banner

Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena": 100

Dobrý den, mám dotaz ohledně končící mateřské dovolené. Dcera má 3roky 27.listopadu2018, jelikož jsem měla v plánu nastoupit od září do práce, vyčerpala jsem si předem rodičovský příspěvek a přihlásila ji do školky. Otěhotněla jsem a nyní nevím, jak překlenout období do konce listopadu, kdy bych už teoreticky mohla nastoupit další MD. Mohu dat dcerku na celodenní docházku do MŠ a mohu čerpat v práci mateřskou dovolenou do jejich 3.narozenin pokud bude ve skolce? Příspěvek mám vybraný a do práce na dva/tři měsíce jít je hloupost. ( Jsem ucitelka). Předem děkuji za odpověď a radu.

Dobrý den, dcerka může chodit do školky a vy čerpat mateřskou – vztahuje se již k druhému dítěti.

Dobrý den,v příštím týdnu nastupuji z důvodu nadměrného pracovního vytížení na pracovní neschopnost. Jsem aktuálně ve 28tt, tudíž mi během pár týdnů vznikne nárok na přestup z neschopenky na oficiální mateřskou. Momentálně jsme v situaci, kdy se musíme pečlivě rozhodovat nad každým krokem s ohledem na finance, tudíž mi jde upřímně o to, zda je obecně výhodnější zůstat na PN déle až do termínu šest týdnů před porodem, nebo na neschopence setrvat naopak co nejkratší dobu a v osmém týdnu před porodem nastoupit na mateřskou.Lze to takto určit? Nebo opravdu záleží člověk od člověka podle toho, jaké má příjmy? V posledním roce se mi příjem postupně zvedal, nevím tedy, jakým způsobem přesně se příspěvky počítají....Budu ráda za jakoukoliv radu a předem děkuji.M.

Dobrý den, můžete si termín nástupu na mateřskou zvolit v rozmezí 8-6 týdnů před TP, budete tak moci čerpat déle nemocenskou, takže finančně vám to vyjde lépe.

Dobrý den,mám dotaz ohledně nástupu na MD - v současné chvíli pobírám RP na dítě a za cca 6 týdnů bych měla nastoupit na MD s dalším dítětem (při nástupu 6 týdnů před porodem). Jelikož nestihnu vyčerpat celý rodičovský příspěvek chci se zeptat zda je možnost nastoupit na MD déle jak 6 týdnů před porodem (např. 2 týdny před TP)?Dále bych se chtěla pro jistou (i když tuším, že ne) zeptat zda neexistuje možnost podat žádost o dočerpání nevyčerpaného RP?Děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den.

Dobrý den,
není to takto možné, nástup na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) můžete zvolit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Pokud nástup v tomto rozmezí nezvolíte, bude za nástup na PPM a začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu. Při souběhu PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci Vám bude náležet rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM v daném měsíci, a to ve výši rozdílu mezi zvolenou částkou RP a PPM za daný měsíc. V měsíci narození mladšího dítěte již není nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě a nevyčerpaná částka rodičovského příspěvku zůstane státu, není možné ji dočerpat.

OSVČ
avatar Apolenka252021 03. 04. 2023

Dobrý den, chci se zeptat jak postupovat.Jsem OSVČ a jsem těhotná, nárok na mateřskou mám vše jsem si platila. Termín porodu mám 3.9. a vím, že mě mateřská bude vyplácena 6-8t před porodem, jen se chci zeptat zda je možné skončit dříve a jít na nemocenskou než mě bude vyplácena mateřská, na nemocenskou bych chtěla jít od 1.6. A kam co a jak mám hlásit vůbec nevím jaký je postup.Pak až by mi skončila nemocenská a začala mateřská mám si jít nechat přerušit živnost a kam pak dál co hlásit? Děkuji moc za radu.

Dobrý den, pokud bude podle lékaře zdravotní důvod k pracovní neschopnosti, je možné jít na nemocenskou před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Na PPM pak přejdete nejpozději 6 týdnů před termínem porodu. Otázka přerušení/nepřerušení živnosti záleží zcela na Vás, na tom, kdy se k činnosti chcete opět vrátit. Přerušení živnosti můžete ohlásit jednotlivým institucím, nebo živnostenskému úřadu, který informaci předá. Bližší informace k postupu najdete také v článcích Mateřská dovolená 2023 a Rodičovská dovolená 2023.

Dobrý den, prosím o radu. Je mi 43 let. Jsem zaměstnaná, s přítelem plánujeme miminko. Pobírám invalidní důchod 1.stupně, pokud se mi podaří otěhotnět, budu mít nárok na rodičovský příspěvek i invalidní důchod? Moje lékařka mi řekla, že bych musela na neschopenku, do kdy mohu pobírat neschopnost práce a poté nastoupit na mateřskou dovolenou, rodičovskou dovolenou? Jak a jakým způsobem se žádá a kdy? Moc Vám děkuji za odpověď. Krásný den. Stanka

Dobrý den, kvůli mateřské/rodičovské o invalidní důchod nepřijdete. V případě rizikového těhotenství a čerpání nemocenské dávky se mateřská nastupuje povinně co nejdříve, tedy

8 týdnů před termínem porodu. Další potřebné informace určitě najdete v těchto článcích:

http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena.html

http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html

 

Dotaz
avatar Denisa31 09. 09. 2017

Dobrý den,chci se zeptat.Jsem zaměstnaná 5. rokem ve firmě na dobu neurčitou. Termín porodu mám 10.1.2018. A chci se zeptat, když se nastupuje na mateřskou dovolenou, jak dlouho se pobírá? A kdy se nastupuje na rodičák? A jestli si můžu sama určit variantu jak dlouho budu pobírat rodičák. A výše mateřské se pak odčítá od částky 220000,- nebo jak to vlastně je? A po tu dobu, co budu na MD, tak se už ta doba krátí, co pak mám být na RP nebo jak to vlastně je? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, mateřská trvá 28 týdnů (více zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena). Na rodičovskou se nastupuje v návaznosti na mateřskou. Mateřská (PPM) a rodičovský příspěvek jsou dvě odlišné dávky (rodičovská podrobně zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena). Přečtěte si prosím oba články a v případě nejasností se pak zeptejte konkrétněji.

Dobrý den, potřebovala bych ujastnit/doplnit/potvrdit pár informací k tématu MD, RD, dovolená.Mateřská dovolení - v rámci kalkulace se bere poslední kalendářní rok před nástupem na MD, pracovní neschopnost se nezapočítává, pouze se zahrnují odpracované měsíce (od 4.1.2017 jsem na PN - riz. těhotenství, termín porodu 21.6.2017)Dovolená - (Jak jsem psala výše od 4.1.2017 jsem na PN, v tomto kalendářním roce odpracován pouze 1 pracovní den - 3.1.2017, 2.1.2017 jsem čerpala dovolenou z důvodu nemoci). Na kolik dní dovolené budu mít nárok? Záleží na počtu odpracovaných dní? Počítá se i z MD?Je lepší dovolenou proplatit před nástupem na rodičovskou? Nebo dovolenou tzv. vybrat? Mezi mateřskou a rodičovskou si vzít dovolenou? Jaká je kalkulace dovolené? Z čeho, z jakého období vychází? (předchozího kalendářního čtvrtletí, tzn. pokud tam čerpám MD, bude se počítat z ní?)Rodičovská dovolená - má vliv na to, jestli půjdu na mateřskou 6. nebo 8. týden před MD na výši platu? (dnes mi bylo sděleno na gynekologii, že pokud jsem měla vyšší plat, takže je lepší jít 6. týden na MD než 8. týden. Tomuto ale moc nerozumím. Myslela jsem, že rodičovská dovolená už pak nemá vliv na mé příjmy, že je daná částka, která se rozdělí podle toho, jak dlouho budu chtít být doma s miminkem...)Děkuji za vysvětlení.

Dobrý den, ohledně výpočtu PPM máte pravdu. Na dovolenou vám vznikne nárok až za období čerpání PPM a zaměstnavatel má zákonnou povinnost vám umožnit její čerpání po skončení PPM, před RP - jiné termíny jsou na dohodě. Ohledně výše dovolené vám nic neřeknu, zeptejte se mzdové účetní. PPM se čerpá celkem 28 týdnů, tak záleží na vás, kdy ji nastoupíte (rozdíl může být pouze v délce čerpání vyšší částky). Rodičovská je 220 000,- které si rozdělíte podle toho, jak dlouho chcete RD čerpat a tak, aby měsíční výše RP nebyla vyšší než 70 % platu.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na informace ohledně peněžité podpory v mateřství a rodičovského příspěvku v situaci, kdy otec dítěte je Španěl a žili bychom ve Španělsku. Stále bych nicméně pracovala v ČR a to jedním z těchto způsobů: * žiji ve Španělsku, nicméně pracuji jako OSVČ v ČR (hlavní pracovní činnost)* žiji ve Španělsku, nicméně v ČR mám částečný pracovní úvazek (v řádu jednotek procent) a k tomu pracuji jako OSVČ (vedlejší pracovní činnost)Mám v daných situacích na příspěvky nárok? Jak se vypočítá výše příspěvku? Jak o příspěvky zažádám? Hraje v tom nějákou roli, kde se dítě narodí? A jestli můj manžel pracuje nebo ne? Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den!

Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v ČR je možné čerpat, i když budete bydlet v zahraničí. Pro nárok na PPM je potřeba splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Zároveň je nutné nastoupit na PPM v době trvání pojištění nebo v ochranné lhůtě. Pokud byste žádala jako OSVČ, je potřeba zároveň být dobrovolně účastna nemocenského pojištění alespoň 180 dní v posledním roce před nástupem na PPM. Více o PPM se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená.
Základními podmínkami pro nárok na rodičovský příspěvek v ČR je trvalý pobyt v ČR a skutečné bydliště v ČR. Pokud však některá ze společně posuzovaných osob (oba rodiče a dítě/děti) je občanem jiné země EU, pracuje v jiné zemi EU nebo v jiné zemi EU pobírá podporu v nezaměstnanosti nebo důchod, nemá v ČR trvalý pobyt nebo má skutečné bydliště v jiné zemi EU, úřad práce zkoumá, která ze zemí je primárně odpovědná za výplatu rodinných dávek. Obecně platí, že primární odpovědnost nese země, ve které osoby vykonávají práci (ať už v zaměstnání nebo jako OSVČ). Pokud podle tohoto kritéria vyplývá nárok v obou zemích, je dalším kritériem přednosti bydliště dětí. Pokud je v primární zemi příspěvek nižší, může vzniknout nárok na doplatek ze sekundární země. Obecné podmínky k žádosti o rodičovský příspěvek a k výpočtu jeho výše se můžete dočíst v článku Rodičovská dovolená. Pro posouzení Vaší konkrétní situace se můžete obrátit na úřad práce.

Dobrý den, nikde jsem nenašla, jak je to s mateřskou a rodičovský příspěvkem v případě, že bych byla zaměstnaná po celou dobu mateřství po porodu na hlavní pracovní poměr – pracovní smlouvu u zaměstnavatele. Pracuji totiž na homeoffice, kdy je mi to umožněno. Můj dotaz tedy zní.Je povinné čerpat mateřskou dovolenou a případně v jaké minimální době? Je nárok na rodičovský příspěvek 300 000,- podmíněn čerpání mateřské? Je možné o něj žádat i právě v případě, že budu zaměstnaná na hlavní pracovní poměr (například doložením hlídání babičky či chůvy, která by byla mnou placena).Moc Vám děkuji.

Dobrý den,
podle zákoníku práce nesmí být mateřská dovolená v souvislosti s porodem nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Existují právníci, kteří z tohoto ustanovení vyvozují, že je mateřská dovolená povinná. Druhá skupina právníků se kloní k tomu, že mateřská dovolená je právo, nikoli povinnost a uvedené ustanovení se uplatní až v případě, že žena na mateřskou dovolenou skutečně nastoupí. Nejsem tedy schopná Vám jednoznačně odpovědět. Zákoník práce však nedává zaměstnavateli možnost Vám mateřskou dovolenou nařídit. Pokud budete vykonávat práci, ze které vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nebudete mít nárok na výplatu této dávky. Čerpání rodičovského příspěvku není podmíněno vyčerpání peněžité pomoci v mateřství. Úřad práce od Vás může navíc požadovat potvrzení, že Vám OSSZ dávku nevyplácí. Výkon práce při čerpání rodičovského příspěvku není omezen, není omezen ani výdělek. Hlídání jinou fyzickou osobou také není omezeno a nedokládá se. Omezená je pouze docházka dítěte mladšího 2 let do jeslí, školky nebo obdobného zařízení na maximálně 92 hodin měsíčně. Docházku do zařízení by bylo potřeba úřadu oznámit do 8 dnů a následně dokládat rozsah docházky.

Dobrý den, dne 30.8.2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. 28 týdnu jejího čerpání mi vychází na 14.3. 2019. U zaměstnavatele mám smlouvu do konce roku 2018. Chtěla bych se tedy zeptat, zda mi bude mateřská dovolená vyplacena i v případě, ze jiz od ledna 2019 nebudu zaměstnana. A jak je to pak případně s rodičovský příspěvkem. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

termín mateřská dovolená označuje pouze volno v zaměstnání, ne finanční dávku. Dovolená Vám tedy skončí s koncem pracovního poměru. Peněžitou pomoc v mateřství (PPM) ale budete pobírat dál beze změny až do vyčerpání těch 28 týdnů. Po skončení PPM můžete začít čerpat rodičovský příspěvek, požádáte o něj na úřadu práce. V měsíci, kdy je souběh PPM a rodičovského příspěvku, náleží z rodičovského příspěvku jen rozdíl mezi měsíční zvolenou částkou rodičovského příspěvku a vyplacenou PPM v daném měsíci. Pokud by Vám tedy PPM za březen vycházela vyšší než rodičovský příspěvek, který si chcete zvolit, pak o rodičovský příspěvek požádejte až od dubna (za březen by nenáležel).

Po konci pracovního poměru byste měla oznámit své zdravotní pojišťovně do 8 dnů, že jste dále příjemcem peněžité pomoci v mateřství a stejně tak později oznámit i přechod na rodičovský příspěvek.

Dobrý den Vám přeji, prosím Vás o radu.Od 10. 8. 2020 jsem v dočasné pracovní neschopnosti. Termín porodu mám 14. 1. 2021. Dle kalkulačky zde, by měl být nástup na MD mezi 19. 11. - 3. 12 2020.K 31. 12. 2020 mi končí pracovní poměr, který nebude prodloužen. Zbývá mi k vyčerpání 17 dní řádné dovolené, které budou vzhledem k délce pracovní neschopnosti pokráceny.Chci se tak zeptat: zbývající dovolená mi tak bude muset být proplacena k ukončení pracovního poměru a nebude tak možné ji čerpat mezi MD a RD (tedy v roce 2021), že?Druhý dotaz: je nutné se po skončení pracovního poměru, tedy po Novém roce, registrovat na ÚP nebo tam stačí jít až se žádostí o RP?Děkuji a za odpověď a přeji pěkný den

Dobrý den,

nevyčerpanou dovolenou je zaměstnavatel povinen proplatit při skončení pracovního poměru. Dovolená za kalendářní rok 2020 se krátí až při zmeškání 100 a více směn. Mateřská dovolená se pro účely dovolené považuje za výkon práce, nejedná se o zmeškané směny. Mateřská dovolená (volno v zaměstnání) Vám skončí s koncem pracovního poměru. Výplata peněžité pomoci v mateřství (PPM) bude i po skončení pracovního poměru pokračovat beze změny, pokud na ni máte nárok (splňujete potřebných 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky). Je potřeba oznámit zdravotní pojišťovně do 8 dnů od skončení zaměstnání, že jste státní pojištěnec jako příjemce PPM. Není potřeba se registrovat na úřadu práce a v době čerpání PPM před porodem a 6 týdnů po porodu Vás ani zaregistrovat jako uchazeče o zaměstnání nemohou. Na úřad práce tedy stačí jít až se žádostí o rodičovský příspěvek.

Dobrý den,prosím Vás o radu. V říjnu 2020 jsem nastoupila do nového zaměstnání, ale chvíli na to jsem zjistila, že jsem těhotná. Termín porodu mám v půlce června. Na mateřskou bych měla nastupovat nejdříve koncem dubna, momentálně jsem od března na ošetřovném s dcerou. Můj dotaz zní, jak je to s dovolenou? Starou dovolenou žádnou nemám a od nového roku jsem žádnou dovolenou nečerpala. O proplacení dovolené lze zažádat až po mateřské, při nástupu na rodičovskou? Nebo si o ní můžu zažádat ještě než nastoupím na mateřskou? Jde mi hlavně o to, že v době, kdy mi skončí mateřská, už nebudu u stávajícího zaměstnavatele zaměstnaná, protože mám smlouvu na dobu určitou, a to do půlky října 2021. Nemůže se potom stát, že mi zaměstnavatel odmítne vyplatit dovolenou, když už u něho nebudu zaměstnaná? Má na to právo? Nevím přesně o kolik dní se bude jednat, dovolená se mi nasčítá i na OČR a na mateřské? Každopádně bych nerada o tyto peníze přišla. Děkuji Vám moc za odpověď.

Dobrý den,
dovolenou můžete čerpat před mateřskou dovolenou, pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit. Pokud budete mít v době skončení pracovního poměru nevyčerpanou dovolenou, je ze zákona zaměstnavatel povinen Vám ji proplatit. Pro účely dovolené se za výkon práce považuje mateřská dovolená i doba na ošetřovném (doba ošetřování dítěte mladšího 10 let nebo doba péče o dítě mladší 10 let).