhodné období bude ve Vašem případě kratší - pouze od nástupu do současného zaměstnání. Více o výpočtu se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená 2021.

Dobrý den,mám v tom trochu zmatek. V květnu (přesné datum ještě nevím) by mi měla končit mateřská dovolená. Jestli jsem správně pochopila, měla bych si zažádat u zaměstnavatele o čerpání dovolené (která mi zbyla před mateřskou) a následně nástup na rodičovskou dovolenou. A na ÚP vyplnit formulář na žádost o rodičovský příspěvek. Mám dotaz, co se týče nástupu na rodičovskou. V tom formuláři pro ÚP mám dát datum nástupu takový, kdy mi skončí čerpání dovolené u zaměstnavatele nebo den, kdy mi končí mateřská? Na mateřskou jsem nastupovala 3.11.2020, snad mi někdo poradí datum konce mateřské, abych ho špatně nevypočítala.Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud se Vám narodilo jedno dítě a nenastupovala jste na mateřskou dovolenou později než počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu, máte nárok na mateřskou dovolenou v délce 28 týdnů, tedy končí Vám 17. května. Zaměstnavatele můžete požádat o čerpání dovolené od 18. května a po skončení dovolené o čerpání rodičovské dovolené. Nárok na dovolenou Vám vzniká i za dobu mateřské dovolené a maximálně do výše dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby se jako výkon práce pro účely dovolené započítává také rodičovská dovolená.
Rodičovský příspěvek můžete začít čerpat ihned po skončení peněžité pomoci v mateřství (PPM) nebo později, například od června, záleží na Vašem uvážení a není podstatné nastavení rodičovské dovolené v zaměstnání. Pokud je však souběh PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci, náleží rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM v daném měsíci.

mateřská
avatar 220602 11. 10. 2020

Dobry den,p.doktorko cetla jste tento email viz nize?dekuji za odpoveddobry den p.doktorko,mela bych na vas prosim dotaz,ukoncila jsem dnes pracovni pomer,protoze se zamestnavatelem nebyla rec ohledne zruseni te dohody o neplacenem volnu ten ctvrty rok,a neschopenka a materska se mi bude pocitat se mzdy jak jsem pracovala,nez jsem nastoupila na rodicak pred tremi roky?dekuji Vam za odpoved

Dobrý den,

omlouvám se, odpověď se nevložila na web. Kopíruji:

Vyměřovací základ pro výpočet výše nemocenského i peněžité pomoci v mateřství se bude zjišťovat z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem ze zaměstnání a bylo v něm alespoň 30 kalendářních dní, kterými lze dělit vyměřovací základ. Reálně se tedy může jednat o kalendářní rok, ve kterém jste čerpala dovolenou mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou nebo se bude jednat o období ještě před nástupem na mateřskou dovolenou. Neplacené volno a mateřská a rodičovská dovolená patří mezi vyloučené dny. Na nemocenské budete mít nárok, pokud pracovní neschopnost vznikne nejpozději sedmý den po skončení pracovního poměru. Nemocenské od OSSZ je vypláceno od 15. dne trvání pracovní neschopnosti.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s čerpáním dovolené? 4.5.2021 jsem nastoupila na nemocenskou/rizikové těhotenství. Jak je to s dovolenou? Pochopila jsem dobře, že mi není krácena, a tudíž mám nárok na celých 25 dní za rok? A prý i během rodičovské běží také řádná dovolená? Jak mám případně nárok prosím? Děkuji Pavlíčková

Dobrý den,
dovolená se za dobu pracovní neschopnosti nekrátí, ale doba v pracovní neschopnosti, stejně jako doba na rodičovské dovolené, se započítává jako odpracovaná doba pro nárok na dovolenou pouze částečně, a to maximálně v rozsahu 20 týdnů (resp. přesněji dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby) za rok. Podmínkou je, že mimo dobu takovýchto částečně započitatelných překážek v práci odpracujete alespoň 12 týdnů (resp. dvanáctinásobek stanovené týdenní pracovní doby). Přesný nárok na dovolenou by Vám měla sdělit mzdová účetní.

Dobrý den. Chci se zeptat, zda mám nárok na mateřskou, když jsem žila dva roky v zahraničí? Nedávno jsem se vrátila do ČR a teď potřebuji zajistit finančně dítě tady, mám nárok na mateřskou i tady? Nebo na jiné příspěvky? Děkuji

Dobrý den, na mateřskou vám vznikne nárok pouze ze zaměstnání a za podmínek státu, kde jste pracovala – pokud vám tedy ten nárok vznikne. Tady si pak můžete zažádat o Rodičovský příspěvek. Více zde: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html.

Dobrý den, chci se zeptat jsem zaměstnaná na dobu neurčitou od 1.8. jsem na mateřské (porod 18.9.2017) mateřská je tedy půl roku, jak se provádí přechod z Md na rodičovský příspěvek to musím zajít na Úřad práce a co potřebuji i do zaměstnání musím? Děkuji za odpověď....

Dobrý den, o RP se žádá na úřadu práce – sociální odbor. Potřebujete rodný list dítěte, vaši OP. Více zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.