banner

Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100

Dobrý den, prosím o radu. Před nástupem na první mateřskou jsem byla zaměstnanec, smlouva na dobu neurčitou stále trvá. Rodičovskou dovolenou mám se zaměstnavatelem domluvenou do tří let věku prvního dítěte. Ještě před prvním těhotenstvím jsem začala podnikat na vedlejší činnost. V průběhu těhotenství jsem se stala neuvolněnou místostarostkou (odměna do 10. tis). Nyní čekám druhé dítě. Ročovský příspěvek mi bude vyplácen do 30.4. Na mateřskou mohu nastoupit 29.4. nebo 13.5. Řeším, zda raději nastoupit na mateřskou dříve a přijít o "pár korun" z nedočerpaného RP a nebo lze nastoupit později s tím, že bych musela alespoň na měsíc květen pozastavit živnost, abych se z pohledu OSSZ nestala OSVČ na hlavní činnost a nemusela zaplatit zálohu z minimálního VZ. Když bude prodleva mezi čerpáním RP a PPM oněch 14 dní, vypočítá se PPM na druhé dítě ze stejného základu jako na první dítě?Předem velmi děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Dobrý den,

rodičovský příspěvek nijak neovlivňuje výpočet Vaší peněžité pomoci v mateřství (PPM). Pokud Vám trvá stále stejné zaměstnání jako u předchozí PPM a na další PPM nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte, porovná se aktuální denní vyměřovací základ z Vašeho zaměstnání se základem z Vašeho zaměstnání pro předchozí PPM a použije se vyšší základ. Pokud zároveň splňujete podmínky pro nárok na PPM i jako OSVČ a požádáte o dávku i ze samostatně výdělečné činnosti, vyměřovací základy se sečtou a vypočítá se jedna výsledná dávka. Na PPM můžete nastoupit kdykoliv v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu, klidně tedy 1. května.  Vaše samostatně výdělečná činnost bude stále vedlejší činností.

Na co mám nárok
avatar NIvanka 05. 06. 2019

Dobrý den, jsem relativně čerstvě zpátky v České republice a tím pádem dle odpracovaných dnů mi pravděpodobně nenáleží mateřská. Nicméně jsem poslední čtyři měsíce pracovala na HPP a odcházím na MD. Právnička mi řekla, že žádost o PPM mám podat, aby jí zamítli a následně mi začali vyplácet nemocenskou. Chci se jen ujistit, zda je tento postup správný a v jaké výši budu nemocenskou pobírat. Budu matka jen s jedním příjmem, proto nevím, jak bych zvládla pobírat jen 7600 / měsíc rodičovský příspěvek, jestli chápu dobře, že na víc nárok mít nebudu.Před příchodem do ČR jsem pracovala ve Francii, kde jsem pojištění platila, ale nevím zda se to dá nějak spojit popřípadě čím a kam to mám doložit. Předem děkuji za případnou radu

Dobrý den,

podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je alespoň 270 dní nemocenského pojištění v posledních 2 letech před nástupem na PPM a zároveň nástup na PPM ze zaměstnání (pojištěné činnosti) nebo v ochranné lhůtě. Do potřebných 270 dní je možné započítat všechny doby pojištění v daných 2 letech a je možné tady započítat i účast na pojištění ze zahraničí. Musí se ale jednat o obdobné pojištění pro případ mateřství. Pokud jste byla účastna takového pojištění ve Francii dostatečnou dobu, můžete tedy mít v ČR nárok na PPM. K žádosti o PPM je potřeba v takovém případě doložit doklad o účasti na pojištění ze zahraničí od příslušné francouzské instituce, mělo by se jednat o formulář E104 nebo příslušný papírový SED. Pokud tento formulář nemáte, měla by si jej na Vaši žádost vyžádat OSSZ. Doporučuji tedy poradit se o dalším postupu přímo na OSSZ dle sídla Vašeho současného zaměstnavatele. 

Pokud byste nárok na PPM neměla, lékař Vám může vystavit rozhodnutí o pracovní neschopnosti od počátku šestého týdne před porodem do konce šestinedělí, ale potřebuje k tomu potvrzení z OSSZ, že nemáte na PPM nárok. Tedy v takovém případě doložte žádost o PPM na OSSZ, aby Vám vystavili doklad o zamítnutí.

Výše PPM nebo nemocenského by se počítala z Vašeho příjmu v zaměstnání v ČR. Zjednodušený postup výpočtu PPM najdete v článku Mateřská dovolená 2019 na našem webu, včetně odkazu na orientační kalkulačku dávek nemocenského pojištění na webu MPSV. Ve Vašem případě se nebude dávka počítat z 12 měsíců, ale jen z doby od začátku zaměstnání v ČR do konce měsíce, který předchází měsíci nástupu na PPM/nemocenskou. Rodičovský příspěvek můžete volit i vyšší než 7600 Kč měsíčně, pokud budete mít dostatečný vyměřovací základ pro PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem. Maximální částka je pak ve výši 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. Pokud budete mít nízké příjmy, informujte se po porodu na odboru státní sociální podpory úřadu práce o dávkách porodné, přídavek na dítě, případně příspěvek na bydlení.

Mám nárok?
avatar Plánuji 22. 06. 2020

Dobrý den.Chci se zeptat jestli v případě otěhotnění budu mít nárok na mateřskou nebo rodičovskou když:-dva roky jsem OSVČ a celou dobu si platím sociální a zdravotní pojištění? -vzhledem k situaci budu muset nastoupit do zaměstnání...Jak dlouho budu muset být zaměstnaná, abych nárok měla?

Dobrý den,

pokud jste si jako OSVČ neplatila navíc dobrovolné nemocenské pojištění, nesplňujete nyní podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Abyste měla nárok, musíte splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední dva roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM v době pojištění nebo v ochranné lhůtě po zániku pojištění. Pokud byste chtěla žádat jako OSVČ, musela byste navíc splnit podmínku alespoň 180 dní nemocenského pojištění za poslední rok před nástupem na PPM. V případě, že budete zaměstnaná, ale nesplníte potřebnou dobu nemocenského pojištění pro nárok na PPM, můžete od šestého týdne před termínem porodu čerpat tzv. nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Na rodičovský příspěvek se obvykle přechází po skončení výplaty PPM nebo nemocenského v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Pokud nebudete mít nárok na tyto dávky, můžete čerpat rodičovský příspěvek od narození dítěte.

Dobrý den paní inženýrko,chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na mateřskou dovolenou, když mi 30.9.2020 končí smlouva u stávajícího zaměstnavatele a termín porodu mám 30.12.2020? Momentálně jsem na nemocenské. Případně, kde v takovém případě mateřskou můžu vyřídit.Předem Vám moc děkuju za radu mějte hezký denMagdalena

Dobrý den,

termín mateřská dovolená označuje volno v zaměstnání, finanční dávka se jmenuje peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Jako nezaměstnaná tedy nebudete čerpat dovolenou, ale dávku čerpat můžete při splnění podmínek. Pro nárok na PPM je potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Zároveň je potřeba se vejít do ochranné lhůty, která je maximálně 180 dní od skončení zaměstnání (pojištění). Na PPM se nastupuje od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Do potřebných 270 dní se počítá i doba pracovní neschopnosti při trvání pracovního poměru. Pokud by byl pracovní poměr kratší, je možné započítat i předchozí zaměstnání (pojištění) v období daných 2 let. Pokud tedy splňujete podmínku 270 dní pojištění, budete mít na PPM nárok, do ochranné lhůty se vejdete. Žádost o PPM dostanete od gynekologa a předáte ji bývalému zaměstnavateli, který ji s přílohou odešle na OSSZ.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na informace ohledně peněžité podpory v mateřství a rodičovského příspěvku v situaci, kdy otec dítěte je Španěl a žili bychom ve Španělsku. Stále bych nicméně pracovala v ČR a to jedním z těchto způsobů: * žiji ve Španělsku, nicméně pracuji jako OSVČ v ČR (hlavní pracovní činnost)* žiji ve Španělsku, nicméně v ČR mám částečný pracovní úvazek (v řádu jednotek procent) a k tomu pracuji jako OSVČ (vedlejší pracovní činnost)Mám v daných situacích na příspěvky nárok? Jak se vypočítá výše příspěvku? Jak o příspěvky zažádám? Hraje v tom nějákou roli, kde se dítě narodí? A jestli můj manžel pracuje nebo ne? Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den!

Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v ČR je možné čerpat, i když budete bydlet v zahraničí. Pro nárok na PPM je potřeba splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Zároveň je nutné nastoupit na PPM v době trvání pojištění nebo v ochranné lhůtě. Pokud byste žádala jako OSVČ, je potřeba zároveň být dobrovolně účastna nemocenského pojištění alespoň 180 dní v posledním roce před nástupem na PPM. Více o PPM se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená.
Základními podmínkami pro nárok na rodičovský příspěvek v ČR je trvalý pobyt v ČR a skutečné bydliště v ČR. Pokud však některá ze společně posuzovaných osob (oba rodiče a dítě/děti) je občanem jiné země EU, pracuje v jiné zemi EU nebo v jiné zemi EU pobírá podporu v nezaměstnanosti nebo důchod, nemá v ČR trvalý pobyt nebo má skutečné bydliště v jiné zemi EU, úřad práce zkoumá, která ze zemí je primárně odpovědná za výplatu rodinných dávek. Obecně platí, že primární odpovědnost nese země, ve které osoby vykonávají práci (ať už v zaměstnání nebo jako OSVČ). Pokud podle tohoto kritéria vyplývá nárok v obou zemích, je dalším kritériem přednosti bydliště dětí. Pokud je v primární zemi příspěvek nižší, může vzniknout nárok na doplatek ze sekundární země. Obecné podmínky k žádosti o rodičovský příspěvek a k výpočtu jeho výše se můžete dočíst v článku Rodičovská dovolená. Pro posouzení Vaší konkrétní situace se můžete obrátit na úřad práce.

Dobrý den,mám nastoupit do zaměstnání od října (do té doby jsem podnikatel) na plný úvazek. Musím zaměstnavateli o těhotenství říct? Jsem cca 2týdny těhotná. Jak se popřípadě bude počítat mateřská? Jak dlouho musím být zaměstnaná, aby se mi počítala ze zaměstnání? JInak jsem podnikatel od roku 2009, jen minulý rok, v roce 2017 (leden-březen) jsem byla na částečný úvazek zaměstnaná a podnikala jsem i při tom. Děkuji

Dobrý den, povinnost hlásit těhotenství nemáte. Co se týče PPM, je zásadní, zda jste si jako OSVČ platila nemocenské pojištění (nebo ho za vás platili z toho částečného úvazku). Abyste měla nárok na PPM, musíte mít hrazené nemocenské pojištění alespoň 270 dní v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou.